Jeden vlastník z 5, brání vzniku SVJ

Vložil Marketata, 28. Únor 2017 - 9:21 ::

Dobrý den, jsme bytový dům –8 jednotek/pět vlastníků. V tomto domě neexistuje SVJ, „fond oprav“ neboli zálohy na správu domu, není pojištění bytového domu. Střecha je děravá, fasáda v havarijním stavu–opadává a ničí zaparkovaná auta. Byt v tomto domě jsem koupila v roce 2016, kdy přílohou kupní smlouvy je i Prohlášení vlastníků budovy podepsané dne 31.7.2000. Vlas­tník, který má na společných částech největší podíl – 38 % (vlastní tři jednotky v tomto domě), jako jediný odmítá podepsat Stanovy, aby mohlo dojít k založení SVJ a následným dalším krokům, nutných k záchraně havarijního stavu našeho bytového domu.

Prosím Vás o radu, existuje-li snad nějaká. Bytové jednotky se zbavovat nechci, sotva jsem se po celkové rekonstrukci přistěhovala. S pozdravem Krejčová M.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Marketata, 28. Únor 2017 - 14:12

    Ten pitomec se jmenuje p L… ze Stavebního bytového družstva. Od tohoto mám info, že mi nemůže pomoci dokud nezaložíme SVJ.

    IČ nemáme – ověřovala jsem si to na ARES.

    Můžete mi prosím vysvětlit váhu hlasů při hlasování o výši záloh na správu spol. částí domu? Problémový soused s 38% podílem se na předem svolané schůze schválně nedostavuje, či za sebe pošle ženu, která vše ukončí slovy „Musí rozhodnout muž“. Mám se řídit dle níže citovaného odstavce??? Zákon 72/1994 Sb.§11 → Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy a a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.

    Ano přiznám se, v těchto zákonech se vůbec nevyznám,nikdy jsem to k životu nepotřebovala. Proto žádám o rady Vás, odborníky. Díky Vám za cenné rady. :-) Market.

    Vložil JaVa, 28. Únor 2017 - 15:09

    Paní Markéto:

    1)Na „pitomce“ se vykašlete a na to SBD,pokud není členem vašeho SVJ, taky.

    2)Víte zcela jistě,že do konce roku 2013 nebyli v domě nejméně tři rozdílní vlastníci jednotek.Můžete to doložit sdělením z KN?

    3)Kdo a proč vám připravil nové stanovy ke schválení shromážděním?

    4)Pročetla jste si podrobně odkaz,který jsem Vám dal v mmém minulém příspěvku:http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#…

    5)Vlastní SBD ve vašem domě nějaké jednotky a v jaké % výši?

    Děkuji.JaVa

    Vložil Marketata, 28. Únor 2017 - 16:31
    1. SBD nemá s naším SVJ nic společného, není členem ani nevlastní žádné jednotky. Pouze mi bylo doporučeno obrátit se na SBD s žádostí o pomoc při narovnání tohoto „bordelu“, který panuje v mém novém domově, kdy každý dělá že se ho nic netýká.
    2. ke konci roku 2013 bylo všech 8 bytových jednotek ve vlastnictví 5 rozdílných vlastníků-lze to doložit. Všech těchto pět vlastníků uzavřelo kupní smlouvu na tyto jednotky už v roce 1994.
    3. stanovy nikdo nepřipravil ani nepředložil. Bylo mi doporučeno, abych já připravila návrh stanov a na svůj popud svolala shromáždění. Teď už díky Vám vím, že toto je absolutní nesmyslnost.
    4. Ó ano..pročetla a nejen váš odkaz. Čím více toho čtu, tím větší zmatek v tom mám. Proto jsem se rozhodla napsat sem a velmi tímto děkuji za Vaši trpělivost.M.
    Vložil OPBH (bez ověření), 28. Únor 2017 - 17:15

    „ke konci roku 2013 bylo všech 8 bytových jednotek ve vlastnictví 5 rozdílných vlastníků-lze to doložit. Všech těchto pět vlastníků uzavřelo kupní smlouvu na tyto jednotky už v roce 1994.“

    To jste mohla napsat dříve: SVJ vzniklo v roce 1994, stanovy máte. A je po problému.

    Vložil JaVa, 28. Únor 2017 - 17:37

    Prosím,nemaťte zbytečně „Marketata“ nepodloženými dohady.To,že cituji:

    "Všech těchto pět vlastníků uzavřelo kupní smlouvu na tyto jednotky už v roce 1994.“

    ještě nedokládá,že toto SVJ vzniklo v roce 1994,jelikož dům byl na jednotky rozdělen prohlášením vlastníka až v roce 2000 a SVJ tedy mohlo vzniknout ze zákona č.103/2000 Sb., až po vymezení jednotek.Nikdy před tímto datem.

    JaVa

    Vložil OPBH (bez ověření), 28. Únor 2017 - 19:08

    Jednotky vymezené 2000 nemohly být zakoupeny 1994.

