Jdu k soudu

Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 8:33 ::

Koupil jsem byt. Svj mi nedorucovalo vyuctovani, vymery, odmita mi je posilat jako vlastniku, ktery byt pronajal.

A tak jsem neplatil.

Svj to dalo pravnikovi a ten mi poslal antedatovane dopisy s odpovedmi na me vyzvy (k poskytnuti vyuctovani, k umozneni nahlednuti) a take vyuctovani a vyzvu k zaplaceni vyuctovani do 7 dnu dle par.142 osr, ktera mi nebyla dodana i uroku z prodleni. Coz jsem odmitl a reklamoval vyuctovani, nebot nylo chybne a neurcite.

Na to mi odpovedel nejaky blabol a tedy jsem znovu reklamoval konkretni polozky a chyby, bez odpovedi a podal platebni rozkaz, proti kteremu jsem se odvolal.

Tak a ted co u prvniho stani, jak na to bude soudce nahlizet, mohu se ucinne branit? Samozrejme dluhy chci uhradit, ale ne vypalne pravnika a uroky, kdyz/pokud pochybylo svj.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Misme, 19. Září 2018 - 14:48

  Antedatování: snad jste si uschoval obálky, můžete je doložit soudu jako důkaz. Pokud ne, měly by existovat záznamy v podací knize odesílatele (jenže papír unese vše, obálky jsou zichr), navrhněte soudu doložení podací knihy (či jak se to jmenuje) jako důkazu. Okamžitě jste měl antedatování napadnout. Pokud se nestalo, tak to ještě udělejte teď a doložte též ke svému důkaznímu materiálu soudu. Prokázané antedatování značí průser.

  Vyúčtování: lze reklamovat pouze ve stanovené reklamační lhůtě – není jasné, zda jste to stihl. Předpokládám, že ano (bylo součástí těch antedatovaných zásilek?), tak to jste na tom celkem dobře, zejména pokud reklamace není dosud vyřízena. Reklamace nevyřízená v zákonné lhůtě je další průser. Jste-li přesvědčen o chybách na vyúčtování, musíte je soudu rozumně vysvětlit, případně navrhnout soudu vypracování znaleckého posudku. Pokud SVJ prošvihlo lhůtu na vyřízení reklamace, požadujte už nyní po SVJ pokutu z prodlení a soudu doložte jako další důkaz.

  Jinak: SVJ by mělo mít k předaným písemnostem, tj. ty uvedené výměry a vyúčtování, doklady o převzetí, tj. další důkaz, o jehož doložení můžete žádat. Pokud je nemá, má další průser.

  :-D Pokud je SVJ má a vy jste si jist, že je to podvrh, no tak zkrátka přijde na řadu i grafolog. :-D

  Nespoléhejte na zázrak! Pište soudu vyjádření, zahrňte jej důkazy, ať je vaše stanovisko soudci jasné.

  Stačí?

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 19. Září 2018 - 16:34

  Díky, to je dobrý tip s návrhem na znal.posudek kvality a srozumitelnosti a určitosti vyúčt.! Já nechci prudit, ale jsem také povinen doložit validní vyúčt. nájemci a ten zase podnájemci. Všichni jsme ve skluzu.

  S vyřízením reklamace se to má tak, že reklamaci nevyřídili ve lhůtě a po lhůtě ji odbyli, na požadavek zopakovaný do konce května o nahlížení nereagovali dosud (běží pokuta od 1.6.). Uplatnil jsem, akorát to nejde moc započíst, když stále běží…

  Nevím také, zda běží pokuta na pozdě dodané vyúčtování, když bylo dodáno vadně a nebylo opraveno ani na základě reklamace, staví se lhůta pokuty pozdním dodáním vadného vyúčt., odpovědí na reklamaci anebo až vypořádáním se s námitkami proti vyúčtování?

  Navrhnu předsedovi písemně, nechť jde od toho, a že si každá strana uhradí to své, protože mám téměř za jisté, že spor dopadne nejhůř 50:50 anebo 1:0 pro mě. Alespoň pak budu moci ostatním vlastníkům říci, že jsem to s nimi myslel dobře…

  Vložil Misme, 19. Září 2018 - 17:15

  To, co píšete ve druhé větě zase použijte v argumentaci k soudu. To je to, co si většina bafuňářů vůbec neuvědomuje a soudce to neví, protože při svém platu asi bydlí v úplně jiných podmínkách. Také je to jen člověk, nemůže znát všechno.

