Jak odkoupit sušárnu

Vložil Lucie (bez ověření), 12. Říjen 2015 - 20:18 ::

Dobrý den, potřebovala bych poradit s postupem jak odkoupit sušárnu, která přiléhá k našemu bytu a udělat z ní pokoj, který bude součástí bytu. Jak by měla vypadat žádost, kterou bych měla předat SVJ aby se to mohlo projednat na shromáždění (popř. nemáte nějakou k nahlédnutí)? Lu­cie

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Josef Soukup, 12. Říjen 2015 - 22:56

    Předpokládám, že sušárna je společnou částí nemovitosti. Když ji SVJ prodá, přestane existovat jako společná část. To bude mít za následek, že se změní podíl vlastníků na společných částech. To je tak velká změna, že ji bude muset projednat nejen výbor, ale také zasedání shromáždění vlastníků (= domovní schůze). S Vaším záměrem budou muset souhlasit všichni vlastníci jednotek. Stačí aby jeden nesouhlasil a prodej nebude možný.

    Za této situace není problém v tom, jak napsat žádost, ale problém je v tom, jak přesvědčit všechny vlastníky, aby vám sušárnu prodali. Určitě to bude chtít před podáním žádosti absolvovat řadu osobních jednání s výborem i s vlastníky.

    Osobně bych žádost formuloval např. takto.

    Adresa: SVJ, k rukám předsedovi výboru (popřípadě předsedovi společenství)

    Věc: Zájem o koupi sušárny

    Vážený pane předsedo, mám zájem o odkoupení sušárny. Sušárna se léta nepoužívá, takže představuje zbytečné výdaje pro společenství. Její prodej by byl pro vlastníky výhodný, protože by se jim snížily příspěvky na dlouhodobé zálohy. Za sušárnu nabízím 1.000.000.- Kč. To je další výnos, který by bylo možné využít ve prospěch péče o dům a pozemek.

    Prosím o Váš názor.

    S pozdravem Lucie.

    JoSo

    Vložil lake, 13. Říjen 2015 - 5:35

    Pan Soukup dává částečně správnou, částečně nesprávnou radu.

    Žádnou žádost předsedovi nepište. Ani SVJ, ani předseda s tím nemá vůbec nic společného! Věc nebude projednávat ani výbor, a to ze stejného důvodu: nemá s věcí nic do činění. SVJ(2000) je přece pouhý sluha, správce cizího majetku.

    Dále platí, že společnou sušárnu nelze prodat a koupit. Je třeba sjednat smlouvu o výstavbě se všemi vlastníky jednotek v domě. Svůj podpis na smlouvě o výstavbě připojí každý sám za sebe, individuálně, bez ohledu zda se toto projednávalo na jakési domovní schůzi. A podpisy na smlouvě musíte mít ode všech, prototže všem vlastníkům jednotek se má jejich spoluvlastnický podíl změnit. Katastrální úřad bude vyžadovat jejich souhlasy.

    Co obsahuje smlouva o výstavbě se dočtete v zákonu o vlastnictví bytů. Obsah ZoVB se použije vzhledem ke znění ustanovení § 3063 NOZ. To stanoví kogentně, že i po 1.1.2014 se vlastnictví jednotky(1994) v domě nabývá podle dosavadních právních předpisů. Totéž platí i pro změnu spoluvlastnického podílu v domě rozděleném na jednotky podle ZoVB.

    lake

    Vložil moniiiii, 10. Duben 2016 - 20:33

    A co kupní smlouva se všemi vlastníky? Ta by měla smlouvě o výstavbě předcházet, ne? Proč by sušárna nešla koupit jako nebytový prostor se souhlasem všech…a až poté by byla uzavřena smlouva o výstavbě, kterou by se měnila na novou jednotku?

    Vložil moniiiii, 11. Duben 2016 - 7:32

    plus navazující dotaz…pokud po odsouhlasení per rollam uzavreme smlouvu o vystavbe, kdy na nas prejde vlastnicke pravo k susarne?

    Vložil Josef Soukup, 13. Říjen 2015 - 12:26

    Díky lakemu zde máme úplně nový pohled na věc. Z hlediska práva to asi bude ta správná a neprůstřelná páka.

    Přesto bych nepodceňoval psychologickou stránku problému. Jsou-li předseda a výbor pouze sluhové, správci cizího majetku, kteří s tím nemají vůbec nic společného, potom je jedno, co Lucii na její žádost odpoví. Ale jednáním s nimi může Lucie získat jejich sympatie. Proto bych osobní i písemné projednávání s nimi nezatracoval. Vždyť to budou oni a všichni ostatní vlastníci, kdo budou muset nakonec se záměrem Lucie souhlasit.

    Problém, se kterým Lucie přichází, má možná větší význam, než si myslíme. Vždyť si uvědomme, kolik prádelen a jiných dnes již zbytečných společných částí v nemovitostech všech společenství leží ladem v důsledku modernizace našeho života. Přitom o jejich „odkup“ a zhodnocení ve prospěch vlastníků by mezi členy společenství jistě byl zájem.

    Proto bych uvítal, kdyby nás Lucie nadále informovala, jak věc pokračuje. Možná by se nám spolu s ní podařilo zvládnout tento nový problém v obecnější rovině, jak je též posláním tohoto serveru.

