Kotel na tuhá paliva

Vložil Cvrckova (bez ověření), 6. Prosinec 2017 - 20:55 ::

Dobrý večer, Obracím se na Vás s dotazem, jak lze právně ošetřit odpojení od kotle na tuhá paliva. Jedná se o bytový dům, 4 byty, 3 z těchto napojení na jeden kotel na tuhá paliva, čtvrtý byt si topí vlastník sám elektřinou. Vlastnictví společných prostor je bohužel řešeno ideální čtvrtinou. S jedním z vlastníků napojených na kotel jsou problémy, neustále topí málo a pozdě, pokud vůbec. Ostatní dva by se chtěli napojit na jiný kotel a topit si sami. Problém jsou společné trubky jednoho bytu s bytem kde žije problémový soused,. Bydlí v prvním patře a trubky má společné se sousedem pod ním. Co dělat aby byla možnost mu trubky prostě zavřít a topit jen první patro? Lze to nějak právně ošetřit? Děkuji za odpověď. S pozdravem Cvrckova

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JaVa, 7. Prosinec 2017 - 18:21

    Zdravím..Sice jste neuvedla,že se jedná ve Vašem případě o podílové spoluvlastnictví bytového domu,ale z dosavadních informací usuzuji,že je to PS.Opravte mě,pokud se ve svém úsudku mýlím.

    Z odborné literatury o PS:

    Podílové spoluvlastnictví se liší od právnické osoby SVJ tím, že každý spoluvlastník má přesně stanovený podíl na nemovitosti, který je číselně vyjádřen zlomkem, např. 1/2, 1/3, atd. Tento podíl také určuje míru, kterou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví. Obecně platí, že významná rozhodnutí týkající se nemovitosti, např. její rekonstrukce, apod., podléhají schválení nadpoloviční většiny hlasů. Pokud mezi spoluvlastníky nedojde ke shodě, mohou se obrátit na soud.

    Se spoluvlastnickým podílem na nemovitosti může majitel volně nakládat, to znamená, že ho může darovat či prodat, v současné právní úpravě však neexistuje mezi spoluvlastníky předkupní právo.

    Při tomto typu vlastnictví není přesně dáno, která část nemovitosti je čí. Spoluvlastníci si však mohou mezi sebou uzavřít dohodu o způsobu užívání nemovitosti.

    Pokud na nemovitosti vzniknou pohledávky, např. z důvodu neplacení služeb atd., tento dluh mají všichni spoluvlastníci a je zpravidla vyžadován na nejsolventnějším z nich bez ohledu na to, zda ho způsobil.

    Pokud je spoluvlastnický podíl jednoho z majitelů zatížen exekucí, netýká se všech spoluvlastníků, z obchodního hlediska však ztěžuje nakládání s nemovitostí.

    Konec citace

    JaVa

    Vložil Květoslava (bez ověření), 7. Prosinec 2017 - 16:42

    „čtvrtý byt si topí vlastník sám elektřinou“

    K tomu má potřebné souhlasy, a nebo postupoval svévolně?

    Vložil Petr87, 7. Prosinec 2017 - 14:42

    Dobrý den,

    než hledat složitá technická řešení, začal bych výměnou obsluhy kotelny. Zvolte si za obsluhu kotelny někoho jiného, může topit někdo ze zbývajících dvou vlastníků bytů, kteří užívají kotelnu.

    K instalaci dalšího kotle byste potřebovali funkční komín a úpravu celého topného systému.

    Vložil Cvrckova (bez ověření), 7. Prosinec 2017 - 15:39

    Děkuji za reakci, nicméně stridame se po týdnu tři byty a asi těžko budu já a nebo soused chtít topit, svým uhlím, za souseda který na to kašle a ani vlastně nemá dost uhlí, svou koji má beztak uzamčenou. Komíny máme dva, oba po revizi a v pořádku. Bohužel zrovna my máme nad sebou toho co netopi a na základě dohody se sousedem ž druhé strany chceme naše topení přepojit na jeho kotel a tím pádem i druhý komín.problém jsou ty trubky které máme s tím co netopi společné

    Vložil Petr87, 10. Prosinec 2017 - 13:05

    Dobrý den,

    váš způsob vytápění je opravdu velmi nepraktický.