  Pokud mělo vyřízení reklamace skluz, uplatněte klidně požadavek na 50 kaček, nebuďte velkorysý. Kromě toho se nebojte otevřeně kritizovat kvalitu vyřízení reklamace. Nárok na pokutu za nahlížení by podle mého laického názoru neměla přerušit výzva k úhradě. Kromě toho vy můžete poslat výzvu k úhradě pokuty k určitému datu a poté (koukněte do zákona, je to několik málo dnů) předžalobní výzvu, a pak by měl začít naskakovat úrok – to si ale ověřte na netu, už si to nepamatuji přesně. Započítávání bych neřešila, to ať vyřeší soud.

  Třetí odstavec – za pozdě dodané vyúčtování pokuta náleží, ale nemyslíte vadné opravné vyúčtování? – to prý lhůtu zastavuje. Jsme průkopníci (také se soudím), ;-) zkoušíme systém na sobě. Až budeme mít rozhodnutí alespoň prvoinstančního soudu, budeme si moci předat zkušenosti. U mne nastal naprosto stejný problém, tj. reklamace byla vyřízena pozdě a dalším vadným vyúčtováním a to několikrát opakovaně a dosud (je to již několikátý rok) to není OK. To je jedním z důvodů, pro který jsme se sešli u soudu.

  Za poslední odstavec vás chválím, to rozhodně udělejte, protože i kdyby na to předseda nekývl, rozumný soudce to ocení (jsou rádi, když se nechováme jako debilové a dokážeme se domluvit).

  Mějte se. Držím palce.

  Vložil Jarda_, 10. Říjen 2018 - 11:57

  Díky moc za info a názory, pokud by Vás ještě něco napadlo, tak dejte vědět, použiju to.

  Většinou strany sporu nechtějí ustoupit ze svých názorů, já však ustoupit chci, ale nechci být za měkotu.

  Vložil maruška (bez ověření), 19. Září 2018 - 10:32

  Vážený pane!Mám stejný problém,jako vy.Předseda bez výboru ,ani nevede účetnictví,vy­učtování neexistuje.Ještě má tu drzost,že z fondu oprav si děla ve vlastním bytě rekonstrukce.Přes­tala jsem platit,dostala jsem též platební rozkaz .Fond oprav v našich stanovách není,ale poplatky na správu domu. Soud,aniž by si vyžádal účetnictví od pana předsedy,které nexistuje.Přesto jsem soud i s právníkem prohrála.Tak místo 20 000,–Kč.pan exekutor si vzal z účtu 50 000,–Kč. Spravedlnost u soudu nehledejte

  Vložil _Jarda (bez ověření), 10. Říjen 2018 - 10:43

  Dobrý den, můžete nám uvést, na základě čeho jste prohrála?

  Promeškané lhůty anebo jste nevyzvala anebo nechtěla platit?

  Já platit chci, ale až poté, kdy obdržím vyúčtování a platný předpis, kterým mohu operovat u nájemce. Takže jde jen o to donutit SVJ konat řádně a včas a nechť si náklady řízenjí zaplatí ten, kdo situaci zavinil, o tom chci aby soud rozhodl.

  Vložil MartinII, 20. Září 2018 - 15:22

  Problematika SVJ skutečně nahrává názoru, že zde není vždy právní stát. Nedokáži pochopit, že bez řádného vyúčtování SVJ by soud přiřkl „výhru“ SVJ. Kdysi zde byl zmiňován judikát Nejvyššího soudu na nedoložené vyúčtování (možná jen služeb, protože se to tuším týkalo nájemního bytu). Nájemník soud vyhrál. Pokud jde o tzv. fond oprav (příspěvky správy domu), tak se soudy tváří, že není nutné tzv. fond oprav vyúčtovávat. Členové SVJ často ani neví, jaký je zůstatek příspěvků za celý dům na konci roku (účetního období), natož zůstatek na byt (vlastníka). Často ani nedostanou přehled komu a za co se platilo. Přesto se odhlasovává účetní závěrka.

  Vložil a (bez ověření), 19. Září 2018 - 11:26

  Neplatiči u soudu prohrají. A to je správné.

