Jak se bránit svévoli SBD Krušnohor?

Vložil 32812, 28. Leden 2019 - 15:00 ::

V roce 2014 jsem se nedoborovolně dostal do křížku s SBD Krušnohor. Koupil jsem byt v Mostě, čímž jsem nedobrovolně spadnul do jejich spárů. Občas až kroutím hlavou nad tím, jak to tam funguje, ale budiž, do nedávna to šlo mimo mě.

Nicméně v červenci 2018 jsem zrušil můj trvalý pobyt na území ČR a od srpna 2018 bydlím v zahraničí. V srpnu 2018 jsem doporučeným dopisem informoval SBD Krušnohor o změně mé korespondenční adresy do zahraničí. Tím jsem vše tak nějak považoval za vyřízené.

K mému překvapení jsem však tento měsíc dostal do emailu avízo od České Pošty (zaplať pánbu, že jsem si nechal jejich zákaznickou kartu, díky které mě upozorňují do emailu), že se mi SBD Krušnohor snaží doručovat doporučenou zásilku na mou původní adresu. Napsal jsem tedy email na SBD Krušnohor, aby mi laskavě doručovali na adresu, kterou jsem jim oznámil, a nikoli na adresu, na které se nezdržuji (o čemž díky dodejce České Pošty prokazatelně byli informováni).

A pak jsem jen zíral s otevřenou pusou. Volala nějaká madam ze SBD, že jo, že ten dopis o změně adresy dostali, ale že „paní vedoucí říkala“, že je to vůbec nezajímá, že do zahraničí odmítají cokoli zasílat. Prej že to je ve stanovách. Na žádost ať mi ty stanovy pošlou kde to tam je napsané samozřejmě žádná reakce. Prej že si mám zřídit nějaký P.O. Box v Česku, a že mi budou doručovat do něj. Na to jí povídám, že si nic takového zřizovat nebudu, ať mě nenutí do nesmyslů. Prej že mě do ničeho nenutí, ale na oznámenou adresu mi doručovat odmítají. Tak povídám, ať mi doručují na email; „Tak to ne pane, všem doručujeme poštou, tak Vám do emailu nic posílat nebudeme“. Následným náhledem do jejich systému jsem pak zjistil, že mi patrně svévolně jako doručovací adresu nastavili adresu nemovitosti, kterou v Mostě vlastním. A kde samozřejmě nebydlím, tudíž ani nemám jak vyzvedávat poštu.

Což považuji za slušný ojeb, protože se tak nemám moc jak dozvědět třeba nový rozpis záloh, či jakoukoli výzvu o případném nedoplatku. Následky známe, najednou ze mě nevědomky mohou udělat neplatiče a dohnat do až někam do exekuce, čímž mě o onu nemovitost mohou připravit …

Lze se tomuto stavu, že mi SBD Krušnohor odmítá doručovat na mou adresu do zahraničí kde bydlím, nějak bránit? Lze se nějak bránit tomu, aby mi svévolně nastavili jako doručovací adresu takovou, kterou jsem jim jako doručovací vůbec nenahlásil?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil 32812, 30. Duben 2019 - 10:39

    Tak celá ta popsaná anabáze se SBD má ještě jeden aspekt. Nebylo mi od nich nijak doručeno vyúčtování záloh za rok 2018. Ani na korespondenční adresu, kterou jsem jim nahlásil (což prý podle stanov do zahraničí zasílat nemohou), ani na nahlášený email pro komunikaci (vyplnil a doručil jsem jim jejich formulář 408-A plus podle čl. 18 odst. 1 stanov na email doručovat mohou). Dali mi přístup do informačního systému SBD, tam vyúčtování není.

    Takže co teď? Předžalobní výzva, aby vyúčtování laskavě doručili? Předpokládám, že od zítřka jim tím pádem nabíhá 50 Kč pokuty denně?

    Neznáte někdo nějaký rozsudek, který by řešil, že jedna strana doručuje korespondenci někam, kde je jí známo, že se druhá strana nezdržuje (což je to, co se mi stále SBD snaží vnutit – budeme Vám doručovat na adresu nemovitosti a nazdar)? Já hledal v Codexis, ale nic moc jsem nedohledal.

