Jsou příspěvky na správu domu zálohové?

Vložil pítr (bez ověření), 26. Únor 2014 - 16:51 ::

Jsou příspěvky na správu domu dle § 1180 (1) zálohové? Nejedná se o služby,nejedná se o dodávky vody, služby jsou zálohové. Jedná se o všechny ostatní správní činnosti – revize, poplatek správci, odměna statutářům, drobné výdaje, poštovné, atd. Lze všechny příspěvky na správu domu jako celek brát jako zálohové? Nebo to závisí od toho, jak si to vlastníci odsouhlasí. Nemám v tom jasno, mám v tom zmatek.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 27. Únor 2014 - 5:28

    Prosím, Vás. Vždyť je to tak jednoduché pochopit! 1. Příspěvek na správu domu a pozemku = odsouhlaseny příspěvek zpravidla m2×30 Kč. Ten eviduje účetní. Z toho se hradí pravidelné výdaje. Např. Pojištění,revi­ze,opravy spol.části. Zpravidla je tento příspěvek určen tak,aby byl vytvořen prebytek (rezerva). 2. Příspěvek na vlastni správu. Sem patří: odměny výboru, odměny účetní, nákup počítače, materiál a vše, co výbor potřebuje pro svou práci. Tyto příspěvky eviduje účetní odděleně, výše příspěvku je stejná, bez ohledu na velikost podílu (bytu). 3. Pak jsou už jen zálohy na služby, každý pěkně zvlášť. Voda, topení, teplá voda, odpad, elektro společné, výtah,.....atd.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 27. Únor 2014 - 5:49

    Ad.1 Účetní eviduje na poductu vlastníka příjmy a výdaje (podíl z celkových výdajů SVJ). 1×za rok to sdělí vlastníkovi. Ad.2 Položku účetní eviduje odděleně. Na konci účetního období sečte příjmy, odečte vydaje. Když je přebytek, převede do dalšího období. Když je v minusu, podělí ho počtem jednotek a zinkasuje peníze. (třeba když si koupí nový pocitac). Ad.3 Vyúčtování záloh na služby, tak tomu snad každý rozumí. To je ten papír, který můžete reklamovat. Uf.

    Vložil lake, 26. Únor 2014 - 19:27

    Pane pítre, máte v tom zmatek. Pletete si příspěvky se zálohami. Je třeba vyjít z obecně přijímaného významu slov. Příspěvek podle NOZ § 1180 je příspěvek. Záloha je něco jiného – záloha.

    • Tak tomu bylo v zákonu č. 72/1994 Sb.: vlastníci přispívají na správu domu podle § 15 odst. 1. Zálohy na toto přispívání byli povinni hradit podle § 15 odst. 2 ZoVB, jestliže to bylo schváleno. A pokud nezměnili stanovy, tato povinnost vůči SVJ(2000) jim zůstává i dnes.
    • Zákon č. 89/2012 Sb. zmiňuje v části o bytovém spoluvlastnictví pouze příspěvky na správu. O zálohách na správu se nezmiňuje. To ovšem neznamená, že zálohy na správu neexistují.

    Zálohové platby na správu domu NOZ ani zmiňovat nemusí – ty jsou obecně upraveny v části NOZ o příkazní smlouvě, viz:

    89/2012 Sb. § 2436
    Příkazce složí na žádost příkazníkovi zálohu k úhradě hotových výdajů a nahradí mu náklady účelně vynaložené při provádění příkazu, byť se výsledek nedostavil.
    89/2012 Sb. § 2444
    Ustanovení o příkazu se použijí přiměřeně i na případy, kdy má někdo podle smlouvy nebo podle jiných ustanovení zákona povinnost zařídit záležitost na účet jiného.

    Ze znění § 2436 je zřejmé, že jsou dva druhy plateb: „zálohu k úhradě hotových výdajů“ je možno chápat jako krátkodobou zálohu na konkrétní účel správy domu. Vedle toho jsou splatné „náklady účelně vynaložené při provádění příkazu“. Můžeme je nezývat konečné příspěvky vlastníků jednotek.

