Jaka je ve Vasem SVJ ucast vlastniku na shromazdeni?

Vložil Arveno, 6. Srpen 2016 - 16:29 ::

Zajimalo by me jaka je situace v SVJ o velikosti cirka 100–120 jednotek. Existuji SVJ kde neni problem dosahnout na shromazdeni minimalni 55% ucasti vlastniku (dohromady s plnymi mocemi)?

Pokud ucast vlastniku neni problem, tak cim se dle Vaseho nazoru lisite od SVJ kde je tak nizka ucastnost, ze shromazdeni je neschopne (neusnaseni schopne) rozhodovani.? Dekuji predem za Vase zkusenosti a komentare.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jana Z. (bez ověření), 10. Srpen 2016 - 10:44

    Já jsem jedna z těch, které nazval pronajímatel „personálem, který mentálně zamrzl“. Ročně svolávám a řídím 30 – 40 shromáždění vlastníků u společenství vlastníků, kde družstvo vykonává funkci předsedy společenství, pověřeného vlastníka a absolvuji i ty, které svolává výbor společenství, kde má družstvo ještě spoluvlastnický podíl. Důvody k neúčasti na shromáždění jsou různé a dalo by se o nich psát dlouho. ve většině případů se jedná o nezájem uživatelů o dění v domě, tzv. zavřou za sebou dveře a děj se co děj. Dále pak nechodí pronajímatelé :). Byt pronajímají, na domě nebydlí, … Dle mých zkušeností; jak dosáhnout vyšší účasti? Zařadit na program zasedání ekonomickou záležitost. Laicky řečeno: když vycítí, že by měli ze svých peněženek vydat víc než doposud, tak je to zajímá a přijdou. Mám ještě potřebu reagovat na výrok pana pronajímatele: „Přišel jsem na vysvětlení, proč tomu tak je – v domech, kde vládne zkostnatělé družstvo s personálem, který mentálně zamrzl v roce 1975 (fakt v družstvech dosud kontinuálně pracují dámy, které tam nastoupily po mateřské v 70. letech.­...........) lidé vědí, že stejně nemůžou nic změnit, protože družstvo si prosadí svoje stanovy z dílny SČMBD, svoje poplatky, svoje firmy napojené na představenstvo družstva. Tak na schůze nechodí, neboť je to ztráta času.“ To jako myslíte vážně ??? Ba právě naopak. Shromáždění vlastníků je nejvyšším orgánem společenství a jedině tam můžou lidé n ě c o změnit. Družstvo samo o sobě nic nezmění. Družstvo samo neschvaluje stanovy, samo neschvaluje poplatky, … je to jen na rozhodnutí nejvyššího orgánu.

    Vložil Jana Z. (bez ověření), 10. Srpen 2016 - 10:47

    Družstvo jako statutární orgán musí dodržovat zákony, vyhlášky, normy, stanovy společenství,…, kdežto tam, kde mají vlastní výbor si záležitosti často řeší „po svém“.

    Vložil tristone, 8. Srpen 2016 - 8:39

    Máme 175 jednotek a účast držíme setrvale mezi 55–60% (opravdoví příchozí vs. plné moci cca 2:1).

    Ale vyžaduje to masivní agitaci a všechno naservírované až pod nos.

    Pozvánku do schránky včetně plné moci, kterou stačí vyplnit, a předvyplněných plných mocí pro spoluvlastníky a SJM (máme i registr trvalých plných mocí, takže je lidi nemusí vyplňovat pokaždé a tahle informace se přenáší i do prezenční listiny, takže na místě o tom víme).

    Týden předem ještě upomínka do schránek.

    Pozvánka jde i emailem a taky aspoň ještě 1–2× připomínáme a 1–2 dny předem ještě SMSkou. A většinou barák ještě oběhneme osobně, ale ne vždycky to vyjde.

    Kompletní podklady jsou vždycky na webu a co se vejde je i na nástěnkách.

    Vložil pronajímatel (bez ověření), 8. Srpen 2016 - 9:29

    Pronajímám byty a letos na jaře jsem byl na 15 schůzích v různých SVJ pod různými správci (některá se konala v jednu dobu, tak jsem dal aspoň plnou moc). Patřím k těm, kteří projevují zájem a o svůj majetek se starají.

