Lze od vlastníků vyžadovat RČ za účelem zjišťování jejich insolventnosti?

Vložil vendavenda, 12. Září 2017 - 12:18 ::

Dobrý den, na portálu WEBSVJ nám bylo nabídnuto rozšíření smlouvy o monitorování změn na katastru o službu hlídání insolvence. Potřebujeme k tomu „pouze“ RČ vlastníků a ty zapsat na naše webovky. Dále už to prý poběží samo… Myslíte, že to mohu požadovat plošně a legálně? Speciálně lidé s nečistým svědomím a pohnutou historií asi nebudou RČ chtít dát…

Jsem si vědom komplikací ze strany předpisů ÚOOÚ…

Děkuji, Václav Vohralík, Holice

  • GDPR

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Dudekk (bez ověření), 14. Září 2017 - 19:56

Na co potřebujete sledovat insolvenci všech vlastníků? Sledujte jen ty, kteří dluží dlouho a větší částku. Můžete to udělat zdarma i bez rodného čísla.

Vložil Pavel, 13. Září 2017 - 13:57

Vendo,

problém se zpracováním rodných čísel bude od 25.5.2018 s ú­činností Nařízení GDPR ještě větší než dosud.

Podle § 17e/2 zákona č. 133/2000 Sb. lze za neoprávněné využívání rodných čísel udělit pokutu až 10 mil. Kč.

Na tomto webu slíbil TN., že se o použití r.č. hluboce zamyslí a napíše na co přišel:

http://www.portalsvj.cz/…ach-bd-a-svj#…

Nedivím se mu, že ještě něco nepublikoval. Situace je velmi nepřehledná.

Podle GDPR čl. 6/1/a se r.č. mohou zpracovávat se souhlasem subjektu údajů. Ale musíte subjektu údajů sdělit účel zpracování. A to asi bude problém, zejména u některých.

Podle GDPR čl. 6/1/c se r.č. mohou zpracovávat bez souhlasu pokud je zpracování nezbytné pro splnění právní povinnosti, která se na správce vztahuje. Zde nevím, zda by šel použít obecný § 1189 NOZ.

Podle GDPR čl. 6/1/f se r.č. mohou zpracovávat bez souhlasu pokud je zpracování nezbytné pro účely oprávněných zájmů příslušného správce, kromě případů, kdy před těmito zájmy mají přednost zájmy nebo základní práva a svobody subjektu údajů… To už vypadá nadějněji.

Doporučuji se obrátit na WEB SVJ, podle jakého odstavce čl. 6 GDPR bude zpracování r.č. zákonné.

Stejnou otázku můžete položit na ÚOOÚ, tam je halda úředníků, která to má na starosti.

Hezký den!

Pavel

Vložil xyz (bez ověření), 13. Září 2017 - 15:10

Portál WEBSVJ zcela jistě mezi takové subjekty, jaké uvádí Pavel, nepatří.

Vložil Pavel, 13. Září 2017 - 16:19

xyz,

tazatel se ptal za SVJ, které je správcem osobních údajů podle čl. 4/7 a čl. 24 Nařízení. A tak jsem mu jako správci odpověděl.

WEBSVJ by byl zpracovatelem osobních údajů podle čl. 4/8 a čl. 28 Nařízení pro správce.

Povinnosti mají obdobné.

Hezký den!

Pavel

Vložil TN. (bez ověření), 13. Září 2017 - 14:10

Hluboce jsem se zamyslel a u R.Č. jsem si vyhodnotil, že se zeptám na jednom školení (které není ke GDPR, na tato školení teď nepolezu, ale obecně k ochraně osobních údajů), na kterém bude ve své pracovní době za odměnu od vzdělávací agentury školit úředník ÚOOÚ. Školení je v listopadu.

Jinak tedy předběžně si myslím, že účel je daný – SVJ musí vymáhat pohledávky, tedy i hlídat insolvence a bez RČ to spolehlivě nejde. Předpokládám, že i někteří státní úředníci bydlí v bytových domech, družstevních či SVJ a někteří dokonce možná i jsou či byli členy výborů či představenstv, i když takovou volnočasovou aktivitu od státních zaměstnanců očekávat je trestuhodná troufalost.

