Kdo jedná za výbor SVJ pokud nemáme předsedu

Vložil Alz (bez ověření), 21. Prosinec 2013 - 17:33 ::

Dobrý den, po založení společenství, volbě výboru (5 členů), volbě předsedy a místopředsedy výboru, předseda výboru rezignoval. Nyní jsme v situaci, kdy nemáme předsedu (lhůta 30 dnů uplynula) a místopředseda odmítá svolat výbor a navíc odmítá podepisovat rozhodnutí výboru a vystupovat jménem výboru. Poradíte mi jak a dle jakého zákona toto řešit? děkuji, Alz

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 25. Prosinec 2013 - 22:19

    Vážený Alz, ptáte se „jak a dle jakého zákona toto řešit“. Přitom jste ale ve Vašem dotazu neuvedl, co se má vlastně řešit.

    1. Místopředseda odmítá svolat výbor
    A v čem je problém? Žádný zákon neukládá místopředsedovi, aby svolával výbor. O svolání výboru byste mohl najít něco konkrétního jedině ve stanovách vašeho SVJ. My vaše stanovy samozřejmě neznáme.

    2. Místopředseda odmítá podepisovat rozhodnutí výboru
    A v čem je problém? Žádný zákon neukládá členovi výboru, aby podepisoval rozhodnutí výboru. Rozhodování výboru je interní záležitostí výboru, nemusí mít písemnou podobu s podpisy, může být bezformální (např. ústně, telefonicky, SMS, emailem, …). Opět Vás odkazuji na vaše stanovy, které můžete znát pouze Vy.

    3. Místopředseda odmítá a vystupovat jménem výboru.
    A v čem je problém? Žádný zákon neukládá členovi výboru, aby „vystupoval jménem výboru“, protože něco takového je právně vyloučeno: výbor je kolektivní orgán. Výbor není osoba, nemá tedy právní způsobilost. Jménem neexistující osoby nemůže nikdo „vystupovat“.

    Pokud snad máte na mysli jednání za výbor navenek,to přísluší podle zákona předsedovi výboru (§ 9 odst. 13 ZoVB). Takže výbor si napřed musí zvolit předsedu ze svého středu.

    Pokud snad máte na mysli jednání jménem právnické osoby SVJ, to přísluší podle zákona předsedovi výboru a v případě právních úkonů písemných předsedovi a dalšímu členovi výboru (§ 9 odst. 13 ZoVB). Nevím, proč se domníváte, že s tím má něco společného místopředseda výboru. Do třetice: toto by mohly (a měly) upřesňovat Vaše stanovy, takže si je přečtěte.

    lake

    Vložil Alešův přítel, 25. Prosinec 2013 - 22:22

    Milý “Alz”, alias Aleši Zemane,
    tak jsem mluvil s tím místopředsedou výboru a možná by nebylo na škodu uvést věci na pravou míru :-)

    1. Posledni shromážděni SVJ bylo 25.11.13.
    2. 9 dní před tím, dne 16.11.13 jste jako předseda dobrovolně rezignoval na svoji funkci i členství ve výboru, přičemž mandát Vám vypršel 15.12.13.
    3. 29.11.13 jste oznámil všem členům výboru i správcovské firmě (zodpovídající za účetnictví apod.), že jste nedostupný do 22.12.13.
    4. Místopředseda začal následovně konat v souladu se zákony ČR a stanovy SVJ a začal Vás zastupovat během Vaší nepřítomnosti jako dosud platného předsedy výboru. Místopředseda si “dovolil” udělat některé neodkladné kroky jako zaplatit faktury těsně před jejich splatností, či podepsat novou mandátní smlouvu se správcovskou firmou (jinak by se SVJ ocitlo od 1.12.13 bez správce). Všechny tyto kroky byly legální a kontrasignovány další/druhou osobou z výboru. Nutno jen podotknout, kdyby jste řádně za zákona plnil povinnosti předsedy SVJ, nebyly by tyto kroky třeba.
    5. V momentě, kdy jste zjistil, že místopředseda “koná”, tak jste najednou byl opět dostupný a svolal mimořádné zasedání výboru na 13.12.13, tj. 2 dny před vypršením Vašeho členství ve výboru/předsednického mandátu. Výboru se zúčastnili 3 z 5ti členů (místopředdseda chyběl) a tak Vám nic nebránilo operativně zvolit předsedu nového, což jste ale neudělal!

    Tak trochu to celé připomíná situaci “Zloděj kříčí: Chyťte zloděje!” Chci Vás upozornit, že místopředseda konal v souladu se stanovami, tj. zastupoval předsedu v dobe jeho nepřítomnosti. Zákon ani stanovy neurčují, kdo zastupuje předsedu během jeho neexistence (v tomto případě od 16.12.13), což jste značnou mírou zavinil Vy sám, když jste nezorganizoval volbu nového předsedy dne 13.12.13!

    Tak i tak, zde obviňovat místopředsedu z toho, že nechce svolat výbor (když poslední byl 13.12.13) nebo nechce svolat shromáždění SVJ (když poslední bylo 25.11.13) v průběhu Vánočních a Novoročních svátků (kdy většina lidí je mimo domov), je naprosto nekorektní a jen dokazuje jakou závažnou poruchou vnímání reality trpíte.

