Koupě pozemku SVJ

Vložil Jan (bez ověření), 5. Říjen 2018 - 11:30 ::

Dobrý den , chtěl jsem se zeptat.Mám dům , kde je SVJ.Za domem máme pozemek navazující na náš okolo domu. Před 5 lety jsme podali žádost , že bychom měli zájem o koupi pozemku. Vzhledem k vysoké ceně jenž město za pozemek chtělo jsme tuto nabídku zamítli. V tomto roce se změnilo vedení ( výbor společenství) ten si umínil ,že z fondů tento pozemek koupí.Máme tu většinu důchodců ,kterým nakukali , že tam někdo něco postaví atd.Letos nám vedení oznámilo , že jedná o odkupu.Bylo o tom hlasováno na schůzi . Nakonec jsme nesouhlasili 2 s podílem cca 20%. Chci se zeptat -je možné ,aby byl tento pozemek koupen z fondu oprav a bez souhlasu 100% spolumajitelů? Mám hlavně velký problém , že chtějí vyčerpat 70% fondu oprav přičemž je potřeba opravit plno věcí v domě.Jak se mohu bránit

  • rozhoduje většina

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Rozhoduje většina (bez ověření), 8. Říjen 2018 - 12:06

Když je pozemek pořízen pro účely správy domu a pozemku, tak stačí většina uvedená ve stanovách a pokud to stanovy neřeší, tak nadpoloviční většina přítomných. Že se to jednotlivcům nelíbí je irelevantní.

Vložil Pavel II (bez ověření), 8. Říjen 2018 - 15:32

Jedná se ovšem o podstatný zásah do majetkových práv a poviností a velmi záleží ns tom jak toto řeší jejich stanovy. U nás je třeba na taková zásah souhlas všech. Jinak přehlasovaný vlastník se může obrátit na soud.

Vložil anonymouk (bez ověření), 8. Říjen 2018 - 11:01

Kupte a udělejte si tam:sklad náčiní, kolárku, schůzovní místnost, …
Bránit se můžete jen u soudu, popř. shodit výbor a zvolit odpůrce koupi pozemku. Poradí vám OZ.

Vložil JUDr no 7 (bez ověření), 6. Říjen 2018 - 20:47

Všichni co dávají – tam můžou objasnit paragraf který dovoluje nabývat majetek jen pro správu ?

Vložil Anonymoussss (bez ověření), 6. Říjen 2018 - 21:41

Co jako chcete objasnit?

dle NOZ : § 1195

(1) Společenství vlastníků může nabývat majetek a nakládat s ním pouze pro účely správy domu a pozemku.

Vložil Anonymousjjk (bez ověření), 5. Říjen 2018 - 17:50

Nabývat jen majetek pro správu. Napadnete soudně hlasování. Jinak fondy se tvoří ze zisku, je na vás na co to použijete

Vložil Odhlasované platí (bez ověření), 5. Říjen 2018 - 15:36

Odhlasované platí, leda že byste rozhodnutí soudně napadl.

Vložil solid, 5. Říjen 2018 - 14:14

Dobrý den,SVJ nemůže tento pozemek koupit.SVJ může ze zákona nabývat pouze majetek,týkající se správy domu a pozemku.

dle NOZ : § 1195

(1) Společenství vlastníků může nabývat majetek a nakládat s ním pouze pro účely správy domu a pozemku.

Vložil Trolll (bez ověření), 6. Říjen 2018 - 10:44

Mate pravdu

Vložil Petr, 8. Říjen 2018 - 15:48

Podíval jsme se místo vás do zdejší diskuse, i když některé příspěvky jsou před NOZ, jiné po NOZ.

www.portalsvj.cz/…u-okolo-domu

www.portalsvj.cz/…stnictvi-svj

www.portalsvj.cz/…okolo-domu-0

Můžete hledat i jinou zdejší nebo internetovou diskusi.

Na portalobydleni.cz (klik Poradna, Společenství vlastníků) je dotaz na koupi parkoviště a odpovídá právník Advok. kanceláře.

Koupě parkoviště

Dotaz: V domě probíhá insolvence vět­šinového vlastníka parkoviště u domu a půjde do dražby. SVJ má zájem koupit tyto prostory, ale není úplná shoda. Jakým způsobem se dá vyřešit? SVJ chce zakoupit parkoviště jako celek.

Odpověď: Na úvod si dovolím uvést, že je důležité vést v patrnosti, že SVJ může majetek nabývat a nakládat s ním pouze pro účely správy domu a pozemku. K tomu, aby mohlo SVJ koupit parkoviště je nezbytné svolat shromáždění, které udělí předchozí souhlas s nabytím parkoviště. Konkrétně se na shromáždění bude hlasovat o koupi parkoviště a poté se vydá rozhodnutí, které buď schválí koupi parkoviště, anebo ji zamítne. Aby bylo shromáždění schopné se usnášet a přijmout rozhodnutí, musí být přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů, přičemž k přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků. Avšak, není vyloučeno, aby byl ve stanovách určen odlišný počet potřebných hlasů pro přijetí rozhodnutí. Proto bych Vám doporučil se nejdříve podívat do stanov, zda neupravují tuto problematiku odlišně od zákona.

JUDr. Vítek, Ph.D., advokát, AK Erhartová Vítek & Partners

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".