Fotovoltaika

Vložil Petr Kozár (bez ověření), 10. Leden 2023 - 9:26 ::

Dobrý den. Mám dotaz stran rozdělení společné střechy na instalaci fotovoltaiky některých členů SVJ. Lze jednoduše rozdělit plochu střechy dle spoluvlastnických podílů? Samozřejmě spravedlivě dle orientace na světové strany – třeba 50% západ a 50 % východ. Nebo je třeba na schůzi schválit změny účelu využití střechy – tedy 100% souhlas spoluvlastníků, nebo to zatím nemá legislativní oporu a tedy zatím nic. SVJ jako takové nemá aktuálně zájem využívat střechu jako společnou investici nebo využívat fotovoltaika společně. Díky

  • užívání společných částí

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Hubert (bez ověření), 11. Leden 2023 - 21:44

Nechapu proc se vsude na SVJ cpe fotovoltaika ci se nekdo snazi samostatne podnikat ve spolecnych prostorach na ukor ostatnich.

Pokud by jste si zridili na strese pristavaci heliport, melo by to vetsi spolecne vyuziti do budoucna jak pro IZIS, tak i casem pro cleny SVJ.

Vložil Justitianus, 10. Leden 2023 - 12:26

Samozřejmě že je možné dohodnut se a určit na střeše zóny, stejně jako se vytyčují stání v podzemním parkovišti.

Nevím co míníte pojmem „účel využití střechy“. Stavební právo takový pojem nezná.

Justitianus

Vložil P. K. (bez ověření), 13. Leden 2023 - 9:18

Díky. Myslel jsem tím to, že střecha je nad půdou a půda je společná. Když tam budou soláry, nemůžou tam být v budoucnu třeba byty, skladovací prostory… Bohužel mé právní vzdělání je mizivé a z toho co vím mi vyplynula nutnost svolat schůzi, nějak formulovat?? k čemu budeme do budoucna střechu a půdu využívat a to všechno nějak zapsat.

Vložil Zulu (bez ověření), 13. Leden 2023 - 12:32

A proc by tam nemohly byt byty, myslite kvuli oknum na sedlove strese? No tak by se sem tam nejaky panel vyjmul a okno udelalo presne do diry misto panelu, to by naopak bylo lepsi vyuziti. Zvlast kdyz na to budete myslet predem (a nekde bude misto kam se ty vyndane panely presunou).

Mate moznost si takove pravo vyminit predem, pokud tedy hodlate “rozparcelovat” strechu podle podilu a aby si kazdy osadil / zaplatil sve panely. A pri tom drzaky na FVE muze vyprojektovat SVJ.

Osobně bych asi navrhnul následující řešení:

na střeše si mohou umístit solární panely všichni, kteří chtějí s tím, že bytové jednotky které nechtějí, získají OPCI na to, že v budoucnu budou moci odkoupit za zůstatkovou cenu nebo tržní cenu své podíly. Případně přistoupit na čerpání výhod společného rozvodu.

v tom by přece neměl být problém, ne?

Vložil radka2222 (bez ověření), 10. Leden 2023 - 10:12

nelze

Vložil Aby bylo jasno (bez ověření), 10. Leden 2023 - 17:04

Argument by nebyl? Nebo ve své neznalosti jen blemcáte, aniž tušíte?

Vložil Pavel II (bez ověření), 10. Leden 2023 - 18:18

takže souhlas podle stanov, předpokládám všech vlastníků. Nejde jen o vlastní panely ale také el. instalaci, umístění dalších zařízení a případně baterií.

Vložil Justitianus, 10. Leden 2023 - 20:23
  • Pavel II napsal: „… souhlas podle stanov, předpokládám všech vlastníků … “

To je nesprávné. Právnická osoba SVJ s tím nemá vůbec nic společného! SVJ je pouhým údržbářem a opravářem cizího majetku. Nemá ale žádnou pravomoc v rozhodování mezi spoluvlastníky.

Toto je typická záležitost kterou si řeší pouze spoluvlastníci střechy mezi sebou podle § 1169. Výsledkem je úprava prohlášení a jeho vložení do sbírky listin katastru.

Justitianus

Vložil FVE (bez ověření), 11. Leden 2023 - 17:10

V našem domě se každoročně snažíme prosadit na schůzi FVE na střechu. Každoročně to skončí u konstatování předsedy, že střecha FVE neunese.

Může mi prosím někdo vysvětlit, jak to, že věžák panelák z konce 70.let neunese FVE, ale tuny sněhu unese, dřevěné sedlové střechy FVE unesou atd.?

To je nosnost panelákové střechy opravdu tak omezená?

Vložil Patrik Matejovič (bez ověření), 18. Květen 2023 - 7:50

Zdravím, panely váží včetně konstrukce pro rovné střechy 25kg/m2. FVE pro bytové domy je velice ožehavé téma a spousta firem se tváří, že tomu rozumí. Dle současné legislativa je reálné realizovat FVE na bytových domech pouze jedním způsobem. Výhody jsou nesporné a úspory jsou vysoké. Návratnost je v průměru pro celý dům okolo 5-ti let. Další aspekt je, že EU nařizuje nově, aby každá budova měla svou FVE. Pokud Vás zajímají bližší informace, klidně volejte: 737824913

Zdraví Patrik

Vložil Zulu (bez ověření), 13. Leden 2023 - 12:25

Fve panely skoro nic nevazi vzdyt je to hlinik a sklo. Asi to predseda chce odbyt a dat k ledu.

Spise je dnes draha prace.

Vložil P. K. (bez ověření), 13. Leden 2023 - 9:47

Vyjádření statika, si myslím, do rozpočtu díru neudělá.

Vložil Tonda. (bez ověření), 11. Leden 2023 - 19:32

A co kombinace FVE + tuny sněhu, může se uvažovat i tato varianta?

Vložil FVE (bez ověření), 11. Leden 2023 - 19:56

Nepochopil jsem váš příspěvek, můžete jej trochu rozvést pane statutár? Děkuji.

Vložil P. K. (bez ověření), 13. Leden 2023 - 9:04

Dobrý den. Děkuji všem, že si našli čas na reakci. Jsem totiž předseda SVJ o 8 bytových jednotkach. Vlastnické podíly jsou vzhledem k různým velikostem bytů velmi rozdílné a ekonomické možnosti podilniků velmi různé. Máme vcelku rozsáhlé společné prostory, máme prakticky vyčerpané možnosti zateplování. Topime dálkovým teplem. Fotovoltaika se u některých vzhledem k volným prostředkům stává tématem, pro jiné je to nereálné. Chci spravedlivě zajistit možnost aktuálně pořídit fotovoltaiku majetnějším, ale do budoucna nehendikepovat ty, kteří na to aktuálně nemají. Diky

Vložil Patrik Matejovič (bez ověření), 18. Květen 2023 - 7:51

Dobrý den, chcete bližší nezávazné informace ohledně problematik FVE pro bytové domy. Jsem Vám k dispozici: 737 824 913. Patrik Matejovič

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".