Kolik činí aktiva při nevedení účetnictví

Vložil Pavel, 31. Březen 2018 - 18:04 ::

V jiném vláknu je již 56 příspěvků a tak jsem dílčí otázku „jak stanovit výši aktiv při nevedení účetnictví“ přenesl sem.

http://www.portalsvj.cz/…al-vybor-svj#…

Kolik činí aktiva SVJ 2

Vložil N. Klainová (bez ověření), 31. Březen 2018 – 16:49

Pane Pavle, děkuji Vám za reakci. Použití pomůcek má tedy znamenat, že se musí vybrat SVJ obdobné velikosti? Že není možné dospět k velikosti aktiv vlastními propočty, jak jsem se o to snažila ve svém původním příspěvku?

Potom může mít pokutované SVJ smůlu, protože existuje velká pravděpodobnost, že FÚ vybere sice SVJ obdobné velikosti, ale s dvojnásobnými aktivy, jak to mám v příkladu na který jsem uvedla odkaz. Pokud vím, je takových SVJ, ve kterých jsou nabalena aktiva i pasiva, většina. To vaše navýšení aktiv díky revitalizaci je mi jasné, ale o takovém SVJ jsem neuvažovala, protože by mu snad banka bez vedeného účetnictví úvěr neposkytla.

I já Vám přeji hezké Velikonoce!

N. Klainová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Účetní (bez ověření), 31. Březen 2018 - 22:21

    Otázka: Kolik činí aktiva při nevedení účetnictví?

    Odpověď: Aktiva při nevedení účetnictví činí stejně jako při vedení účetnictví.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 31. Březen 2018 - 22:29

    Aktivy při vedení účetnictví myslím aktiva vykázána v rozvaze. Z nich se přece počítají pokuty, proto se o tom bavíme.

    Kdybyste se podíval na příklad na odkazu, který jsem už uváděla https://klaiex.webnode.cz/…-ucetnictvi/, zjistil byste, že aktiva při vedení účetnictví ovlivňuje způsob účtování.

    Aktiva při nevedení účetnictví ovlivňuje způsob výpočtu.

    Takže o žádné rovnosti nemůže být řeč.

    Vložil Účetní (bez ověření), 31. Březen 2018 - 22:46

    „aktiva při vedení účetnictví ovlivňuje způsob účtování. Aktiva při nevedení účetnictví ovlivňuje způsob výpočtu. Takže o žádné rovnosti nemůže být řeč.“

    Takže výše aktiv závisí na tom, zda je vedeno účetnictví.

    Tomu se říká účetní věda.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 31. Březen 2018 - 22:59

    Účetní, tak se konečně podívejte na ty dvě rozvahy v bilanční podobě. V prvním příkladu jsou aktiva, jak je vykazuje valná většina SVJ, tedy s nabalenými pohledávkami za služby. Ve druhém bylo provedeno zúčtování se zálohami. Takhle to nedělá skoro nikdo, ač by měl.

    Skutečný účetní prohlásí za správnou rozvahu č.2. Jen ta vyjadřuje skutečné pohledávky a závazky.

    V závěrkách jsou však aktiva i pasiva nabalená a pokuty by se počítaly z nesprávné výše aktiv. Neumím si představit, že by to úředníci FÚ přepočítávali, aby SVJ neublížili.

    A tady jsou ty příklady dvou různých rozvah:

    http://klaiex.webnode.cz/…-ucetnictvi/

    Vložil Pavel, 31. Březen 2018 - 18:27

    Paní Klainová,

    1)podle § 37ab ZoÚ projednává přestupky podle ZoÚ finanční úřad

    2)podle § 37aa ZoÚ při nevedení účetnictví stanoví hodnotu aktiv finanční úřad kvalifikovaným odhadem

    3)v praxi jsem nezažil stanovení pokuty při nevedení účetnictví a tak pouze předpokládám, že „kvalifikovaně“ vybere z dostupných účetních závěrek publikovaných ve sbírce listin

    4)bylo několikrát publikováno, že finanční úředníci jsou odměňováni podle doměrků

    5)pokud finanční úřad dokáže vystavit zajišťovací příkazy v rozporu s právem, tak se nedomnívám, že bude nějak hloubat nad tím, zda náhodou nejsou aktiva nějak navýšena. Právě naopak. Lze oprávněně předpokládat, že si vybere jako referenční takové SVJ, které má navýšená aktiva, vždyť se jedná o vlastní premie. Očekával bych, že si vybere obdobně velké SVJ

    6)u nás účetnictví vedeme. Naše SVJ jsem uvedl pouze jako příklad, že může být pro „kvalifikovaný odhad“ zvoleno právě takové SVJ, které má velký úvěr kvůli revitalizaci.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 31. Březen 2018 - 22:19

    Pane Pavle, pěkně jste to popsal. Účetním je to zatím jedno. Jsou v klidu, protože žádné kontroly nechodí.