  Vložil Kryštof (bez ověření), 19. Září 2018 - 20:52

  „Neplatiči u soudu prohrají. A to je správné.“

  Definujte zde nejprve neplatiče.

  Vložil a (bez ověření), 20. Září 2018 - 6:18

  § 4 NOZ

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 19. Září 2018 - 16:36

  Souhlasím. Pokud je pohledávka nesporná a vyúčtování přezkoumatelné, je správné platit závazky a včas.

  Vložil . (bez ověření), 18. Září 2018 - 8:41

  SVJ má povinnost doručit vlastníkovi předpis plateb. Bez toho vlastník platit nemusí,vždyť neví, co a kolik by měl platit. SVJ má povinnost taky předat vlastníkovi vyúčtování. To, že pronajímáte byt s tím vůbec nesouvísí. Komu tedy svj předpis a vyúčtování předalo, když vám nepředalo nic, vašemu nájemníkovi? Jak jste tedy věděl, jaká je výše platby? Není do toho zapletený ještě nějaký „správce“?

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 8:53

  Neplatil jsem niceho a nikdy jsem neplatil podle vymeru, byt jsem nabyl 2016. Neni v tom spravce, ale menil se predseda. Mozna jsem obdrzel nejaky stary vymer to uz si nepamatuji.

  Ano obsahem dopisu od pravnika byly i dva nebo tri predpisy plateb, ktere jsem taktez nikdy nedostal (za rok a pul vygenerovali asi 3 ruzne predpisy plateb), jsou v tom spocitany nesmyslne zalohy (ve vysi 200% predchozi spotreby napriklad) apod. speky jako napriklad

  Pronajem je asi duvodem ze se mnou predseda nekomunikuje a dela naschvaly, ackoliv sam nevlastnik…

  Proste predseda zastava nazor, ze jsem povinen se k nemu dostavit, v dobe od-do a to jeste po predchozim telefonickem ohlaseni, na mail nereaguje z duvodu, ktery pry sdeli u soudu (to mam pisemne to take prislo v antedatovanem dopisu od pravnika).

  … pravnik predpokladal, ze nestihnu podat odpor. Mam v umyslu provest pokutu (za nedodane vyuctovani, za neumozneni nahlednuti do podkladu, pozadal jsem do konce kvetna i letos a bez odezvy) a zapocet pohledavky na dluh a ostatni ve sve obrane napadnout, ze mi nebyl dorucen vymer, vyuctovani (i vyuctovani za 2017 mi bylo doruceno opozdene, bez pravnika by predseda nedorucil niceho).

  No a rad bych znal uskali, kterymi to ten pravnik a soudce muze chtit smest ze stolu a uspech ve veci dat zalobci cimz bych musel hradit naklady rizeni a jeho palmare, jak se toho vyvarovat.

  To, ze mi nedorucuji pozvanky na schuze a ze se tak nemohu ucastnit, to nema ani cenu resit.

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 9:11

  oprava, pravnik vyzval k 30000 a ja jsem neco jednorazove zaplatil uhrnnou castkou cca 15000 a zbytek jsem predpokladal zapocet pohledavky pokuta za nedodani vyuctovani (50×365=18250)…

  To, ze mi predseda napsal (prostrednictvim toho pravnika – on mi preposlal vsechny dopisy), ze duvody nekomunikace se mnou sdeli az u soudu, tak take je duvodem pro to, ze ne ja vynutil soud, protoze me by opravdu zajimalo, proc predseda mi nemuze zaslat vymer a vyuctovani emailem, kdyz jsem o to nekolikrat pozadal, z jinych svj mi to normalne chodi a i zapisy ze schuze a pozvanky na schuzi na email.

  Take mi do predpisu myslim napsali zalohy na postovne (asi jako ze mi budou posilat pozemni postou), je to ok?

  V kazdem dopisu jsem psal ze chci platit a ze potrebuji vyuctovani a predpis a mam dukaz toho, jak predseda opakovane zakazal pani ucetni (najata osvc) mi cokoliv zaslat.

