Havarie

Vložil Karel.D, 15. Říjen 2018 - 9:08 ::

Ve stanovách SVJ je uvedeno že v případě havarie lze čerpat finanční prostředky s fondů oprav v neomezeném množství bez předchozího schválení. Pojem havarie není blíže uveden. Jak bránit zneužití. Předem děkuji za odpověď.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jarda_, 18. Říjen 2018 - 14:57

  Pokud se ptate obecne, tedy preventivne, tak dle meho nazoru je to standardni klauzule pro moznost odvraceni nenadalych skod. Zneuzit se to moc neda. Kdo ma podpisove pravo, ten stejne muze nakladat s uctem, aniz se cokoliv v danou chvili dozvite.

  Mozna bych doplnil byt clenem svj, do stanov povinnost do 7 dnu pro vybor ci prdsedu, od nastale skody informovat cleny svj napriklad emailem ci doporucenym dopisem anebo datovou schrankou (18 Kc), k cemu doslo a ze doslo k cerpani xxxxx kc.

  Aby se ta skoda napriklad nemohla tajit pred nekterymi vlastniky treba rok az do dalsi schuze apod.

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 18. Říjen 2018 - 16:55

  Jardo, co to máš za matroš?

  Vložil VN (bez ověření), 17. Říjen 2018 - 9:36

  bych viděl cca následovně. Jde o situaci,kdy je třeba provést ihned zásah.A kdy opoždění tohoto zásahu může představovat bezprostřední riziko škod velkého rozsahu, které budou nakonec vyšší než cena samotné opravy. Respektive..pokud Vám dnes začne protékat střechou, musíte ihned opravu realizovat. Protože pokud začnete nejprve realizovat výběrové řízení a svolávat shromáždění , může se stát, že vám následující liják způsobí škody za statisíce , přičemž cena samotné opravy by mohla být řádově v desetitisících.

  Vložil Karel.D, 17. Říjen 2018 - 13:21

  Domnívám se že pokud pověřený předseda na realizaci opravy spotřebuje všechny prostředky z fondu oprav a oprava uhrazena ze 2/3. Zbytek to asi 40 tisíc na 3 pokojový byt musí uhradit vlastníci. V takovém případě by shromáždění mělo být mělo být svoláno.

  Vložil VN (bez ověření), 18. Říjen 2018 - 10:40

  Dle mé praxe jsou náklady na opravy nenadálých , neočekávaných havarijních situací nízké. Na to musíte mít našetřeno. Pokud nemáte , je někde něco špatně. Pokud je někde ve vašem domě nějaká průserová záležitost, kterou léta přehlížíte a neřešíte a pak najednou se stane průser a potřebujete miliony , které nemáte…poté je samozřejmě nutné svolat shromáždění a společně řešit jak dál. Nicméně tento případ si vykládám tak , že vaše vedení totálně nefunguje. Snadněji se řeší oprava tak , že se naplánuje předem. Máte čas vypsat výběrové řízení , pokusit se tlačit dodavatele cenově níže atd. Pokud potřebujete opravu teď hned , musíte brát prvního řemeslníka , který má čas a který bude ochoten vám to opravit. Lhostejno , kolik za tuto opravu bude chtít.

  Vložil anonymouk (bez ověření), 15. Říjen 2018 - 17:15

  A co tak napsat než to odešlu že jsme družstvo?

  Vložil Karel.D, 15. Říjen 2018 - 20:08

  V domě kde je více než 50 procent družstevníků se převedením bytu do vlastnictví ztrácíte možnost rozhodováni o společných částech domů. O tom rozhoduje stále družstvo. Proto i zvolení předsedy společenství z řad vlastníků nemá větší smysl. O účelném hospodaření mohou rozhodnout družstevníci na schůzi samosprávy. Družstvo by mělo jejich rozhodnutí na shromáždění respektovat.

  Vložil a (bez ověření), 15. Říjen 2018 - 11:47

  Panebože, vy jste dáreček pro vaše svj. Když výbor nechá odstranit havárii, tak zneužije finanční prostředky. Na místě vašeho výboru bych ani nehnul prstem, abyste si tu havrii dostatečně užil.

  Vložil Karel.D, 15. Říjen 2018 - 12:32

  O použiti finančních prostředků rozhoduje v tomto případě bytový technik na SBD v řádném pracovním poměru a za správu SVJ platíme. Odstranění havarie je v jeho pracovních povinnostech. Pověřený a zároveň majoritní vlastník je SBD.

  Vložil anonymouk (bez ověření), 15. Říjen 2018 - 10:10

  Můžete si stanovit co je to havarie, ale asi to nemá smysl. A co když to neomezené množství na kontě nebude?

  Vložil Karel.D, 15. Říjen 2018 - 10:28

  SVJ může požádat o úvěr, ten musí schválit 3/4 vlastníků ze všech vlastníků.

  Vložil 888 (bez ověření), 15. Říjen 2018 - 10:43

  Karle, tristone vám již odpověděl. Když výboru nevěříte, nechte se zvolit sám. Ty 3/4 všech máte ve svých stanovách?

  Vložil tristone, 15. Říjen 2018 - 9:18

  Jediná funkční obrana je volba schopného a zodpovědného Výboru a průběžná kontrola ze strany vlastníků.

  Pokud to zkusíte nějak přesně popsat, tak stejně nejspíš při první havárce zjistíte, že jste se střelili do vlastní nohy a zrovna v tomhle případě má Výbor kvůli pravidlům svázané ruce. Zákon schválnosti je neomylný.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 15. Říjen 2018 - 11:11

  a požádat o vyjádření k návrhu sanance havarie např. střechy nebo pláště pokud se nejedná o pojištěnou škodu. My máme nastaveno, že havárií se řeší konkrétní lokální závada a pokud je to vhodné řešit celkovou rekonstrukcí (sítí nebo třeba střechy) nechá předseda zpracovat rozpočet a per rollam schválit. Finanční omezení je nešikovné a řešení lokálního problému také neschvalujeme.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".