    Vložil Misme, 30. Duben 2019 - 13:50

    Rozsudek přímo v takové konstelaci okolností neznám a tipuju, že snad ani nemůže existovat. Tož normální lidi se snad jsou schopni domluvit? Notabene, když jde o vztah vlastníka majetku se správcem tohoto jeho majetku, jemuž za správu tohoto svého majetku vlastník platí.

    Víte co, našla jsem vám radu Mr. Kužílka v podobné věci, ale týkající se veřejné správy, najdete ji zde. Osobně se domnívám, že každý s IQ aspoň tykve pochopí, že když jste se již několikrát pokoušel dohodnout na adrese pro doručování jiné, než je adresa bytu spravovaného Krušnohorem, že tím jste pro věc udělal maximum možného i nemožného. Soudci by to nemělo být neznámé téma, když OSŘ v § 46a doručovací adresu upravuje, ve veřejné správě je doručovací adresa vyřešena zákonem č. 111/2009 Sb. v § 18 odst 1c). Nic z toho se sice nedá aplikovat přímo na váš případ (Krušnohor, ;-) naštěstí, není součástí soudů nebo veřejné správy), ale já na vašem místě bych se na tyto podklady odkázala, samozřejmě, neopomenula bych zdůraznit vazbu vlastník x správce JEHO majetku.

    Další inspiraci byste mohl nalézt i zde → https://www.epravo.cz/…-104425.html, https://www.euro.cz/…resou-896994, https://www.mvcr.cz/…byvatel.aspxhttp://www.szrcr.cz/…i_adresa.pdf

    Vložil TN. (bez ověření), 28. Leden 2019 - 20:38

    Je vůbec „paní vedoucí“ ještě legální? Viz nedávná diskuse o soudním zrušení představenstva zde http://www.portalsvj.cz/…bd-krusnohor

    U nás máme také majitele v zahraničí a vše jim posíláme emailem, nebo na doručovací adresu v ČR (k rukám rodičů).

    Napsal bych jim slušný email, kde je požádám o zaslání skenu toho dopisu a uvedl, že jste v zahraničí. Email si schoval jako důkaz pro soud.

    Jen upozorňuji, že velmi pravděpodobně nejste člen družstva, ale SVJ, máte tedy doručovat na adresu SVJ. Emaily ale můžete posílat zaměstnancům družstva, které bude nejspíš statutárním orgánem (typické u SBD Krušnohor, SBD Pokrok, SBD Hlubina, SBD Praha, SBD Liberec), předpokládám, že SVJ žádný email mít nebude.

    Vložil 32812, 28. Leden 2019 - 20:51

    Predmetny byt je v soukromem vlastnictvi, jsem tedy clenem SVJ. Nicmene vsude tam vladne SBD Krusnohor, resi vyse zaloh, vyuctovani. Nedavno jsem se jen tak ze zvedavosti zeptal predsedkyne SVJ u koho se tam da zridit internet, a hned me zasypala jakymisi lejstry, ze pry si musim nechat zrizeni internetu schvalit od SBD … zasnu nakolik tem lidem unika, ze kdyz maji byt v osobnim vlastnictvi, tak ze si memuseji od nikoho takove kraviny nechavat schvalovat. Pani vedouci byla nejspise vedouci oddeleni clenskych zalezitosti.

    Vložil TN. (bez ověření), 28. Leden 2019 - 20:56

    Když napíšete IČO svého SVJ, nebo přesný název, dá se zjistit víc. Nicméně z vlastního výzkumu vím, že všechna SVJ v područí Krušnohoru mají jako statutární orgán (předsedu SVJ) právě Krušnohor, nevím proč to tak je, asi to vzniklo historicky. Čili ve vašem SVJ nejspíše žádná předsedkyně nebude.

    Pokud chcete ale uspět u soudu, je třeba dopisy doručovat na adresu SVJ, i když SVJ nemá schránku (obvykle to u takových družstev bývá řešeno dosílkou, že pošta všechny dopisy z SVJ přeposílá na adresu družstva). Vy ale máte na doručence správnou adresu sídla SVJ a to soudci milují. Pak máte 80% pravděpodobnost úspěchu před soudem, pokud neuděláte jinou vyloženě hloupou procesní chybu.

