mají vlastníci právo na vstup do všech společných částí domu?

Vložil astera, 5. Prosinec 2011 - 11:51 ::

Působíme jako SVJ již rok (100 % domu ve vlastnictví bydlících). v Prohlášení vlastníka bylo dáno, že plynová kotelna, kterou se vytápí pouze náš dům, zůstane ve vlastnictví obce. My vlastníme pouze místnost kotelny. Letos proběhla výměna kotelny za jinou, přitom jsme byli nuceni zaplatit novou podlahu v kotelně, malbu, dveře atd. V kotelně je také jímka na spodní vodu (dům byl postaven na nějakém pramenu), tato jímka se při výměně kotlů porouchala, vytopila nám kryt (umístěný v jiné části domu) a byli jsme nuceni investovat velké množství peněz a času do opravy jímky. Dali jsme do ní čidlo, které nám signalizuje,zda čerpadlo funguje. Problém je v tom, že firma, která spravuje kotelnu, nám nepovoluje vstup do kotelny, nepovolaným vstup zakázán. My ale potřebujeme kontrolovat jímku a čidlo a nechceme pokaždé, když tam jdeme, volat pracovníky kotelny. Pokusili jsme se domluvit tak, že bychom na čidlo vždy zkontrolovali zrakem jen ze dveří kotelny a dovnitř bychom nevstupovali. Ale ani to nám nedovolili a klíč nám nedali. Domnívám se, že jako vlastníci máme nárok na to mít přístup do všech prostor domu, třebas v tomto případě za určitých specifických podmínek.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil astera, 5. Prosinec 2011 - 14:26

    Astera ještě pro vysvětlení – jímka na spodní vodu byla v kotelně desítky let, my dům koupili i s tímto břemenem, o jímce jsme vlastně ani nevěděli do doby, než spodní voda zatopila kryt. Resp. při předávání domu nám bylo řečeno, že tam je jímka a že ročně platíme stočné za odvádění spodní vody. Netušili jsme, že se s existencí jímky tak důkladně seznámíme :-). Jímku jsme opravili letos v době, kdy se kotelna předělávala a místnost tedy byla trvale otevřená. Musíme nadále na jímku dohlížet, protože spodní voda může ohrozit základy domu.

    Vložil Ferat, 5. Prosinec 2011 - 14:00

    Neznám konkrétní situaci tazatele, jen přidám naší zkušenost. Klasický panelák, zatím dle zákona ještě ve vlastnictví SBD. Všechny společné prostory jsou přístupné vlastníkům. Já jako předseda samosprávy se snažím, aby tyto prostory nebyly skladišti harampádí, takže jsou čisté a z většiny prázdné. V domě máme tzv. energo místnost. Její zařízení (čerpadla, regulátory a spol. jsou naše), zároveň se však zde nachází i zařízení dodavatele tepla a TUV. A servisák dodavatele tepla a servisák našeho zařízení čas od času vstupují do těchto prostor o čemž vedou záznam v knize. Má každý z nich svůj klíč. Dále mám klíč já jako předseda samosprávy. Jinak nikdo. S ohledem na zařízení, které se zde vyskytuje není možné, aby měl volný přístup každý v domě. Je spousta „umělců,“ kteří by kroutili kde čím, pokud by měli pocit, že jim to netopí dle jejich představ. Jinak na vyžádání je vlastníkům vstup umožněn, čehož již několik z nich využilo i když víceméně jen ze zvědavosti. S některými prostorami je to holt jako třeba se střechou nebo strojovnou výtahu-leckdo by tam rád chodil, ale nelze tam trpět promenádu jako v Karlsbádu! :-)

    Vložil tpd, 5. Prosinec 2011 - 13:30

    no to žasnu…váš dům…vaše prostory…dle mého názoru by to mělo být právě naopak…ti co mají kotelnu na starosti by měli žádat vás jako vlastníka domu o zpřístupnění do této části…nevím samozřejmě jak to máte ošetřené v kupní smlouvě na bytové jednotky (potažmo jako celek na dům)…zda tam máte nějaké věcné břemeno…či něco podobného…ale dle mého by měl výbor vyvolat jednání s provozovatelem a dojednat nějakou dohodu…jak to bude fungovat..kdo co platí…kdo co opravuje..a td…nějak si neumím přestavit že v kotelně třeba začne hořet…a vy jste nuceni žádat o povolení vstupu…tak že odpověď zní nárok máte…pokud jste nepodepsali nějakou vazalskou smlouvu…a pokud jste jí podepsali…pokuste se o přijatelnou dohodu pro obě strany…

    Vložil svjvmt, 5. Prosinec 2011 - 12:20

    Tak u nás je to také tak, místnost naše, technika, výměník firmy. Ta je však od ostatní prostory oddělena plotem a tudíž můžeme vstupovat.

