Lze předat vymáhání dluhu exekutorovi přes notáře?

Vložil MarieM (bez ověření), 14. Leden 2013 - 23:04 ::

Dobrý večer, máte, prosím, někdo zkušenosti s vymáháním dluhu způsobem, který nám navrhuje nově náš správce? Jde o toto: sepsat s dlužníkem uznání dluhu a splátkový kalendář u notáře a v případě, že dotyčný nebude plnit podmínky tohoto splátkového kalendáře, předat jej rovnou exekutorovi, tedy bez soudního verdiktu. Momentálně největší dlužnice v našem SVJ nám obojí už podepsala normálně, bez notáře, splátky dluhu za ní hradí sourozenci, ovšem splátkový kalendář porušuje tím, že ona sama dál neplatí zálohy na správu domu a dluh se jí stále zvyšuje. Osobně navrhuji podat žalobu na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu, předsedkyně výboru chce zkusit způsob navržený správcem. Není mi sice jasné, jak chce dlužnici k notáři dotáhnout, ale třeba se jí to povede. Ráda bych ale věděla, zda je takový způsob vůbec možný. Abychom neplatili notáře a pak stejně nemuseli podstoupit soudní cestu s dalšími poplatky. Za vaše poznatky předem děkuji. MarieM

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pietro84 (bez ověření), 30. Duben 2013 - 12:36

    Tak to fakt nevím jak by dlužník s někým šel dobrovolně k notáři a tam něco sepisoval. Já osobně jdu mimosoudní cestou a to přes web www.dluzis.cz kde dlužníka zveřejním a udělám mu pořádnou ostudu na internetu. Díky bohu teď aktuálně žádnou nezaplacenou fakturu, kterou bych musel řešit nemám.

    Vložil lake, 15. Leden 2013 - 5:46

    Protiřečíte si. Píšete, že splátky uznaného dluhu jsou hrazeny. Ale zároveň tvrdíte, že dlužník porušuje splátkový kalendář. Takže si rozmyslete jak to vlastně je. S vaším tvrzením by SVJ u soudu neuspělo.

    Podepsali jste dohodu s dlužníkem, jejíž nedílnou součástí byl splátkový kalendář. Touto dohodou jste vázáni, stejně jako dlužník. Je tedy vyloučeno, aby SVJ začalo vymáhat celou zůstatkovou dlužnou částku. K tomu lze přikročit pouze pokud by dlužník neuhradil některou splátku.

    S dlužnicí nebyl sepsán notářský zápis se svolením k vykonatelnosti, takže tento uznaný dluh nelze předat exekutorovi k výkonu. Můžete naznačený postup uplatnit v budoucnu v případě jiných dluhů – záleží na tom, zda dlužník bude ochoten toto podepsat.

    lake

    Vložil MarieM (bez ověření), 15. Leden 2013 - 10:11

    Součástí splátkového kalendáře je podmínka řádně hradit zálohy, aby se dluh nezvyšoval. Porušení se bere jako nedodržení splátkového kalendáře a dlužník je povinen splatit celý dluh. To jen na doplnění. A děkuji za vysvětlení, z něhož jsem pochopila, že pokud se nám dlužníka podaří dostat k notáři a svým podpisem nejen uzná dluh, ale dá i souhlas s vymáháním prostřednictvím exekutora, je takový postup legální. MarieM

    Vložil lake, 15. Leden 2013 - 15:22

    Paní Marie,
    poraďte se traději s právníkem. Pletete dohromady dvě různé věci. Splátkový kalendář a dohoda o splátkách se týká splátek dluhu. Vy do toho mícháte průběžnou úhradu záloh. Hrazení záloh nemá žádnou spojitost se splátkovým plněním existujícího dluhu. To je právně zcela jiná záležitost, navíc vzniklá v jiné době.

    U soudu by SVJ pohořelo, už jsem to napsal.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".