    Vložil Marketata, 1. Březen 2017 - 7:19

    dle čeho soudíte? vložte alespon odkaz z kterého čerpáte…vnášíte do toho jen větší zmatek.

    Vložil JaVa, 28. Únor 2017 - 17:22

    Děkuji Vám za doplnění informací.Neví­me,kdo byl původním vlastníkem domu a pozemku.Byl to totiž on,kdo měl dle z.č.72/1994 Sb., § 9 odst.8

    (8) Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství. První schůze shromáždění se musí konat nejdéle do 60 dnů po vzniku společenství (odstavec 3); svolá ji původní vlastník budovy. Na této schůzi shromáždění schvaluje stanovy společenství a volí orgány společenství podle odstavce 7 písm. b) a c). Tato schůze se může konat jen za účasti notáře, který o jejím průběhu, volbě a složení orgánů společenství a schvalování stanov pořídí notářský zápis, jehož přílohu tvoří schválené stanovy společenství. Náklady na činnost orgánů společenství se považují za náklady společenství spojené se správou domu.

    povinnost svolat ustavují shromáždění vlastníků na kterém se měl zvolit statutární orgán a vaše SVJ mělo být již před 1.1.2014 zapsáno v RS.

    JaVa

    Vložil Marketata, 1. Březen 2017 - 7:46

    Původního vlastníka domu neznám (v mých dokumentech od bytu nikde zmínka není) ale v brzké době si to zjistím.

    Závěrem tedy shrnu:

    1)Okamžikem vkladu Prohlášení2000 do katastru se „budova“ změnila na „dům s byty a nebytovými prostory“ řídím se tedy podle ZoVB. Vznikli tím jednotky a společné části domu. Od tohoto okamžiku se veškeré rozhodování mezi vlastníky jednotek děje podle ZoVB.

    2)Po naplnění podmínek § 9 odst. 3 (pět jednotek, tři navzájem různí vlastníci) vznikne SVJ jako právnická osoba. Má od daného okamžiku právní subjektivitu. Má své stanovy (371/2004 Sb. nařízení vlády VZOROVÉ STANOVY) a má též osoby plnící (nedobrovolně?) funkci orgánů společenství podle § 9 odst. 9 ZoVB. Nemá zatím IČ a není zapsáno do rejstříku.

    3)Volba statutárního orgánu – V NAŠEM DOMĚ POTÉ ALE NEPROBĚHLA. Volbou svého statutárního orgánu společenství získává způsobilost vykonávat správu domu a fakticky se této správy i ujímá. Tím končí správa osobou zapsanou v Prohlášení.

    4)Zápis do rejstříku – TENTO KROK UŽ TAKÉ NIKDO Z PŮVODNÍCH VLASTNÍKŮ NEDOTÁHL DOKONCE. Registrací statutárního orgánu rejstříkovým soudem dojde ke „zviditelnění“ SVJ navenek a zároveň k přidělení IČ.

    Vložil MartinII, 1. Březen 2017 - 9:35

    Jeden vlastník z 5, brání vzniku SVJ

    Vložil Marketata, 28. Únor 2017 – 9:21 ::

    Vznik společenství Bytový dům –8 jednotek / pět vlastníků. Neexistuje SVJ, není pojištění domu. Přílohou kupní smlouvy je Prohlášení vlastníka ze 31.7.2000. Přidat komentář

    Vložil Marketata, 28. Únor 2017 – 16:31

    Ke konci r. 2013 bylo všech 8 bytů ve vlastnictví 5 rozdílných vlastníků. Stanovy nikdo nepřipravil ani nepředložil. Bylo mi doporučeno, abych připravila návrh stanov a na svůj popud svolala shromáždění.

    Závěrem

    Vložil Marketata, 1. Březen 2017 – 7:46

    Původního vlastníka domu neznám (v mých dokumentech od bytu nikde zmínka není) ale v brzké době si to zjistím. Závěrem tedy shrnu: 1)Okamžikem vkladu Prohlášení2000 do katastru se „budova“ změnila na „dům s byty a nebytovými prostory“ podle ZoVB. 2)Po naplnění podmínek "pět jednotek, tři navzájem různí vlastníci " vznikne SVJ jako právnická osoba. Má právní subjektivitu. Má své stanovy (371/2004 Sb. nařízení vlády VZOROVÉ STANOVY). Nemá IČ a není zapsáno do rejstříku. 3)Volba statutárního orgánu – V NAŠEM DOMĚ POTÉ ALE NEPROBĚHLA. Volbou statutárního orgánu společenství získává způsobilost vykonávat správu domu. Tím končí správa osobou zapsanou v Prohlášení. 4)Zápis do rejstříku – TENTO KROK UŽ TAKÉ NIKDO Z PŮVODNÍCH VLASTNÍKŮ NEDOTÁHL DOKONCE. Registrací statutárního orgánu rejstříkovým soudem dojde ke „zviditelnění“ SVJ navenek a zároveň k přidělení IČ. odpovědět | hodnocení 0

    • – – – – – – – – – – – – –

    Nevím, zda potřebujete znát původního vlastníka budovy. Bývá jím ten, kdo sepsal Prohlášení vlastníka. Asi obec nebo bytové družstvo, které už mohlo zaniknout. Neznám podmínky přidělení IČO na ČSÚ.

