Kdy vzniká povinost vlastníka BJ hradit za služby

Vložil Michal Tegi (bez ověření), 26. Listopad 2013 - 20:41 ::

Dobrý den, prosím o radu. Kdy vzniká povinnost vlastníka hradit zálohy na služby (voda, teplo, správa, úklid, odvoz odpadu) při koupi nového bytu? Dnem převzetí BJ (únor 2013), dnem podpisu kupní smlouvy (duben 2013), který je i dnem faktického užívání bytu či dnem zápisu do katastru (červenec 2013)?

Děkuji Michal

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Neználek' (bez ověření), 27. Listopad 2013 - 4:52

    Pane Tegi, datum hrazení záloh (pokud vůbec jsou stanoveny :)) zřejmě naleznete ve Stanovách, ale podstatnější je opravdu znát datum od kterého se podílíte na nákladech ve Vašem SVJ a na nákladech za služby.

    Vlastníkovi jednotky vzniká povinnost hradit zálohy NA SPRÁVU DOMU (tj. dle §15/2) ode dne, kdy mu výbor nebo pověřený vlastník sdělí výši částky. Měl byste obdržet rozpis plateb, který je srozumitelný a určitý – A ve Vašem případě stanovený pro odběr SV,TV dle směrných čísel. A dále pak musíte znát pravidla pro rozúčtování – ta budete potřebovat při kontrole rozúčtování po obdržení vyúčtování za období od 2013/06–12. Podle takového rozpisu pak začínáte platit.

    Data splatnosti měsíčních záloh
    ani jejich výše však není rozhodná pro vyúčtování – rozpočet nákladů za služby i za správu bude proveden od data kdy katastrální úřad provedl vklad. Pakliže nebude, což zjistíte do 04/2014 budete reklamovat vyúčtování jako vadné.

    Neználek'

    Vložil Marplová, 28. Listopad 2013 - 12:07

    Neználku, a to sdělení částky – tím se myslí chvíle, kdy se to odhlasuje na shromáždění? Nebo ta povinnost vzniká až když mi doručí písemný rozpis plateb pro r. 2014?

    Vložil lake, 27. Listopad 2013 - 5:24

    Není pravda, že „rozpočet nákladů za služby i za správu bude proveden od data kdy katastrální úřad provedl vklad“. Vždyť jsem to napsal jasně, že je to úplně jinak.

    Veškerá práva a povinnosti vlastníka nabyl tazatel se zpětnou účinností již ke dni, kdy katastrálnímu úřadu byl doručen návrh na vklad vlastnického práva. Od tohoto dne se v ročním vyúčtování počítá dodávka služeb pro nového vlastníka. K tomuto dni také vzniká povinnost nabyvatele jednotky skládat zálohy na správu domu, pokud o nich bylo řádně rozhodnuto shromážděním.

    Kdy katastrální úřad provedl vklad je pro věc bezvýznamné.

    lake

    Vložil lake, 27. Listopad 2013 - 3:57

    Pane Tegi, ani jdno z toho, co jste uvedl, není správné datum.

    Vlastníkovi jednotky vzniká povinnost hradit zálohy ode dne, kdy mu výbor nebo pověřený vlastník sdělí výši částky. Měl byste obdržet rozpis plateb, který je srozumitelný a určitý. Podle tohoto rozpisu pak začínáte platit. Data splatnosti měsíčních záloh by měla být uvedena buď v rozpisu, nebo ve stanovách SVJ.

    Vlastníkem jednotky jste se stal dnem, kdy katastrální úřad provedl vklad, se zpětnou účinností ke dni podání žádosti o záznam změny vlastnického práva v katastru. Máte to uvedeno na kopii Vaší kupní smlouvy, kterou Vám katastrální úřad předal. Takže datum nabytí jednotky nastalo někdy mezi datem podpisu kupní smlouvy a datem, kdy jste z KÚ obdržel listinu, dokládající nabytí vlastnictví jednotky.

    lake

    Vložil anonn, 28. Listopad 2013 - 7:25

    Typický scénář:

    1. Někdo prodává byt, výboru to neřekne.
    2. Někdo jiný ten byt koupí výboru to neřekne.
    3. Výbor se za půl roku náhodou dozví že byt už patří někomu jinému.
    4. Nějakým zázrakem se výboru podaří chytit nového majitele a předat mu to co lake popisuje. To se ale také podařit nemusí.

