Jak formulovat výzvu k nahlédnutí do podkladů dle z. 67/2013 Sb.?

Vložil Ludek (bez ověření), 26. Říjen 2016 - 20:57 ::

V lednu chci poslat svému SVJ výzvu k nahlédnutí dle § 8 zákona č. 67/2013 Sb. Protože v domě bydlím první rok a nevím, jak bude vypadat vyúčtování, které obdržím v dubnu, tak nevím, jaké podklady žádat. Musím v žádosti vyjmenovat jaké dokumenty chci, nebo „je to jasné jak facka“? Když tedy podám jednoduché žádost pouze ve znění „ukažte mi podklady dle § 8“, bude SVJ vědět, co po nich chci a všechny podklady ukáže?

Já pak v dubnu dostanu vyúčtování, kde najdu položku služby, o níž mi ale žádné podklady neukázali. Např. může jít o úklid a SVJ mi neukázalo 1) smlouvu o úklidu a 2) faktury od úklidové firmy. Lze učinit závěr, že SVJ svou povinnost dle § 8 nesplnilo?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 27. Říjen 2016 - 9:04
    1. Účetní sestava předvaha za zúčtovací období obsahující za analytické a syntetické účty zůstakty a změny stavů účtů v členění dle stran Md a Dl. Z toho se dá vyčíst souhrnné náklady za jednotlivé druhy služeb.
    2. Ze saldokonta sestava úhrady plateb jednotlivých odběratelů služeb případně dluhy z neplacení.
    3. Hodnoty odečtů, vstupní data rozvrhových základen pro rozúčtování společných nákladů na odběratele služeb.
    4. Technická data jednotek a domu vstupující do rozúčtování.
    5. Způsob rozúčtování společných nákladů na odběratele služeb – máte asi ve stanovách nebo v jiném předpisu.
    6. Způsob stanovení výše záloh za služby – metodu sestavení rozpočtu máte asi ve stanovách nebo v jiném předpisu.
    Vložil TN (bez ověření), 27. Říjen 2016 - 12:22

    Zákon 67/2013 Sb. se netýká účetnictví, domníváte se, že z dikce § 8 vyplývá i povinnost předložit v listinných kopiích účetnictví, resp. účty, na které se účtují přijaté zálohy a uhrazené náklady na služby?

    Vložil MartinII, 27. Říjen 2016 - 9:01

    Co sledovat v účetnictví SVJ, na to je zde spousta vláken. Já ověřuji (ohledně služeb) „náklady domu v Kč“, „náměr na podružných vodoměrech dům a byt“, „počet osob (pro úklid a odpadky“ jak v domě tak v bytě. My v ceně m3 nemáme cenu vodáren, ale jaká cena vyvchází dle podružných (t.j. pokud je součet podružných nižší než fakturační vodoměr, tak cena vyjde více než má účetní na faktuře vodáren). Pokud je cena vyšší o více než 20% (nepsaný uznávaný rozdíl), zajímejte se o důvody. Někdo odebírá vodu načerno, může být vadný fakturační vodoměr.

    Zajímejte se i o jiná čísla např. nedoplatky tzv. fondu oprav. Rozlišujte stav účtu SVJ a stav toho tzv. fondu oprav. Když se zeptáte výboru na stav FO, tak většinou sdělí stav účtu, což je podstatný rozdíl a když jim to budete vymlouvat, tak stále nebudou chápat, co říkáte. Pokud se třeba od účetní dozvíte částku na účtu prostředků správy domu a pozemku (tzv. FO), asi vám nesdělí, že jde o předpis, nikoli o skutečnou úhradu a stav. Od toho odečtěte částku z účtu nedoplatků.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".