Jak a kde zrušit staré Sdružení občanů BD ?

Vložil Kamila (bez ověření), 19. Duben 2014 - 21:06 ::

Dobrý den, prosím o radu, existuje SVJ (již několik let) ale souběžně také ještě staré Sdružení občanů BD. Tedy bytový dům spravují a v OR jsou zapsané na stejné adrese dvě právnické osoby, každá má vlastní IČ; jedna je v OR a druhá v RES. Fakticky dům spravuje jen SVJ ale Sdružení také papírově stále existuje. Jakým způsobem a kde se žádá o zrušení Sdružení občanů ? Dříve to bylo na ČSÚ ale to už to nedělá.

Děkuji za radu, Kamila

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Luigi (bez ověření), 20. Duben 2014 - 21:55

    Sdružení občanů BD – nemůže být zapsané v OR. Občanské sdružení vzniklo registrací na základě návrhu a podává se písemně Ministerstvu vnitra ČR. Máte určitě Stanovy, ve kterých je napsáno, jakým způsobem Vaše sdružení zanikne.

    Vložil lake, 20. Duben 2014 - 22:25

    Luigi nemá pravdu. Už jsem přece napsal, že sdružení se změnilo na spolek na základě donucujícího ustanovení zákona č. 89/2012 Sb. Je zapsáno ve večejném seznamu – v rejstříku spolků. Do tohoto rejstříku zapsalo spolky vzniklé z již existujících sdružení samo Ministerstvo vnitra (§ 125 zákona o veřejných rejstřících).

    Obsah stanov sdružení je bezvýznamný v části, která upravuje zánik sdružení. Příslušná část stanov je již nepoužitelná: sdružení nemůže zaniknout podle svých stanov, protože se mezitím přeměnilo na jinou právnickou osobu – spolek podle NOZ.

    Pan Luigi zde uveřejnil odkaz na beznadějně zastaralou webovou stránku. Co je tam napsáno již dávno neplatí: webová stránka je nejméně 16 let stará. O tom svědčí to, že autorka článku odkazuje na publikaci Štenglová, Plíva, Tomsa a kolektiv : Obchodní zákoník – komentář, 4. vydání 1996.

    lake

    Vložil laik (bez ověření), 20. Duben 2014 - 16:19

    Řekl bych, že od 1.1. 2014 se Vaše sdružení stalo spolkem dle o.z. a bude nutné provést likvidaci dle § 187 a násl. o. z.

    Vložil Kamila N. (bez ověření), 20. Duben 2014 - 19:14

    Díky, to je ta nejhorší varianta co by nás čekala, polovina bývalých členů sdružení již zemřela,účet dávno neexistuje,fakt nevím,jak bychom to likvidovali. Nebylo něco v minulosti jako že když vzniklo ze zákona SVJ mělo být automaticky zrušeno Sdružení, protože se z něj stalo SVJ ? V ČR budou stovky nezrušených Sdružení, ze kterých se staly SVJ, tak třeba je i jiná cesta než likvidace dle NOZ? Aspoň v to doufám…

    Vložil Pavel, 21. Duben 2014 - 0:59

    Kamilo,

    předpokládám, že Vaše sdružení vzniklo podle zákona č. 83/1990 Sb.

    Potom se podle § 3045/1 NOZ považuje za spolek.

    Tím pro zrušení platí § 168 a násl. NOZ a pro likvidaci § 187 a násl. NOZ.

    Jsou dva druhy přístupu ke zrušení a likvidaci, přístup aktivní a přístup pasivní.

    Aktivní je asi jasný, stál by Vás několik tisíc korun, protože zápisy do rejstříku stát zpoplatnil.

    Máte pravdu v tom, že existují stovky, spíše tisíce, občanských sdružení, které existují pouze právně, ale ve skutečnosti již žádnou činnost více let nevykonávají. Tato sdružení asi využijí pasivní přístup.

    Stát totiž v § 3041/2 NOZ a v § 122/3 zákona č. 304/2013 Sb. stanovil, že pokud spolky do 1.1.2017 nepřiz­působí společenské smlouvy NOZ resp. nepodají návrh na zápis do rejstříku, tak je po nevyslyšené výzvě soud zruší a nařídí jejich likvidaci. Pokud nebude v té době existovat člen statutárního orgánu, tak soud jmenuje likvidátora z osob zapsaných do seznamu insolvenčních správců (§194/4 NOZ).

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 20. Duben 2014 - 21:23

    Vaše naděje jsou zcela liché: V tomto státě neexistuje ani jediné SVJ, které by vzniklo tak absurdně, jak píšete Vy: „V ČR budou stovky nezrušených Sdružení, ze kterých se staly SVJ.“

    Žádné SVJ nevzniklo přeměnou ze sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů. Směšujete dohromady dvě různé právnické osoby. Občanské sdružení (nyní spolek) nemělo a nemá se SVJ nic společného.

    Na zrušení spolku se použije § 172 NOZ.

    lake

    Vložil Kamila N. (bez ověření), 21. Duben 2014 - 11:59

    Děkuji všem za příspěvky. Naštěstí jsem našla v archivu Oznámení ek.subjektu o zániku našeho Sdružení ke dni 29.5.2001, kde je způsob zániku uveden dle bodu 2) zrušení bez likvidace s 1 nástupcem (což bylo právě nové SVJ). Nicméně tedy nerozumím, proč je Sdružení v RESu a v OSS stále vedeno jako aktivní subjekt. Budu to reklamovat na ČSÚ, do jehož kompetence to v r.2001 spadalo a uvidím. Pokud neuspějeme, pak zvolíme „pasivní“ přístup zániku.

    Kamila

    Vložil lake, 21. Duben 2014 - 15:40

    Oznámení o zániku subjektu bylo absolutně neplatné. Je to vidět z toho, že ministerstvo neoznámilo zánik Českému statistickému úřadu, což by za normálních okolností bylo povinno učinit do 7 dnů ode dne, kdy se o zániku dozvědělo (§ 12 zákona č. 83/1990 Sb.).

    Oznámení o zániku sdružení „zrušením bez likvidace“ bylo právně neplatné pro rozpor se zákonem. Sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb. mohlo zaniknout pouze jedním ze dvou v zákoně vyjmenovaných způsobů:

    83/1990 Sb. Zánik sdružení § 12
    (1) Sdružení zaniká
    a) dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným sdružením,
    b) pravomocným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpuštění.

    Podle zákona tedy vůbec neexistovala možnost „zrušení“ sdružení. Zrušit právnickou osobu může její zřizovatel. Sdružení však nebylo právnickou osobou, a nemělo zřizovatele. A už vůbec bylo vyloučeno, aby se SVJ stalo „nástupcem“ sdružení. Už jsem Vám napsal, že je to nesmysl: SVJ nemá se sdružením vůbec nic společného. To si jen někdo horlivý v roce 2001 vymyslel cosi protizákonného a použil nesprávný formulář.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".