garáže

Vložil Alžběta (bez ověření), 1. Červen 2018 - 12:57 ::

Dobrý den, musíme ze zákona založit společenství vlatníků, když máme 16 garáží v jednom celku? Každý ale máme své číslo pozemku.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil franos, 4. Červen 2018 - 11:56

  Dobrý den, jak je to zapsané v katastru nemovitostí? Jde o jednu budovu (s jedním popisným číslem) na jednom LV, ve které je 16 nebytových jednotek, každá na samostatném LV (a žádné další jednotky)? Nebo je to 16 (samostatných) budov vedle sebe, z nichž každá je součástí samostatného pozemku pod ní? Jsou nějaké části stavby společné (zdi, přípojky…)?

  Vložil Jan77 (bez ověření), 2. Červen 2018 - 8:12

  Velmi záleží na tom, co myslíte pojmem „v jednom celku“. Nahlédněte do katastru http://nahlizenidokn.cuzk.cz , uvidíte tam, jak sou právně garáže vymezeny.

  Pokud je co garáž, to budova, pak SVJ logicky nevzniká.

  Nebo je to jediná budova (garážový dům) formálně nerozdělená na jednotky, kterou (celou) všichni vlastníte podílově, pak SVJ také nevzniká.

  Anebo je to budova rozdělená na (nebytové) jednotky (jednotlivé garáže) , kde každý vlastní tu svou a pak se SVJ zakládá nebo již existuje.

  Vložil Markéta Gr., 1. Červen 2018 - 13:32

  řešilo se dříve na : http://www.portalsvj.cz/…tniku-garazi

  V tom případě se nejedná o jednu budovu, nýbrž o větší množství samostatných budov, stojících vedle sebe a nijak navzájem stavebně nepropojených. Je vyloučeno, aby vzniklo SVJ. lake

  Ale podle rejstříku jsou evidována i společenství garáží, jako např zde: http://www.svg.estranky.cz/

  Zákon říká: http://zakony.centrum.cz/…il-4-oddil-5

  § 1158 (1) Bytové spoluvlastnictví je spoluvlastnictví nemovité věci založené vlastnictvím jednotek. Bytové spoluvlastnictví může vzniknout, pokud je součástí nemovité věci dům alespoň s dvěma byty. (2) Co je stanoveno v tomto oddílu o bytu, platí také pro nebytový prostor, jakož i pro soubor bytů nebo nebytových prostorů.

  Tedy bych postupovala jako při založení SVJ…ale garáže asi nemají žádný společný majetek…takže netuším k čemu SVJ.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".