Jak zažalovat dlužníka, aby vzniklo zákonné zástavní právo ?

Vložil Anonymous, 13. Listopad 2009 - 12:53 ::

Přeji dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak zažalovat dlužníka (vlastník bytove jednotky) aby pak na základě rozsudku vzniklo zastavni pravo dle par. 15 odst.3 ? My jsme zazalovali dluznika jako Spolecenstvi (zastopeno vyborem) soud jsme vyhrali. Byla nam priznana dluzna castka s oduvodnenim, ze clen SVJ neprispival na spravu domu. Tak jsme chteli nechat zapsat zastavni pravo k jednotce na katastru v Praze a oni nam to zamitli, ze zast.pravo se zapisuje na jednotlive vlastniky a v rozsudku je uvedeno Spolecenstvi vlastniku.To nas udivilo, protoze si neumime predstavit, jak bychom sehnali vsechny vlastniky k podani zaloby, obzvlaste existuje-li Spolecenstvi a vybor je opravnen vymahat veskere dluzne davky…A ted neja nevime jak dale pokracovat a jak priste tedy zalovat dluznika. Diky za nazory

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil kristyna pelcova (bez ověření), 23. Únor 2014 - 10:39

    dobry den prosim vas chtela bych se zeptat memu priteli umrela babicka a vcera jsme zjistili ze barak po ni je v exekuci a je na prodej je mozne stim neco delat jeho babicka dluhy nemela a mi momentalne vtom baraku bydlime jenze ten barak po jejim umrti zdedil jeji syn ktery ma dluhy je mozne kdyz te barak strejda nechce aby ho napsal na meho pritele aniz by tam byly nejake dluhy dekuji za odpoved

    Vložil lake, 23. Listopad 2009 - 7:03

    Pro Dana:

    Na Vaši titulní otázku odpovídám: aby vzniklo zástavní právo ze zákona, žalovat musí vlastníci, tedy věřitelé. Mohou uzavřít dohodu; mohou k vymáháním dluhu zmocnit společenství, nebo například právníka. Žalovat může jediný vlastník (svůj podíl) a ostatní se se svými nároky připojí (pokud soud nebude trvat na uzavření dohody věřitelů).

    Je třeba rozlišovat zástavní právo ze zákona (§15/3 ZoVB, například) od zástavního práva soudního, které se řídí Občanským zákoníkem a Občanským soudním řádem.

    Pokud si tyto dvě různé věci navzájem pletete, vznikají z toho další Vaše omyly ohledně postupu katastrálního úřadu, vkladu zástavního práva, počtu vlastníků kteří mají žalovat. SVJ o zřízení zástavy vůbec nepožádalo, tedy soud nerozhodl a ZP nebylo zřízeno. I kdyby SVJ bylo požádalo, pochybuji, že by soud rovnou vyhověl. To teprve v případě kdy doložíte, že dlužník neplní splátkový kalendář nebo nesplatil dluh podle předchozího rozhodnutí soudu. Případně pokud se chystá odjet natrvalo do zahraničí mimo dosah české jurisdikce.

    Správnou odpověď Vám napsali diskutující [1], [2], [3] kromě posledního odstavce. Ostatní příspěvky byly pouhý informační šum bez znalosti věci. Doporučuji obrátit se na právníka. Jak vidno, postupovat svépomocí není vždy nejvhodnější.

    lake

    Vložil Dan (bez ověření), 27. Listopad 2009 - 16:05

    Diky, my jsme samozdrejme zalobu podavali prostrednictvim pravnika. Zastavni pravo jme chteli zapsat zakonnetj. dle par. 15 odst.3. K danemu jme nalezli napr. „V případě, že vlastník nehradí zálohy tak, jak má a žaloba ostatních vlastníků (které může reprezentovat společenství) vůči němu byla úspěšná, vzniká dnem právní moci rozhodnutí soudu vlastníkům jednotek zástavní právo k jednotce povinného vlastníka, které slouží k zajištění pravomocně přisouzených pohledávek.“

    Rovněž také, pokud vznikne clenum SVJ přeplatek: "V případě, že správu domu provádí samo společenství, jsou poskytnuté zálohy vlastně jeho dluhem – závazkem

    • vůči vlastníkům, protože disponuje s finančními prostředky svým jménem, a to až do okamžiku vyúčtování záloh."