    Dlouhodobé zálohy ve stylu § 15 odst. 2 ZoVB by si museli členové SVJ(2012) odsouhlasit ve stanovách.

    lake

    Vložil pítr (bez ověření), 26. Únor 2014 - 20:21

    Děkuji za objasnění. Rozumím tomu tak jak jste napsal Vy. Ovšem v tom co máme ve našich stnovách, které jsou podle NOZ, na který se vysloveně odvolávají se nevyznám. Mezi povinnosti vlastníka jednotky patří:

    1. hradit stanovený příspěvek na správu domu a pozemku § 1180 odst. 1 podle podílu na společných částech
    2. hradit stanovený příspěvek na správu domu a pozemku § 1180 odst. 2 ve výši stejně na každou jednotku
    3. hradit stanovené zálohy na na plnění spojená s užíváním (služby) a má právo na vyúčtování

    Ve stanovách jsou dále uvedena pravidla pro tvorbu rozpočtu a úhradu nákladů spojených se správou domu a pozemku. Zde se uvádí: Výše záloh vztahující se ke každé jednotce se vykazuje samostatně a to následovně:

    1. záloha na služby
    2. záloha na příspěvek na správu domu a pozemku § 1180 odst. 1

      (tak co je tedy platba podle § 1180 odst. 1 – příspěvek nebo
      záloha na příspěvek?)

    3. záloha na vlastní správní činnost § 1180 odst. 2

    Zálohy jsou vlastníci povinni hradit v určeném termínu. (Do zálohy § 1180 odst. 1 patří dle stanov také pojištění domu)

    Bod (x) zní: Zálohy na vlastní správní činnost dle § 1180 odst. 2

    1. Příspěvky určene na odměňování členů orgnánů se rozvrhnou na každou jednotku stejně
    2. zálohy jsou stanoveny tak, aby pokryly předpokládáné náklady, včetně navýšení cen dodabatelů a dopadů legislativních změn.( co tam dělá tohle vůbec nechápu).

    Prosím pěkně to je doslovné znění. Pravidla pro tvorbu rozpočtu jsou pro mě záhadou. Příspěvky dle § 1180 odst. 2 jsou vlastně zálohami, které se budou účtovat aby pokryly předpokládáné náklady, včetně navýšení cen dodabatelů a dopadů legislativních změn. Tak tomu vůbec nerozumím.

    Vložil pítr (bez ověření), 26. Únor 2014 - 18:05

    Díky pane Zdenku 22. Znamená to tedy, že se veškeré příspěvky dle § 1180 odst 1 odsouhlasené jako zálohové musí každoročně vyúčtovat a vypořádat. SVJ musí všechny přeplatky vrátit vlastníkovi povinně, vlastník musí uhradit nedoplatky. Není možné, aby se přeplatky převáděly do dalšího účetního období. Je to tak? A jak to bude s tzv. dlouhodobou zálohou. Musí být odhlasováno, že to je dlohodobá záloha na konkrétní období, např. na 5 let? Vracet každoročně dlouhodobou zálohu, která se skládá na nějakou větší opravu nemá přece žádnou logiku. Ještě jeden dotaz: Vlastník přispívá na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech § 1180 odst. 1. Z tohoto příspěvku se část určená na odměnování osoby, která dům spravuje rozvrhne na každou jednotku stejným dílem, § 1180 odst. 2. Stejná část určená na odměňování správce není tedy dalším vybíraným příspěvkem. Je to součást příspěvku 1180 odst. 1. Chápu to správně, nebo se pletu? Když uvedu konkrétně – odsoulaseno dle podílů celkem např. 1500 Kč. Poplatek správci bude např. 150 Kč. Ten se nebude vybírat navíc jako další peníze, odečte se od 1500 Kč. Je to tak?

    Vložil lake, 26. Únor 2014 - 19:48

    Pane pítre, napsal jste: " Vlastník přispívá na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech § 1180 odst. 1. Z tohoto příspěvku se část určená na odměnování osoby, která dům spravuje rozvrhne na každou jednotku stejným dílem, § 1180 odst. 2."

    To není pravda. Zákon říká něco jiného. NOZ přece rozlišuje dva nesouvisející druhy plateb:

    • náklady vlastní správní činnosti, neboli náklady na správu samotného SVJ – právnické osoby (§ 1180 odst. 2),
    • náklady nevlastní správní činnosti, neboli náklady na správu cizího majetku pro vlastníky tohoto majetku (§ 1180 odst. 1).

    Jedná se o dvě různé platby, které mají odlišný účel a cíl a rozúčtují se mezi vlastníky odlišnými způsoby. Obdobně jsou náklady vlastní správní činnosti striktně odděleny od správy cizího majetku v § 338 a § 403 NOZ.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".