  Jako osoba vytizena chci mit do budoucna nejakou pravni jistotu, jak je to tedy spravne a tak bych nerad spor prohral na malickosti, protoze to by pak bylo posmesku od predsedy :-)

  Vložil . (bez ověření), 18. Září 2018 - 9:19

  Předseda si nemůže vymýšlet, že nebude komunikovat s vlastníkem. Předseda zastupuje svj a to má povinnost doručit vlastníkovi vše, co je potřebné a upozornit je na to, že něco neuhradil. A musí to prokazatelně doložit. To co tam tvrdí u soudu můžete shodit ze stolu. To jsou pouze kecy předsedy. Jak jsem uvedl, dobrý právník vám pomůže a ty kecy shodí ze stolu, protože svj nedělá to, co dělat má.

  Vložil . (bez ověření), 18. Září 2018 - 9:10

  Podívejte se pane Jardo, v normálním svj to funguje tak, že když svj předá vlastníkovi předpis, nechá si to od vlastníka podepsat. Obě strany mají pak jasno. Když svj předá vlastníkovi vyúčtování, tak si to taky nechá podepsat, nebo má doklad, že vyúčtování bylo odeslané poštou a obě strany pak mají jasno. Pak nelze používat tvrzení proti tvrzení, že vám něco předali. Ty předpisy, které předložili, že vám je doručili a nemají důkaz,že vám je skutečně předali můžete snadno shodit ze stolu. Ať svj prokáže, kdy vám ty předpisy doručilo. Pokud jste ale prokazatelně dostal nějaký první předpis a už jste předtím něco platil, tak jste měl platit alespoň tuto částku. To, že byt pronajímáte je vaše věc a svj nemá oprávnění vás z toho důvody nějak šikanovat. Jak dopadne váš soud nelze předvídat, ale pokud jste neplatil ani tu částku jako předtím, když jste ještě platil, tak jste dlužníkem. Chování svj k vám je něco jiného, to soud pravděpodobně posuzovat nebude. Potřebujete dobrého právníka.

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 9:17

  S tim souhlasim, doplnil jsem odpoved vyse.

  Takze podle vaseho nazoru musim platit na vadny predpis a musim platit vyuctovani, ktere je vadne a neprezkoumatelne?

  Vložil a (bez ověření), 18. Září 2018 - 12:07

  Vadný předpis samozřejmě platit nemusíte, ale musíte soudu doložit důkaz, že ten předpis je vadný a že jste na to svj upozornil. Měsíční platby platit musíte. Co jste tedy udělal pro to, abyste svj upozornil, že předpis je vadný? Pokud to tak trochu sleduji, zatím s těmito argumenty u soudu nikdo neuspěl. Soudu musít předložit všechny důkazy. Věřte mi, já už soudy týkají se svj absoloval. Soud rozhoduje pouze na základě písemných důkazů, nějaké řeči soud nezajímají. S vadným vyúčtováním je to to stejné.

  Vložil Kryštof (bez ověření), 18. Září 2018 - 12:59

  „já už soudy týkají se svj absoloval.“

  A jak jste dopadl? Vadný předpis je platný?

  Vložil a (bez ověření), 18. Září 2018 - 13:07

  Co, jak jsme dopadli. My jsem se nesoudili o vadný předpis. Já jsem napsal, že soud rozhoduje pouze na základě písemných důkazů a to platí i pro vadný předpis. My jsme všechny důkazy písemně předožili, takže vlastník prohrál, protože nedoložil vůbec nic. V našem soudním případě pouze vedl řeči,písemné důkazy neměl, takže prohrál. To platí pro cokoliv.

  Vložil kemiS, 18. Září 2018 - 10:08

  Jaký je název vašeho SVJ? Podívám se na Stanovy. Ukažte kopii posledního vyúčtování. Jirka

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 10:34

  Bohuzel ve stanovach je, ze se schuze oznamuje vyvesenim na nastenku. Takze nejspise smula.

  Vložil kemiS, 18. Září 2018 - 10:43

  To není smůla, ale Vaše… Držím palce výboru SVJ. Snad se mu podaří jednoho parazita napravit. Jirka

  Vložil Petr, 18. Září 2018 - 11:13

  Jaroslav není parazit, ale je vlastníkem bytu v prapodivně fungujícím SVJ. Pokud je pravda co píše (nedoručení správně provedeného vyúčtování atd.), tak výbor, kterému držíte palce by neměl u soudu vyhrát. Co je jako důkaz uvedeno v žalobě ? Doručenky, kterými mu výbor zasílal vyúčtování ?

