IROP

Vložil kachnodlak, 19. Červen 2018 - 22:36 ::

V rámci celkové revitalizace (zateplení, zbylá okna, střecha, balkony, vchody) bych chtěla zkusit požádat cestou najaté zpracovatelské firmy o dataci IROP. Dnes jsem ale od toho byla zrazována, že v závěru se nám to nebude ani rentovat. Že firmy, které to zpracovávají jsou předražené, vyřízení dotace může trvat i přes rok, že se to prostě nevyplatí. Jaká je vaše zkušenost, prosím? Jsme SVJ o 26 bytech. Prý se to vyplácí jen daleko větším. Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavlina Vecerova, 12. Červenec 2018 - 16:28

  Dobrý den,

  mohu Vám zaslat kontakt na naši specialistku, která si (ať už je dům jakkoliv velký) účtuje jednotnou částku za vyřízení IROPu 55tisíc korun.

  V případě zájmu se mi ozvěte na email p.vecerova@to­manfinance.cz

  Vložil janica, 21. Červen 2018 - 14:45

  My jsme si nechali zpracovat firmou žádost o dotaci IROP začátkem roku 2016, bylo to 20%. Jednalo se o výzvu č.16. Dělali jsme jen zateplení domu, opravu lodžií a výměnu vchodových dveří. Novou střechu a výměnu oken jsme měli už předtím. Sice posuzování trvalo 5 měsíců a ještě nám to špatně propočetli. Dotace IROP se vyplácí ex-post, tzn. po předložení všech faktur a zhodnocení započitatelných a nezapočitatelných nákladů. Nemůžete s těmito penězi počítat při financování stavebních úprav. Sami bychom žádost nezpracovali, tak jsme využili služeb jedné firmy, která měla zkušenosti s jinými dotačními programy. Byla s nimi zpracovaná dohoda, která zajišťovala, že bude splacena, pokud SVJ získá dotaci. Většinou berou 2–5% z výše dotace, ale je možné se domluvit na určité částce. Na co se nesmí zapomenout, je plná moc, kterou firma SVJ zastupuje. Nesmí se zapomenout i na bod – podání námitek, kterou pověřujete firmu. Na to jsme zapomněli, vlastně ani nás nenapadlo, že dojde ze strany státu ke špatnému propočtu. Vyřizování dotace nemůže trvat rok, musíte podat žádost k určitému datu. Slušná firma vám řekne, jaké materiály je třeba doložit. Patří zde projekt, stavební povolení, usnesení ze shromáždění, že chcete provádět revitalizaci domu, souhlas se žádostí o dotaci IROP a pověření zpracovatelské firmy, Průkaz energetické náročnosti – stávají stav a budoucí, pak výpis z z rejstříku trestů pro statutární orgán, výběrové řízení. Nesmíte začít se stavebními úpravami dříve než dostanete rozhodnutí o přidělení dotace a v jaké výši. Stavební firmy už mají zkušenosti a označují faktury přidělenou značkou dotace. Je nutno se s nimi domluvit, aby rozdělili fakturaci stavebních prací, které jsou uznatelné a fakturu jinou za práce nesouvisí se zateplením (např. oprava dveří v suterénu, rekonstrukce elektro,..). V účetnictví se dotace vede odděleně a přehledně. Máme dům, kde je 32 BJ. Po kontrole a výpočtu započitatelných nákladů jsme dostali méně než jsme předpokládali. Stačilo nám to ale na zasklení lodžií, vlastníci doplatili 500 Kč. Jestliže je možnost získat dotaci, proč to nezkusit. Můžete je použít třebas na splátku úvěru, na další opravy v domě, malování, nové lino, apod. Nedokládáte, na co jste finance použili.

  Vložil Petr Šťastný (bez ověření), 20. Červen 2018 - 11:21

  Finanční profit je přece lehce spocitatelny. Projekt + dotační management je za cca 200.000, tak jak je zde již zmíněno. Samozřejmě jsou i firmy, které za to chtějí 500 nebo i 700.000 z mi­lionové dotace, mám i takové nabídky na mou poptávku… K tomuto přičtěte cenu opatření, která budou navržena navíc k vámi zamýšlenénu zatepleni, aby byly splněny vypoctove ukazatele, budou li nějaké takové nutné. Výše dotace 30% z rozpočtu – projekt – dotační management – opatření navíc = čistá dotace. Já organizují zateplení dvou domu, jeden malinký za cca 960.000 a tady jedeme bez dotace, protože by to byl šul nul, na druhém je to akce za 4. 000.000 a nevím proč si za 245.000 nákladů navíc nenechat vyplatit 1.200.000kc. Ano, časová náročnost tam je, letos nezacnete, ale to je podle mě stejně jisté vzhledem k vytíženosti kvalitních stavebních firem. Pokud budete chtít, poskytnu kontakt na dvě firmy zabývající se dotacemi s rozumnými cenami. Závěrem tedy takto : nad 1.500.000 se dotace z IROP již vyplatí.

  Vložil Bartova (bez ověření), 16. Duben 2019 - 7:39

  Dobry den, mohla bych taky poprosit o kontakt na vám uvedené dvě firmy, zabývající se dotacemi s rozumnými cenami ? Byla bych moc ráda. Dekuji. Bártová

  Vložil kachnodlak, 20. Červen 2018 - 22:10

  Děkuji za reakci a mohu Vás tedy poprosit o kontakty. Děkuji.

  Vložil jilas123 (bez ověření), 20. Červen 2018 - 10:03

  Neřekl bych. Nyní mám na domě o 36 bytech 30% dotaci a při 7,5 mil revitalizaci dostaneme zpět cca 2,25 mil. Navíc jsem nechal vyměnit i 2 výtahy za 2,1 mil. a i na to mi firma udělala dotaci 30%, takže návratnost 700 tis. Firmu jsme zaplatili 210 tis za zateplení + 80 tis za výtahy (v tom je dozor, zpracování úvěru, projektové dokumentace, vyřízení IROPu atd). Když to sečtu, je to 290 tis. na které také dostanu dotaci 30%!! Takže v tom nevím vůbec žádný problém. Dotace je vyplacena za cca 4 měsíce, kdysi to byly jen 2. Ale jak se začíná vehementně zateplovat, tak čekací doba se prodloužila. Ale urcite se to vyplatí.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".