Je povinná hlasovací listina?

Vložil pavel125, 29. Leden 2015 - 11:06 ::

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně uvedení výsledků hlasování do zápisu. Máme ještě staré stanovy SVJ. Před 2 lety se změnil výbor. A teď bývalý předseda pořád napadá zápis ze schůze SVJ, že tam není uvedeno, kdo a jakým způsobem hlasoval. Uvádíme pouze procenta vypočtené ze spoluvlastnických podílů. Například:

PRO PROTI Zdržel se VÝSLEDEK

69,4% 12,5% 0 SCHVÁLENO

Bývalý předseda to nikdy sám nedělal, vždycky uvedl do zápisu 12-pro, 2-proti a 0-se zdrželi. Co jsem se díval na zápisy z jiných SVJ, tak tam také je uvedeny výsledky v % nebo v jednotkách. Musí se teda uvádět jmenovitě, jak kdo hlasoval? Zajímá mně, co na to zákon?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdenek 22, 29. Leden 2015 - 13:40

    Pane Pavle,

    odpovím vám otázkou. Jak jste příšel k těm příkladmým 69,4% a 12,5%? Jistě jste při hlasování musel zaznamenat jednotlivé vlastníky (nebo alespoň jednotky), jak hlasovali, k nim přiřadit jejich váhu a nakonec vypočítat příslušná %, podle okolností z přítomných nebo všech. A pochopitelně vyhodnotit při každém hlasování, zda jste měl potřebnnou většinu přítomných. Při větším počtu jednotek toto nelze dělat efektivně bez využití výpočetní techniky.

    V zápise ze shromáždění je postačující uvedení celkových %, nearchivovat ale adresné záznamy z každého hlasování, když je provádíte, je trestuhodná nedbalost, která by se vám mohla vymstít. Více viz zde: http://www.portalsvj.cz/…do-rejstriku

    Vložil lake, 29. Leden 2015 - 12:53

    Není nezbytné uvádět jmenovitě hlasující. Pak ovšem může usnesení soudně napadnout kdokoliv. I ten, kdo na shromáždění hlasoval pro a dodatečně změnil názor.

    Počet osob, jak byl zapisovaný dříve, je určitě neplatný. Podle počtů osob se o ničem nehlasuje. Totéž platí o počtu jednotek.

    lake

    Vložil staarman, 29. Leden 2015 - 13:59

    udělanou jako tabulku v excelu, pěkně se vzorečky, jen se doplní kdo jak hlasoval, výsledek je pak v zápisu (% pro proti zdržel se) a tabulka visí na nástěnce vedle, každý si tak může zkontrolovat, zda je jeho hlas zaznamenán správně

    staarman

    Vložil MartinII, 29. Leden 2015 - 13:55

    Rozhodují zákony a stanovy, tak v čem je problém. NOZ i ZoVB „hovoří“ (bez ohledu na to, který zákon se na vás vztahuje, viz diskuse zde) o váze hlasu. Paragraf si najděte. Bývalý předseda počítal hlasy chybně, a slušně řečeno, ti co o hlasování a dění neměli zájem, si to nechali líbit. Sdělte mu, „ať neotravuje a obrátí se se stížností kam chce“ a „že on to počítal chybně a vy jste si to nechali líbit“.

    Znám SVJ, kde jsou asi všechny byty stejně velké a jsou tam vedeny podíly např. 1 / 16. Mohl bych i uvést příklad.

    Vložil pavel125, 29. Leden 2015 - 13:54

    Děkuji, musí se teda udělat hlasovací listina. Na příští schůzi ji připravím. A lze teda napadnout činnost předchozího výboru od roku 2006? Vlastně tím pádem všechny dřívější schůze neplatné? Když jsem bývalému předsedovi řekl, že on neměl zápisy v pořádku tak mi odpověděl, že všechno co bylo je „smazáno“. Má pravdu? Nenese teda žádnou zodpovědnost za to, co bylo?

    Vložil Emill (bez ověření), 1. Únor 2015 - 19:00

    V zápisu ze shromáždění je třeba uvést usnesení a k němu hlasování. Je velmi žádoucí aby bylo ze zápisu možné identifikovat kdo jak hlasoval a zda bylo shromáždění v době hlasování usnášeníschopné. Protože váha hlasu odpovídá spoluvlastnickému podílu musí být to ze zápisu zřejmé. Jestli tedy uvedu na počátku zápisu jmenovitou přítomnost a usnášeníschopnost a v průběhu někdo odejde musím to u následného hlasování do zápisu jmenovitě uvést. Takto vyhotovený zápis postačí i soudu pro zápis do rejstříku společenství při volbách statut. orgánů. Samozřejmě společně s prezenční listinou.

    Vložil MartinII, 29. Leden 2015 - 14:00

    Lhůta k napadení hlasování je předpokládám v NOZ jako v ZoVB. Leda, že v NOZ možná v oddíle Spolek, Korporace, Členské schůze, nikoli extra v oddíle Bytové vlastnictví. V části Bytové vlastnictví je psáno, co z paragrafů o členských schůzí spolku se vztahuje také na SVJ. Tak si to vyhledejte.

    Vložil lake, 29. Leden 2015 - 16:15

    Lhůta podle ZoVB 6 měsíců, podle NOZ 3 měsíce. Po uplynutí lhůty platí vše, co je podle zápisu odhlasované, bez možnosti to napadnout.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".