Mám dotaz na vyúčtování: vztahuje se Zákon č. 67/2013 Sb. i na

Vložil Pronajímatel (bez ověření), 10. Únor 2021 - 9:54 ::

Mám dotaz na vyúčtování:

  1. vztahuje se Zákon č. 67/2013 Sb. i na elektřinu a plyn v bytě?
  2. Jak nejlépe vyúčtovat nájemci elektřinu a plyn v bytě, když např. začal bydlet 9.2.2020 a já mám fakturu od 5.1.2020 do 4.1.2021? Ptám se na praxi vs legislativu, jak to děláte v praxi.
  3. Je možné provést vyúčtování (dle bodu 1, tedy i na vodu a teplo, cokoliv) za období od 9.2.2020 do 28.2.2021? Řekněme, že 9.2.20 nastal počátek a 28.2.21 konec nájemní smlouvy.

Rozumím, že vyúčtování se (dle tohoto zák.) musí provést do 4 měsíců – tj. do konce června a nedoplatky/pře­platky vyřídit do dalších 4 měsíců od doručení vyúčtování (tzn. až 8 měsíců od skončení období/smlouvy et­c.)

Otázka poukazuje toliko na skutečnost, že se jedná o období formálně delší 12 měsíců a v zákoně je “nejvýše 12 měsíců”. Ale zase je to únor – únor. Případná zamítnutá námitka na takové vyúčtování by jak byla judikována? Bude rozdíl mezi vodou, TUV, teplem a mezi plynem a elektřinou?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 13. Únor 2021 - 10:59

    Pane Pronajímateli, my opravdu netušíme jaké služby jste si sjednal s Vaším nájemcem v nájemní smlouvě. To musíte vědět Vy. Jestliže mu poskytujete službu „zajištění elektrické energie“ a službu „zajištění přívodu plynu“, pak jde o služby poskytované s užíváním bytu, a dopadá na ně samozřejmě zákon č. 67/2013 Sb.. Vy jste poskytovatelem služby, nájemce je příjemcem služby.

    Jestliže zúčtovací období dodavatelů elektřiny a plynu je odlišné od období které vyúčtujete nájemci, pak náklady stanovíte jednoduše podle počátečních a konečných stavů plynoměru a elektroměru.


    Pokud nevíte jak z vyúčtování služeb poskytovaných Vám společenstvím vlastníků jednotek odvodit vyúčtování služeb pro Vašeho nájemce, pak bych Vám doporučil prostudovat jak zákon č. 67/2013 Sb., tak prováděcí vyhlášku č. 269/2015 Sb.. Pokud nemáte sjednáno hrazení těchto služeb paušálem, pak Vás čeká povinnost rozúčtovat Vaše náklady a vystavit nájemci řádné vyúčtování.

    Jestliže při tom budete trvat na nějakém exotickém zúčtovacím období (které je odlišné od zúčtovacího období pro dům), pak budete muset provést sám kompletně nové vyúčtování Vašemu nájemci, a to kombinací údajů ze dvou vyúčtování služeb za rok 2020 a 2021 (ta dostanete od SVJ). Budete muset rozdělit náklady na spotřební a základní složky, obě složky pak budete muset rozklíčovat podle časového rozlišení, případně podle klimatické náročnosti měsíců v roce (u služby vytápění). Zkrátka budete muset provést extra kompletní rozúčtování a řádné vyúčtování podle zákona.


    My netušíme jaké zúčtovací období jste si sjednal s Vaším nájemcem v nájemní smlouvě. To musíte vědět Vy. Zákon stanoví, že může jít o období nejvýše dvanáctiměsíční. Pokud si s nájemcem sjednáte období delší, nevadí to, pokud nájemce nemá povinnost dokládat úřadu životní náklady pro účely sociálních dávek. Nevýhody takového exotického ujednání jsem Vám popsal v předchozím odstavci.

    V každém případě platí, že k jakémukoliv vyúčtování potřebujete mít napřed v ruce vyúčtování služeb poskytovaných právnickou osobou SVJ. Bez toho nemůžete vystavit řádné vyúčtování Vašemu nájemci. Počítejte s tím, že vyúčtování za dobu od 9.2.2020 do 31.12.2020 budte moci vypracovat nejdříve v červnu 2021. Vyúčtování za dobu od 1.1.2021 do 28.2.2021 budete moci vypracovat nejdříve v červnu 2022. To platí jen půjde-li vše hladce (nikdo nepodá námitku k vyúčtování). V opačném případě se to protáhne do srpna.

    • Není tedy pravdivé Vaše tvrzení: „Rozumím, že vyúčtování se (dle tohoto zák.) musí provést do 4 měsíců …“.

    Od konce vašeho zúčtovacího období (28.2.2021) do okamžiku kdy budete moci provést vyúčtování uplyne doba 14 měsíců až 18 měsíců. Do té doby Vám nevznikne povinnost vyúčtovat ty služby, ke kterým nemáte od SVJ jejich vyúčtování.

    Justitianus

    Vložil AndyB (bez ověření), 13. Únor 2021 - 11:38

    Počítejte s tím, že vyúčtování za dobu od 9.2.2020 do 31.12.2020 budte moci vypracovat nejdříve v červnu 2021

    Proč by nemohl dříve než v červnu 2021?

    V 99,99% nájemních smluv není sjednáváno vyúčtovací období.

    Vy jste v původní verzi psal o tom, že přesáhnout období nevadí a dnes jste tu pasáž bez upozornění pozměnil tak, abyste neodpověděl na otázku PROČ?!

