měření tepla - novela zákona od 1.7.2015

Vložil Karloso (bez ověření), 20. Srpen 2015 - 15:19 ::

Dobrý den, od 1.7.2015 nabyl účinnosti Zákon č. 103/2015 Sb, který nahrazuje zákon č. 406/2000 Sb. dle tohoto zákona došlo k úpravě a měl by dovolovat vyjímku, že některé domy nemusí mít tzv. měřiče tepla. Zákon dovoluje vyjímku, že v případě, že jejich instalace bude stát více než cena spotřebovaného tepla, pak nemusí být měřiče. Kdo a jak určí cenu instalace, stačí na to jen nějaký rozpočet? Jsme totiž SVJ, které má vlastní kotelnu s ohřevem vody. Koupelny jsou vyhřívané trubkami (stoupačkami bez možnosti regulace, stejně tak sušárny, které jedou v zimě naplno a nikdo to nereguluje, a zároveň máme centrální systém odsávání ve všech bytech, který se spouští cca každách 15 min, takže taktéž tudy utíká teplo. Obávám se, že osazením měřičů tepla neušetříme nic. A domácnosti platí od 6 – 8´tis Kč/rok – nevěřím, že nějak zásadně ušetříme, chtěli by jsme se tedy vyhnout osazení těchto měřičů, protože zastáváme názor (cca 90% členů SVJ), že je to neekonomické. Děkuji K.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jožin (bez ověření), 20. Srpen 2015 - 17:13

    Napsal jste, že „Zákon dovoluje vyjímku, že v případě, že jejich instalace bude stát více než cena spotřebovaného tepla, pak nemusí být měřiče.“

    Uveďte, v kterém § zákona č. 103/2015 je tato vyjímka uvedena.

    Vložil karloso (bez ověření), 20. Srpen 2015 - 20:44

    takže jsem si našel čas a prostudoval zákon 103/2015. A pochopil jsem to takto: podle mě v § 7 odst. 4 písm.a vypadávají důležité slova „registrujícími“ a konečným spotřebitelům. Toto je nahrazeno v tomto paragrafu daného odstavce doplněním písmena g. V tomto bodě je důležitá věta „anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, v rozsahu a způsobem podle prováděcího právního předpisu“ – co je zařízení na rozdělení nákladů netuším, což by měl říct odkaz na právní předpis, který by měl stanovit asi i tu vyjímku. Podle mě, nelze aktuálně uplatnit předpis 237/2014, který se váže k zákonu 406/2000, ale asi by ml být vydaný nový předpis k zákonu 103/2015, Je dost možné, že se mýlím, zejména si nejsem jistý, zda není stále platný i k touto bodu(přes novelu), předpis 237/2014. V tomto předpise už jsem nestudoval jestli je tam definován pojem „zařízení pro rozdělování nákladů“.

    Vložil karloso (bez ověření), 20. Srpen 2015 - 21:19

    takže ano, ve vyhlášce 237/2014 je sice definováno zařízení pro rozdělování nákladů, otázkou však zůstává, zda je platná i pro zákon 103/2015, podle mě není a vztahuje se jen do novel zákona 406/2000 (poslední novelou, která je zmíněna i ve vyhlášce, je zákon 310/2013)

    Vložil karloso (bez ověření), 20. Srpen 2015 - 19:14

    Citoval jsem znění z jednoho portálu viz odkaz, který jsem považoval za seriozní, se nakonec tato vyjimka do zákona asi nedostala. http://www.zmenyzakonu.cz/vyber.aspx….

    Vložil Jožin (bez ověření), 20. Srpen 2015 - 20:44

    Ono to bylo myšleno tak, že zákon 103/2015 umožňuje zavedení vyjímky neinstalování „měříčů tepla“ tak, že v ustanovení o povinnosti instalovat „měřiče“ je uvedeno, že to bude provedeno „v rozsahu a způsobem podle prováděcího právního předpisu“. Při schvalování tohoto znění ministr Mládek slíbil, že tento prováděcí předpis bude vydán po provedených šetřeních někdy v září, a má v něm být uvedeno to, co jste zmínil tj. „Zákon dovoluje vyjímku, že v případě, že jejich instalace bude stát více než cena spotřebovaného tepla, pak nemusí být měřiče.“

    Tuto vyjímku podle mého názoru u Vás ale uplatnit nebudete moci. Jestliže u Vás platí domácnosti 6 až 8 tisíc za náklady na topení, tak to bude zřejmě více než náklady na instalaci měřičů. Že se domníváte, že se po instalaci měřičů v domě neušetří, není rozhodné. Nemají se srovnávat náklady na instalaci s ušetřenými náklady, nýbrž s náklady vynaloženými na topení.

