IRTN nainstalované před rokem 2014

Vložil David (bez ověření), 26. Květen 2017 - 12:46 ::

Dobrý den, musí IRTN nainstalovaný před rokem 2014 a použitý jako podklad pro rozúčtování nákladů podle vyhl. 269/2015 Sb. splňovat aktuální normu ČSN EN 834 nebo se na něho vztahuje aktuální verze ČSN normy?

Děkuji, David

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Čmuchal (bez ověření), 26. Květen 2017 - 14:48

    A on je mezi nimi podstatný rozdíl? Máte ty normy k dispozici „na sdílečku“ ??

    Vložil David_ (bez ověření), 26. Květen 2017 - 22:24

    Tak třeba umístění snímačů je před rokem 2014 definováno hodně vágně… A to umístění mě právě zajímá nejvíc – je možné použít pro rozúčtování tepla údaje z IRTN, které jsou umístěny v jasném rozporu s aktuální verzí normy ČSN EN 834 (platné od r.2014), pokud byly IRTN nainstalovnány před platností této normy?

    Normy mám bohužel k dispozici pouze pro on-line čtení…

    Vložil Čmuchal (bez ověření), 4. Červen 2017 - 2:47

    Hm, to je škoda. Nicméně mám za to, že normy nejsou už velmi dlouho „povinné“ tzn. co v je nimi v rozporu ještě není protizákonné.

    Vložil tep (bez ověření), 27. Květen 2017 - 20:04

    Davide, všechny byty měly stejné podmínky – IRTN instalované dle normy platné v době jejich instalace – není co reklamovat. Baterie u IRTN mají garantovanou životnost 10 let a výbor, kdyby je vyhodil před ukončením jejich životnosti, by si nepočínal s péčí řádného hospodáře. Jak chcete nyní jakousi reklamací dosáhnout spravedlivějšího rozúčtování? I auta, vyrobená dříve, mají jiné parametry škodlivin ve výfukových plynech, ale nikdo je nevřazuje, dokud plní svou primární funkci – tedy pokud slouží. U IRTN to je obdobné – někdo by je podle Vás musel vyhodit třeba po půl roce od jejich zakoupení, když se náhle změnila norma?

    Vložil David_ (bez ověření), 28. Květen 2017 - 14:22

    Můj dotaz byl zbytečné moc obecný… Zeptám se jinak: musí být v rámci jedné zúčtovací jednotky dodržena stejná pravidla pro určení místa instalace i pro IRTN před rokem 2014? V naší zúčtovací jednotce mají všichni, kromě mě měřiče v půlce délky a přibližně ve dvou třetinách výšky radiátorů. U mě jsou sice ve správné výšce, ale mám je nainstalované na bocích radiátorů. Je to v pořádku?

    Vložil tep (bez ověření), 30. Květen 2017 - 18:12

    Měl jste reklamovat umístění poměrových měřidel – to mělo být v celém domě stejné! Reklamovat jste to měl do 3 měsíců od doby, kdy jste se dověděl, že to máte jinak než ostatní. Každopádně reklamujte své náměry, ale co s tím má nebohý výbor dělat? Jediným řešením by bylo na jeden z radiátorů nechat namontovat ještě jeden poměrový indikátor a pak porovnat, o kolik % se liší náměry obou indikátorů náměry pak zjištěným koeficientem opravit. Je docela možné, že ten koeficient zná rozúčtovací firma anebo prodejce indikátorů. Každopádně by ho měli znát tvůrci nové ČSN.

    Vložil David_ (bez ověření), 2. Červen 2017 - 11:05

    tep, děkuji za odpověd a za rady. Náměry jsem písemně reklamoval v zákonné lhůtě (u SVJ), upozornil jsem na umístění IRTN zboku radiátorů a požadoval jsem mj. i dodání všech podkladů použitých pro výpočet korekce včetně metody korekce. Po více než mesíci po reklamaci ke mě přijel člověk z firmy, která pro naše SVJ rozúčtování provádí (zároveň prodejce a správce IRTN), ten slovně uznal, že by měřiče měly být umístěny jinde, ale jakoukoliv kompenzaci odmítl s tím, že to není jak přepočítat. Umístění „referenčního“ IRTN pro zjištění koeficientu taky odmítl. Žádná odpověď od SVJ mi do dnešního dne nepřišla (cca 6 týdnu od převzetí reklamace).

    Muže mi někdo poradit, jak postupovat dál?

    Vložil tep (bez ověření), 2. Červen 2017 - 19:33

    Od rozúčtovatele nemáte nic písemně, pro něho partnerem je SVJ. Odpověď na reklamaci byste měl dostat do 30 dnů od SVJ, pak máte možnost obrátit se na soud, ale otázkou je, o kolik Kč byste se soudil a kolik Kč by soud stál. Výbor SVJ je v tom nevinně, podle mého názoru chybu udělal ten, kdo to u Vás nainstaloval. Obávám se, že chyba byla neúmyslná a asi bude díra v legislativě, která to neřeší, takže není co žalovat. Jde o specifický případ, tak pomozte i výboru SVJ – buď Vy, nebo někdo z výboru by se měl obrátit na bezplatné energetické poradenství, kde by Vám mohli poradit, co se s tím dá dělat. Bezplatné energetické poradenství naleznete na https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".