    Výsledek – za půl roku za ten byt nikdo neplatil a dle lake ani platit nemusel. Starý majitel logicky neplatí když mu byt nepatří. Nový neplatí protože nemá „lakův předpis“.

    Opět další nesmysl a výplod choré mysli z říše snů a lakových psychedelických záchvatů.

    Abych jen nekritizoval tak realisticky jak to funguje ve všech normálních a skutečných SVJ:

    1. Nový majitel si zjistí nejlépe před koupí bytu předpisy stanovené na původního majitele a to jak zálohy na správu (ty bude platit logicky stejné) tak zálohy na služby (ty můžou ale nemusí odpovídat).
    2. Po koupit bytu v „přechodném období“ než třeba chytí někoho z výboru tak platí nový majitel v původní výši dle původních předpisů.
    3. Po rozumné a oboustranné dohodě se dají samozřejmě ihned změnit výše záloh na služby. Typický požadavek je snížení pokud nově v bytě bydlí výrazně méně osob apod.

    P.S. Prosím MYSLETE než skočíte na ty pohádky toho blázna. Kdo tu je už déle dobře ho zná a jeho nesmysly ignoruje. Ale někdo neznalý by mu na to mohl snad i skočit.

    Předseda

    Vložil levape, 28. Listopad 2013 - 10:28

    A proč po půl roce? Hned v následujícím měsíci přece zjistíte z výpisu z účtu SVJ, že nebylo zaplaceno.A o­kamžitě zjišťujete proč. Nebo ne ?

    Vložil lake, 28. Listopad 2013 - 9:44

    Pane anonne,
    buď si děláte srandu, nebo jste naprosto neschopný předseda. Soudím, že to druhé je pravda. Napřed k Vašemu příběhu: Pokud se jako předseda teprve po pěti měsících náhodou dozvíte, že předchozí vlastník přestal platit a nový neplatí nic, pak asi nemáte vůbec přehled o tom, co se děje v SVJ.

    A teď k věci samé: Vy jste si jako pravý popleta pomotal dohromady dvě různé záležitosti:

    • začátek povinnosti vlastníka hradit,
    • výše částky, kterou má vlastník hradit.

    Skutečnost, že nabyvatel jednotky je povinen hradit od okamžiku, kdy obdrží předpis záloh, je v souladu se zákonem a je srozumitelná každému, asi kromě Vás: povinnost k úhradě vzniká teprve okamžikem, kdy se věřitel přihlásí o svá práva a dlužník se od věřitele dozví alespoň výši částky.

    Dlužníkovi přece nemůže povinnost hradit vzniknout bez součinnosti věřitele. Není-li součinnost a pan anonn pět měsíců chrápe, povinnost k úhradě dlužníkovi nevzniká.
    --------------------------------------------------------------------------

    Pane anonne, nevíte, jak se máte jako předseda v popsaném případě zachovat. Já Vám to tedy podrobně napíšu.

    Jakmile se výbor dozví, že jednotka má nového vlastníka, předáte mu předpis záloh na správu takový, že první zvýšenou splátkou uhradí vše ode dne účinnosti změny vlastníka jednotky. Další úhrady záloh do konce roku mu již budou předepsány v běžné výši.

    záloh na služby můžete postupovat úplně stejně. Nebo stanovíte všechny zálohy na služby do konce roku vyšší, aby do 31. prosince částka odpovídala tomu, co by uhradil při pravidelných platbách. Nebo – do třetice – prostě stanovíte zálohy na služby v běžné výši a on pak při vypořádání uhradí zvýšený doplatek.

    Pane anonne, já zde celkem často odpovídám těm, kdo se slušně ptají. Vy jste ale jeden z mála neználků, který se projevuje jako ignorant a cholerický hulvát, i když o činnosti SVJ – jak vidno – víte velmi málo.

    Mějte se pěkně.

    lake

    Vložil PKK (bez ověření), 28. Listopad 2013 - 11:39

    „Dlužníkovi přece nemůže povinnost hradit vzniknout bez součinnosti věřitele. Není-li součinnost a pan anonn pět měsíců chrápe, povinnost k úhradě dlužníkovi nevzniká.“

    Takhle by to ale prakticky fungovat nemělo. Představte si že výbor „omylem“ nezašle svému novému bydlícímu kamarádovi předpis záloh s vyčíslením povinné úhrady. Ten si tak může beztrestně bydlet a spotřebovávat vodu, teplo, užívat si nového výtahu a zateplení a po celou dobu povinnost k úhradě u tohoto dlužníka nevzniká … až se časem promlčí?