Vložil Pavel, 13. Září 2017 - 14:44

TN.,

prosím, určitě zde informujte, co zaměstnanec ÚOOÚ vymyslel, dostal přidáno předvolebních 10 % na platu a tak jistě bude pln ochoty.

Zákon č. 101/2000 Sb. se od GDPR zase tak zásadně neliší.

1)Podle GDPR čl. 6/1/a se r.č. mohou zpracovávat se souhlasem subjektu údajů.

Nyní je to v § 5/2 101/2000 Sb.

2)Podle GDPR čl. 6/1/c se r.č. mohou zpracovávat bez souhlasu, pokud je zpracování nezbytné pro „splnění“ právní povinnosti, která se na správce vztahuje.

Nyní je v § 5/2/a zákona, že se r.č. mohou zpracovávat bez souhlasu, pokud je zpracování nezbytné pro „dodržení“ právní povinnosti správce.

3)Podle GDPR čl. 6/1/f se r.č. mohou zpracovávat bez souhlasu pokud je zpracování nezbytné pro účely oprávněných zájmů příslušného správce, kromě případů, kdy před těmito zájmy mají přednost zájmy nebo základní práva a svobody subjektu údajů…

Nyní je v § 5/2/e zákona, že se r.č. mohou zpracovávat bez souhlasu pokud je zpracování nezbytné pro ochranu práv a právem chráněných zájmů správce.....

Jinak já, pokud jsem na nějakém školení, tak se snažím prostřednictvím pořadatele své dotazy (s návodnou odpovědí) posílat předem. Až na místě vytasíte SVJ, tak toho úředníka můžete dostat do úzkých. Často potom něco plácne, jen aby odpověděl. Pouze odborník dokáže přiznat, že se nad tím nezamýšlel a pošle odpověď dodatečně.

Hezký den!

Pavel

Vložil anon.. (bez ověření), 12. Září 2017 - 13:07

Zeptejte se každého vlastníka, zda si to přeje. Já Jako vlastník bych takový souhlas nikdy nedal a se zlou byste se potázal, kdybyste moje rodné číslo někomu dal bez mého souhlasu.

Vložil TN. (bez ověření), 12. Září 2017 - 15:23

Můžu se ze zvědavosti optat, cože byste mi provedl?

Vložil Čmuchal (bez ověření), 13. Září 2017 - 13:32

Bylo uvedeno: „…se zlou byste se potázal…“. Vás to dostatečně neodrazuje? Tato věta má přece vyvolat strach neli fibrilaci srdce. Něco jako když okolo Vás chodí zubatá.

Je snad Váš zájem zjistit zda to, co „zlého“ Vám bude provedeno je ve skutečnosti zábavné? Možná bylo myšleno „lochtání“ a možná práce s „bejsbolovou pálkou“.

Takhle bych to předtavil pragmatickému programátorovi. Co jste vůbec programoval? Ledničky?

Bohužel, více to Vám asi upřesnit nepůjde :) :)

Vložil KL (bez ověření), 12. Září 2017 - 12:33

Pokud si pořídíte výpis z KN, máte tam u všech vlastníků rodná čísla…

Vložil Krupp, 12. Září 2017 - 12:56

RČ tam n e j s o u !!! Jirka

Vložil Ladana (bez ověření), 12. Září 2017 - 15:32

Kruppe, rodná čísla tam samozřejmě jsou a jsou uvedena jako „identifikátor“.

Vložil KL (bez ověření), 12. Září 2017 - 13:05

Na placeném výpise jsou, každý rok dokládáme do banky výpis z KN a mám na něm u každého vlastníka RČ.

Vložil MartinII, 12. Září 2017 - 12:45

Myslíte, že když budete znát solventnost vlastníků bytů, tak se vyhnete problémům s neplacením záloh, vyúčtování a příspěvků ? Když budete včas reagovat na výpadky v platbách, tak budete myslím úspěšnější. Nejsem si ani jist, zda na katastru (cuzk.cz) jsou rodná čísla. Když to ale přispívatel KL tvrdí, tak si to snad před sepsáním příspěvku ověřil „u sebe“. My jsme měli rodná čísla zakládajících vlastníků ve stanovách č. 1, i když nevím proč.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".