komín

Vložil onderka jan, 8. Září 2008 - 19:46 ::

Jsem majitelem bytu a členem SVJ.S majitelem bytu podemnou, který ale není jeho uživatelem jsem se dohodl na užívání komín. průduchu k vytápění bytu krbovými kamny. Jenomže nájemník bydlící v tom bytě má napojený na ten průduch digestoř. A podle stávajících předpisů nemůže být na kom. průduch napojena obě zařízení. Nájemník i přes souhlas majitele bytu a dohody mezi námi nemíní kom. průduch uvolnit. Podotýkám v nájemní smlouvě nemá užívání kom. pr. nijak upraven ani nijak právně ošetřeno. Může mi někdo poradit jak mám v této věci postupovat. Zda můžu či ne nějak proti nájemníkovi i souhlasem majitele zakročit? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 9. Září 2008 - 18:09

    Vaším partnerem je jedině vlastník bytu pod vámi, který by měl ve vztahu ke svému nájemníkovi zajistit plnění dohody.

    Odhlížím od technických předpisů, protože se ve vašem případě jedná zřejmě o závadný stav(?) Rovněž zajímavé by bylo řešit vlastnický vztah ke komínu, tj. zda není spol. částí domu, což by mělo další dopady.

    G.X.

    Vložil onderka jan, 12. Září 2008 - 20:23

    O.J. Nejedná se o havarijní stav. Jedná se o užívání komin. průduch.

    Vložil jakl (bez ověření), 9. Září 2008 - 11:29

    I nájemník má právo plně užívat pronajatý byt a tudiž i navzdory vaší domluvy s majitelem mu v tom bránit nemůžete obvzvlášť patří li tento komínový průduch k pronajatému bytu. Vy rozhodně zakročovat nemůžete, jste to vy kdo zde narušuje normální stav. Naopak nájemník by mohl zakročit proti vám neboť mu svým jednáním znemožňujete řádně užívat pronajatý byt.

    Jakl

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 12. Září 2008 - 21:03

    Pro mě jako statutára je vždy partner – vlastník. I když je mě nájemník sebevíc sympatický tak je to pořád nájemník a my nejsme společenství nájemníků ale vlastníků – to je na úvod. Komín nebo průducha – moc do toho nevidím ale podle mne teda spíš podle Prohlášení vlastníka určitě není vlastnictví bytu nebo se pletu????? JarekSVJ

    Vložil onderka jan, 12. Září 2008 - 20:30

    O.J. Nájemník nemá nikde v žádné smlouvě ošetřeno, že může ten určitý komínový průduch používat či ten dotyčny průduch patří k bytu jehož je nájemníkem. Nijak nájemníkovi není bráněno v užívání bytu takže označení mě za toho kdo narušuje normání stav odmítám. Jako perličku můžu říct, že dotyčný nájemník sám jak se nastěhoval obsadil komín. pr. které se mu hodil a nikoho se neptal. Což já nečiním a snažím se aby bylo vše jak má být. Proto jsem jednal s majitelem bytu jehož se to týká.A protože komín není využíván k vytápění bytu jak je určeno jeho funkcí.

    Vložil jakl (bez ověření), 13. Září 2008 - 8:56

    Znova opakuji, pokud je komínový pruduch určen k užívání bytu nájemníka tak nemáte právo jej omezovat v jeho užívání. Myslite že má ošetřeno smluvně že se muže koupat v pronajaté vaně? K užívání bytu je smlouva o pronájmu a v ní není specifikováno co smí používat a co ne. Pokud chcete využívat tento komín tak by jste měl s majitelem onoho bytu sepsat smlouvu a on by to měl jasně specifikovat ve smlouvě o pronájmu bytu. Pokud to tak neučinil jste to vy kdo narušuje pokojný stav.

    Jakl

    Vložil onderka jan, 14. Září 2008 - 19:49

    O.J. Bohožel musím se také opakovat. Komín. průduch není nikde označen k užíváni přímo k onomu danému bytu, což myslím plyne z mých předchozích příspěvků.A nez­lobte se příklad s vanou se mi nezdá zrovna trefný a přesný. Vana neprochází dvěma byty zároveň. Nebo podle Vás ano? Děkuji za Vaše postřehy. Chci taky podotknout, že mám písemnou dohodu s majitelem bytu jehož se to týká o užívání onoho kom. pr..