    Vložil Tazatel1 (bez ověření), 5. Prosinec 2011 - 13:25

    Pane svjmt,

    tu kotelnu pronajímáte dodavatele tepla? Nebo je tam zadarmo? Děkuji

    Vložil svjvmt, 5. Prosinec 2011 - 14:34

    Pokud vím zadarmiko. Kdybychom jim něco účtovali, tak zase oni nám…, tak nějak to vyznělo. Ale nikoho z vlastníků to ani nezajímá, já jsem se na to ptal. Aspoň trochu ve sklepě přitápí…

    Vložil Tazatel1 (bez ověření), 5. Prosinec 2011 - 15:24

    Pane svjmt,

    možná by stálo za to, vyžádat si kalkulaci tepla. Možná kalkulují i cenu za pronájem. :-)) Pak by s tím šlo něco dělat.

    Vložil svjvmt, 5. Prosinec 2011 - 21:51

    Jsme asi atypičtí, tady město vytápí fabrika, dává mu zlomek ze své výroby páry.

    Vložil Petr, 5. Prosinec 2011 - 13:38

    Tazateli, kdo vám dovolil vstoupit do kotelny když jste dělali jímku a čidlo ? To je jako bychom se nemohli podívat (přoblížit se) k plynoměru, elektroměru a vodoměru, které jsou ve vlastnictví plynáren, vodáren, energetiků.

    Vložil Tazatel1 (bez ověření), 5. Prosinec 2011 - 13:49

    Pane Petře,

    spletl jste si adresáta. :-))

    Vaše analogie s plynoměrem, elektroměrem a vodoměrem je lichá. Kotelna je vyhrazené strojní zařízení a tam chápu, že by do ní neměl mít každý přístup. Jako řešení se mi líbí, pokud by přístup měl např. jenom výbor a pokud by technologie byla oddělena od zbytku prostoru např. mříží.

    Vložil Deleted2 (bez ověření), 6. Prosinec 2011 - 18:27

    Kotelna je vyhrazené strojní zařízení a tudíž do ní má přístup pouze oprávněná osoba, nikoliv výbor (není-li současně oprávněnou osobou).

    Pozor na to.

    Vložil Petr, 5. Prosinec 2011 - 14:18

    Pořád je otázka, proč mohli vstoupit do kotelny při instalaci čidla a jinak ne. Měli si nechat zapsat věcné břemeno. Jenže je to asi nenapadlo, protože při instalaci čidla jim nikdo vstup asi nezakazoval. Nejlepší je mínusovat, ale nepoardit. Pan Tazatel1 asi nestihl dát sám 3× mínus.

    Vložil Tazatel1 (bez ověření), 5. Prosinec 2011 - 15:27

    Pane Petře,

    nevím proč mne napádáte. Že jste uvedl nesmyslné přirovnání je pravda. Já Vám několik minusů z jednoho PC neudělil. Dokázal bych to, ale nestojíte mi za to.

    Vložil astera, 5. Prosinec 2011 - 14:07

    Astera V prohlášení vlastníka máme doslova: „Na vlastniky jednotek přechází závazek strpět bezúplatné umístění technologického zařízení koteln, které je ve vlastníctví XY, a bezúplatně umožnit v rozsahu právních a technických předpisů provoz a údržbu technologického zařízení rozvodu tepla, včetně povinnosti umožnit do budovy vstup osob, pověřených zajišťováním provozu, údržby a oprav…“ To víte, když to vlastníci kupovali, nikdo netušil, co za tím vším je, každý chtěl koupit byt… Jinak nelze oddělit kotelnu od jímky, jímka je úhlopříčkou na druhém konci kotelny za vlastním zařízením. Potřebuji znát nějaký zákon, předpis, vyhlášku nebo tak, kterou bych mohla argumentovat, abychom my, členové výboru, mohli vlastnit klíč od dveří a mít možnost od dveří nahlížet na čidlo. Nic jiného nepožadujeme, pokud by se dělo něco, co by potřebovalo opravu, zavoláme pracovníky kotelny a budeme vše dělat v součinnosti s nimi. Ale s nimi se nedá hnout, na dveře mají namířeno bezpečnostní čidlo a je to.