    Takže se asi, jak píšete, řídíte vzorovými stanovami 2004, nikoli 2000. Zde na http://www.portalsvj.cz/…iku-jednotek

    plus komentáře.

    Zkuste na shromáždění (které svoláte), stanovy pozměnit. Záleží na tom, zda je vůle změny odsouhlasit příslušným počtem hlasů, který je třeba. Na „ustavujícím“ shromáždění ještě tato vůle bývá, potom už je každý moc chytrý a uplatňuje svoje právo na odlišný názor. Ve vzorových stanovách je mandát na 5 let, to můžete změnit zřeba na 2 roky, jako my. Pokud nechcete aby byl ve výboru nečlen společenství, tak to raději do stanov dejte, později by mohl tuto variantu někdo prosazovat. My jsme si do stanov před lety dali, že ve výboru nemohou být manželé apod., aby ve výboru neměli převahu v prosazování svých zájmů.

    Jasněji vyřešte havárie „umožnit po předchozím vyzvání přístup do jednotky, pokud …; nejde-li o havarijní či obdobný stav, činí výzvu písemně výbor 3 dny předem“. Problém bývá hlavně v koupelnách, kde praskne voda, v bytě dole je mokro, ale nahoře tvrdí, že mají sucho, i když je jasné, odkud může být strop mokrý.

    Pokud nemáte bytové podružné vodoměry, tak si je opatřete. Jinak se budete hádat, kdo má v bytě kolik osob, kolik jich hlásí, jak často se kdo koupe a komu protéká záchod. I když ani s podružnými vodoměry (lépe snad přeci jen mokroběžné, nikoli suchoběžné) se potíží nezbavíte. Ošálit mokroběžné by mělo být těžší než suchoběžné. Měly by být ze společných peněz (tedy společné), jinak může někdo odmítat pustit do bytu odečítače vodoměrů a hlavně na kontrolora a 1× / 5 let výměnu vodoměrů. Používá se i dálkový odečet vody (a tepla).

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Včas si sežeňte od všech kontakty mobily a nejlépe emailové. Pozvánky, zápisy a vše kolem domu řešte přes emaily.

    Pro případné kritiky, že ZoVB na který se vzorové stanovy odvolávají, byl zrušen a platí NOZ, použijte § 3028 NOZ. O tom, co to znamená, je zde obsáhlá polemika. Nám se zdá jasné, že pro SVJ před r. 2014 platí ZoVB (krom kogentních ustanovení NOZ, ale která to jsou), právníci rádi tvrdí opak a používá se kouzelná formulka, že to vyřeší judikáty.

    (2) "Není-li dále stanoveno jinak, řídí se ustanoveními tohoto zákona i právní poměry týkající se práv osobních, rodinných a věcných (!!!); jejich vznik, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však posuzují podle dosavadních právních předpisů.

    (3) Není-li dále stanoveno jinak, řídí se jiné právní poměry vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé, dosavadními právními předpisy. To nebrání ujednání stran, že …"

    Bytové spoluvlastnictví od § 1158 spadá v NOZ pod věcná práva, viz

    Část III. § 976 – § 1720 Absolutní majetková práva

    Hlava II. § 979 – § 1474 Věcná práva

    Vložil JaVa, 1. Březen 2017 - 9:18

    Zdravím paní Markéto.Je vidět,že jste velmi rychle a hlavně správně pochopila, v jaké situaci se váš dům nachází.Nyní je třeba obejít vlastníky jednotek,kteří mají zájem toto bezvládí řešit a dát vše do souladu s platnými zákony.Je nutné svolat ustavující shromáždění vlastníků jednotek,kde bude za účasti notáře zvolen statutární orgán (ve vašem případě stačí i jednočlenný-předseda SVJ),schváleny stanovy(stačí drobné úpravy ve vzorových),zapsat SVJ do RS,zřídit bankovní účet na IČO vašeho SVJ,zajistit si smluvní účetní firmu,pojistit budovu i statutární orgán,smlouvy s dodavateli energií atd.

    Ustavující shromáždění se svolává a řídí až do schválení nových stanov n.v.371/2004 Sb.,

    (5) Shromáždění musí být svoláno též, požádá-li o to s uvedením návrhu pořadu jednání nejméně takový počet členů společenství, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů, a to do 30 dnů od doručení této žádosti.

    (6) Nesplní-li svolavatel uvedený v odstavci 4 povinnost svolat shromáždění podle odstavce 4 nebo 5, jsou oprávněni shromáždění svolat členové společenství, jejichž počet hlasů činí alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů.

    (7) Shromáždění se svolává písemnou pozvánkou, která se doručí všem členům společenství, a současně vyvěsí v domě na domovní vývěsce společenství.