    Vložil karloso (bez ověření), 20. Srpen 2015 - 21:38

    no nevím, když si necháme udělat nabídku instalace měřičů ze zlata, tak se jsem si jistý, že budeme hodně nad náklady :-)). Proto jsem měl ten dotaz, bude stačit jen nějaká nabídka, nebo jestli to bude také nějak stanoveno. Tak počkáme do září a uvidíme… Každopádně děkuju za reakce.

    Vložil Martin Šefrna (bez ověření), 21. Srpen 2015 - 14:16

    Dobrý den,

    stručně a rychle: úprava legislativy vznikla z důvodu, že autoři zákona, který ukládá povinnost spotřebu tepla mezi uživateli měřit, opomněli na fakt, že existují typy budov s ÚV, kde je samozřejmě nesmysl spotřebu měřit. Např. hotely, školy apod. Proto tato legislativní úprava. Chcete-li se dozvědět více podrobnějších informací o měření a rozúčtování, můžete kouknout na naše stránky či nás kontaktovat. Hezký víkend.

    Vložil FX (bez ověření), 8. Říjen 2015 - 10:55

    dobrý den všude se hovoří, že výjimka cituji „Povinnost instalace přístrojů se týká pouze domů, kde se provádí rozúčtování nákladů mezi konečné spotřebitele. „Nemusí je mít rodinné domy, objekty pro rodinnou rekreaci ani objekty užívané jedním vlastníkem (hotely, školy apod.),“ sdělil už dříve Právu Miroslav Kynčl z tiskového odboru MPO.“ se vztahuje na budovy, zařízení hotely… Nikde není přesně specifikováno, jak je tomu u objektů sloužících k pronajímání, s tím, že se nájemci mění.Pokud jsem vlastníkem budovy, ve které pronajímám několik bytů, ale já hradím náklady teplárnám,spadám tedy také do kategorie budov s jedním vlastníkem a tudíž není nutné instalovat měřiče tepla do jednotlivých pronajímaných prostor? Zjišťovali jsme jak by tomu bylo, když se nám změní nájemce třeba 4× v roce. Teplárny negarantují cenu, až po zúčtovacím období, dále rozúčtování, které provádí firmy spravující radiově měřáky, si při každé takové změně musí naúčtovat popl. jako by účtovali celý dům, což poté převýší cenu za spotřebované teplo za krátký úsek třeba 3 měsíců (neb takové vyúčtování stojí cca 4tis Kč. Kam tedy spadá takový to dům? A kdo zaplatí rozúčtován í mimo zúčtovací období ? Můžete mi někdo pomoci nalézt odpověď, neb odkaz na výňatek v zákoně, vyhlášce , nařízení? děkuji

    Vložil lake, 8. Říjen 2015 - 14:51

    Pane FX, ono je bezvýznamné, zda jste vlastníkem budovy, a zda hradíte náklady teplárnám.

    Jestliže se v budově provádí rozúčtování nákladů na jednotlivé odběratele služby (mohou to být nájemci, vlastníci jednotek, osoby užívající byty z jiných právních důvodů, např. výměnkář), pak vlastníkovi budovy vznikla zákonná povinnost k instalaci registrujících přístrojů. Viz § 7a odst. 1 až 3 vyhlášky č. 194/2007 v účinném znění.

    Jestliže se v budově neprovádí rozúčtování nákladů na jednotlivé odběratele služby, pak vlastníkovi budovy nevznikla zákonná povinnost k instalaci registrujících přístrojů. Viz § 7a odst. 4 vyhlášky č. 194/2007 v účinném znění.

    Rozúčtování se neprovádí v tom případě, kdy v nájemních smlouvách mají všichni nájemci uvedenu paušální platbu za službu vytápění (či za službu „dodávka tepla“). Viz § 9 zákona č. 67/2013 Sb. v účinném znění.

    Upozorňuji, že znění obou právních předpisů se změní od 1.1.2016.

    lake

    Vložil Karloso (bez ověření), 22. Srpen 2015 - 13:15

    Dobry den, prosim odkaz na stranky,dekuji

    Vložil FX (bez ověření), 8. Říjen 2015 - 10:58

    dotaz ohledně pronajímaných bytů v domě patřící jednomu vlastníkovi

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".