    Vložil Blanka Šátková (bez ověření), 5. Prosinec 2011 - 15:10

    V našem případě při převádění bytů nám bylo řečeno, že vlastní výměník byl SBD převeden v 8O letech bezplatně na Pražskou teplárenskou ,my máme místnosti. Po několikaletém úsilí jsme se domluvili s PT tak,že PT nám každoročně hradí podle podlahové plochy , kterou výměník v místnosti zabírá % z vynaložených částek na opravy společných částí domu, v současnosti je to 7%, což při každoročních opravách ve výši 1000000 až 1500000Kč není úplně zanedbatelná částka. Do ohrazeného výměníku drátěným plotem také nemáme přístup.O jímku na vodu, která je volně v místnosti se stará také PT, neboť to bylo dříve její zařízení, než provedla výměnu zařízení výměníku.Rovněž když nám předávali přebytečné prostory výměníku tak je PT opravila.Tuto dohodu jsme podepsali již asi před 6 lety a funguje.Skuste se nějak domluvit. Blanka 2520

    Vložil penik, 5. Prosinec 2011 - 14:10

    A jelikož jste stále vlastníky, tak takovouhle lumpárnu můžete v prohlášení změnit dle obrazu svému (a co věcné břemeno, existuje?). Já osobně bych tedy změnil minimálně bezúplatně a nad tím ostatním bych velice dlouho přemýšlel. Ono pak také záleží, zda něco od té firmy potřebujete. Ono aby to pak nebylo kontraproduktivní.

    Vložil astera, 5. Prosinec 2011 - 14:16

    Astera no jo, ale jak změnit? To bychom museli změnit Prohlášení vlastníka… a to je tak náročná věc, ach jo.

    Vložil lake, 5. Prosinec 2011 - 16:28

    Peniku, matete tazatelku, a to velmi. Je nesmyslem tvrdit, že povinnosti by se vlastníci jednotek mohli zbavit pouhou změnou Prohlášení. Není Vám zřejmě jasné, že záznam v Prohlášení pouze upozorňuje na existující právní skutečnost – jde o závazek, který vznikl dříve než Prohlášení a ten přešel z původního vlastníka na vlastníky jednotek. Jde nejspíše o smlouvu uzavřenou mezi tehdejším vlastníkem budovy a provozovatelem kotelny.

    Tvrdit, že změnou Prohlášení zanikne i tento závazek je totéž, jako strčit před lvem hlavu do písku a čekat, že lev tím přestane existovat.

    Doporučuji požádat město o kopii této smlouvy. Nebo vyzvat provozovatele kotelny, aby doložil své oprávnění vstupovat do místnosti, která je vaším majetkem. Až budete vědět, co je ve smlouvě uvedeno, můžeme se o věci bavit dále. Do té doby jsou všechny úvahy zcela zbytečné.

    lake

    Vložil astera, 5. Prosinec 2011 - 16:32

    Astera Díky moc, Lake! Na Vaši odpověď jsem čekala, už jste mi několikrát dobře poradil – s terasami a tak. Vyžádám si kopii smlouvy od města či od provozovatele a pak se ozvu.

    Vložil tpd, 5. Prosinec 2011 - 18:35

    no pani „asterko“…pokud jste čekala…nebo snad žádala odpověď pouze od vyvoleného jedince…není nic jednodušší než do napsat přímo do vašeho dotazu…no a my ostatní tu nebudem rozvádět úvahy…proč..nač..a td…ve snaze vám nějak pomoct…jinak ta vaše děkovačka…no snad jste to ani lépe nemohla napsat…pasuje nato jedna peprná česká poudačka…ale jelikož jsem slušně vychován tak jí tu nebudu psát..hodně štěstí asterko…

    Vložil MartinII, 6. Prosinec 2011 - 10:25

    Souhlasím. Spousta dotazů je zde nepřesných (nevyčerpávajících) a když nemůže být rada dokonalá, je diskutující podroben kritice. Tazatel sdělil, co je napsáno v Prohlášení vlastníka, přičemž v tomto případě je důležitější smlouva s vlastníkem zařízení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".