    (8) Písemná pozvánka musí být doručena a současně vyvěšena nejméně 15 dní přede dnem konání shromáždění. V pozvánce se uvede zejména datum, hodina, místo konání a program jednání shromáždění. Dále se v pozvánce uvede, kde se mohou členové společenství seznámit s podklady k nejdůležitějším bodům jednání, pokud nejsou tyto podklady k pozvánce připojeny.

    (9) Jednání shromáždění řídí předseda (místopředseda) výboru nebo pověřený člen výboru, anebo pověřený vlastník; v případě svolání shromáždění svolavatelem podle odstavce 4 věta druhá, nebo podle odstavce 6, řídí jednání shromáždění člen společenství zmocněný tímto svolavatelem.

    (10) Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství, kteří mají většinu hlasů. K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů společenství, pokud zákon nebo tyto stanovy neurčují jinak.

    (11) Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů členů společenství na společných částech domu; členové společenství, kteří jsou spoluvlastníky jednotky, mají společně jeden hlas.

    (12) Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv člena společenství soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný člen společenství požádat soud, aby o ní rozhodl. Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.

    (13) Tříčtvrtinové většiny hlasů přítomných členů společenství je zapotřebí k přijetí usnesení o

    schválení nebo změně stanov,

    JaVa

    Vložil Čtveráček (bez ověření), 1. Březen 2017 - 10:56

    JaVa uvádíte:

    „schváleny stanovy(stačí drobné úpravy ve vzorových)“

    Drobné úpravy rozhodně nestačí. Podle donucujích ustanovení NOZ je třeba změnit:

    SVJ již nebude vykonávat správu jednotek, které jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek a není již oprávněno sjednávat smlouvy o nájmu jednotek, které jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek;

    rozhodování o změnách prohlášení, pokud se dotýkají změny práv a povinností vlastníků jednotek, musí být přizpůsobeno ustanovením § 1169 odst.2 a § 1208 NOZ;

    v případě statutárního orgánu je nutné stanovy přizpůsobit ustanovení § 1205 odst.1 NOZ. Musí být jednoznačně uvedeno, zda se volí výbor, nebo zda se volí předseda společenství vlastníků jednotek;

    u každého voleného orgánu musí být ve stanovách uvedeno (kromě jeho názvu) působnost, počet členů, délka funkčního období, způsob svolávání, jednání a usnášení;

    kontrolní orgán lze v SVJ volit jedině v případě, že je výslovně ve stanovách uveden jako orgán a musí být uvedeny náležitosti předepsané pro náležitosti stanov (viz předchozí odstavec, tj. název, působnost, počet členů, délka funkčního období, způsob svolávání, jednání a usnášení);

    společná ustanovení o volených orgánech SVJ je nutné přizpůsobit § 1205 NOZ a obecným ustanovením NOZ o orgánech právnických osob (zejména podle obecného ustanovení § 154 NOZ o orgánech právnických osob v případě člena SVJ-právnické osoby se volí přímo právnická osoba za člena orgánu, nikoliv její zástupce, jak bylo dosud uvedeno ve vzhorových stanovách SVJ), dále NOZ stanoví předpoklady pro způsobilost být zvolen členem voleného orgánu SVJ (§ 1205 , § 153 – § 155);

    nelze zakázat členovi voleného orgánu, aby se na konkrétní schůzi tohoto orgánu nechal zastoupit jiným členem téhož voleného orgánu, jak zcela nově umožňuje § 159 odst.2 NOZ;

    již nepřichází v úvahu v případě, že není zvolen výbor, aby „náhradním způsobem“ jeho funkci vykonávali vlastníci jednotek, kteří se stali členy SVJ dnem jeho vzniku – toto ustanovení (dosud § 9 odst.9 a § 9 odst.10 zákona o vlastnictví bytů) nebylo do nové úpravy převzato a nově se postupuje způsobem podle NOZ (kromě toho, lze využít také kooptace nepoklesne-li počet člen ů voleného orgánu pod jednu polovinu – podle § 246 odst.2 ve spojení s § 1221 NOZ);

    možnost, aby vlastníci jednotek svolali shromáždění (neučiní-li to na jejich výzvu statutární orgán), musí být přizpůsobeno § 1207 NOZ (vyžaduje se více než jedna čtvrtina hlasů);

    možnost vlastníka jednotky obrátit se na soud v záležitosti usnesení shromáždění je novým způsobem upraveno v § 1209 NOZ;

    ustanovení o jednání výboru SVJ jménem SVJ navenek je potřebné přizpůsobit ustanovením § 163 a § 164 NOZ o statutárním orgánu a o zastupování právnické osoby členy statutárního orgánu;

    nově musí stanovy obsahovat některé náležitosti, které dosud nebyly povinnými náležitostmi, jako např. pravidla pro správu domu a pozemku, pravidla pro užívání společných částí, pravidla pro tvorbu rozpočtu SVJ, pravidla pro příspěvky na správu domu a pozemku a úhradu cen služeb a pro způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky jednotek, dále ve stanovách musí být uvedena např. nejen členská práva a povinnosti vlastníků jednotek, ale také způsob jejich uplatňování.

