Koupě bytu s dluhem u SVJ

Vložil Koala (bez ověření), 5. Prosinec 2016 - 1:04 ::

Dobry den,

chystame se koupit byt od majitele ktery ho koupil ve drazbe (po puvodnim majiteli ktery skoncil v insolvenci). Puvodni majitel neplatil za sluzby spravci domu a nastradal se mu tam velky dluh. Muze spravce domu vyzadovat zaplaceni dluznych castek po novem majiteli (po nas). Podle § 1107 NOZ, se s nabytim vlastnickeho prava prejimaji take zavady o kterych jsme mohli vedet. A spravce domu priznava ze tam dluhy na jednotce jsou. Muze nekdo poradit. Dekuji moc.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil čtrqščřtwšč (bez ověření), 5. Prosinec 2016 - 11:43

    Ano již jsme toto řešili. Dluh povinného (původní majitel) exekucí padl, věřitel se měl přihlásit do exekuce, pokud tak neučinil, dluhy jsou odepsané. Spíše bych se zajímal proč statutární orgán nepřihlásil SVJ do exekuce, zda tento dluh nevymáhat po něm (výbor nebo předseda) jako odpovědnost za škodu.

    Pokud vydražitel-nabyvatel měl dluhy vůči svj tak se již dá mluvit o přechodu dluhů.

    Vložil Zdenek 22, 5. Prosinec 2016 - 9:26

    Pokud bude SVJ požadovat zaplacení dluhu spojeného s bytem, mělo by tento dluh požadovat od majitele, který tento zadlužený byt koupil v dražbě. V byste ho měl koupit už „oddlužený“.

    Každopádně máte právo požadovat na prodávajícím, aby vám doložil potvrzení osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku na vás přejdou, popřípadě že takové dluhy nejsou. O tento případný dluh se pak sníží cena bytu.

    Vložil čtrqščřtwšč (bez ověření), 5. Prosinec 2016 - 13:11

    to není pravda, po vydražiteli nemůže nikdo nic chtít

    Vložil anon. (bez ověření), 5. Prosinec 2016 - 10:24

    Zapomněl jste napsat, že ty peníze, o které se poníží cena bytu se pak musí poslat na účet svj pod správným symbolem. Tím se dluh a taky problém zlikviduje.

    Vložil vn (bez ověření), 5. Prosinec 2016 - 7:59

    Na to si skutečně dejte pozor. Správce domu pravděpodobně od vás bude vyžadovat, abyste ten dluh uhradili, protože to je pro něj nejjednoduší řešení. Proč by se namáhal vymáhat to po někom jiném, zvlášť když to od původního vlastníka nedostane. Navíc současný majitel, co byt vydražil může mít v podmínkách dražby uvedené, že dluhy původního vlastníka nejsou jeho dluhy. U nás to tak bylo. Když se dražil byt dlužníka, vydražitel to tam měl napsané. Já bych rozhodně ten byt nekupoval, poohlídnul bych se po bytě, kde není žádný problém. Pokud si ten byt koupíte, tak si vědomě koupíte obrovský problém. Nedělejte to.

    Vložil Rudy (bez ověření), 5. Prosinec 2016 - 11:54

    Koupit jedině v případě, že si nabyvatel vyžádá od prodejce potvrzení o dluzích vystavené od SVJ a žádné dluhy tam nebudou. Nebo, jak už bylo uvedeno, pokud tam dluhy uvedené budou, tak sjednat s prodejcem jejich vyrovnání (buď jejich zaplacení prodejcem, nebo snižení kupní ceny bytu. Jinak nekupovat.

    Vložil MartinII, 7. Prosinec 2016 - 8:53

    Tazatel není první ani poslední, který zde toto řeší. Pokud jde o potvrzení od správce či výboru, tak upozorňuji, že si ani nevyhledal v NOZ, že to neřeší § 1107, ale § 1186, protože samotné bytové (spolu)vlastnictví začíná až na § 1158.

    Správce nemmůže „přiznávat“ dluh, správce může dluh potvrdit. Přiznávat dluh může (nevím zda musí) prodávající.

    Na rozdíl od jiných příspěvků jde asi (pokud jsem pochopil) o jiný případ, protože tazatel chce byt koupit od majitele č.2, který ho koupil v dražbě od majitele č. 1.

    Vždy také hraje roli, zda jsou dluhy ještě nepromlčené a „směroplatné“. Tazatel nepíše nic o tom, zda cena jak v dražbě tak nyní zohledňuje dluhy, tedy zda je o ně ponížena.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".