Koexistence tří právnických osob na půdorysu bývalého družstva.

Vložil Anonymous, 18. Květen 2009 - 7:53 ::

Dobrý den, mám dotaz na správu a vedení účetnictví pro tři právnické osoby sídlící a spravující majetek jako původní družstvo, které novou nástavbou a následně částečným převedením cca 60–80% původních b.j. vytvořilo dvě nová SVJ a samo existuje nadále s malým množstvým b.j. těch, kteří si přáli v družstvu setrvat. Mám někdo podobné zkušenosti???

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 18. Květen 2009 - 10:16

    Vážená/ý Anonymousy,

    prvně si je potřeba ujasnit problém.

    Naštěte prosím „Prohlášení vlastníka“, musí být dvě, pro každé SVJ samostatně.

    Každé SVJ je samostatným právním subjektem a spravuje pouze majetek v souladu s příslušným „Prohlášením vlastníka“, vede své vlastní účetnictví.

    Původní bytové družstvo je jako „právnická osoba“ členem SVJ, možná členem obou SVJ, jelikož je vlastníkem některých jednotek.

    Bytové družstvo již spravuje pouze byty ve svém vlastnictví a jako člen SVJ, možná obou SVJ, se podílí jako kterýkoliv jiný vlastník na činnosti SVJ a správě společných částí jednotlivých domů dle velikosti svého spoluvlastnického podílu v jednotlivých SVJ.

    BD jako samostatný právní subjekt vede své vlastní účetnictví pouze za svůj majetek, které nemá nic společného s účetnictvím jednotlivých SVJ.

    Matějka

    Vložil sylvian (bez ověření), 18. Květen 2009 - 11:15

    Díky za odpověď, toto je mi celkem jasné, protože jsem byl přítomen u všech právních aktů předcházejících prohlášení vlastníka. Jedná se spíše o to, že do nových správních orgánů obou SVJ se nikomu moc nechce, a správu objektů bude nejspíše ještě dlouho provádět BD, i když např. smlouvy s dodavateli budou napřesrok uzavřeny s oběma SVJ zvlášť. Ale nikdo kromě stávajících funkcionářů správě domů nerozumí, resp. nezajímá je to. Všichni chtějíé byt do vlastnictví, ale nec htějí k tomu to penzum povinností, což chápu, protože ti co jsou v důchodu tomu nerozumí a nové se učit nechtějí a ti co jsou v produktivním věku pracují a amají stále méně času, jako já, takže to zase zbyde na těch stávajících aktivních členech BD. Jak jsem slyšel chodí to tak skoro ve všech případech u těch kteří se nepřeklopili 100%.

    Vložil Matějka Jaroslav, 18. Květen 2009 - 16:43

    Vážený pane Sylviane,

    takže chcete říct, že všichni aktivní členové družstva zůstali v družstvu, pouze neaktivní členové sio převedli byty do osobního vlastnictví.

    Nevídím důvod, proč smlouvy s dodavateli budou uzavřeny napřesrok.

    V souladu se ZoVB správu jako takovou vykonává společenství ode dne vzniku, tudíž společenství jsou jediní oprávnění a odpovědni sjednávat a odebírat služby a energie.

    Společenství si může výkon některých činností zadat u jakékoliv fyzické či právnické osoby, tedy i u bývalého družstva, kde zůstali aktivní a schopní členové družstva.

    Matějka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".