    Kromě uvedeného, je vhodné celkově jednotlivá ustanovení stanov přizpůsobit i z hlediska dikce a pojmů ustanovením NOZ (např. pojem „právní úkony“ nahradit pojmem „právní jednání“, atd.), odkazy na ZOVB nahradit odkazy na právní úpravu bytového spoluvlastnictví v NOZ, apod.. Při vymezení správy domu a pozemku vycházet z § 1189 NOZ (a využít nařízení vlády č. 366/2013 Sb.), v záležitosti služeb vycházet ze zvláštního zákona č. 67/2013 Sb.;

    Existují také další ustanovení dosavadních stanov, která nejsou v přímém rozporu s ustanoveními NOZ, avšak v určitém směru se odlišují od úpravy v NOZ, např. ustanovení:

    ve stanovách je vhodné reagovat na prováděcí nařízení vlády č. 366/2013 Sb., zejména o podrobnostech týkajících se správy domu a pozemku;

    působnost shromáždění by měla být ve stanovách přizpůsobena § 1208 NOZ, včetně zvážení použití ustanovení nařízení vlády č. 366/2013 Sb. o případné dělbě působnosti shromáždění a statutárního orgánu v záležitostech v nařízení výslovně stanovených;

    ustanovení o právech a povinnostech členů je vhodné přizpůsobit ustanovením NOZ, zejména § 1175 až § 1184 NOZ, včetně uvedení způsobu jejich uplatňování – např. v případě oznamovacích povinností a práv na informace podle uvedených ustanovení NOZ;

    ustanovení o hospodaření SVJ je potřebné přizpůsobit NOZ a nařízení vlády č. 366/2013 Sb.;

    JaVa také jste napsal:

    „(6) Nesplní-li svolavatel uvedený v odstavci 4 povinnost svolat shromáždění podle odstavce 4 nebo 5, jsou oprávněni shromáždění svolat členové společenství, jejichž počet hlasů činí alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů.“

    To je zrovna jedno neplatné ustanovení vzorových stanov, protože je v rozporu s donucujícím ustanovením NOZ uvedeným v § 1207:

    „…Statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich; neučiní-li to, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami.“

    Z výše uvedeného vyplývá, že je pro tazatelku mnohem jednodušší použít už nové stanovy vypracované podle NOZ, než měnit vzorové stanovy z doby působnosti ZoVB. Vzory nových stanov lze vyhledat na tomto portále přes vyhledávač anebo si vybrat některé stanovy SVJ založených po r. 2014 ve veřejném rejstříku.

    Vložil JaVa, 1. Březen 2017 - 14:56

    Váš příspěvek je sice vyčerpávající,ale úplně mimo mísu.Buď nerozumíte psanému textu,nebo jste přehlédl tuto větu:

    „Ustavující shromáždění se svolává a řídí až do schválení nových stanov n.v.371/2004 Sb.,“

    Paní Markéta se snaží svolat ustavující shromáždění vlastníků jednotek v SVJ,které již vzniklo ze zákona 72/1994 Sb., a nikoliv SVJ zakládat dle z.č.89/2012 Sb.,

    JaVa

    Vložil Pro JaVu (bez ověření), 1. Březen 2017 - 15:31

    JaVa,

    psanému textu nerozumíte vy. SVJ, které vzniklo ze zákona podle ZoVB se řídí se vzorovými stanovami (NV 371/2004). To platí i pro ustavující shromáždění. Ustanovení vzorových stanov, která ale odporují donucujícím ustanovením NOZ jsou od 1.1.2014 neplatná a platí místo nich donucující ustanovení NOZ.

    Protože nechápete o čem jsem psal, znova to pro vás opakuji. Napsal jste přece, že ustavující shromáždění schválí stanovy(stačí drobné úpravy ve vzorových). A právě toto jsem rozporoval, protože není pravda, že stačí drobné úpravy. Je nutné změnit všechna ustanovení odporující donucujícím ustanovením NOZ, která to jsou, jsem vyjmenoval. Snad nechcete říct, že by ustavující shromáždění mělo schválit ustanovení stanov, která dnem 1.1.2014 pozbyla platnosti?

    Vložil Iva Mullerova (bez ověření), 1. Březen 2017 - 13:16

    Jenom stručně a krátce, nemám moc času, připravuji se na odvolání k NS Brno ohledně stanov. Tento týden jsem dlouho diskutovala o této (a nejen té) problematice s odborníkem, který byl zplnomocněn městem při odprodávání domů atd. (i když vždy uvádím jména, jak soudců nebo z veřejného rejstříků, správců, jméno téhle osoby nechci uvádět, aby neměl problémy). Dal mi jasně najevo, že stará SVJ nejsou povinna přizpůsobovat stanovy dle OZ, že zbytečně SVJ vyhodila 10.000Kč (notář a soudní poplatek). Dále mi sdělil, že existuje mnoho budov (spoluvlastníků), kteří měli povinnost po novele 2000 zřídit SVJ jak stanoví zákon (více než 5 bj atd.) a neučinili tak a fungují. Stát to nekontroluje. Taky bych chtěla říct, přečtěte si můj příspěvek odpovědi p. Ilony Plundrové z veřejného rejstříku, odpověď je pouze, že mění stanovy a likvidace pouze jako zánik SVJ. Já to zkopíruji.

