Který soud je příslušný ??

Vložil Jaroslav Jaroslav, 14. Srpen 2013 - 8:57 ::

Naše SVJ soudně vymáhá nezaplacené vyúčtování. Vlastník prodal a odstěhoval se, nějakou dobu jsme ho hledali, nějakou dobu jsme si dopisovali, a pak jsme podali platební rozkaz. Protože se nám sešli dva dlužníci poslal jsme na každého platební rozkaz podle místa bydliště. Naivně ?? jsme poslali platební rozkaz k okresnímu soudu (obvodnímu). Jeden se vrátil s rozsudkem a proběhla exekuce, druhý se vrátil s dopisem, že obvodní soud si myslí, že to přísluší městskému soudu, a že to posílají k vrchnímu soudu k rozhodnutí. Po 8 měsících se nám vrátilo, že příslušný je městský soud. Nyní nám poslal městský soud, že chce doplnit nějaké podklady (zápis ze shromáždění, kde se stanovovala výše záloh), ale že určitě není příslušný k řešení nezaplaceného vyúčtování. Co s tím ?? když to stáhneme od městského soudu, a znovu zažalujeme u obvodu, tak bude pohledávka zažalována po promlčení !

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 14. Srpen 2013 - 10:51

  To, co se stalo ve vašem případě, je denegatio iustitiae, tedy odepření spravedlnosti. Stát nebyl schopen prostřednictvím právních předpisů postavit najisto jak má SVJ postupovat. Rozhodování soudů ohledně příslušnosti k řešení sporů o úhrady v SVJ je rozkolísané.

  • Podle judikátů Nejvyššího soudu je spor mezi SVJ a členem považován za obchodní věc. Viz např. rozsudek Nejvyššího soudu 29 Cdo 37/2011.
  • Nejnovější usnesení Vrchního soudu v Olomouci ze dne 22.1.2013, č.j. Ncp 41/2013 – 34 se přiklonilo k opačnému názoru – že nejde o obchodní věc a rozhodovat by měl v první instanci okresní soud.

  Podobný názor sdílejí i někteří publikující autoři. Viz článek http://www.epravo.cz/…k-90499.html.

  Jestliže si soud vyžádal doplnění, zřejmě rozvažuje, zda jde o obchodní spor mezi SVJ a členem, nebo o neobchodní spor o platby mezi poskytovatelem plnění (SVJ) a příjemcem plnění. Já osobně se domnívám, že pod obchodní spory by měly spadat výhradně ty, které probíhají podle § 11 odst. 3 ZoVB. Je nesmysl soudit se u krajského soudu o 1500 Kč z vyúčtování úklidu na chodbě.

  lake

  Vložil Petr, 14. Srpen 2013 - 12:22

  Domnívám se, že spíše lze žalovat dluh vyúčtování než zálohy. Dluh musí být doložen. Viz judikát, odkaz na který se zde již objevil kdysi. Zřejmě od pana Lakeho.

  Hledejte zde v diskusi. Například

  http://www.portalsvj.cz/…acene-zalohy

  http://www.portalsvj.cz/…ba-na-zalohy

  http://www.portalsvj.cz/…-na-zalohach

  http://www.portalsvj.cz/…mu-a-pozemku

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Věcná příslušnost http://www.portalsvj.cz/…ejich-clenum

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".