    ?
    Vložil 32812, 13. Únor 2019 - 10:04

    Tak ono to nakonec tak úplně jednoduché nebude, jak se zdá. SBD to má vymyšlené nějak fikaně. V rejštříku je uveden jako statutární orgán SBD Krušnohor. Ale když se dívám do IS Krušnohoru, tak k našemu SVJ je tam uvedeno to, co jsem psal výše o „předsedkyni SVJ“. V IS Krušnohoru k našemu SVJ je totiž zapsáno „Předseda s hmot. odpověd.“ spolu se jménem dotyčné …

    Vložil JaVa, 13. Únor 2019 - 12:14

    SBD-Krušnohor zapsalo do RS fyzické osoby,které v tomto případě,kdy je zvolena statutárním orgánem SVJ právnická osoba(SBD-Krušnohor),za tuto právnickou osobu jednají,což je zcela v dikci § 154/89/2012 Sb.,

    "§ 154

    Je-li členem voleného orgánu právnické osoby jiná právnická osoba, zmocní fyzickou osobu, aby ji v orgánu zastupovala, jinak právnickou osobu zastupuje člen jejího statutárního orgánu."

    Ono někdy stačí nejprve číst a teprve pak se zbytečně rozčilovat.

    Přeji Vám hezký den.JaVa

    Vložil § (bez ověření), 13. Únor 2019 - 10:43

    Já vám zcela nerozumím. Stat. orgánem vašeho SVJ je SBD a SVJ má navíc ještě předsedkyni? Nebo ta zapsaná osoba je předsedkyní SBD? Kdo to je ta předsedkyně, komu, čemu předsedá, kdo jí zvolil a co je její náplní práce. Za co má hmotnou odpovědnost?

    Vložil 32812, 14. Únor 2019 - 14:05

    V rejstříku je zapsán jako statutární orgán výbor SBD Krušnohor. SBD Krušnohor pak patrně nějak (netuším jak) interně určil, že za toto konkrétní společenství jedná konkrétní osoba (ona předsedkyně), s hmotnou odpovědností vůči SBD Krušnohor? Netuším, zkouším hádat, jak to může fungovat …

    Vložil TN. (bez ověření), 14. Únor 2019 - 15:27

    Pane 32812, dal jste nám sem vaše IČO. Ujišťuji vás, že jediným oprávněným subjektem jednajícím za vaše SVJ, je jen a pouze a výlučně a výhradně Stavební bytové družstvo Krušnohor. Skutečnost, že si toto neblaze proslulé „družstvo“ ještě nejakým interním předpisem určilo nějakou tetu – svou zaměstnankyni nebo klidně úplně cizí paní – jako styčného důstojníka, pro vás nemá žádný právní účinek. Samozřejmě v běžných věcech komunikujte s touto tetou, ale pokud jde už o právní záležitosti, komunikujte výhradně se statutárním orgánem vašeho SVJ a tím je SBD Krušnohor. Pokud vás informují, že je ve sporu s Vámi zastupuje advokát, a prokáží to plnou mocí, pak komunikujte s tímto advokátem.

    Vložil 32812, 28. Leden 2019 - 21:16

    No jo, uz se divam do rejstriku – IC je 28722515, statutarni organ je SBD Krusnohor. V rejstriku zalozenych stanovach SVJ je pak v cl. 4 odst. 1 uvedeno, ze SVJ vede seznam clenu, kde musi byt uvedeno:

    1. adresa místa trvalého pobytu,
    2. doručovací adresa, na které vlastník jednotky přebírá poštu (dále jen doručovací adresa), v případě, že není shodná s adresou místa trvalého pobytu; doručovací adresa musí být v České republice,

    Mno. Adresu mista trvaleho pobytu v CR nemam. V zahranici trvaly pobyt taktez jeste nemam (mam jen Hauptwohnung, coz je patrne neco jako hlavni bydliste); a je otazka, zdali jej mit kdy budu.