    Vložil Pavlík (bez ověření), 1. Březen 2017 - 13:32

    Paní Mullerová, pokud vám někdo tvrdí, že není povinnost pro stará SVJ přizpůsobit stanovy dle NOZ, tak lže, protože to lze najít v NOZ. A že se stará SVJ řídí bytovým spoluvlastnictvím NOZ už potvrdila judikatura vč. ÚS. Obecně platí že pokud se porušuje zákon, tak se nic neděje až do té doby, dokud se nenajde žalobce. Pakliže se někdo takový najde, např. nějaký vlastník, kterému vznikne škoda uplatněním neplatných ustanovení stanov, tak za tu škodu odpovídají podle § 159 NOZ členové statutárního orgánu.

    Vložil Iva Mullerova (bez ověření), 1. Březen 2017 - 13:20

    Dobrý den,

    Dne 14.7.2015 jsem žádala o výmaz stanov SVJ , s kterými jsem nesouhlasila jako člen SVJ (majitelka bytové jednotky). Dne 16.7.2015 jsem obdržela odpověď z VSÚ p. Plunderové, že se můžu domáhat neplatnosti rozhodnutí shromáždění na příslušném oddělení Krajského soudu v Ostravě.

    V měsíci srpnu 2015 jsem podala u KS Ostrava žalobu na SVJ ohledně neplatnosti usnesení shromáždění o neplatnosti stanov. Jednací číslo KS Ostrava 42 Cm 281/2015–45 a jednací číslo VS Olomouc 8 Cmo 203/2016–89.

    Široká veřejnost se domnívá, že původní stanovy SVJ , které vzniklo ze zákona Sb. 72/1994 mají povinnost přizpůsobit stanovy podle Sb. 89/2012, dovolávají se § 3041 odst. 2., kdy právnické osoby jsou povinny do 3 let přizpůsobit smlouvy atd. novému zákonu (OZ od 1.1.2014). Avšak nikdo se nepozastavuje nad odst. 1 § 3041, který uvádí u právnických osob, upravená tímto zákonem (Sb. 89/2012).

    Jsou právníci (katastrální úřad, www.bytovyzakon.cz), kteří zastávají názor, který mám i já, že práva a povinnosti vlastníků bytových jednotek se řídí dosavadními předpisy (zákonem 72/1994), jak uvádí v OZ § 3028, § 3030 a § 3063. (závěreč. a přechod. ustanovení).

    Pokud všechna SVJ, která vznikla ze zákona Sb. 72/1994 (dle mínění většiny) jsou povinny upravit stanovy jak ustanovuje § 3041 odst. 2 (Sb. 89/2012), to znamená do tří let, to znamená poslední datum této změny bylo do 31.12.2016., jinak vyzve KS veřejný rejstřík tyto právnické osoby k nápravě popř. nařídí likvidaci apod.

    Proto se na Vás obracím s žádostí o sdělení informace, zda všechny SVJ mají stanovy změněny podle nového občanského zákona Sb. 89/2012, (já sama osobně znám předsedy SVJ, kteří mají stále stanovy původní), a pokud nemají, jak postupuje veřejný rejstřík, aby nařídil SVJ, aby změnily původní stanovy, do jaké doby, pokuty popř. nařídit likvidaci SVJ.

    Děkuji za informace, které jsou pro mě vlastníka důležité, protože se jedná o mé nabyté práva (vlastnické právo), která se mi upírají. Sepsáno dne 21.2.2017

    S pozdravem

    Ivanka Müllerová (člen SVJ IČO 26867044 se sídlem Otická 643/1, 746 01 Opava 1., majitelka bytu LV č. 3489 KÚ Opava) Otická 1 746 01 Opava 1.

    

    Vložil Iva Mullerova (bez ověření), 1. Březen 2017 - 13:22

    Dobrý den,

    k Vašemu dotazu sděluji, že dle ust. § 3041 odst. 2 zák. č. 89/2012 Sb. ustanovení společenské smlouvy právnických osob, která odporují donucujícím ustanovením tohoto zákona, pozbývají závaznosti dnem nabytí jeho účinnosti; právnická osoba přizpůsobí do tří let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona společenskou smlouvu úpravě tohoto zákona a doručí je orgánu veřejné moci, který vede veřejný rejstřík, do něhož je právnická osoba zapsána. Neučiní-li tak, příslušný orgán veřejné moci ji k tomu vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu ke splnění toto povinnosti; uplyne-li dodatečná lhůta marně, soud právnickou osobu na návrh orgánu veřejné moci nebo osoby, která na tom osvědčí právní zájem, zruší a nařídí její likvidaci. Společenství vlastníků lze zrušit pouze dle ust. § 1215 zák. č. 89/2012 Sb. Odpovědět na otázku, zda všechny SVJ mají změněny stanovy, nelze, avšak většina společenství tyto mění, aby byly v souladu s NOZ. Toto je tak vše, co Vám mohu k Vaší žádosti sdělit.

