Komu v SVJ patří trubky, elektrorozvod, plynovod? Dotaz na havarijní službu

Vložil rest (bez ověření), 23. Květen 2017 - 9:16 ::

Jsme SVJ vzniklé 1.7.2000.

V prohlášení vlastníka je uvedeno:
Vybavení náležící k jednotce: … kuchyňský sporák plynový, … 4× topná tělesa …
Součásti jednotky jsou: potrubní rozvod vody, plynu, ústředního topení (kromě stoupacích vedení a uzavíracích ventilů), elektrorozvody, vypínače, zásuvky, pojistky…
Společné části budovy: rozvody tepla, vody, kanalizace, plynu, elektřiny, domovní elektroinstalace a telekomunikací, včetně stoupacích vedení a uzavíracích ventilů…

Řešíme, jakým způsobem chápat vlastnictví rozvodů, kdy prohlášení vlastníka není 100% jasné. Jestli to interpretovat tak, že trubky před/za vodoměrem, trubky před/za plynoměrem, elektrosíť před/za elektroměrem – PŘED vlastní vlastník bytu a ZA jsou společná část.

Jde nám např. o spory při volání na havarijní dispečink, kdy občas není jasné, zda jde o havárii uvnitř bytu (vlastnictví vlastníka) či havárii sice uvnitř bytu, ale na společné části. Kdo pak výjezd řemeslníků zaplatí. Občas se stává, že lidé volají na telefonní číslo dispečinku, které je vyvěšeno ve vitríně a neuvědomí si, že to není servis pro jejich byty, ale že dispečink řeší havarijní situace na společných částech.

Jiné problémy ale máme při výměně starých už nefunkčních litinových radiátorů, kdy sice podle prohlášení vlastníka jsou vlastnictvím vlastníka, ale výměna může ohrozit tepelnou soustavu domu. Družstvo kdysi zavedlo, že výměna radiátorů bude hrazena z rozpočtu SVJ, nicméně to vlastně správné není, jde jen o zvykové právo.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil petrsv, 23. Květen 2017 - 11:07

    Podle toho, co píšete, jsem si jistý (kromě elektra), že si to myslíte dobře. Voda, plyn a topení bude tak, jak píšete, tj. od centrálního zdroje až po uzavírací ventil je to společné, za ventilem vlastníka.

    V případě havárie byste měli mít jasně daný postup ve Stanovách. Havárii v bytě má na starost vlastník, ve společných prostorech SVJ. Není-li to možné určit a není-li to dané Stanovami, musí se SVJ dohodnout s vlastníkem, kdo zajistí opravu. Během oprav se určí zdroj havárie a následně proběhne finanční vyrovnání.

    U těch radiátorů to chápu tak, že patří k bytu, výměnu tedy hradí vlastník. Kdyby se všichni vlastníci dohodli na tom, že se to zaplatí z peněz SVJ, je to možné, pokud nemáte ve Stanovách něco jiného.

    Vložil rest (bez ověření), 23. Květen 2017 - 11:30

    Myslíte, že stanovy mohou určit, že opravu radiátoru (který je dle Prohlášení ve vlastnictví vlastníka) lze hradit ze společných peněz? Bude to platné? Může toto takto rozhodnout shromáždění? Aby se pak neobjevil rejpal a nevymáhal po výboru náhradu škody, že výbor neoprávněně vyplácel peníze za opravy majetku v individuálním vlastnictví vlastníka.

    Dále, nevím, zda jsme si rozuměli. Já jsem vycházel z interpretace, že rozvody DO elektroměru, plynoměru, vodoměru jsou společnou částí, a OD elektroměru, plynoměru, vodoměru jsou v majetku vlastníka. Čili jsem se domníval, že hranicí je měřák. Vy ale píšete, že tou hranicí je ventil.

    Čili, když to rozdělíme:

    1. radiátor; trubky vedoucí do radiátoru, které čouhají ze zdi; trubky vedoucí do radiátoru, které jsou zazděné, ale jsou uvnitř bytu
    2. studená a teplá voda; trubky vedoucí ze stupačky do vodoměru (vodoměr je ve stupačce); trubky vedoucí od vodoměru do mísící baterie v koupelně a kuchyni
    3. záchod, odpad; odpadní trubky vedoucí z dřezu v kuchyni a z vany v koupelně do stupačky; odpadní trouba ze záchodové mísy
    4. plyn; trubky vedoucí ze stupačky do plynoměru (plynoměr je ve stupačce); trubky vedoucí od plynoměru do kuchyňského sporáku
    5. elektřina; kabely vedoucí do elektroměru (elektroměr je na společné chodbě); kabely vedoucí od elektroměru do bytu

    Ještě upřesním, že jde o panelák ze 70.let se 4 vchody, v každém je stoupačka.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 23. Květen 2017 - 16:45

    je hranice mezi distribučním plynovodem (vodovodem) a přípojkou vždy první hlavní uzávěr do domu, nikoliv měřidlo. Analogicky by to mělo být i mezi společným domovním rozvodem a bytovou instalací. Ovšem vždy záleží jak je dělící místo v prohlášení vlastníka.

    Vložil rest (bez ověření), 23. Květen 2017 - 20:36

    Prohlášení vlastníka jsem ocitoval, o dělícím bodě v něm není ani slovo. Proto se ptám. Kdyby to bylo v prohlášení napsané, neptal bych se. Prohlášení změnit nemůžeme, jelikož není v silách výboru sehnat 140 podpisů, kdy třetina vlastníků v domě nebydlí, řada bydlí v cizině.

    Vložil petrsv, 23. Květen 2017 - 12:49

    Stanovy by mohly takový postup zakázat. Jestli nezakazují, lze to tak udělat. Ale pro jistotu ještě jednou upozorňuji – ten souhlas musí vyslovit všichni vlastníci, čili 100%. Pak je takové použití peněz SVJ na cokoliv, co nesouvisí s SVJ, legální.

    Těch měřáků vs. ventilů jsem si nevšiml. Máte pravdu, psal jste o měřácích, já o ventilech. Máte to v tom Prohlášení vlastníka – hranice je ventil, o měřácích se tam nic nepíše.

    1. Vlastník.
    2. Trubky ze stoupačky k ventilu (vč. ventilu) – společné. Trubky od ventilu do bytu – vlastník.
    3. Odpad – kanalizace – z dřezu, záchodu, vany, apod. až po napojení na stoupačku – vlastník.
    4. Plyn – stejně jako voda.
    5. Elektřina – kabely vedoucí do elektroměru – distributor. Kabely od elektroměru do bytu – vlastník. Ale tady si fakt nejsem jistý na 100%.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".