    Pokud by si ale na MF vzpomněli, že i prostřednictvím pokutování SVJ by se mohla částečně doplnit státní kasa, a pokud by úředníci vybírali pokuty stylem, který popisujete, dali by si účetní určitě pozor, aby zbytečně nevykazovali milionové pohledávky za vlastníky za služby, když je vlastníci hradí průběžně celý rok formou záloh.

    Tam, kde se účetnictví nevede vůbec, bych doporučovala ty nejtvrdší sankce. Divím se, že dosud existují SVJ, kde vlastníci strpí vybírání peněz v hotovosti bez vystavení kopie příjmového dokladu, jak tu bylo popisováno.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 2. Duben 2018 - 17:25

    především věc vlastníků jak si spravují dům a co strpí. Formálně je třeba vyhovět zákonům této země. Kéž by je všichni pečlivě dodržovali viz. známé případy dotačních podvodů v částkách, které si neumíme ani představit. Pokud si třeba 6 vlastníků mezi sebou hospodaří z již několikrát zdaněnými penězy a nevytváří zdanitelný příjem myslím si, že by po tom nikomu nemělo nic být kromě těch zainteresovaných.

    Vložil neúčetní (bez ověření), 31. Březen 2018 - 22:25

    Pohledávky za vlastníky služby se účtují jak, mimo účetnictví SVJ? Podrozvahově?

    Vložil Účetní (bez ověření), 31. Březen 2018 - 22:23

    „kde se účetnictví nevede vůbec, bych doporučovala ty nejtvrdší sankce“

    20 mil. €

    Vložil AsiTak, 2. Duben 2018 - 2:10

    Poznamenám, že uvedený ukazatel je stavový a jeho velikost je závislá na časovém okamžiku zjišťování. Bude mít jinou hodnotu k 1.1. roku, kdy začíná koloběh hospodaření zúčtovacího období a třeba k 15.6 kdy hospodářská aktivita SVJ je již rozvinutá. K odhadu též využijeme specifické postavení SVJ (nepodniká) cílem ekonom. působení není zvyšovat vlastní aktiva. Stav aktiv ke dni D lze vyjádřit jako stav aktiv ke dni 1.1. roku dne D + saldo změny stavů aktiv od 1.1. roku dne D do dne D. Konkrétně stav k 30.3.2018 je stav k 1.1.2018 + změna stavu aktiv ve lhůtě 1.1.2018–30.3.2018.
    Protože SVJ účetnictví nevede, tak stav aktiv k 1.1.2018 se rovná přibližně:
    = stav hmotného majetku (počítač, nábytek) cca do 50 tis.
    = stav zásob (nejspíš nic nemá) 0
    = stav finančního majetku, stav konta k 1.1.2018 (zjišťujeme z výpisu BÚ)
    = stav pohledávek předpokládáme že je vše vyrovnané tj. 0
    Rozběhne koloběh hospodaření a SVJ předepíše pohledávky měsíčných plateb vlastníkům … Platí-li člen měsíčně 3000–5000 krát počet členů představuje přírůstek pohledávek jako změnu aktiv. Je to nejvyšší hodnota, další ek. aktivitou bude jen měnit formu (pohled. Na peníze) a objem klesat.
    Platbou měsíční platby ubyde pohledávka a ve stejné výší porostou peníze na kontě. Pokud SVJ objedná dodávku plnění služby pak obdrží závazek, který vyrovná z BÚ neboli nastane úbytek fin, majetku (aktiv) nebyla-li pořízena zásoba nebo hmotný majetek. Přírůstek zásob a majetku lze identifikovat i bez vedení účetnictví. Na základě uvedených nejvyšší odhad aktiv SVJ bez existence účetnictví lze odhadnout jako součet:
    = stav hmotného majetku (počítač, nábytek), zjišťujeme z inventury majetku
    = stav finančního majetku, stav konta k 1.1.2018 (zjišťujeme z výpisu BÚ)
    = průměrný měsíční předpis plateb (3000–5000) krát počet jednotek SVJ.
    Úvěr tvoří závazek, pasiva, pohledávka splátky nákladu úvěru je součásti měsíčního předpisu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".