    To bych se divil, kdyby právo bylo takto slepé. Zřejmě jsem jen špatně pochopil LAKEho myšlenky…

    Vložil lake, 28. Listopad 2013 - 16:59

    Pane PKK,
    Váš údiv nemůže nic změnit na dávno známé skutečnosti, že za právnickou osobu jedná její statutární orgán.

    Co statutáři podepíší, to platí. I kdyby šlo o dvakrát předraženou zakázku na opravu, kterou nikdo nepotřebuje.

    Co statutáři neudělají, to není: povinnost neexistuje, závazek nevznikl.

    Zde se široce probíral případ paní P., která je předsedkyní a zároveň účetní jednoho SVJ. Po provedení mnohamilionové opravy prostě nepředala vlastníkům jednotek předpisy k úhradě a nesdělila jim výši jejich dlužných částek. Vlastníkům jednotek tedy nikdy nevznikla povinnost uhradit náklad na opravu domu. Pohledávka SVJ za vlastníky se promlčela a SVJ nyní už na nikom nic nevymůže.

    Takže, pane PKK: pokud se snad domníváte, že existuje nějaká zázračná pojistka proti chybám či záměrným švindlům členů statutárního orgánu, musím Vás zklamat: neexistuje. Připočtěte k tomu skutečnost, že dnes (za platnosti ZoVB) nenesou členové statutárního orgánu žádnou odpovědnost za škodu, kterou způsobí při výkonu funkce.

    To je dokonalý právní tunel, past na důvěřivé vlastníky jednotek. Cožpak Vy jste to nevěděl?

    lake

    Vložil PKK (bez ověření), 28. Listopad 2013 - 21:44

    Pane Lake, úplně naivní nejsem, po několika letech studia chodu SVJ. O možných tunelech statutárů za stávající právní situace vím. Jen jsem považoval za možné pouze aktivní jednání statutárů vedoucí k tunelům, zatím mě nenapadlo, že jsou možné i situace s pasivitou (nicneděláním), které vedou k uvedené beztrestnosti např. morálních dlužníků na zálohách. Není snad možné nějakým aktem, např. kontrolní komise, přerušit běh promlčecí lhůty u takovýchto nezaplacených dlu­hů?

    Vložil lake, 29. Listopad 2013 - 9:00

    Pane PKK, způsobit škodu SVJ (či způsobit škodu vlastníkům jednotek) může statutární orgán SVJ třemi způsoby, známými z právní teorie:

    • facere: škodu způsobí tím, že něco učiní, např, podepíše nevýhodnou smlouvu; zaplatí smluvní pokutu, na kterou nevznikl nárok; podepíše dodatek ke smlouvě, kterým se shromážděním odsouhlasená částka dodatečně zvyšuje o milion; zakoupí předražené zboží či službu atd.
    • omitere: škodu způsobí tím, že něco opomene, např. neuzavře včas písemné smlouvy s dlužníky o splátkách jejich dluhu; nevymáhá pohledávku, která se následkem toho promlčí; neuplatní smluvní pokutu u dodavatele, i když na ni vznikl nárok; neuplatní pohledávku za dlužníkem po jeho smrti v dědickém řízení; nechá uplynout záruční lhůtu a nereklamuje vadu zboží či služby atd.
    • pati: škodu způsobí tím, že strpí aby došlo ke škodě, kterou bylo možno odvrátit; že ponechá bez povšimnutí jednání osoby, která poškozuje dům; že dovolí, aby dodavatel použil levnější materiál než byl předepsán projektem a naúčtován atd.

    Tážete se na přerušení běhu promlčecí doby. To je jednoduché: je třeba začít vymáhat soudně. Jedině tím se běh promlčecí doby staví (přeruší). Promlčecí doba běží od okamžiku, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé.

    lake

    P.S. Na výzvu pana „ten co ví“ jsem zkrátil text tohtoto příspěvku a vypustil příklady, které se netýkají úvodního dotazu (zálohy na služby).