    JoSo

    Vložil PavelII (bez ověření), 13. Říjen 2015 - 16:59

    Nejdříve si osobním pohovorem zjistím kdo mě dá bez problému souhlas. Pokud se najde jediný, který bez váhání řekne ne buď ho přemluvím nebo je věc ztracená. Najde se i dost vlastníků kterým je to jedno. Pak seženu podpisy pod smlouvu o výstavbě nejdříve u těch co je slíbili a nakonec u nerozhodnutých. Člen výboru je zpravidla vlastník takže se mu nevyhnu ale jednám s ním jako s vlastníkem a ne jako zástupcem SVJ. Kamínek úrazu bývá i ověření podpisů. To se málokomu chce absolvovat. Není od věci si zaplatit notáře a dovézt ho do domu.

    Vložil X (bez ověření), 13. Říjen 2015 - 12:51

    Osobně vidím největší problém v nabídkové ceně. Pokud je příliš mnoho spoluvlastníků, tak částka připadající na jednoho nebude zajímavá. Zájemce o společný prostor je v nevýhodě, na „trhu“ není převis nabídky.

    Vím o případu, kde vlastník bytu nabízel za společnou místnost 600.000 Kč a byl odmítnut, ač tu místnost pronajímali jen za 2.000 Kč měsíčně. Víc ale dát nechtěl.

    Vložil BR (bez ověření), 13. Říjen 2015 - 11:09

    Tedy, postupovat cestou smlouvy o výstavbě.

    ALE – co „prohlášení vlastníka budovy“, nutno příslušně změnit, v návaznosti na smlouvu o výstavbě?

    A změna prohlášení je v působnosti shromáždění vlastníků…

    BR

    Vložil lake, 13. Říjen 2015 - 11:44

    Snad jste nezachytil obecně známý fakt, že smlouva o výstavbě plně nahradí dosavadní prohlášení vlastníka budovy.

    lake

    Vložil . (bez ověření), 13. Říjen 2015 - 8:50

    Děkuji za informace :) jen tedy pro doladění, když mi bylo řečeno, že je potřeba podat návrh, který se musí projednat na schůzi a následně se musí vyvěsit na nějakou určitou dobu na vývěsku je to nutné či ne? Děkuji Lucie

    Vložil X (bez ověření), 13. Říjen 2015 - 12:08

    Není, ale na schůzi můžete učinit nabídku a odpovědět na dotazy.

    Je také dobré si uvědomit, že budete potřebovat souhlas i těch vlastníků, kteří jsou nyní členy výboru. Asi by nebylo taktické je nějak zbytečně popouzet arogantním poučováním.

    Vložil PavelII (bez ověření), 13. Říjen 2015 - 17:04

    a snažit se vyhovět požadavkům. Hromadné projednání se zdá jednodušší. Ovšem první křikloun a kritik Vás potopí a davový efekt zafunguje na nerozhodné, kterých bývá většina. Já jsem dělal stavební úpravu a nejdřív jsem to hloupě zkusil na shromáždění, kde jsem neuspěl. Pak jsem zlomil největšího buřiče a ostatní mě to podepsali když viděli pár podpisů včetn+ě toho bouřliváka.

    Vložil . (bez ověření), 12. Říjen 2015 - 20:51

    Komu sušárna patří?

    Vložil . (bez ověření), 12. Říjen 2015 - 21:16

    Je to společný prostor, takže všem. Lucie

    Vložil missy97231, 10. Leden 2018 - 17:31

    Zdravim, zaujma ma jak ste dopadli? V pripade ze susarnu ste si „odkoupili“ viete mi dat blizsie info, jak to prebiehalo a co vsetko to stalo? Dakujem.

    Vložil MMM (bez ověření), 20. Říjen 2015 - 13:47

    Následující popis představuje rámcový postup, jak absolvolvovat takový „projekt“, vycházím z něj z vlastní zkušenosti:

    • obrnit se trpělivostí
    • zjistit od všechspolumajitelů vůli k přenechání prostoru a podmínek přenechání, tyto je třeba jasně specifikovat, aby nedošlo k pozdějším nedorozuměním
    • ověřit reálnost projektu ze stavebně – technického hlediska (stavební úřad, odborná stavební firma), aby nedošlo ke zklamání poté, co už člověk začal do věci investovat a zjistí, že existují zásadní překážky nebo extrémní náklady stavby
    • nechat si profesionálem, advokátem specializujícím se na věc, sepsat "Smlouvu o výstavbě, kterou podepíšou (ověřené podpisy) všichni spolumajitelé, její součástí je kromě popisu výstavby také prohlášení vlastníka, odrážející stav po dokončení stavby, které následně na K.Ú. nahradí původní prohlášení
    • zajistit všechna potřebná povolení
    • provést samotnou stavbu
    • dokončit jednání s úřady – stavebním a následně katastrálním
    • nakonec nezapomenout na finanční úřad (změna daně z nemovitosti, příp. ostatní povinnosti)
    Vložil missy97231, 10. Leden 2018 - 17:29

    Dobry den, narazila som na vas prispevok, z vlastnej skusenosti – vsekty body su OK, s tym sa pocita. Zaujma ma ale ta Smlouva o vystavbe? Jak sa ma pocitat cena? Je to za m2? Alebo je to ciste na dohode spoluvlastnikov, jak sa dohodnu, kolko sa ma zaplatit za tu miestnost na ucet daneho SVJ? Dakujem.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".