Komu zaslat žádost k nahlédnutí do podkladů dle § 8 odst. 1) z.č. 67/2013 Sb.

Vložil Zdeněk888, 23. Květen 2017 - 15:52 ::

Jsem vlastníkem bytu a členem SVJ, které již cca 3/4 roku nemá statutární orgán.. Před cca 2 měsíci jsem poslal žádost k nahlédnutí do podkladů dle § 8 odst. 1) z.č. 67/2013 Sb. doporučeným dopisem s dodejkou. Žádost jsem poslal na úřední adresu SVJ. Protože si písemnost SVJ do 10 dnů nevyzvedlo, pošta jim dopis hodila do poštovní schránky. V této věci jsem oslovil advokáta který tvrdí, že jsem žádost poslal špatně a že jsem ji měl poslat Správci (SBD), který tyto informace má a i právě s ohledem na fakt, že SVJ nemá statutární orgán a není nikdo, kdo by písemnosti vyzvedával. Správce (SBD) má totiž poměrně velké pravomoci při jednání jménem SVJ na základě Smlouvy o správě mezi SVJ a SBD. Advokát také zmínil, že písemnost nebyla doručena. V příloze příspěvku naleznete odkazy na stanovy SVJ a na Smlouvu o správě mezi SVJ a Správcem (SBD).
Prosím o názor:
1) Souhlasíte s názorem advokáta?
2) Dokud podklady neobdržím, odsouvá se tím prokazatelně reklamační lhůta dle dle § 8 odst. 2) z.č. 67/2013 Sb.
3) Pokud podklady neobdržím do konce 5/2017, uspěl bych s pokutou za prodlení s nepeněžitým plněním vůči SVJ dle § 13 z.č. 67/2013 Sb.?

PřílohaVelikost
Odkazy na dokumenty.txt190 bytů

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Čmuchal (bez ověření), 24. Květen 2017 - 20:01

    Zmínil jste „názor advokáta“ – jenže máte jej v písemné podobě, nebo jste palmáre vyplatil jen za „jeden advokát povídal“?

    Vložil Klučík Antonín (bez ověření), 23. Květen 2017 - 20:30

    Zmocněnci lze doručovat.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 23. Květen 2017 - 17:16

    Zajímalo by mě, co jste čekal, že se stane. Samozřejmě, že si dopis nikdo nevyzvedne, nemá kdo. Místo podání žádosti o podklady byste se měl spíš snažit, aby bylo vaše SVJ zase znovu funkční.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 23. Květen 2017 - 16:50

    Správce Vám může odmítnout poskytnovat informace s tím, že k tomu nemá oprávnění. To, že nejste schopni si zajistit statutární orgán má i takové důsledky.

    Vložil TN. (bez ověření), 23. Květen 2017 - 17:02

    Zase to může tazatele inspirovat, nechat se zvolit do výboru a milému SBD vypovědět správu :-)

    Vložil Zdeněk888, 23. Květen 2017 - 17:35

    Do výboru jsem se nabídl, ale nebyl jsem zvolen, asi proto, že bych se s milým SBD nemazlil.

    Vložil MartinII, 24. Květen 2017 - 14:56

    „Správce (SBD) má totiž poměrně velké pravomoci při jednání jménem SVJ na základě Smlouvy o správě mezi SVJ a SBD“

    Pokud napíšete, jaké pravomoce správce má, tak vám možná někdo poradí. Pokud má pravomoce, jak píšete, tak snad i povinnosti předložit požadované informace „nahlédnutí do podkladů dle § 8 odst. 1) z.č. 67/2013 Sb. doporučeným dopisem s dodejkou“.

    Vložil Zdeněk888, 24. Květen 2017 - 15:54

    Chcete-li znát pravomoci, můžete si stáhnou celou smlouvu mezi SVJ a SBD a sám posoudit. Odkaz na stažení smlouvy naleznete v příloze úvodního příspěvku.

    Vložil JaVa, 24. Květen 2017 - 17:42

    Ve vaší „nevolnické smlouvě“ o správě, v Čl.VI. odst.1. vaši „fundovaní statutáři“ zplnomocnili „správce=SBD“ k právnímu jednání a uzavíráni smluv se třetími osobami,což zřejmě obnáší i právní jednání vůči členům vašeho SVJ,tedy i Vám.

    V odst.2,téhož článku je „správce=SBD“ pověřen vymáháním dlužných částek, včetně zasílání upomínek vlastníkům jednotek v domě.

    Ale v ČL.III.odst.8 je taky uvedeno,že správce je povinen vybírat platby od vlastníků jednotek na účet objednavatele (SVJ)vedený u banky, na který má sice také přístup,ale má to být bankovní účet SVJ a ne účet „správce=SBD“.

    Myslím,že Váš „správce=SBD“, hrubě porušuje tuto smlouvu o správě cizího majetku.

    JaVa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".