    Moje zkušenost je taková, že domy, kde je pověřený vlastník a správce družstvo, je účast 45–51 % vč. plných mocí. Byl jsem i svědkem falšování podpisů, aby dosáhli účasti. Většinou se sejdou na druhý, třetí nebo dokonce až čtvrtý pokus. Poctivě chodím i opakovaně a typicky jsem jediný, kdo se ptá, oponuje a něco řeší, protože mám zkušenosti, znalosti a přístup k informacím. Ostatní mlčí a spěchají na fotbal a svoje telenovely, většinou po půlhodině je vše odhlasováno, jediný, kdo schůzi zdržuje, bývám já.

    Domy, kde mají vlastní výbor, který funguje a o dům se poctivě stará, mívají účast 65 – 90 % včetně plných mocí.

    Přišel jsem na vysvětlení, proč tomu tak je – v domech, kde vládne zkostnatělé družstvo s personálem, který mentálně zamrzl v roce 1975 (fakt v družstvech dosud kontinuálně pracují dámy, které tam nastoupily po mateřské v 70. letech.­...........) lidé vědí, že stejně nemůžou nic změnit, protože družstvo si prosadí svoje stanovy z dílny SČMBD, svoje poplatky, svoje firmy napojené na představenstvo družstva. Tak na schůze nechodí, neboť je to ztráta času.

    A v domech, kde to funguje, kde mají vlastní výbor, se lidé zajímají a na schůze chodí, nebo když jsou v práci, dají aspoň plnou moc.

    Vložil René (bez ověření), 9. Srpen 2016 - 10:34

    Vaše závěry jsou zavádějící. Vůbec jste nezohlednil velikost domu tj. počet jednotek. Obvykle v malých domech s málo vlastníky je účast v % větší než ve velkých domech s desítkami až stovkami vlastníků bez ohledu, kdo vykonává správu domu.

    Vložil Arveno, 9. Srpen 2016 - 3:44

    Dekuji p. Triston a p. pronajimateli za Vase uzitecne informace. Je jasne, ze aktivovani vlastniku neni jednoduche ale verim, ze neni nemozne. Ze zkusenosti s nekolika SVJ majicimi celkem fungujici, positivni vybor plus financne narocne spravni firmy vim, ze nedostatecna ucast neni pouze zalezitost druzstevni spravy.

    Domnivam se (nepodlozeno zadnymi fakty!!), ze duvodu je vice. Nemala cast vlastniku (inkl me) nerozumi predkladane forme vyuctovani. Jak znamo tak lze vyuctovani presentovat ve forme srozumitelne i prumernym laikum. Presvedcit ucetni o jinem nez zazitem ( v kazdem SVJ jinem!!) zpusobu presentace neni lehkel. V novejsich SVJ v Praze je cast vlastniku z jinych zemi (cizincu) kteri zcela neovladaji cesky jazyk. Navzdory tomu , ze i cizinci plati vse, tedy i vybor i spravu, je vetsina informaci davana pouze v cestine. Clenove vyboru ochotni ujmout se narocneho ukolu a zvoleni v prvnich letech po zalozeni SVJ casto nestihnou narocnou pripravu podkladu pro body shromazdeni. Zvykli si, ze je to akceptovano. Osobne nejsem ochotna dat siroce formulovanou plnou moc bez instrukci zalozenych na prostudovani podkladu predlozenych vcas pred shromazdenim. Bez moznosti v klidu prostudovat podklady dojde normalni vlastnik k zaveru, ze na jeho mineni nezalezi, ze stejne nic neovlivni a ze ucast na shromazdeni je pouze ztrata casu. Taktez datum shromazdeni je dulezite. Shromazdeni by se nemelo konat v dobe kdy vetsina vlastniku priorituje soukrome zalezitosti tedy v dobe ukonceni ci zacatku skolniho roku, pred ci po dovolenych nebo vetsich svatku. Pro vetsinu praci ma vybor moznost pouzit placenou spravni firmu coz se asi vzdy nedeje.

    Pokud vim, tak nikdo neprovedl analysu duvodu proc se vlastnici neucastni spravy sveho majetku. Mate vy, zkuseni nejake navrhy pro zvyseni zajmu vlastniku o ucast na shromazdeni?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".