LBD - moznost prodeje pozemku?

Vložil Anonymous, 1. Březen 2019 - 13:20 ::

Dobry den,

Mam dotaz k LBD a jeho moznostem nakladani s majetkem.

Pokud LBD vlastni pozemek, ktery neni funkcne souvisejici se zadnou z jednotek (prohlaseni vlastnika sice existuje, ale tento pozemek v nem nefiguruje), muze ho prodat? Predpokladejme, ze k prodeji je vule vsech druzstevniku (tzn. v pripade potreby bude prodej schvalen na radne clenske schuzi).

Pozemek bychom radi prodali za korunu tak, aby kupujici platil dan z nabyti nemovitosti, ktera je nizsi (prestoze bude vypocitana z cenove mapy), nez darovaci dan/dan z prijmu. Bohuzel mame za to, ze LBD jako takove nesmi vykazovat prijmy, tzn. nemuze pozemek prevest za uplatu ale pouze bezuplatne (a uplatni se tedy darovaci dan/dan z prijmu). Je to tak a nebo se mylime?

Predem mockrat dekuji za jakoukoli odpoved!

Martin

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil VN (bez ověření), 1. Březen 2019 - 15:29

  je obchodní korporace , stejně jako např.spol. s r.o. či a.s. Proto nejen že může mít příjmy , ale může i podnikat. Jinak pravidla pro nakládání s majetkem družstva často řeší stanovy. Zkuste mrknout tam. Jinak já osobně být Vámi , tak si tento prodej nechám schválit členskou schůzí. Tím se vyhnete osobní zodpovědnosti , kterou přenesete na členy družstva…

  Vložil LBD (bez ověření), 1. Březen 2019 - 16:49

  Osobní odpovědnosti se nevyhnete, když vám něco schválí členská schůze, stačí pochopit § 159 občanského zákoníku. Členové družstva a družstvo jsou rozdílné subjekty.

  Vložil VN (bez ověření), 1. Březen 2019 - 20:26

  tak je odpovědná za špatné rozhodnutí členská schůze jako nejvyšší orgán společnosti. Představenstvo je povinno provést a realizovat vůli členské schůze. Z logiky věci odpovídá ten , kdo rozhoduje. Když rozhodne předseda, odpovídá předseda. Pokud rozhodne představenstvo , odpovídá představenstvo… no a pokud rozhodne členská schůze , odpovídají v podstatě všichni drusžtevníci. Je to úplně stejné , jako u akciovky. Představenstvo musí jednat dle toho , co dostane příkazem od akcionářů-vlastníků.

  Vložil LBD (bez ověření), 2. Březen 2019 - 9:44

  Stačí nahlédnout do ZOK. Podle § 51/2 ZOK sice člen statutárního orgánu může požádat nejvyšší orgán o udělení pokynu týkajícího se obchodního vedení. Tím ale není dotčena jeho povinnost jednat s péčí řádného hospodáře.

  Situaci, pokud by se nejvyšší orgán usnesl na tom, že členové statutárního orgánu nejsou odpovědní za zjevně nevýhodnou transakci řeší § 53/2 ZOK. K právním jednání obchodní korporace omezujícím odpovědnost člena jejich orgánů se nepřihlíží.

  Prosím, pište pouze o věcech, o kterých něco víte, pokud takové věci existují.

  Vložil VN (bez ověření), 2. Březen 2019 - 12:15

  tak pro tupce jako jste vy ještě jednou. Slyšel jste něco o stanovách obchodní korporace ? To je takový dokument , který řeší pravidla fungování té které korporace. A jeho součástí jsou i kompetence jednotlivých orgánů korporace. A většina družstev má ve stanovách, že v kompetenci členské schůze je rozhodovat o prodeji (části) svého majetku. No a pokud v tomto případu členská schůze rozhodne o prodeji svého majetku ..tak rozhodla… jéžiš..kdo jiný by měl rozhodnout o prodeji části svého majetku než sami družstevníci. Nevidím jediný důvod , proč by za rozhodnutí svých družstevníků měli být soudně popotahováni členové představenstva.. v obci také rozhodují orgány jako zastupitelstvo či rada města.

  Jasně něco jiného by bylo , kdyby prodej tohoto pozemku byl vysloveně v kompetenci představenstva družstva a představenstvo rozhodlo o prodeji pozemku pod cenou…

  V tomto případu (když pan píše o tom , že by s tím souhlasilo 100 % družstevníků) bych mu ještě pro klid duše doporučil ,aby jako přílohu k zápisu ze schůze přiložil arch s podpisy družstevníků , kde svým podpisem vyjadřují svůj souhlas.

  Vložil LBD (bez ověření), 2. Březen 2019 - 12:30

  Extra pro vás jsem zvýraznil tučně, že člen statutárního orgánu se nemůže zbavit odpovědnosti družstvu. Podle § 159 občanského zákoníku se totiž odpovídá družstvu nikoliv členům družstva. To je váš problém, že nerozeznáte družstvo od členů družstva. Jsou to 2 rozdílné entity. Nevadí mi, že máte jiný – špatný – názor. Ale toho tupce jste si mohl odpustit. Doufám, že Mazač takovéto urážlivé výroky bude mazat.

  Vložil levape, 2. Březen 2019 - 7:17

  Ne členská schůze, ale zasedání shromáždění SVJ Ne představenstvo, ale výbor SVJ

  Vložil LBD (bez ověření), 1. Březen 2019 - 14:32

  Stávající právní úprava LBD je družstvo, případně bytové družstvo. ZOK nezakazuje těmto právním formám mít příjmy. Pokud se domníváte něco jiného, tak uveďte §§. Pokud prodáte pozemek za 1 Kč, tak členové představenstva LBD velmi pravděpodobně poruší § 159 občanského zákoníku.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".