měrné ukazatele na výrobu TUV..vyhláška 194/2007

Vložil Karel Pazdera, 25. Květen 2014 - 9:05 ::

Přílohou 2 k vyhlášce 194/2007 kde jsou stanoveny měrné ukazatele na 1 kubík TUV, který činí 0,525 GJ/ 1 kubík…(dům postavený v r. 1968, panelák, dodávka vody z objektu mimo dům). Tento ukazatel má rostoucí tendenci v r. 2002…0,4 GJ/1 kubík, v r. 2007 0,58 GJ na 1 kubík TUV, v r.2013 je to 0,62 GJ/m kubický. Čili tento ukazatel narostl o 55%, takže cena TUV činí 425 Kč, cena surové vody činí 90 Kč/kubík. Při reklamaci u dodavatele tepla mi vedoucí této organizace sdělil, že mu stačí dodržet ukazatel GJ/m2 0,20, může být až 0,285 (tak mi to vedoucí dodavatele tepla sdělil), domnívám se, že ukazatel GJ na 1 kubický metr TUV lépe postihuje efektivitu výroby TUV, než ukazatel respektující vytápěnou pluchu. Navíc dodavatel tepla má měření jak spotřeby tepla do výroby TUV, tak měření surové vody. Domnívám se, že zde dochází k nesouladu s fakturačním vodoměrem na vstupu do přípravny TUV a součtem bytových vodoměrů, podle kterého je každý uživatel TUV zatěžován. Takže otázka: stačí opravdu ukazatel …G/1 m čtvereční, čili zda tento ukazatel je relevantní. Jak donutit dodavatele TUV, aby používal ukazatel GJ/1 kubík TUV

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil strejda (bez ověření), 25. Květen 2014 - 21:33

    Pane K.Pazdero. Narazil jste na problém, který se v současné době řeší, dokonce na vládní úrovni. Tato problematika je řešena na celkem vysoké úrovni již proto, že jsou předloženy dost fundované podklady, které zabezpečuje jedna ústecká firma. Všechny ty zdejší připomínky k Vašemu příspěvku jsou vcelku doslova nekompetentní! Možná bych měl napsat nepřesné. Když by byla z Vaší strany ochota sem uvést Vaší e-mailovou adresu, velmi rád bych Vás odkázal na konkrétní osobu, která tuto záležitost má na „hrbu“. A že je to odborník na slovo vzatý! Žádné plky,ale konkrétní záležitosti,které jdou jinak významově za zájmy všech odběratelů TUV od tepláren a pod. Víc již uvádět nebudu. To, co jsem zde uvedl, je již tak dost. Prosím, tady nejde o nějaké plácání. Navíc je pravda, když by byl projeven seriózní zájem vícero Společenství, mělo by to daleko větší přínos v efektivnosti nejen úspor za TUV, ale možnost přímé kontroly odběrů, jako je tomu u SV!Je to praktický boj vůči teplárenské lobby, pod záštitou p. M.Topolánka, bývalého expremiéra vlády.Řadu věcí nikdo nezná a není v této věci zasvěcen a to je ten problém, který se týká nás všech. Zde je rovněž ten problém,mkterý by měl být zakotven do NOZ právě v důsledku možných kontrol obchodních partnerů. V tomto směru neznám přesné právní odůvodnění ve vztahu k NOZ, které by mělo ochránit všechny uživatele TUV, ať už jsou to byt. družstva nebo SVJ.

    Vložil lake, 25. Květen 2014 - 12:49

    Pane Pazdero, ptáte se: „Jak donutit dodavatele TUV, aby používal ukazatel GJ/1 kubík TUV?“

    Je zřejmé, že si pletete osoby. Není pravdou, že dodavatel tepla by měl něco dodržovat ve vztahu ke konečnému spotřebiteli. Zákon č. 406/2000 Sb. uvádí jasně a jednoznačně komu je uložena povinnost dodržet měrné spotřeby při přípravě TUV v budově:

    406/2000 Sb. § 7
    (4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni (…)
    c) zajistit při užívání budov nepřekročení měrných ukazatelů spotřeby tepla pro vytápění, chlazení a pro přípravu teplé vody stanovených prováděcím právním předpisem, (…).

    Z uvedeného je zřejmé, že povinnost se vůbec netýká dodavatele tepla pro budovu, jak se snad mylně domníváte. Zákonná povinnost dodržet měrné ukazatele je uložena vlatníkovi budovy (t.j. všem vlastníkům jednotek), případně společenství vlastníků jednotek (pokud v domě vzniklo).

    Celková energie na přípravu TUV v budově zarhrnuje také tepelné ztráty cirkulací v potrubí uvnitř budovy. V budově, která je pouze částečně obsazena, nebo má extrémně malý odběr TUV, mohou tyto ztráty převyšovat měrné teplo potřebné k pouhému ohřívání teplé vody. Proto je rozhodující osobou pro snížení těchto ztrát vlastník budovy, či SVJ. Pouze vlastník potrubí může zlepšit izolaci cirkulačního potrubí v budově. Dodavatel tepla to za Vás neudělá.

