Kombinované financování zateplení

Vložil jus (bez ověření), 23. Květen 2011 - 14:21 ::

Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit na konkrétním příkladu, jak se řeší situace, kdy reknstrukci domu chtějí někteří vlastníci hradit jednorázovou platbou namísto úvěrem, který by si bralo SVJ?

Příklad: Chybějící částka na investici je 5 mil. Kč. Pro jednoduchost uvažujme 50 stejných BJ, tzn. 100.000,– Kč/BJ bez úroků. 4 byty chtějí zaplatit předem a „vyvázat“ se tak z úvěru, tzn. zaplatí 400.000,–.

Potřebovala bych přesně polopatisticky popsat, jak se pak postupuje. V jiným vláknech bylo zmiňováno, že se pro tyto mimořádné splátky musí sepsat smlouva o půjčce, a tak v tom případě už vůbec nevím, jak je to pak s úroky, komu je napočítat a jakým vzorcem.

Paní Klainová psala: „V účetnictví je nezbytné zavést pro splácení úvěru samostatnou zálohu, tzn., nesplácet úvěr a úroky z něj ze záloh na správu. Vytvořte si i jasná pravidla, jak to bude se splácením úvěru v případě změny vlastníka.“

To nestačí, když bude v rozpisu plateb pro vlastníka uvedeno krom DZO i záloha na splátky úvěru? Jak tuto problematiku ošetřit?

Předem moc děkuji, potřebuji mít v této věci naprosto jasno, takže se omlouvám za primitivní dotazy. Zatím se do toho spíš zamotávám… Jus

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil karelh, 23. Květen 2011 - 19:35

  Dobrý den, skvělým vodítkem Vám může být web http://klaiex.webnode.cz. Čerpám z něj pravidelně a pro účtování SVJ jsem zatím nenašel lepší studnici informací. karelh,

  Vložil jus (bez ověření), 24. Květen 2011 - 10:52

  Dobrý den, díky, já tam také hledala, ale toto jsem nenašla. Nejde mi ani tak o samotné zaúčtování, spíš o princip, jak to provést.

  Setkala jsem se řešením, že SVJ si vzalo úvěr u banky, a ti co chtěli splatit předem, tak poslali bance svou jednorázovou platbu. Banka pak vedla evidenci, kolik který byt hradí měsíční splátku a u těch, kde byla platba předem, byla uvedena 0. To je sice fajn, ale i tak byly úroky z úvěru rozpočítány i na ty, co se vlastně chtěli z úvěru úplně vyvázat.

  To mi přijde jako řešení pohodlné pro SVJ, ale ne tak pro ty, co chtějí „svůj“ podíl hradit bez úvěru. Samozřejmě jsme těmto lidem vysvětlili, že ikdyž uhradí nějakou mimořádnou platbu, přesto budou mít závazek z úvěru SVJ ve výši svého spol.podílu, ale přesto to chtějí takto provést právě proto, aby jakoby za sebe ušetřili úroky z úvěru.

  Poradíte prosím někdo, jak tuto situaci ošetřit? Ta smlouva o půjčce zmiňovaná panem lake mi přijde jako zbytečná komplikace evidence splátek úvěru.

  Předem děkuji, Jus.

  Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 24. Květen 2011 - 13:24

  Dobrý den, chcete právní nebo účetní radu? Pokud dáte link na smlouvu o půjčce, vyjádřím se k tomu.

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 24. Květen 2011 - 11:15

  Úvěr si bere SVJ ne jednotliví vlastníci, nelze tedy posílat bance předem.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".