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 13:38

  Zda se, ze to bude vyzva advokata k zaplaceni, kde dolozil ta vyuctovani a predpisy, proti kterym jsem vznesl reklamaci, nebot jsou vadna…

  Odpovedel blabol, na reklamaci blabolu uz neodpovedel a podal navrh na PR.

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 13:41

  nebo jinak, vyuctovani a predpisy mi zaslal az ten advokat, aby bylo jasno.

  S ohledem na to tedy na pokutu a prodleni provedu zapocet a dluh bude vymazan… jde jen o to provest to spravne.

  A ano, cely spor je o to, ze ja vlastnik mam jako ovecka skakat jak piska predseda nevlastnik, tedy si doskakat z jineho mesta k nemu pro papiry, protoze on nic mailem ani postou mi posilat nebude, protoze vsichni ostatni si k nemu pry doskakali…

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 13:44

  a nyni me minusovaci predsedove zde vyminusuji, ale odpovezte si sami minusovaci, copak je tak tezke pro vas poslat mail a vyzadat si zpetnou vazbu?

  Zkratka mate asi nazor, ze kdyz vsech dalsich 15 ovcanu si doskaka protoze v dome bydli anebo nechteji problemy, takze i ten jeden, co si nedoskaka a pozada o zaslani, se musi podridit, tak mi to pripada…

  Co si budeme povidat, kdyz 90% vlastnikum je to vsechno jedno a nestaraji se o to co by meli.

  Vložil Mínusovač (bez ověření), 18. Září 2018 - 13:58

  Texty bez diakritiky nečtu jen mínusuji.

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 14:50

  Pardon, omlouvám se, píši na mobilním zařízení.

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 11:03

  Nejde o placeni dluhu, jde o to, ze predseda mi informaci (predpis, vyuctovani) nezasle (tvrdi, ze si mam pro nej dojet osobne, ale jen od-do a po predchozim objednani, nebydlim v obci a je to pro mne komplikovane) a radeji si najme advokata… to je cely problem.

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 10:59

  Prispivam mesicne snad 500 jen na odmeny ucetniho a predsedy, koupil si z FO i tiskarnu k pocitaci pokud jsem zaslechl. Ale internet maji svuj a tak mi oznameni o schuzi neposlou, kdyz nemusi.

  Predchozich 15 let meli na strese anteny a az diky memu zasahu se vyjednala smlouva s prijmem vice nez 20.000 rocne (snadno si spoctete usly zisk). Pochopitelne zasluhy si pripisuje predseda, ktery to podepsal, ze jsem ja navrhl ucetni postup a smlouvu a vubec se zajimal, to ne ;-)

  Kdo je u Vas parazit, nekdo, kdo chce vedet, co se deje s jeho majetkem, ktery za velke penize koupil? Anebo predseda, sam nevlastnik, kteremu je zatezko zaslat i to, co musi ze zakona?

  Vložil kemiS, 18. Září 2018 - 16:50

  Docela bych rád viděl ten Váš účetní postup týkající se pronájmu společných prostor na instalaci antén a následné danění získaného příjmu jednotlivými vlastníky bytu. Vzhledem k tomu, že Vy již delší dobu neplatíte předepsané příspěvky na správu domu a služby spojené s užíváním bytu (jak jste sám uvedl), tak i to Vaše individuální daňové přiznání může být dost na vodě… To, že na shromáždění vlastníků bytů nechodíte a doklady o vyúčtování a rozpis plateb nepřebíráte Vás opravdu, ale opravdu neomlouvá a odpovědnosti Vás nezbavuje. Jirka

  Vložil Jarda_ (bez ověření), 18. Září 2018 - 20:27

  Asi takhle: já bych i chodil, kdyby mě někdo dal vědět termín. Všechny vyúčtování mám a předpisy také a přebírám a podle mě ani nic nedlužím a SVJ ani účetní nesdělili příjem vlastníkům.

  Že by stačilo také sdělit příjem vlastníků na nástěnce?

  Vložil kemiS, 19. Září 2018 - 16:41

  To je pořád dokola. Abych Vám mohl poradit tak se opravdu potřebuji podívat do stanov vašeho SVJ. Napište mi jeho název. Ja si to projdu v rejstříku. Zatím to podle Vašich komentářů pro Vás nevypadá moc dobře. Jirka

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".