Kontrola usnášeníschopnosti shromáždění SVJ

Vložil salve, 7. Říjen 2014 - 10:49 ::

Při posledním shromáždění SVJ jsem zjistil, že na prezenční listině jsou např. podepsáni členové SVJ, kteří ovšem na schůzi nebyli přítomni. Za manželky to podepsali jejich jménem přímo jejich manželé – ovšem bez příslušné plné moci. Nesouhlasil jsem tedy s výsledkem výpočtu usnášeníschopnosti a požádal jsem o fyzickou kontrolu přítomných podle prezenční listiny a o kontrolu plných mocí. Výbor odmítl tuto kontrolu a odmítl mi předložit ke kontrole plné moci. Je to v souladu s platnou legislativou? Nebo mám možnost napadnout usnášeníschopnost shromáždění soudně?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 7. Říjen 2014 - 13:49

    Otázkou je, podle čeho se postupovalo, co máte ve Stanovách, zákon o rodině a nynější řešení zastoupení.

    Vložil kAREL HL (bez ověření), 7. Říjen 2014 - 11:38

    Jestliže takle výbor podvádí, můžete očekávat mnohem více podvodů z jejich strany . Začal bych kontrolovat jejich činnost . Nejde o rejpání .

    Vložil lake, 7. Říjen 2014 - 11:36

    Nemáte možnost napadnout „usnášeníschopnost shromáždění“. Máte jedině možnost napadnout konkrétní přijaté usnesení.

    lake

    Vložil salve, 7. Říjen 2014 - 11:59

    Tak je to myšleno. Napadnout konkrétní usnesení s tím, že shromáždění nebylo usnášeníschopné. Hlasovalo se např. o rekonstrukci zvonků (jeden byt cca 3000 Kč) – které jsou ovšem v prohlášení vlastníka jako součást bytu.

    Vložil Zvonek (bez ověření), 7. Říjen 2014 - 13:44

    Pane Salve,

    máte sympatické jméno. ;-) Jak přesně myslíte ty zvonky, které jsou součástí bytu, v domě s řekněme stovkou bytů? Máte za to, že si každý na svoje náklady a samostatně zaseká drát do zdi vedoucí od vchodů do domu až do svého bytu, pořídí a osadí si samostatné zvonkové trafo, samostatně si umístí tlačítka ke vchodům do domu, samostatně si zajišťuje opravy svého zvonku? Každý si osadí samostatné dálkově ovládané zámky (typu BeFo) na vchodové dveře? Každý si osadí samostatný domovní (video)telefon? Trochu nám to upřesněte.

    Vložil Anonymous369 (bez ověření), 7. Říjen 2014 - 11:25

    Jde vám o to pouzev prudit, nebo tam bylo nějaké důležité hlasování?

    Vložil svjdukelská111, 7. Říjen 2014 - 11:39

    Je jedno zda bylo hlasováno o důležitých věcech, nebo šlo o prkotinu. Pokud výbor podvádí v takovýchto zásadních věcech, jako je podvod s prezenční listinou a následné odmítnutí kontroly přítomných, pak se vlastníci mohou v budoucnu dočkat daleko větších manipulací a to nejen s hlasy, ale možná i s majetkem. Pokud to výboru projde jednou, zvykne si. Je lepší klepnout je přes prsty hned.

    Vložil Petr, 7. Říjen 2014 - 18:02

    „Jak jednoduché, Watsone“

    1/ Stanovy

    Čl. VII – Shromáždění

    (1) Nejvyšším orgánem společenství je shromáždění, které tvoří členové společenství.

    (17) Z jednání shromáždění se pořizuje zápis, za jehož pořízení odpovídá svolavatel. Zápis musí obsahovat nezbytné údaje prokazující schopnost shromáždění k jednání a usnášení, dále údaje o průběhu jednání, plné znění přijatých usnesení. Přílohu zápisu tvoří zejména listina přítomných s jejich podpisy a písemné podklady, které byly předloženy k jednotlivým projednávaným bo­dům.

    (18) Zápis podepisuje předsedající a zapisovatel. Zápisy včetně písemných podkladů k jednání shromáždění musí být uschovány u předsedy výboru nebo u pověřeného vlastníka.

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    2/ NOZ

    Neplatnost rozhodnutí orgánu spolku § 258 Každý člen spolku nebo ten, kdo na tom má zájem hodný právní ochrany, může navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti rozhodnutí orgánu spolku pro jeho rozpor se zákonem nebo se stanovami, pokud se neplatnosti nelze dovolat u orgánů spolku.

    § 259 Právo dovolat se neplatnosti rozhodnutí zaniká do tří měsíců ode dne, kdy se navrhovatel o rozhodnutí dozvěděl nebo mohl dozvědět, nejpozději však do jednoho roku od přijetí rozhodnutí.

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    3/ http://www.epravo.cz/…e-42314.html

    USNÁŠENÍSCHOPNOST ČLENSKÉ SCHŮZE

    (Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 29 Odo 967/2003, ze dne 8.6.2004)

    © EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz

    Vložil salve, 12. Říjen 2014 - 13:28

    Děkuji za odkazy a vysvětlení.

    Podle stávající legislativy. Na schůzi musí být přítomni buď oba spoluvlastníci, kteří musí hlasovat souhlasně, nebo jeden z nich musí být zplnomocněn jednat za oba. Jinak je hlas za jednotku neplatný.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".