    Vložil jakl (bez ověření), 15. Září 2008 - 7:32

    Opakujete se zbytečně a navíc si odporujete, když onen průduch nepatří k tomu pronajatému bytu tak proč máte písemnou smlouvu s majitelem onoho bytu? Mám zato že komíny budou nejspíše společným prostorem a proto by o užívání mělo rozhodovat společenství i když osobně si myslím že je to nesmysl protože pokud kdysi tento komín sloužil k vytápění onoho bytu pak je jednoznačné že přísluší k pronajatemu bytu.

    Jakl

    Vložil onderka jan, 15. Září 2008 - 22:08

    O.J. Děkuji za Váš názor. Pro mě je zásadní souhlas majitele bytu jehož se týká užívání či neužívání kom. průduchu.Jeho jsem se ptal abych předešel nedorozumění mezi majiteli!!! byt. jednotek. Ten je pro mě kladný a to je rozhodující. Veškeré výhrady nájemník musí řešit s ním bude li mít dojem, že je ve svých právech omezován. Čehož si je majitel bytu určítě vědom jinak by mi souhlas nedával. A jeho považuji za partnera pro tyto jednání což dokládá jeden ze předchozích příspěvků Anonymousse s kterým plně souhlasím. Mám pro Vás novinu, jsem v kontaktu s právnikem a ten můj postup schvaluje, což pro někoho může být překvapení. Mám se nájemníkovi prokázat písemným souhlasem pronajímatele. Pokud bude dělat nájemník i dál obstrukce mám se obrátit na advokátní kancelář.Což je pro Vás asi velkým překvapením p.Jakl

    Vložil markvart (bez ověření), 16. Září 2008 - 5:25

    To můžete byt ve spojení i s ďáblem a ani to vám nepomůže protože zákon o bytech jasně stanoví že komíny jsou společnou části domu a proto povolení majitele je vám k ničemu. Ten váš právník bude asi pěkné kvitko když to neví a radí vám takové nesmysly.

    1. společnými částmi domu jsou části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, výměníky tepla, rozvody tepla, rozvody teplé a studenévody, kanalizace, plynu, elektřiny, vzduchotechniky, výtahy,hromosvody, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům; dálese za společné části domu považují příslušenství) domu (například drobné stavby) a společná zařízení domu (například vybavení společnéprádelny),

    Markvart

    Vložil Karel J. (bez ověření), 16. Září 2008 - 9:28

    Právě že ZoVB nestanoví dostatečně jasně, že komíny jsou vždy společnou částí domu. Je třeba číst rovněž číst první část věty: „společnými částmi domu jsou části domu určené pro společné užívání“ a následuje za slovem „zejména“ výčet příkladů.

    Větu lze číst tak, že o částech domu, které nejsou určeny pro společné užívání, neříká nic. Takovou částí může být komín, komíny se stavěly typicky tak, že byly určeny pro užívání s příslušnou místností nebo bytem, jíž nebo jímž procházejí. Toto bude asi menšinový výklad, ale gramaticky je to korektní.

    Karel J.

    Vložil onderka jan, 16. Září 2008 - 12:59

    O.J. Ano komíny byly stavěny pro užívání s příslušnou místností či bytem, ale není nikde určeno který byt či místnost je ta k tomu určená. A o to tady přece jde. Tento problém či určení je provedeno dohodou mezi námi vlastníky bytů, kterých se to užívání komínu týká.A i kdyby byly komíny společnou částí jak píše Markvart a byla potřeba souhlasu společných vlastníků tak v tom nevidím problém.Protože se to pořád týká vlastníků a ne nájemníků.

    Vložil Anonym (bez ověření), 16. Září 2008 - 13:44

    O tom, že vztahy ve společenství se týkají členů společenství (= vlastníků) a nikoliv jejich nájemců snad není pochyb.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".