    S pozdravem

    Ilona Plunderová, VSÚ

    v Ostravě dne 22.2.2017

    Vložil TN. (bez ověření), 1. Březen 2017 - 16:28

    Ivo, vy teda jedete. Nenapadlo by mě si takto dopisovat se soudem

    Vložil ... (bez ověření), 1. Březen 2017 - 11:31

    Pane Čtveráčku, to co uvádíte je pouze váš právní názor, nebo jste tento názor od někoho přavzal. Jsou ale i jiné právní názory. Stanovy musí mít pouze to, co je donucujícím ustanovením NOZ. Nic jiného. A co to je pane Čtveráčku? Vždyž i na to jsou různé právní názory. SVj je soukromněprávní subjekt a co si jinak dá do stanov je pouze a pouze jeho věc. Takže nic takového, o čem nás tady přesvědčujete. To, že to má ve stanovách vaše společenství je jeho věc. Neznamená ovšem, že to tak musí mít všichni.

    Vložil Čtveráček (bez ověření), 1. Březen 2017 - 11:46

    Napsal jste:

    „Stanovy musí mít pouze to, co je donucujícím ustanovením NOZ.“

    S tím naprosto souhlasím, to, co jsem uvedl, jsou donucující ustanovení NOZ, které uvádějí odborníci publikující o bytovém spoluvlastnictví i odborná veřejnost. Pokud si o některém z výše uvedených myslíte, že není donucujícím ustanovením NOZ, tak ho prosím uveďte konkrétně.

    Vložil ... (bez ověření), 1. Březen 2017 - 11:51

    Na téma, co je a co není donucující ustanovení je tady několik vláken, tak si je laskavě přečtěte. Jasné je pouze to, že vůbec není jasné, co je a co není donucující ustanovení.

    Vložil Čtveráček (bez ověření), 1. Březen 2017 - 13:12

    Takové obecné komentáře o donucujích ustanoveních jsou na nic. Jsou některá ustanovení u kterých není jasné, zda jsou donucující či ne. Já jsem uvedl jen ty, u kterých to jasné je.

    Hodně se tady psalo o tom, že se ustanovení „bytového spoluvlastnictví“ na stará SVJ nevztahují a proto tyto ustanovení nelže považovat za donucující. Pokud máte na mysli tato vlákna, tak vás upozorňuji, že to, že se stará SVJ řídí bytovým spoluvlastnictvím už potvrdily judikáty vč. ÚS.

    Vložil Jura (bez ověření), 28. Únor 2017 - 10:12

    Paní Markéto, jak popisujete, existuje u vás „prohlášení“, které máte k dispozici. Z toho nepochybně vyplývá, že SVJ je u vás již založeno ze zákona a nepotřebujete jej zakládat znovu. Obsahem tohoto prohlášení jsou i pravidla pro přispívání vlastníků na výdaje spojené se správou, údržbou a opravami domu. Současně u vás platí Nařízení vlády, pravděpodobně č. 322/2000 Sb., kterým se vydávají vzorové stanovy společenství vlastníků a kterými se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům, s výjimkou těch ustanovení, které odporují donucujícím ustanovení občanského zákoníku. Tak se jimi řiďte. Ve vašem vlastním zájmu si toto vše prostudujte a postupujte podle toho. Pokud je stav domu v takovém stavu, že ničí zaparkovaná auta to znamená že ohrožuje na životě a zdraví Vás a ostatní, máte možnost se s touto situací obrátit na příslušný „Stavební úřad“.

    Vložil .. (bez ověření), 28. Únor 2017 - 14:31

    Společenství nemohlo být založeno ze zákona, společentv, když tak vzniklo ze zákona.

    Vložil JaVa, 28. Únor 2017 - 13:13

    Paní Markéto.

    Momentálně se vaše SVJ,které zřejmě vzniklo ze zákona 72/1994 Sb., řídí tímto n.v. ve všech bodech, které nerozporují současné platné zákony.Samozřej­mě,pokud do 31.12.2013 byli v KN zapsáni, nejméně další dva vlastníci jednotek,kromě původního vlastníka domu a pozemku.

    http://www.portalsvj.cz/…iku-jednotek

    Doporučuji si podrobně pročíst příspěvky týkající se vzniku SVJ dle ZOVB.

    http://www.portalsvj.cz/…m-vzniku-svj#…

    JaVa

    Vložil MartinII, 28. Únor 2017 - 11:02

    Paní Markéto, chcete poradit a je pravda, že paragrafy asi nejsou vždy jasné lidu obecnému. Popisujete to, jako byste byli dle NOZ po 1.1.2014, ale to není přeci dle datumu Prohlášení2000 pravda. Který pitomec vám nekecal, že se zakládáte schválením stanov, což platí dle NOZ po r. 2014

    Vy jste vznikly (!!!) dle ZoVB do 31.12.2013 ze zákona

    § 9 „(3) Společenství vzniká … dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí … (10) Pokud shromáždění neschválí stanovy, řídí se právní poměry společenství vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády“.