    Obracejte se tedy na toho, kdo má podle zákona povinnost s tím něco udělat: touto osobou je SVJ, a také Vy sám jako spoluvlastník společného rozvodu TUV.

    lake

    Vložil Karel Pazdera, 25. Květen 2014 - 15:05

    Pane lake děkuji, leč se domnívám, že obyvatelé tohoto domu mohou ovlivnit tento ukazatel velmi málo, do domu vstupuje potrubí, jehož vlastníkem je dodavatel tepla, faktem je, že od vybudování tohoto domu uplynulo již 46 let a žádná oprava izolace mimo dům nebyla provedena. Také se domnívám, že ukazatel: spotřeba tepla v GJ na vytápěnou plochu v m čtverečních není optimálním ukazatelem pro posouzení efektivnosti výroby TUV.. Ukazatel spotřeba tepla v GJ na kubík TUV to dle mne to vystihuje lépe. Podotýkám, že uvnitř budovy jsou izolace v pořádku, ještě jeden údaj…výměníková stanice je cca 400 m vzdálená od předmětného domu a zde se vyrábí TUV pro cca 300 bytových jednotek (přesné údaje jsem schpen zjistit). V kupní smlouvě na byt není uvedeno žádné spoluvlastnictví společného rozvodu TUV. Bytový dům je plně obsazen a ti co mají minimální spotřebu platí základní složku na přípravu TUV ve výši 30 % nákladů k přípravě TUV.

    Ještě jednou dík.

    Vložil lake, 25. Květen 2014 - 21:27

    Pane Pazdero,
    i podle Vašeho nynějšího upřesnění je zjevné, že se od počátku snažíte postupovat podle nesprávného právního předpisu. Vyhláška č. 197/2007 Sb. byla vydána k provedení § 6a zákona č. 406/2000 Sb.. Ustanovení § 6a (nyní § 7) mělo a má v zákonu tento nadpis:

    § 6a Energetická náročnost budov
    § 7 Snižování energetické náročnosti budov

    Už z toho je zřejmé, že je vyloučeno používat obsah vyhlášky tak, jak se o to snažíte Vy. Vyhláška je prostě použitelná uvnitř budovy ke snižování její energetické náročnosti.

    Není možné směšovat energetickou náročnost budovy s výrobou a přívodem tepla zvenku do budovy. To přece provádí jiná osoba (dodavatel) ve vlastní teplárně, vlastní výměníkové stanici a používá při tom vlastní energetické rozvody. A to vše je umístěno mimo budovu.

    lake

    Vložil Karel Pazdera, 26. Květen 2014 - 6:35

    Pane lake, děkuji za Váš názor, respektive, že Vyhláška je prostě použitelná uvnitř budovy ke snižování její energetické náročnosti (Vaše citace), neboť kdyby tomu tak bylo, tak tvůrce vyhlášky nerozděluje v příloze případ, kdy měrný ukazatel je jiný pro přípravu TUV v zásobované budově a jiný pro přípravu TUV v oddělené lokalitě mimo zásobovanou budovu…náš dům je od přípravny TUV vzdálen cca 400 m. Osobně se domnívám, že podstatnou část nárůstu ukazatele GJ/1 kubík TUV a to o 55% (od r. 2002 do roku 2013) je způsoben ztrátami v potrubí, které je vedeno v zemi, dále také nesouladem bytových vodoměrů (které dle různých výkladů jsou měřidly informačními, dle jiných zase měřidly stanovenými) s fakturačním vodoměrem"surové vody", která slouží k výrobě TUV. Vzhledem k tomu, že mám i jiné pochybnosti o způsobu stanovení ceny tepla v naší lokalitě, obrátím se na ERÚ.

    K.P.

    Vložil lake, 26. Květen 2014 - 8:19

    Pane Pazdero, zřejmě stále nerozumíte KOMU ukládá zákon č.406/2000 povinnosti ve svém § 7 (před novelou označen § 6a). Neukládá povinnosti dodavateli tepla, nýbrž vlastníkovi budovy a SVJ. Jako konečný spotřebitel nejste tedy oprávněn na dodavateli nic vymáhat, ani jej vést k dodržení nějakých ukazatelů, které pro něj ani neplatí.

    Pokud by celé potrubí od výměníkové stanice bylo ve vlastnictví vás, vlastníků jednotek, šlo by o společné příslušenství domu. Pak by samozřejmě i na tuto část rozvodu dopadala vyhláška č. 194/2007 Sb. a platily by měrné ukazatele tam uvedené. Avšak sám jste napsal, že o takový případ se nejedná. Rozvody TUV mimo dům jsou ve vlastnictví dodavatele tepla.

    Pro vlastníka rozvodu TUV platí jiné povinnosti stanovené zákonem č. 406/2000 Sb.. Konkrétně je vlastník kotlů se jmenovitým výkonem nad 20 kW a příslušných rozvodů tepelné energie povinen:

    406/2000 Sb. § 6a Kontrola provozovaných kotlů a rozvodů tepelné energie a klimatizačních systémů
    (1) U provozovaných kotlů se jmenovitým výkonem nad 20 kW a příslušných rozvodů tepelné energie je jejich vlastník nebo společenství vlastníků jednotek povinen
    a) zajistit pravidelnou kontrolu těchto kotlů a příslušných rozvodů tepelné energie, jejímž výsledkem je písemná zpráva o kontrole provozovaných kotlů a příslušných rozvodů tepelné energie,
    b) předložit na vyžádání zprávy o kontrole provozovaných kotlů a příslušných rozvodů tepelné energie ministerstvu nebo Státní energetické inspekci, (…).

    Můžete se tedy obrátit na SEI s návrhem, aby zjistili, zda vlastník rozvodu TUV zajišťuje jejich pravidelnou kontrolu.

    lake

    Vložil laik (bez ověření), 25. Květen 2014 - 9:58

    Obávám se, že s ohledem na spojku „nebo“ bez čárky před ní, lze použít libovolnou variantu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".