Jak je to ve skutečnosti

Vložil Karel Pechanec, 16. Březen 2016 - 22:47 ::

Mám za to, že SVJ a SPD vzniklá před účinností NOZ se řídí podle platných zákonů a stanov v době vzniku pokud nejsou v rozporu s NOZ. Nemohu však zpětně najít příslušný paragraf v Občanském zákoníku. Žiji teda v „bludu“? Kdo o tom co ví?

  • Nový Občanský zákoník
  • SVJ(2000) x SVJ(2012)

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil ivanq, 17. Březen 2016 - 14:16

Vážený Karle, než se začneš seznamovat s mým názorem, musím tě upozornit, že nejsem právník a že jsem byl na tomto portále označen místní autoritou jako diskutující, který se zabývá fantasmagoriemi. Mohu tedy nabídnout sice upřímný, ale zato jenom selský rozum.

Podle mého názoru máš v podstatě pravdu. Máte-li ve stanovách ustanovení neodporující NOZ, tak nemůže vadit, že některá z nich dříve vyhovovala zrušenému ZoVB. Taková neodporující ustanovení můžete nechat ve stanovách nadále beze změny, nebo je můžete v duchu NOZ podle potřeby upravit.

To vyplývá z prosté logiky věcí a není třeba hledat další potvrzení v zákoně.

Jinými slovy v obráceném gardu je totéž vyjádřeno v § 3041 NOZ. (= Ustanovení odporující kogentním ustanovením NOZ přestávají platit a musí se upravit.)

Ivanq.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".