    Tak nejak tusim, ze podle stanov SVJ mam asi smulu?

    Vložil TN. (bez ověření), 29. Leden 2019 - 11:04

    Já bych jako doručovací adresu nahlásil email v České republice, oznámil, že trvalý pobyt v ČR nemám, že na adrese nemovitosti schránku nemám (pronajímáte?). Pokud máte rodiče, oznámil bych jako doručovací adresu je, nicméně nevím, jestli počítačový systém družstva umí odlišit na prvním adresním řádku vlastníka bytu a jméno zmocněnce, pokud ano, asi se to tím vyřeší, dopisy budou chodit rovnou otci/matce a může je vyzvedávat, i když budou s dodejkou. I tak bych ale zdůraznil, že dopis, který poslali, vám nebyl doručen, aby ho doručili znovu na email a pokáral je, že jste jako doručovací adresu nahlásil jinou. Velká SBD jsou svině, čekejte podraz, proto si veškerou komunikaci uchovávejte, telefonní hovory nahrávejte.

    Vložil 32812, 13. Únor 2019 - 10:11

    Ano, byt je dlouhodobě pronajatý, na schránce/zvonku ani nejsem uveden. Adresa rodičů sice teoreticky je řešením, ale uniká mi trochu proč to řešit takto. Spíš by mě zajímalo, na kolik je právně relevantní omezení ve stanovách, že doručovací adresa musí být na území ČR (tím spíš, když stanovy jednostranně vytvořil SBD Krušnohor a tím spíš, když nemám na území ČR trvalý pobyt)? Anebo platí, že co je ve stanovách, to je „svaté“?

    Vložil taz (bez ověření), 28. Leden 2019 - 15:39

    Rozhodně ve svém vlastním zájmu jim novou zasílací adresu oznamte dopisem s dodejkou, abystě měl doklad, že jste je informoval. Uveďte tam taky svoji e-mailovou adresu. Požádejte je o zasílání informací, vyúčtování, předpisů plateb a všeho, co se týče vlastnictví vašeho bytu na vaši současnou adresu nebo e-mailem z důvodů setření nákladů na poštovné. Tento doklad vám bude taky sloužit jako důkaz u případného soudního sporu,ať by se týkal čehokoliv co souvisí s vlastnictvím vašeho bytu. Co k tomu jinak dodat: kráva zůstane krávou a vy musíte mít pevné nervy. SBD Krušnohor není ten, kdo je oprávněný rozhodovat, jaká má být vaše zasílací adresa ani vám nemůžou poroučet, kde si máte zřídit jakou poaštovní schránku.

    Vložil 32812, 5. Březen 2019 - 14:10

    Tak snaha byla, nicméně SBD si jede po svém ...

    ... bohužel Vaší žádosti nelze vyhovět , jelikož stanovy Společenství vlastníků jednotek vylučují zasílání veškeré korespondence mimo ČR a na Váš email. Pokud nemáte nahlášenou jinou korespondenční adresu (na území ČR), veškerá korespondence je zasílána na adresu bytu jehož jste vlastníkem.

    A to mi napsali i přes to, že ve stanovách je uvedeno:
    Čl.l8
    Společná ustanovení
    1) Společenství doručuje svým členům písemnosti osobně, poštou nebo jiným vhodným způsobem, např. prostřednictvím veřejné datové sítě, …

    Peklo tohle.
    A když si člověk přečte stanovy, tak nestačí zírat.
    Nemá právo si pořizovat ani kopie dokladů (ač zákon říká něco jiného).
    Prý si prodej jednotky v osobním vlastnictví musí nechat předem odsouhlasit.

    Vložil TN. (bez ověření), 5. Březen 2019 - 16:12

    Předpokládm, že jste pro tyto SČMBD stanovy hlasoval, nebo jste dal plnou moc. Předpokládám, že jste proti stanovám nepodal žalobu. Tak nějak teď nechápu, co chcete řešit. Stěžovat si můžete sám na sebe.

    Vložil 32812, 5. Březen 2019 - 16:45

    Diskuse není o tom, jestli jsem hlasoval pro nebo proti.

