instalace soukromé zásuvky na 230V

Vložil plastron, 6. Březen 2020 - 11:28 ::

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli mi někdo poradí. Ve společném sklepním prostoru máme hlavní rozvaděč elektřiny. Tam jsem si odbornou firmou nechal za můj bytový jistič přidat proudový chránič ze kterého mám odborně, samozřejmě s revizí, dotažený kabel v liště do mého soukromého sklepního prostoru. Tam je instalována zásuvka na 230V. Otázka zní, jestli jsem byl povinen, informovat o tom zbývající majitele bytu, popřípadě žádat souhlas většiny. Vše jsem udělal na vlastní náklady a elektřinu mám ze svého. Moc děkuji za případnou odpověď. Martin

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil * (bez ověření), 10. Březen 2020 - 14:12

    Tohle je obecně problém, díra v zákoně.

    Zákon řeší poškozování a odstraňování cizí věci.

    Zákon neřeší přidávání předmětů na cizí věc.

    V daném případě jste do společných částí domu (tj. do cizí věci) bez předchozího souhlasu vlastníka věci přidal svůj vlastní předmět (kabel, jistič, proudový chránič ad.).

    Zákon na takovouto situaci výslovně nepamatuje.

    Je kabel a další přidané předměty vůbec ve Vašem vlastnictví? Technická vedení ve společných částech domu jsou typicky společnou částí domu.

    Vlastník věci by mohl Vaše předměty na Vaše náklady odstranit a uložit je do úschovy (opět na Vaše náklady).

    Vložil Laky (bez ověření), 10. Březen 2020 - 11:36

    Proč se ptáte, někdo něco namítá? Omezil jste nebo poškodil něco?

    Vložil plastron, 10. Březen 2020 - 13:57

    Soused namítá, že jsem použil společnou zeď ve společných sklepních prostorách, kde jsem pod stropem ve stávající liště natáhl kabel do mého sklepa. Neomezil jsem nikoho a nic jsem nepoškodil. Elektřinu mám ze svého hlavního jističe. Vše bylo realizováno odbornou firmou. Nechybí samostatný proudový chránič pro tuto zásuvku.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 6. Březen 2020 - 12:02

    Tažením kabelu v liště jste zasáhl do společných prostor domu, takže samozřejmě ano, souhlas byl potřeba.

    Vložil plastron, 6. Březen 2020 - 12:50

    Děkuji za odpověď.

    Vložil JaVa, 6. Březen 2020 - 12:35

    Nejenom to,ale dotyčný svým jednáním zasáhl i do hlavního rozváděče a rozvodu el.energie v domě.

    § 1175/89/2012 Sb.,

    (1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části."

    To,že to provedla odborná firma a rev.technik vypsal revizní zprávu ho neomlouvá.

    „Stále zde chybí to hlavní.Proč a k jakému účelu tu zásuvku ve sklepních prostorách vlastník jednotky vlastně potřebuje a používá? Jestli by se na to neměli podívat, třeba Hasiči?Také postrádám reakci statutárního orgánu SVJ, na "černý rozvod“ ve společných částech domu?

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil Hubert (bez ověření), 6. Březen 2020 - 14:20

    Nevidim v tom nic divneho.

    Napr. ma pronajaty prostor a chce vyuzivat elektrinu a nechce krast elektrinu napr. ze spolecneho osvetleni. Take o tom uvazuji.

    O cerny rozvod se nejedna, nebot to ma zapojene ze sveho mereni. "černý rozvod“ .. chapu kdyz nekdo odebira elektrinu na jiny ucet.

    Hasicum je to jedno.

    Jedine co by mi vadilo je sfazovani, dale dle CSN by takovy rozvod mel mit samostane vypinani v danem prostoru ( ne jisticem v byte ), splnovat impedanci okruhu. Urcite bych nepreferoval v danem prostoru 2 merene site ( napr. dum, clen SVJ )

    Urcite by mel byt souhlas vyboru .. aby to nikdo svevolne nestrihal, s dodatkem ze po ukonceni sam odstrani na sve naklady a uvede do puvodniho stavu.

    Vložil JaVa, 6. Březen 2020 - 15:00

    „O cerny rozvod se nejedna, nebot to ma zapojene ze sveho mereni. "černý rozvod“ .. chapu kdyz nekdo odebira elektrinu na jiny ucet.“

    Pletete si „černý odběr“el.energie, s neoprávněným zásahem do společných prostor,kde si vlastník jednotky nainstaloval"na černo",bez souhlasu SVJ, svůj vlastní kabelový rozvod el.energie,který jsem já zkráceně nazval- „černým rozvodem“.

    Přeji Vám hezký den.JaVa

    Vložil Hubert (bez ověření), 6. Březen 2020 - 15:16

    Asi máte na mysli něco v tomto způsobu …

    V případě, že vlastník jednotky při užívání společných částí porušuje obvyklý způsob jejich užívání, nebo např. umístí ve společných částech některé předměty anebo jinak užívá společné části v rozporu s obvyklým užíváním

    Umístěním dalšího kabelu do společné elektro lišty, eventuelně umístěním samostatné elektro lišty na stěně u stropu, čímž

    … významně omezil práva ostatních při využívání společných prostor.

    Znám lidi, kteří by si tu ledničku či mrazák ve sklepě dali bez mrknutí oka na společný rozvod baráku a ještě ostatní sprdli.

    Obecně preferuji vždy dohodu, a říkal jsem že by o tom měl výbor vědět a obecně mi takovéto věci nevadí

    Vložil All .. (bez ověření), 6. Březen 2020 - 16:41

    Určitě je vždy dobré kde se v případě jakékoliv katastrofy nachází nějaké jídlo, zvlášť v prostorách SVJ.

    Vložil Hubert (bez ověření), 6. Březen 2020 - 14:22

    Asi by bylo zbytecne tahat tolik kabelu, ale pak to udelat ze spolecneho rozvodu a ke kazdemu odbernemu mistu pak dat podruzne mereni a uctovat o tom samostatne.

    Vložil plastron, 6. Březen 2020 - 12:51

    Děkuji za odpověď

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".