Jsou komíny na domě společným podílem domu? Podle mě ano!

Vložil Anonymous, 28. Prosinec 2010 - 15:04 ::

Dobrý den, máme koupený dům o 16 bytech s vlastním topením.Někteří vlastníci topí elektřinou a asi 6 rodin z nich topí tuh.palivem. Nyní vznikl dohad v domě kvůli havarijním stavům používaných komínů! Ti vlastníci co topí elektřinou tvrdí že si máme opravu komínů zaplatit my, co topíme uhlím a používáme je!Jsem však přesvědčena, že pokud jsme SVJ tak komíny jsou společným podílem domu, a tudíž se oprava komínů musí hradit společně a nerozdílně!Já si koupila byt a nikoliv komín, tak jak mi bylo vysvětleno na schůzi! Musím říci, že si zakoupením bytu do OV a vznikem SVJ na nás vlastníky bytů, stát vymyslel fakt pořádně složitej bič!

Děkuji za názory a Vaše rady.Drobílková Irena

  • komíny

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 31. Prosinec 2010 - 22:40

Paní Drobílková,

ptáte se, kdo má hradit údržbu a opravy komínů ve Vašem domě.
Na to Vám dává jednoznačnou odpověď Prohlášení vlastníka budovy. To má ze zákona obsahovat jak výčet společných částí a technických zařízení domu, tak i seznam toho, co patří k jednotlivým jednotkám (§ 4 odst. 1 ZoVB). Neexistuje žádné obecně platné pravidlo o vlastnictví komínů. Ničím nepodložené názory ostatních diskutujících můžete tedy ignorovat.

Prohlášení pro Váš dům je vloženo do sbírky listin katastrálního úřadu. Výbor SVJ má mít kopii, neboť bez tohoto dokumentu nelze posoudit které části domu mají být společně opravovány a financovány ze záloh na správu domu podle § 15 odst. 2 ZoVB.

Obsah kupních smluv není směrodatný; lze je použít pouze v případě, že Prohlášení je vadné a o komínech mlčí.

lake

Vložil Letna, 30. Červen 2011 - 10:35

Není to spíše tak, že ve společném vlastnictví jsou pouze zděné komíny, které jsou napevno součástí domu a nikoliv různé trubky (azbestové, hliníkové atp) které odvětrávají třeba plynové boilery a karmy a vedou světlíky domu (nikoliv zděným komínem)?

Jak to je?

Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 21:21

Vážená paní s bytem jste si samozřejmě koupila i společné prstory domu, tedy nepatří vám jen byt ale i část chodby, kočárkárny a všeho co v domě je. Prostě to je fakt ze kterým ani vy ani nikdo jiný v domě nic nenadělá. Jako společenstvo jste povinni zajistit nejen passport komínů, ale i revizi elektřiny, hromosvodů, výtahu atd. A společenstvo SVJ jste VY! A nějak nechápu ten Váš povzdech. Dostala jste byt do vlastnictví (předpokládám, že za zlomek tržní ceny) a ještě tu brečíte jak želva, že někdo si na Vás vymyslel bič? Nějak to nechápu. Každopádně jste nic kupovat nemusela, mohla jste zůstat nájemnicí, byt by si určitě rád odkoupil někdo jiný a vy jste mohla každý rok očekávat pravidelné zvyšování nájemného až do zdárné deregulace, koupě bytu byla Vaše volba.

Vložil AnKauseronymous (bez ověření), 1. Leden 2011 - 16:21

to je přiblblá odpověd.Nejste komunista.?paní koupila byt a vše ,jako nebytové prostory,balkony a také komíny jsou hrazeny všechny opravy z FO.Samostatná jednotka-byt nemá s tím co paní radíte nic společného.Ona také přispívá financema do FO.My máme na naši budově každá bytová jednotka dva komíny.v jednom se pálí splodiny z plynových kamen a karmy,jsou využívány od kolaudace budovy a druhé komíny má každý byt taktéž samostatně,jako pro topení s alternativním palivem-dřevo,př.v krbových kamnech.Za tímto účelem byla budova vyprojektována a postavena.Já jsem také tuto službu využil před 4 lety a s revizní zprávou s kominíkem uvedl do používání.a také tady máme jednoho blbce nájemníka který závidí,vše i úspory financí za otop,přestože má i on a ostatní nájemníci možnost svůj komín otevřít a využívat.Nutí mě i jednoho kolegu-souseda jenž také využívá přes zimní období tento zpúsob vytápění si vše platit,bohužel má ale smůlu,a hlavně díky nové vyhlášky platné od 1.1.2011..Komíny patří do společné části domu/SVJ/ a veškeré opravy na budově se platí,jako i revizní zprávy atd z FO.Tedy vše co nesouvisí s bytem v osobním vlastniství.Kou­kám,že brečíte jako želva závistí vy sám a paní nic nevytýkejte a plaťte jako blbej za byt co není váš.