    Na základě zkušenosti z našeho domu o 6 bytech, který byl původně postaven na vytápění lokální (tedy kamna v místnostech) a kde má každý byt vlastní kotel ve sklepě, Vám popíši možné řešení.

    Máte-li v domě kromě dvou komínů, které mají v pořádku revizi, ještě další komín, který není využívaný a zároveň sousedí s bytem nad netopícím sousedem, bylo by možné vést trubky k radiátorům tímto komínem s tím, že byste stávající stoupačky u podlahy zaslepili a rozvod k radiátorům řešili pomocí nového vedení.

    Vyžádalo by si to však stavební úpravy a nemusí to být ve všech domech realizovatelné.

    Vložil . (bez ověření), 7. Prosinec 2017 - 15:47

    Ohledně přepojení, předělání rozvodů topení se obraťte na nějakého odborníka topenáře. My to tady nemůže nijak posoudit. Určitě existuje řešení.

    Vložil Cvrckova (bez ověření), 7. Prosinec 2017 - 17:03

    Děkuji za reakci, asi byste nevěděl, jak to udělat aby po právní stránce to bylo všechno v pořádku a my jsme ho prostě mohli odpojit a trubky k němu nahoru zavřít a topit si na druhý komín? Naše svj bohužel ani nehne brvou a jejich právní oddělení taky bohužel nic neví. Topenare si zajistíme, trubky necháme předělat, ale ta právní stránka nás trochu děsí…

    Vložil . (bez ověření), 7. Prosinec 2017 - 17:06

    Ale jděte, žádná právní stránka neříká, že musíte vytápět někoho, kdo si neplní to, co má a netopí tak, jak má. Žádný zákon neříká, že trubky musí jít tak, třeba nahoru a ne jinak.

    Vložil Cvrckova (bez ověření), 7. Prosinec 2017 - 18:03

    Jenže to my právě nevíme jak to může a nemůže být. Původní majitel v námi koupenem bytě dal na trubky kohouty a toho nad námi prostě zaviral když topil a došlo na soud a on to prohrál, v rozsudku znělo, že neměl právo mu ty trubky zavřít, proto okolo toho takhle plašíme. A zase když by jsme si nové rozvody kvůli němu platili my, sami za sebe, jeho vinou, tak proč by to nemohlo být naopak, on netopi, on ať si zařídí topení a tím pádem nové trubky k sobě do bytu. Vážně nevíme co dělat aby to bylo dobře.

    Vložil Misme, 7. Prosinec 2017 - 19:23

    Činit lze cokoliv, něco pouze jednou a řadu toho ostatního s riziky. Svévolně odpojit nemůžete bez rizika sankcí, jak už plyne i z vámi uvedeného rozhodnutí soudu. Problematika není jednoduchá, váže se k ní řada předpisů. Mimo jiné v prohlášení vlastníka máte určitě způsob vytápění definován, tzn. že jeho změna by musela být zanesena i do něj. Pro základní orientaci v problematice bych vám doporučila obrátit se na stavební úřad, před lety tučně pokutovali i neohlášené změny vytápění v RD, je ale možné, že dnes už je to jinak. K základní orientaci by vám mohlo pomoci samostudium vyhlášky č. 194/2007 Sb. a č. 268/2009 Sb. (zde např. § 11 odst. 3, 5, 7; § 16, § 38).

    Vložil Cvrckova (bez ověření), 7. Prosinec 2017 - 21:29

    Děkuji za radu, zkusíme se prokousat tím zákonem a zároveň se ještě jednou obrátíme na svj kvůli veškeré dokumentaci.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".