    Diskuse je o tom, co dělat se svévolí SBD. Ve stanovách je napsáno, že mají doručovat i elektronicky. Fakticky mě ale posílají někam, že mi elektronicky nic doručovat nebudou. Místo toho mi budou doručovat na adresu, kterou jsem jim nenahlásil, kterou si sami zvolili. Chápete?

    A to jsem jim dokonce doručil i ten jejich formulář s nahlášením emailové adresy, na kterou má probíhat komunikace. Nezájem. Budeme Vám doručovat tam, kam se chce nám …

    Vložil Krušnohorec (bez ověření), 6. Březen 2019 - 11:32

    Dobrý den, zkuste se zeptat tady www. facebook. com/groups/252606421­7426197/

    Vložil TN. (bez ověření), 6. Březen 2019 - 10:56

    Co můžete udělat jsem popsal 29. Leden 2019 – 11:04, ale nepřekvapuje mě, že to stále řešíte, všechna velká SBD a Krušnohoru to platí dvojnásob, žijí v domnění, že si mohou tvořit vlastní zákony.

    Vložil ... (bez ověření), 5. Březen 2019 - 14:42

    Na vašem místě bych to nevzdával a řešil bych to s právníkem. Je potřeba zjistit, jestli je vůbec něco takového v 21. století a ve státě, který si říká právní, možné. Jestli je to vůbec možné dát do stanov. To snad není možné. S odsouhlasením prodeje jednotky ve vlastnictví si děláte snad legraci, ne. Kdo má prodej jednotky ve vlastnictví odsouhlasit? Vždyť je to protizákonné. Vlastník si může se svým majetkem nakládat jak uzná za vhodné. Je to pouze jeho rozhodnutí kdy a komu svůj byt prodá.

    Vložil Condominium (bez ověření), 5. Březen 2019 - 15:38

    Asi nevíte, jak je to jinde ve světě. Na západě to lze. Bydlení je velmi významná lidská potřeba. Aby člověk měl slušného souseda, tak se do condominia vstupuje až po odsouhlasení od ostatních spolumajitelů. Již se tu řešilo. V ČR to ale v současné době bohužel nejde.

    Vložil TN. (bez ověření), 5. Březen 2019 - 16:16

    Kondome, ukažte mi, na kterém tom vašem Západě se prodává byt se souhlasem ostatních vlastníků? A prosím odkaz na zákon daného západního státu, ne na článek v Blesku, který přežvýkal tiskovou zprávu lobbistické bojůvky SČMBD. Myslím, že si to pletete s družstvy.

    Neodkazujte prosím na anglosaské země, které mají naprosto odlišný právní řád i odlišnou právní kulturu.

    Odkazujte pouze na země s kontinentálním právem.

    Vložil Condominium (bez ověření), 5. Březen 2019 - 16:45

    Jste tu krátce, tak mne neobviňujte ze lhaní. Lake tu popisoval Kanadu. Uváděl konkrétní ustanovení jejich zákona. Bohužel máte fóbii z SČMBD a nejste schopen přijímat informace z jiných států. Condominium určitě není družstvo, ale to nepochopíte.

    Vložil TN. (bez ověření), 6. Březen 2019 - 10:52

    Že condominium není družstvo samozřejmě vím, ale condominium není ani SVJ, což zjevně nechápete vy. V předchozím příspěvku jsem vás upozornil, že Kanada mě nezajímá, uvádějte příklady z kontinentálního práva. Pokud sem chcete přenášet vzory z Kanady, překopejte nejdřív náš právní řád.

    Na tohle se mělo myslet, když vznikal ZoVB v roce 1994. Dnes už je pozdě a nemůžete lidem vyvlastňovat jejich byty. I když chápu, že k tomu vývoj směřuje, ale snad se ještě deset let udržíme. Pak půjdu do důchodu a koupím si srub v lese.

    Třeba v Rusku, Ukrajině a Bělorusku mají také kondominija, ale jsou postaveny na jiném principu, než česká SVJ, správu společných částí zajišťují městské organizace (tj. nepřímo stát).