    Vložil Justitianus, 13. Únor 2021 - 12:30
    • AndyB, tážete se: Proč by nemohl dříve než v červnu 2021?

    Uvědomte si, že pronajímatel může nájemci naúčtovat pouze prokazatelně vynaložené náklady na služby. Ty služby mu poskytuje SVJ. Takže časově to máme takto:

    • Vyúčtování od SVJ bude k dispozici do čtyř měsíců, tedy na konci dubna 2021. To ovšem ještě není konečné vyúčtování, protože kterýkoliv příjemce služby má celý měsíc na to, aby podal námitku – a celé vyúčtování pro dům se možná bude přepočítávat.
    • Pokud měsíc uplyne a nikdo nepodá námitku, teprve pak bude možné vyúčtování považovat za řádné a splatné. A teprve v tom okamžiku může pronajímatel provést řádné vyúčtování svému nájemci.
    • A už máme červen 2021.

    Ovšem pokud bude podána námitka – což nelze předem tušit – pak SVJ předloží podklady do pěti měsíců na výzvu kteréhokoliv příjemce služeb, a pak se čeká ještě jeden měsíc zda tento příjemce služeb podá či nepodá námitku. Pak má SVJ 30 dnů na vyřízení námitky, a k tomu připočítejme 1 týden na doručení opraveného vyúčtování příjemcům služeb. A teprve v tom okamžiku může pronajímatel provést řádné vyúčtování svému nájemci.

    • A už máme srpen 2021.

    Justitianus

    Vložil AndyB (bez ověření), 13. Únor 2021 - 20:00
    1. SVJ když přijme námitku 30.5., tak se to nedozví zbytek členů, jak by mohl? A ani do 30.6. se to nemusí dozvědět zbytek členů! Takže do kdy má pronajímatel čekat!?
    2. standardní pronajímatel asi nemůže otálet a vyúčtování musí dlouhodobému nájemci (který začal před 1.1. předchozího roku) do konce dubna = do 4 měsíců. Anebo se nemusí řídit tím zákonem č. 67?
    3. Podle par. 13/2 upřesněte, jak to má pronajímatel ujednat na nulu anebo se zák. na pronajímatele nevztahuje? Je judikát? Přijde mi

      zvláštní, když SVJ doručuje vyúčt. 30.4. a do kdy to má jako stihnout pronajímatel zpracovat a doručit, když dle zde uvedených judikátů nestačí jen předat 1:1 od svj nájemci.

    (bavíme se o vyúčt. od SVJ; voda a plyn vyúčtovávají profesionální pronajímatelé s desítkami bytů podle periodické fakturace dodavatelů v jiných termínech, faktura k 31.12. je jen na vyžádání a práce s odečtem a hlášením 50 bytů je poněkud nereálná).

    Vložil Justitianus, 14. Únor 2021 - 5:32

    AndyB,

    jetliže SVJ přijme námitku na konci jednoměsíční lhůty, má pak dalších 30 dnů na to aby námitku vypořádalo. Tazatel samozřejmě může nahlížet do dokladů SVJ (§ 1179 zákona č. 89/2012 Sb.) a tak si těsně po uplynutí jednoměsíční lhůty může zjistit zda někdo podal námitku.

    Tazatel napsal, že chce aby konec zúčtovacího období pro jeho nájemce byl stanoven na den 28.2.2021. Podle toho jsem mu odpověděl.

    Vyúčtování roku 2021 dostane do od SVJ (bez záruky správnosti) v dubnu 2022. Do té doby tedy nemůže doručit řádné a splatné vyúčtování svému nájemci; to bude moci udělat v červnu 2022 (pokud vše půjde dobře a nikdo nepodá námitku). Bude tam tedy časová prodleva 14 měsíců, jak jsem už zmínil.

    Vše by vyřešila dohoda s nájemcem o paušální platbě, která se nevyúčtuje.

    Justitianus

    Vložil Ylly (bez ověření), 13. Únor 2021 - 20:14

    „dle zde uvedených judikátů nestačí jen předat 1:1 od svj nájemci“

    Proč by nestačilo? Žádný judikát zde nevidím, prosím o jeho spisovou značku.

    Stejně tak stačí, když pronajímatel předá jiná vyúčtování svému nájemci, pokud nejsou přepsána na nájemce.

    Vložil AndyB (bez ověření), 13. Únor 2021 - 22:39

    Kdesi jsem četl, zřejmě z judikátů citovaných nebo linkovaných na tomto serveru, že “nestačí jen předat vyúčtování od SVJ”. Nebo si to alespoň myslím – tuto právní větu. Logiku to dává zejména, pokud máte vyúčtování za 1.1.2020–31.12.2020 od SVJ a nájem vznikl třeba 3.4.2020…

    Teď jsem nalezl jen judikát interpretovaný na https://www.profipravo.cz/index.php…

    Z čeho plyne: zejména musí být uvedeno, kdo a kdy jej vyhotovil

    Na základě toho je domněnka, že by ve vyúčtování mělo být i označení příjemce.

    Podle věty: Skutečností, zda je vyúčtování služeb řádné (a uplatněný nárok tudíž důvodný), se soud zabývá bez ohledu na to, zda proti němu podal příjemce služeb námitky.

    Doteď jsem se domníval, že není-li podána námitka do 30 dnů (anebo snad do 30.5.?), tak se možnost sporovat promlčuje?

    Vysvětlí mi to někdo?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".