Měřáky tepla-indikátory .

Vložil Jaroslava S. (bez ověření), 29. Září 2015 - 7:47 ::

Dobrý den,představenstvo SVJ nám,jako členům oznámilo,že proběhne výměna-instalace nových indikátorů-rozdělovačů topných nákladů s rádiovým přenosem dat.Můžete mi prosím sdělit,zda musím na tuto výměnu ve svém bytě přistoupit,protože mi současné „měřáky“ vyhovují.Cena nových je 550Kč za jeden indikátor. Případně prosím o sdělení jakou životnost mají „měřáky“tepla,a zda je nutné je za nějakou dobu vyměnit, případně jestli by nešlo pouze ověřit jejich přesnost a tak se vyhnout jejich výměně. Mám obavy, zda nejde pouze o „přidělení“ zakázky firmě. Děkuji Jaroslava S.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 29. Září 2015 - 10:44

    Paní Jaroslavo, životnost přístrojů je dána životností napájecí baterie, a ta bývá u běžných indikátorů 10 let.

    Jste povinna umožnit instalaci registrujících přístrojů (indikátorů) ve Vašem bytě, jestliže v domě dochází k rozúčtování nákladů na vytápění. Pokud SVJ poskytuje službu vytápění, pak je povinno zabezpečit si k tomu technické vybavení. Tuto povinnost má zákonem uloženu jak vlastník domu, tak společenství vlastníků jednotek.

    Jiná věc je jaké přístroje budou v bytech montovány. Nejvhodnější jsou podle mého názoru teploměry pro denostupňovou metodu rozúčtování. Ty nemusí být na všech otopných tělesech a snímají teplotu vzduchu ve vytápěném prostoru. O konkrétních přístrojích rozhodne shromáždění. Jestliže shromáždění nerozhodlo, pak SVJ si může pořídit jakékoliv indikátory podle svého uvážení, splňující požadavek zákona a vyhlášky, třebas i s radiovým odečítáním.

    lake

    Vložil Sandra (bez ověření), 3. Říjen 2015 - 14:39

    Dobrý den pane lake uvedl jste výhody deňostupňové metody rozúčtování, že nemusí být na všech otopných tělesech (podle vás i všech trubkách v bytě). V příspěvcích níže je argumentováno, že je registrována teplota v místnosti ale neřeší se čím je dosažena. Také se mi nezdá, že bych měla platit více za to, že máme doma větší teplo než sousedka a to tím že nás je pět a více si doma třeba „naprdíme“ často žehlím a tím také ohřívám vzduch a často máme puštěnou TV plasmu, která také hřeje. Měření tohoto tepla mi proto připadá nesmyslné a nezohledňuje skutečně odebrané teplo. Máte ještě nějaké výhody této metody ? Děkuji za reakci Sandra

    Vložil Lukáš15 (bez ověření), 29. Září 2015 - 23:22

    Lake píšete: snímají teplotu vzduchu ve vytápěném prostoru.

    A jak se projeví externí zdroje tepla (např. moje stará CRT-TV (máme ji puštěnu většinou 5–6 hodin soustavně a skoro 13 hodin střídavě) má spotřebu 170W/hod a např. plazmy mají i 250W/hod)

    A jak se projeví zaplněnost místnosti lidmi?

    A jak se projeví teplo generované při vaření v kuchyni?

    A jak se projeví zastavěnost místnosti nábytkem?

    Zohledňuje Vámi doporučovaná metoda nějak výše uvedené externí zdroje tepla? (zde na TZB-info jsem toto zahrnuté nenašel. Je tedy opravdu vhodná? A mohl byste uvést kde někde je dostupný prakticky použitelný a ověřitelný algoritmus pro nějaký vzorový dům?)

    Děkuji za odpověď

    Vložil RadekV, 30. Září 2015 - 5:11

    Jak sám tušíte, všechno nadprůměrné teplo zaplatíte ještě jednou.

    Vložil Lukáš15 (bez ověření), 30. Září 2015 - 23:01

    Reakce pana Lake zde sice ještě není, ale se mi zdá, že pokud jsou v bytě externí zdroje tepla – a mnou jmenované externí zdroje tepla se domnívám, že má většina bytů obývaných lidmi – že použití „IRTN-na topných tělesech“ resp. „kulovéhého teploměru v každé místonosti“ je nevhodné pro nastolení jakési „tepelné spravedlnosti“ která je podkladem pro rozúčtování nákladů na teplo o které se mluví ve vyhl.372/2001

    Přerozdělení tepla uvnitř domu by by zřejmě mělo být záležitostí jednotlivých bytů: nechci li aby mi teplo unikalo venkovním pláštěm – zateplí se plášť domu (jasně, musím se dohodnout se spoluvlastníky) nechci li aby mi teplo unikalo stěnami do jiných bytů, asi bych si měl zateplit tyto vnitřní stěny (postačil by 3–5 cm polystyren). Samozřejmě má zřejmě takový počin smysl, jen pokud by se používal na vstupu do bytu kalorimetr nebo měření rozdílu teplot vstup/výstup u potrubí co nějblíže přechodu mezi bytem a spol.prostorem – prostě aby bylo měřeno jen teplo skutečně odebrané od SVJ.

    Denostupňová metoda „vstřebávající“ jakékoli teplo v měřeném prostoru se mi tedy vhodná nejeví. Proti použití IRTN lze již namítat méně: „neměří“ to sice za vstupem do bytu ale zdá se mi to podstatně korektnější než denostupně.

    Vložil RadekV, 1. Říjen 2015 - 12:20

    Ovšem rozpočítávání dle IRTN je fatálně závislé na koeficientech vycucaných z malíku.


    Pro mínusovače – někdo snad někdy viděl nějaký jiný výpočet?

    A víte, na čem všem výsledek takového výpočtu závisí a jaká je nejistota vstupních parametrů?

    Vložil člen orgánu PO (bez ověření), 29. Září 2015 - 9:12

    Jestli trubičky, tak není co řešit. Jestli máte elektronické, tak ty se mění po 10-letech. S rádiovým přenosem je výhodné pro všechny. Zvlášť, jestli lidí nebývají pravidelně doma, když se odečítá. Cena za odečet a rozúčtování bývá srovnatelná.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".