    Pouze byste měli stanovy přizpůsobit kogentním ustanovením NOZ, ale to není váš základní problém ve věci.

    § 10 „(1) Společenství se zapisuje do rejstříku vedeného soudem určeným zvláštním zákonem k vedení obchodního rejstříku (dále jen "rejstřík“). Do rejstříku se zapisují tyto údaje:

    1. název společenství, jeho sídlo a identifikační číslo,
    2. den vzniku společenství,
    3. orgány společenství a jména členů výboru nebo jméno pověřeného vlastníka".

    V takovém případě je otázné, zda ostatní vlastníci se vzmohli aspoň dojít na ČSÚ pro IČO. Dokonce poradím, jak to zjistit bez dotazování spoluvlastníků, viz „autom. reg. ekonom. subjektů“ ARES např.

    wwwinfo.mfcr.cz/a­res zadáte město, ulici, číslo a uvidíte, zda tam je registrováno vaše společenství jako „společenství“, „sdružení“ apod.

    Nevím co k přidělení IČO potřebujete, pokud ho nemáte. Naštěstí pro vás nemá ten vlastník 38% majoritu, ale musíte shánět i ostatní vlastníky, abyste měli majoritu vy, ne že on ukecá někoho dalšího.

    Zdá se, že se tehdejší vlastníci nevzmohli ani na první schůzi do 60-ti dnů dle ZoVB !!!

    • – – – – – – – – – – – – –

    Poznámka ohledně zakládání společenství schválením stanov dle NOZ, což se vás ale netýká, i když vám to někdo namluvil

    Dle NOZ se společenství zakládá !!!

    NOZ § 1200

    (1) Společenství vlastníků se založí schválením stanov. Nebylo-li společenství založeno prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě, vyžaduje se ke schválení stanov souhlas vlastníků všech jednotek.

    Tím „prohlášení o rozdělení práva“ snad básník myslel „Prohlášení“ dle NOZ, kdysi „Prohlášení vlastníka“ dle ZoVB.

    Vložil Petr, 28. Únor 2017 - 18:25

    My nejsme odborníci, ale poučení laici. Najděte si vzorové stanovy2000, t.j. Nařízení vlády (NV) 322/2000 z 23.8.2000. Např zde https://zakonyprolidi.cz/…0/00–322.htm

    § 9

    (3) Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny …

    (8) Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství. První schůze … se může konat jen za účasti notáře, který o jejím průběhu, volbě a složení orgánů společenství a schvalování stanov pořídí notářský zápis, jehož přílohu tvoří schválené stanovy společenství.

    (10) Pokud shromáždění neschválí stanovy společenství, řídí se právní poměry společenství vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády.

    § 10

    (1) Společenství se zapisuje do rejstříku společenství vlastníků (2) Výbor nebo pověřený vlastník jsou povinni do 60 dnů po svém zvolení podat návrh na zápis do rejstříku. K návrhu na zápis se přikládá

    1. výpis z katastru nemovitostí pro dům s byty a nebytovými prostory,
    2. notářský zápis o průběhu první schůze shromáždění, na níž byly

    schváleny stanovy společenství a zvoleny orgány společenství, včetně listiny osvědčující přítomnost vlastníků jednotek na této schůzi,

    1. schválené stanovy společenství.

    ČI. III

    Shromáždění

    7. Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných vlastníků.

    8. Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu; spoluvlastníci jednotky mají jeden hlas*.

    10. K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby, o změně stavby, jakož i o podstatných změnách týkajících se společných částí domu je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek.

    *Pozn. k tomu, co je ten „jeden hlas“: To znamená, že mají dohromady hlasy ve výši podílu bytu, ne že má každá polovinu (třetinu atd.) hlasu podílu bytu.

    • – – – – – – – – –

    Stanovy si v klidu pozorně přečtěte.

    Vaším problémem bude to, že vlastník 38% dělá obstrukce a asi nebude chtít platit příspěvky.

    Pokud budete chtít na shromáždění schválit změnu stanov (kterými se řídíte, i když je neodsouhlasíte, viz výše) tak ale potřebujte tříčtvrtinovou většinu přítomných

    /§ 11 (4) K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle § 4, o schválení nebo o změně stanov, o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám a o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek podle § 9a odst. 2 je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů/

    • – – – – – – – – – – – – –

    Takže tedy k odsouhlasení výše příspěvků stačí nadpoloviční většina přítomných.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".