    Vložil PKK (bez ověření), 29. Listopad 2013 - 15:03

    To je smůla. Docela by mě zajímaly ty odstraněné příklady škod způsobebé statutáry. Bohužel mám čas číst příspěvky jen 1–2× za den, tak mi upravované příspěvky uniknou ve své plné, rozšířené verzi. Lake, nedejte na škarohlídy a závistivce. Ti používají jen typicky „české“ chování a postoje. Prosím, rozšiřte zpět příspěvek, i kdyby byl off topic; oni to přežijí.

    Vložil lake, 29. Listopad 2013 - 19:02

    Pane PKK, několik příkladů způsobení škody statutárním orgánem najdete zde: http://www.portalsvj.cz/…y-organu-svj.

    lake

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 29. Listopad 2013 - 7:20

    Prosím Vás, najděte si konečně jinou oběť Vašich nekonečných výlevů. Vždyť o práci této paní nevíte zhola nic. Sám pouze teoretizujete,(mož­ná ve svém SVJ terorizujete). Svou práci si musí obhájit před svými ovečkami. Kdyby to dělala blbe, tak už s ní dávno vymetou. A na financaku si své účetnictví obhaji i bez Vás. Neználek a nedouk nemůže uspět ve světě plném typů, podobným Vaší osobě. Bacha na šíření poplašných zpráv. Mějte se lépe, než dosud. Přeje ten,co ví.

    Vložil X (bez ověření), 29. Listopad 2013 - 9:27

    „Prosím Vás, najděte si konečně jinou oběť Vašich nekonečných výlevů. Vždyť o práci této paní nevíte zhola nic.“

    Jak to, že nevíme zhola nic? Již dlouho se zde vede spor o to, jak je to se splátkami úvěru SVJ v případě převodu bytu. Hlavními protagonisty (a zároveň antagonisty) tohoto sporu dosud byli lake a PDP. Jejich příspěvky na toto téma byly poměrně obšírné. Tak asi něco víme, ne?

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 29. Listopad 2013 - 9:34

    Samozřejmě, že víme. Já jsem taky neoslovil publikum.....jestli jste nepochopil!?

    Vložil lake, 29. Listopad 2013 - 9:51

    Prosím pěkně, pan „ten co ví“ mi správně vyčetl odchýlení od tématu této diskuse. Napravil jsem to tím, že jsem odstranil tu část mého příspěvku, která vzbudila oprávněně jeho nelibost. Snad se to zde tedy vyřešilo a nezatěžujme tím dále čtenáře.

    lake

    Vložil X (bez ověření), 29. Listopad 2013 - 15:48

    Nejsem proti mazání příspěvků OT. Naopak bych to uvítal. V tomto vlákně jich je pomalu více než těch k věci (včetně tohoto).

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 29. Listopad 2013 - 8:12

    Hlavně nezapomeňte zablokovat známkování.....
    S M E S N E

    Vložil 12345 (bez ověření), 28. Listopad 2013 - 19:52

    Za právnickou osobu nejedná její statutární orgán. Statutární orgán jedná jménem právnické osoby. Tato neznalost je signifikantní pro právní laiky, kteří se následně dopouští i jiných školáckých chyb.

    Vložil chápající (bez ověření), 28. Listopad 2013 - 17:12

    To už není v normě. Lake, tohle je už stihomam. Vůbec bych se nedivil,kdyby na vás bafnulo z každého kouta jiné zvíře.

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 28. Listopad 2013 - 7:49

    Jak je možné, ze jsi nebyl vyautován? S takovou „anarchii“.....

    Vložil Petr, 29. Listopad 2013 - 17:24

    Dle mne dnem kdy jste se stal vlastníkem. Nebo rozumnou dohodou prodávajícho a kupujícího. „Ty jsi se Pepíku odstěhoval 14. srpna v poledne a předal jsi mi klíče, potom už jsi do bytu nevkročil, takže já budu platit od 15. srpna, i když jsem se nastěhoval až 1.září. A jdeme to nahlásit na správu a nechám si vystavit Evidenční list s jinými údaji počtu osob pro odpadky a úklid. Výboru a správě nahlásíme číslo účtu ze kterého budu hradit zálohy, by se nedivili, co to tam je za platbu a aby neevidovali dluh na bytě, když nepřijde úhrada z tvého účtu jako dosud“.

    Dle stanov má vlastník nevymahatelnou a nesankcionovatelnou povinnost hlásit změnu vlastnictví.

    ZoVB

    § 9

    (5) Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky.

    (6) … Členství dalších vlastníků jednotek ve společenství vzniká dnem nabytí vlastnictví k jednotce.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".