Jak je to skutečně s plnou mocí na schůzi SVJ

Vložil astrix, 29. Září 2016 - 18:52 ::

Chtěl bych Vás požádat o upřesnění Jak je to skutečně s plnou mocí (PM) na schůzi SVJ. Předseda SVJ tvrdí že ti kdož jsou manželé, nebo nesezdaní a figurují v katastru nemovitostí (KN), vystavili při volbě SVK podle NOZ tzv. generální plnou moc, která platí i pro schůze SVJ. Mam za to, že je to špatně. Neb PM, je platná pouze pro určitý právní nebo jiný úkon, pro který byla PM vystavena. Splněním PM jeho platnost končí. Veškerá hlasování kde není zmocněn jeden z manželů, nebo partner figurující v KN, jsou podle mne tak neplatná. Např. SVJ uzavřelo „nákup a poskytování“ služeb. Podle mne je to špatně a smlouva by neěla platit.

Děkuji za odpověď. Ot

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Aa (bez ověření), 29. Září 2016 - 20:33

    V par. 1185 odst. 2 OZ se uvádí, že spoluvlastníci zmocní zástupce, který bude VYKONÁVÁT jejich práva. Chápu to jako generální PM. Žili jsme bez PM manželů 20 let a nikdy jsem neslyšel o žádném problému. Pokud text PM kopíruje text zákona, tak je OK. I když existuje jedno soudní rozhodnutí, kde se říká, PM pro účast na jednání neznamená, že daná osoba může hlasovat a musí být další pro každé hlasování. To však vypadá skutečně na studený náčinek na hlavu soudce. Nejčistší řešení by bylo uvést ve stanovách generální PM a bylo by vše jasné. Je to podle mne i v souladu s vaším stanoviskem, že PM platí pro úkon, pro který byla vystavena. A úkon je vymezen slovem vykonávat, což znamená opakovaně zastupovat další spoluvlastníky.

    Vložil astrix, 11. Říjen 2016 - 0:10

    Mám ten názor, že vydaná PM by měla vzájemně zastupovat manžele, nesezdané páry, jako vlastníky bytu zapsané v KN, na schůzích SVJ. Aby spoluvlastník bytu se nechal zmocnit třetí osobou, než manželem(partnerem) nezpasaného v KN, může být rizikem, jak lehce přijít na buben, pokud je sepsaná vágně (např. slovně „k právnímu úkonu“. Právním úkonem může být např zbavení zpúsobilosti, převod bytu apod. To může přinést zmocniteli do budoucna nechtěnou trampotu.

    Vložil TN (bez ověření), 11. Říjen 2016 - 9:29

    Byl bych opatrný při používání pojmu „právní úkon“, tento pojem v NOZ nenajdete. Naopak v něm najdete pojem „právní jednání“, jehož význam se rekodifikací ale malinko rozšířil (oproti předchozímu „právnímu úkonu“).

    Spoluvlastníci či manželé neudělují žádnou generání plnou moc, ale zmocňují společného zástupce, jak ten papír nazvěte není důležité, zastávám názor, že papír nijak nazývat nemusíte. Důležité je přesné označení obou manželů, a věta, že určují společného zástupce, a vůči komu (přesné označení konkrétního SVJ).

    Tento společný zástupce pak vykonává veškerá práva, tedy i hlasuje na schůzi. Není třeba to na papíře dál rozepisovat, to už vyplývá ze zákona.

    Vložil Taisa, 30. Září 2016 - 19:29

    Nám bylo řečeno právníkem, že pro jednorázové zastoupení stačí plná moc s neověřeným podpisem a pro zastupování opakované musí být s ověřeným. A taky že tam musí být výslovně napsáno, že zmocněnec zastupuje vlastníka co se týče účasti a hlasování. Předtím nám tam chybělo slovo „hlasování“ a to prý je špatně, mohl by se pouze účastnit a nemohl by hlasovat, což by bylo na 2 věci :D

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 30. Září 2016 - 19:16

    Fajn, dáte mi tu svoji „generální plnou moc“ a já si na ni ..... Některé SV ji chtějí i ověřenou… GPM – zplnomocňuje k plnému (generálnímu) zastupování a k veškerým právním jednáním. Takže je třeba ji vymezit k čemu opravňuje (co kdybych vám narval do byt nájemníka). Nenazývejte to vůči SV GPM!

    Vložil Petr, 11. Říjen 2016 - 11:25

    Jak se zmocňuje říká v NOZ § 436 – § 488 Zastoupení

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".