    Rovnež kouknu-li do Vzorových stanov

    1. Společenství spravuje svěřené peněžní prostředky vlastníků jednotek, které skládají členové společenství na náklady spojené se správou společných částí domu a pozemku a zálohově na úhradu za služby.
    2. Společenství vede účetnictví podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.

    Vždy se tedy jedná o vztah Společenství – dlužník, Společenství – věřitel (případ přeplatku)a to i s ohledem, ze společenství je účetní jednotka o dlužných částkách účtuje…

    Takže stále se domnívám, že žalovat by mělo společenství a ne jednotlivý vlastník – pak jak jte napsal, zažaloval bych jen svojí část a pokud bychom nesehnali všechny ostatní vlastníky, tak výbor musí zažalovat zbývající-musí konat s péčí řádného hospodáře…

    Vložil ikenka, 19. Březen 2010 - 12:37

    a když ten dluh uhradí,kdo požádá o smazání zast.práva v Katastru?

    Vložil ikenka, 16. Březen 2010 - 13:51

    Dobrý den, pane Lake chtěl jsem se zeptat, že když se dá na KÚ dlužníkovi zást.právo přes advokáta /SVJ má advokáta a byl soud a nabyl právní moci – byl vydán PR na uhrazení dluhu do FO/ a dlužník uhradí dluh dle PR kdo a kdy se to z katastru vymaže? Je totiž možný,že ten dluh narostl, ale ještě nebyl soud ohledně další výše dluhu. Děkuji Ivan

    Vložil lake, 16. Březen 2010 - 14:47

    To ikenka:

    Toto je zřejmě zástavní právo soudní. Zástavu může „vymazat“ opět soud po splnění podmínek uvedených v rozsudku, například po splacení dluhu s příslušenstvím. V těchto konkrétních věcech ale nejsem odborníkem.

    lake

    Vložil lake, 27. Listopad 2009 - 21:39

    Dan napsal:
    "V případě, že vlastník nehradí zálohy tak, jak má a žaloba ostatních vlastníků (které může reprezentovat společenství) vůči němu byla úspěšná ..."
    Nu a to je právě ono. Vlastníci nikoho nežalovali ani neudělili svému společenství plnou moc, aby je reprezentovalo. SVJ podalo žalobu svým jménem jako právnická osoba. Nevím, čemu i po mém podrobném vysvětlení nerozumíte.

    lake

    Vložil Anonymousqw (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 14:26

    V pripade uveru na byt najdete v Katastru bezne zapsana zastavni prava pravnickych osob.

    Vložil Dan (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 14:55

    jde o zapsaní zákonného zástavního prava dle par. 15 odst.3

    Vložil Anonymou (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 13:19

    Trochu nechápu o co vám jde. K čemu zástava na obyvatele domu? A k čemu zástava na SVJ? Podle mě je to dost nesmysl!

    Nestačí prostě vyhraný rozsudek „přehrát“ na exekutora a ten už prostě peníze z dlužníka nějak „vymlátí“? Přece vám už může být jedno jestli mu prodá televizi, sebere kus platu nebo mu exekučně prodá byt. Dluh bude tak jako tak uhrazen.

    P.L.

    Vložil Dan (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 14:40

    Ano exekutor to vymlati, pokud se jedna o cloveka, ktery alespon radne pracuje. Pokud se jedna o spekulativni s.r.o. nebo o cloveka, ktery nepracuje a pred exekuci byt proda a penize si schova nekde pod polstar, pak nemate sanci a nic nedostanete. Jen vas to stoji pravnika, exekutora apod…

    Vložil Petr, 13. Listopad 2009 - 13:03

    To je zajímavé, proč by nemělo být zapsáno zástavní právo právnické osoby vůči fyzické osobě. Pokud by některý soud žalobě nevyhověl, že by žalobu měli podat všichni vlastníci, protože společenství jen spravuje prostředky všech, tomu bych ještě snad rozuměl. Pravda je, že soud kde jste žalobu vyhráli je jiný, než soud kde se zástava zapisuje. Už se tu diskutovalo o pasivní a aktivní legitimaci, třeba to je ono.