Vložil lexova (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 22:07

Pane, proč se zde navážíte do paní, která se pouze slušně zeptala? Nechápu..... Ptám se: Kde žijete Vy,já žiji v Čechách a také jsem si v podstatě ve svých téměř 50-ti letech byla přinucena koupit náj.byt,jako ta paní, abych nezůstala pod mostem, vzhledem, že se s náma páni radní neparáli a sdělili Nám, že ten, kdo si byt do OV neodkoupí, se během 2 let může dostat do situace, že jeho náj.byt koupí třetí osoba a ta nám napálí takové nájmy, že budeme z bytu všichni utíkat a to zcela dobrovolně! Byt jsem si pořídila na hypotéku a už vůbec ne, „za zlomek tržní ceny“, jak zde Mylně uvádíte, ale za cenu 738.000, což je tržní cena v RK! Ráda bych si já i jiní byt zakoupila za 24.000 Kč, ale nebyla jsem z těch šťastných a možná ani ta dotyčná paní již neměla to štěstí,pořídit byt za zlomek tržní ceny, jak uvádíte! PS: podívateli se na problémy ve vzniklých SVJ tak jich je požehnaně a ani právníci si kolikrát s touto právní problematikou vztahující se k SVJ mnohdy neví rady a každý si zákonná ustanovení vykládá jinak!Prostě je v tom pořádnej Bordel! lexová

Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 23:04

Do nikoho se nenavážím, jen jsem chtěl aby si paní uvědomila, že nemluví o nějakém zlém třetím subjektu (jako se kdysi nadávalo na OPBH) ale o SVJ jehož je členem. Tedy sama by se měla postarat o svůj majetek s péčí řádného hospodáře. Nechme stranou jak byt získala, ale troufám si říci že všechny hromadné odkupy podílů od města byly výhodné, určitě některé více, jiné méně. A pokud se v domě o 16 bytech nejsou schopni domluvit tak je to smutné. Občas opravdu vázne zdravý selský rozum, nevím jak to v domě je ale předpokládám, že každý byt má svůj řádně zkolaudovaný a pasportizovaný komín, který někdy používal a potenciálně třeba používat bude (např. až elektrickou energii zatíží všemi těmi ekodaněmi z fotovolatiky a větrníků), takže v zájmu naždého uživatele domu by měly být komíny v pořádku.

Vložil lexova (bez ověření), 29. Prosinec 2010 - 10:09

Pane, já se Vás zeptám: Vy jste v SVJ a jestli ano? Tak obdivuji, že se všichni členové vašeho SVJ vždy rozumně dohodnou na péči o společný majetek vašeho SVJ. V tomto případě jste v republice naprostou raritou!Protože já mám velmi mnoho přátel, kteří mají byty ve společenstvích vlastníků jednotek, tak jako je tomu u mne, a jejich i mé zkušenosti se dohodnout na něčem společném, jsou zcela opačné, než popisujete Vy!Častokrát je to horor se dohodnout o zcela jednoduchých a běžných věcech důležitých pro řádný chod v domě. Určitě je Vám známo, že nejvyšším orgánem v SVJ je shromáždění vlastníků a poté až výbor, ale běžně je tomu tak, že si pan předseda SVJ rozhoduje zcela sám bez souhlasu vlastníků a pak mi poraďte jak se mám řádně starat o svůj majetek s péčí řádného hospodáře?!Když jsem si dovolila navrhnout výměnu předsedy,vzhledem, že vše rozhoduje o Nás, ale bez Nás, tak mě okamžitě většina členů SVJ okřikuje ať nedělám problémy, takže já jsem členem SVJ, ale právo a spravedlnost na mé straně- pražádné- jeden můj hlas v SVJ je pouhým výsměchem spravedlnosti! Protože dle názoru,ost. vlastníků, to Náš pan předseda rozhoduje nejlépe a v domě není nikdo kdo by to vedl líp a hlavně rozumně! Takže dávám té paní zcela za pravdu, že vstupem do SVJ nastanou většině lidí ohromné problémy, avšak na druhé straně,někde bydlet musíme! Né všichni mají to štěstí bydlet ve svém domku a věřte, že mít tu možnost tak to okamžitě udělám! Ti co bydlí ve svých domcích mají svatý klid! Takže starat se řádně o svůj majetek v SVJ není skutečně vůbec jednoduché a věřte, že často zcela nemožné! Zdraví lexova

Vložil svjvmt, 28. Prosinec 2010 - 18:57

Šlo by to udělat, že by si to hradili jen ti, co je využívají, ostatním prostě komíny v bytě zazdít. A kdyby kdykoliv v budoucnu chtěli využívat, tak vám to uhradí.

Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 21:28

Tedy revizi elekroinstalace ve společných prostorách by si mohli hradit jen ti co chtějí světlo na chodbě a v patrech kde bydlí by se mohla vyšroubovat žárovka ne? A revizi hromosvodu by mohli hradit jen ti co se bojí blesku :-) Úsměvný nápad.

Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 22:50

Ještě tu svoji absurditu dotáhněte k dokonalosti a hromosvod natáhněte jen nad určitými byty, výtah nechte zastavovat jen v určitých patrech a opravujte jen část střechy. S Vámi musí být radost žít v domě.

Vložil Koval (bez ověření), 28. Prosinec 2010 - 18:42

Přidám jen něco málo. Je každému jasné kdo si Váš dotaz přečte, že si řekne jen jedno. Co jste kupovali? Samozřejmě objekt a to celý, tedy i s komíny. Je nezájem, že někdo tyto komíny nepoužívá, že má pro své pohodlí vytápění elektřinou. Prostě musí dávat stejný podíl do FO,ze kterého se následně čerpají náklady na případnou revitalizaci domu, ve |Vašem případě je to oprava komínu. Prostě zde není co řešit.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".