    Nemůžete přenášet z různých států, co se zorvna vám líbí a neohlížet se na rozdílnosti právních řádů. To pak nebude nikdy fungovat a uděláte z toho dort, který vařila kočička s pejskem.

    Vložil TN. (bez ověření), 6. Březen 2019 - 11:15

    Rozdíl mezi ČR a USA je mj. v tom, že už při založení developer do statutu vtělí pravidlo, jestli společenství bude investorské a byty bude možné pronajímat, či určeno jen pro bydlení, popř. nějaký hybrid (pronájem se souhlasem). Domnívám se, že v ČR by to také mohlo jít, pokud se dané pravidlo vtělí do prohlášení vlastníka (tj. jakýsi domovní řád).

    Jenže mezi USA a ČR je zásadní rozdíl, u nás se privatizovaly státní (resp. městské) bytové domy a jak chcete teď po 25 letech zasahovat do předmětu vlastnictví?

    Když developer dnes staví nový bytový dům, mohl by něco takového zkusit, ale to je zase proti jejich obchodním zájmům, protože ve většině novostavbách asipolovinu bytů vykupují právě investoři na pronájem.

    Na druhou stranu v novostavbách obvykle problémy nebývají, vlastníci nasazují vysoké nájmy, splácí drahé hypotéky, takže nemají zájem na zničení bytu.

    Problémové jsou zejména paneláky na sídlištích (pronájmy cikánům) a činžáky v centrech měst (Airbnb, pronájmy studentům během akademického roku).

    Vložil 32812, 5. Březen 2019 - 15:19

    https://or.justice.cz/…pis-sl-firma?…

    Čl. 5

    2/ Člen společenství má povinnosti určené v obecně závazných právních předpisech, těchto stanovách a v rozhodnutích orgánů společenství, a to zejména: u/ oznámit statutárnímu orgánu úmysl o prodeji nebo pronájmu jednotky, a to nejméně měsíc před uskutečněním dispozice s jednotkou. Statutární orgán si vyhrazuje právo nedat souhlas s osobou, které je bytová jednotka nabízena.

    3/ Při neplnění povinností dle čl. 5 odst. 2) se stanovuje sankce do výše 3 000 Kč za každé jednotlivé porušení. Sankci stanovuje statutární orgán do 3 mčsíců od zjištění porušení.

    6/ V souvislosti s výkonem práva nahlížet do dokumentů podle odstavce … nemá člen společenství právo požadovat vydání dokumentů do jeho dispozice, ani právo pořizovat si jejich fotokopie. Nahlížení lze realizovat po předchozí domluvě se statutárním orgánem společenství.

    Jedním z těch „zakázaných“ odstavců pak je, že se nesmí pořizovat fotokopie „písemných podkladů pro jednání shromáždění vlastníků, zápisů ze shromáždění, jakož i do podkladů, z nichž vyplývá určení jeho povinnosti podílet se na nákladech na správu nemovité věci, na nákladech na služby a podilet se na úhradě ztráty společenství,“

    Pěkně to má Krušnohor vymyšlené.

    Vložil Misme, 5. Březen 2019 - 20:17

    Vzpomněla jsem si, že jsme kdysi zde o něčem takovém diskutovali… a podařilo se mi to najít. Ale uvedená výzva (a tedy např. ve stanovách uváděná pravomoc SBD ohledně schvalování osoby, jíž je jednotka nabízena) nemá oporu v zákoně, jak se můžete dočíst ledaskde jinde, např. zde.

    Vložil ... (bez ověření), 5. Březen 2019 - 15:23

    To je protiústavní. Dovmívám se, že stejné je to i se zasílací adresou. V EU je volný pohyb osob a v podstatě je každého věc, kde bude žít.

    Vložil taz (bez ověření), 28. Leden 2019 - 15:55

    Nedejte tady na ty přihlouplé mínusovače a udělejte to, co jsem vám napsal. Je to ve vašem vlastním zájmu.

    Vložil 987 (bez ověření), 29. Leden 2019 - 19:57

    Do stanov se podívejte zde https://or.justice.cz/…pis-sl-firma?…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".