    Vložil Dan (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 14:33

    No to realne nejde. Jsme male SVJ (predstavte si SVJ se stovkou clenu, jak je koordinujete,aby vsichni podali zalobu) navic staci mit v dome 2 dluzniky a ti nepujdou proti sobe. Nikdy tedy nebudete mit vsechny vlastniky podepsany pod zalobou. Predpokladali jsme, ze se tedy ma postupovat tak, ze zalobu poda Spolecenstvi prostrednictvim Vyboru – ten odpovida za vymahani pohledavek a prostredky spravuje speci radneho hospodare. Pokud je vlastnikem s.r.o., ktere ma jen tento byt a pred exekuci byt proda jinemu s.r.o. mate naprostou smulu, zachrani vas jen zastava na byte. Bohuzel k memu prekvapeni Katastr nechce akceptovat zalobu podanou Vyborem ve jmenu spolecenstvi…

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 13:22

    §15 odst.3) ZoVB: K zajištění pravomocně přisouzených pohledávek vlastníků jednotek z povinností uvedených v odstavci 1 vzniká dnem právní moci rozhodnutí soudu vlastníkům jednotek zástavní právo k jednotce povinného vlastníka.

    Bohužel tam není, že by zástavní právo vznikalo SVJ :-(

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 14:46

    Já to vidím takto:

    Pokud by v rozsudku byli uvedeni jednotliví majitelé jako věřitelé, zapsal by je KN, na základě uvedeného zákona a již by nebylo potřeba nic dělat.

    Pokud je jako věřitel uvedeno SVJ, tak je třeba postupovat jako v jiných obecných případech. Vám když někdo dluží, tak i po uznání dluhu rozsudkem, nemůžete uplatňovat zástavu na KN, ale je třeba se dále u soudu domáhat výkonu rozhodnutí, exekuce, zřízení zástavního práva.

    Vložil Dan (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 14:54

    No a to je ta ma otazka.Jak to tedy priste zazalovat? Staci sehnat co nejvice ostatnich majitelu a podat zalobu, nebo staci napr jen majitele ve vyboru (pak ale nebudou na rozsudku vsichni, tj. nebude se moci zalovat cela castka, ale jen cast pripadajici na tyto vlastniky) pak lze vybor napadnout, ze nezazaloval vse… pokud musi byt na Rozsudku uvedeni vsichni vlastnici a nestaci, ze jsou zastoupeni Spolecenstvim, pak dle meho nazoru nelze zapisu zak.zast.prava dosahnout a tento nastroj na ochranu „poctivych“ vlastniku nema smysl.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 15:30

    Asi bych postupoval stejně jako Vy teď, ale do rozsudku bych ještě vyčíslil jaký podíl má každý z vlastníků na vzniklém dluhu. Tak by mohl KN zapsat zástavní právo pro 100 vlastníků.

    Možná by šlo zajít na KN a projednat to s jejich právníkem. Možná si rozmyslí, že než evidovat 100 věřitelů, bude lepší zapsat zástavní právo pro SVJ.

    Vložil Dan (bez ověření), 18. Listopad 2009 - 15:45

    stanovisko Katastru: Ustanovení 15 § odst. 3 zákona o vlastnictví bytů předpokládá, že zástavní právo vznikne ze zákona vlastníkům jednotek pouze tehdy, pokud přímo jim jsou přisouzeny pohledávky. Pokud jsou pohledávky přisouzeny společenství vlastníků jednotek, zástavní právo ve smyslu § 15 odst. 3 zákona o vlastnictví bytů dle názoru samostatného oddělení legislativy Českého úřadu zeměměřického a katastrálního ze zákona nevznikne, a není tedy důvod pro jeho zápis záznamem.

    Vložil Josef Pilný (bez ověření), 18. Listopad 2009 - 19:21

    Je citované stanovisko katastru někde publikováno? Přijde mi to jako rozumný výklad.