    Závěrem malá přátelská rada: Ono někdy je lepší zařadit zpátečku - ono, aby Vás ty paragrafy, které tak úpěrně hledáte, pak nedohnaly samotného...

    Vložil man (bez ověření), 26. Prosinec 2013 - 21:46

    Neocitlo, SVJ je správcem domu.

    Vložil člen (bez ověření), 26. Prosinec 2013 - 19:21

    Ano, potrefená husa alias Jiřina Dlouhá se ozvala. Bohužel její příspěvek je spíše projevem kognitivní disonance než reality. V tuto chvíli se musím zastat původního tazatele, protože jeho dotaz je na místě.

    Vložil Krupp, 22. Prosinec 2013 - 0:30

    Nepíšete nic, v čem to vadí. Až to vadit začne, stačí, když si výbor zvolí jiného předsedu. Pokud nebude problém, stačí počkat. Doplnit výbor můžete na nejbližší schůzi shromáždění. Jirka

    Vložil Alz (bez ověření), 22. Prosinec 2013 - 11:23

    Vadí to v tom, že nikdo neautorizuje platby, zastavili se všechna další jednání (detaily jsou nepodstatné), protože místopředseda odmítá cokoliv podepsat. Jeho stanovisko je, že když není předseda nemá koho zastupovat. Navíc jak jsem už psal místopředseda odmítá i svolat výbor natož volit předsedu. Takže ano vadí to a ne není jak volit předsedu (zbytek výboru také nechce výbor svolávat).

    Vložil petrsv, 23. Prosinec 2013 - 8:08

    Místopředseda zřejmě neví, proč byl zvolen do své funkce. Schůzi Výboru svolává předseda (příp. v zastoupení místopředseda), ostatní členové takové právo nemají, pokud to nemáte uvedeno ve Stanovách. Místopředseda tedy zcela jasně porušuje své povinnosti a vlastně odmítá vykonávat svoji funkci. Bohužel, z toho, jak to popisujete, se mi nabízí pouze jediné řešení – svolat schůzi Shromáždění, odvolat z funkce místopředsedu a zvolit do Výboru nové lidi.

    Vložil Alz (bez ověření), 23. Prosinec 2013 - 20:40

    Jenže výbor odmítá i svolat shromáždění, takže se to jeví jako zcela neřešitelná situace. Proto bych rád získal radu na základě jakého zákona musí místopředseda konat? Moc se mi nezdá ten jeho výklad že nemůže zastupovat předsedu, když žádného nemáme. Poradíte někdo dle jakého zákona a paragrafu musí místopředseda konat? děkuji. (stanovy máme ty ze zákona a tam jen ta pasáž o zastupování předsedy místopředsedou)

    Vložil svjdukelská111, 23. Prosinec 2013 - 22:03

    Alzi, píšete, že výbor odmítá svolat shromáždění. Pokud tedy máte vzorové stanovy postupujte podle nich. A to konkrétně podle článku VII, odst. 5) a 6).

    (4) Shromáždění se schází nejméně jednou za rok. Svolává je výbor nebo pověřený vlastník. Není-li zvolen výbor nebo pověřený vlastník, svolává shromáždění ten, kdo plní funkci orgánů společenství. Svolavatel připravuje též podklady pro jednání shromáždění.

    (5) Shromáždění musí být svoláno též, požádá-li o to s uvedením návrhu pořadu jednání nejméně takový počet členů společenství, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů, a to do 30 dnů od doručení této žádosti.

    (6) Nesplní-li svolavatel uvedený v odstavci 4 povinnost svolat shromáždění podle odstavce 4 nebo 5, jsou oprávněni shromáždění svolat členové společenství, jejichž počet hlasů činí alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů.

    Požádejte proto prokazatelně výbor o svolání schůze a pokud nebude výbor jednat, svolejte schůzi se sousedy sami (1/4 všech hlasů podle spoluvlastnických podílů musí být zachována).

    Vložil Alz (bez ověření), 24. Prosinec 2013 - 15:04

    Máte pravdu, asi nám nic jiného nezbyde. Pořád jsem si říkal, že když poukážeme na nějaký ten paragraf, tak se místopředseda vzpamatuje a začne konat, alespoň do volby nového předsedy. děkuji.

    Vložil svjvmt, 21. Prosinec 2013 - 23:12

    Je třeba si načíst ZoVB a vaše Stanovy, pokud to upravují a pak už i nový OZ. Místopředsedovi nic nebrání + 1 podepisovat. Svolejte shromáždění a dolů s ním z funkce.

    Vložil MartinII, 28. Prosinec 2013 - 9:58

    Jde nejen o to, kdo shromáždění svolá, ale aby byl stanoven program, který potřebujete a aby vlastníci měli k rozhodování podklady (viz Vzorové stanovy „… se v pozvánce uvede, kde se mohou členové společenství seznámit s podklady k nejdůležitějším bodům jednání, pokud nejsou tyto podklady k pozvánce připojeny“). Takže by vám nestačilo, kdyby shromáždění svolal někdo z výboru, pokud nedá na program volbu výboru apod.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".