    Vložil Dan (bez ověření), 19. Listopad 2009 - 15:40

    Neni. Pokud by to byl rozumny vyklad, jak zazalujete dluznika v SVJ, kdete ma stovky clenu a docilite toho, aby katastr zapsal zakonne zastavni pravo?K cemu pak existuje Spolecenstvi a Vybor, ktery ma pohledavky vymahat? Dle meho mel zakonodarce na mysli ochranu poctivych clenu SVJ a jelikoz jednotlive cleny zastupuje spolecenstvi-vybor, pak tento vyklad dle meho jde naprosto proti duchu zakona a trochu taktez proti selskemu rozumu…

    Vložil Josef Pilný (bez ověření), 20. Listopad 2009 - 10:06

    Je potřeba přesně rozlišovat, kdo je dlužníkem a kdo věřitelem. Společenství zprostředkovává a zjednodušuje toky peněz a jedná za vlastníky navenek. Že by vypořádávalo spory mezi vlastníky navzájem nebo se jich účastnilo, o tom jsem v ZoVB nic nečetl.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 20. Listopad 2009 - 13:21

    §15/1: Vlastníci jsou povinni přispívat…

    §15/3: K zajištění pohledávek z povinností uvedených v §15/1 …

    §15/3 tedy uvádí, že vlastníkům vzniká automaticky zástavní právo k přisouzeným pohledávkám dle §15/1. Ale §15/1 je o příspěvcích na správu domu, které jsou spravovány Společenstvím a tedy vymáhat je může jen Společenství.

    Interpretace katastru je tedy dle mého názoru chybná, neboť pak by toto ustanovení nemělo žádný smysl.

    Vložil Dan (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 14:36

    § 9a (3) Společenství je oprávněno vlastním jménem vymáhat plnění povinností uložených vlastníkům jednotek k tomu příslušným orgánem společenství podle tohoto zákona.

    Pokud tedy zakonodarce mel na mysli, ze Zalobu musi podat vsichni vlastnici (k cemu mame pak tedy Spolecenstvi) , coz se temer nikdy nepodari (nedokazeme vsechny sehnat), tak je moznost zakonneho zastavniho prava v praxi naprosto nepouzitelna.

    Vložil Právník (bez ověření), 13. Listopad 2009 - 21:50

    Žalobu v tomto případě může podat kterýkoli jednotlivý vlastník nebo více vlastníků, nemusí jich být většina ani to nemusí být všichni vyjma dlužníka.

    To plyne z obecné zásady, že žalobu může podat kdokoli, kdo je krácen na svých právech.

    Problém takového postupu spočívá v tom, že v případě neúspěchu nese sám náklady řízení, zatímco když uspěje a vymůže celou dlužnou částku, vymůže ji i pro ostatní.

    Vložil Dan (bez ověření), 16. Listopad 2009 - 9:15

    No ale to budeme opet ve stejne pozici. V rozsudku bude jako veritel uveden pouze jeden nebo nekolik vlastniku a katastr to opet nezapise, ze tam nejsou vsichni.Zda se mi, ze Katatr pouziva podivny vyklad, ktery nahrava spise dluznikum…

    Vložil AnonymousB (bez ověření), 16. Listopad 2009 - 9:40

    Proč by to katastr nezapsal? Co tomu brání?

    Vložil Hujer (bez ověření), 23. Listopad 2009 - 13:21

    Dojděte na katastr a uvidíte.

    Vložil Dan (bez ověření), 27. Listopad 2009 - 16:11

    Tam jsme byli a vratili to: Ustanovení 15 § odst. 3 zákona o vlastnictví bytů předpokládá, že zástavní právo vznikne ze zákona vlastníkům jednotek pouze tehdy, pokud přímo jim jsou přisouzeny pohledávky. Pokud jsou pohledávky přisouzeny společenství vlastníků jednotek, zástavní právo ve smyslu § 15 odst. 3 zákona o vlastnictví bytů ze zákona nevznikne, a není tedy důvod pro jeho zápis záznamem.

    Jelikoz mame rozsudek ve prospech SVJ, tak Katastr drzi tento nazor. Znovu zalovat jako vlastnici je beh na delsi trat.

    Vložil ikenka, 19. Březen 2010 - 12:55

    … a co dělat když je na KÚ už zapsáno zahájení řízení, plomba a čeká se na Účastníci řízení byli vyzváni k doplnění podání – co to znamená? Soud vyhověl SVJ ne jednotlivým vlastníkům.Dě­kuji I.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".