Fond oprav

Vložil null (bez ověření), 30. Červenec 2014 - 7:28 ::

Dobrý den, potřebuji poradit od kolika byt jednotek se platí fond oprav .. byty tady jsi každý odkoupil každy má svou zahradu všecko… jsme tu jinak celkem 4byt jednotky je nutné vůbec fond oprav platit?? když tady si každý opravuje to svoje za své náklady a Paní co to jakože má nastarosti fond oprav tady za ty dlouhá léta nic neudělala? A teď chce dělat novou střechu a chce si ještě na to vzít půjčku že ve fondu není dost peněz jenže dvě rodiny nesouhlasí zkrátka tím že splací hypotéku a nemají na další splátky… Děkuji za odpovět

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil katka pribylova, 31. Červenec 2014 - 8:05

    Můžu se tedy zeptat můžeme tady paní sousedku sesadit s funkce? Když jse nám nelíbí jak s našimi penězi nakláda? a Fond oprav musí být nebo nemusí? Když jsi každý opravý vše co je potřebné radeji za své náklady? Páč jse tady stejně nikdo na ničem neschodneme.

    Vložil katka pribylova, 30. Červenec 2014 - 19:33

    Takže ještě tedy když tedy odmítáme fond oprav neplatit nemůže nás dát k soudu? Jsem slyšela že fond se platí teprve až od 5byt jednotek?

    Vložil Petr, 13. Srpen 2014 - 15:05

    Ve své domácnosti (byt, chata) také nemáte tzv. fond oprav na opravu střechy, plotu atd. Takže také střecu, plot neopravujte ?

    Bez SVJ se řídíte §1115 až 1156. Ve starém Obč. zák. 40/1964 to bylo napsáno myslím jasněji.

    Vložil lake, 30. Červenec 2014 - 20:10

    Paní Katko,
    co jste kdesi slyšela je úplný nesmysl. Žádný zákon se o jakémsi „fondu oprav“ nezmiňuje. To nezávisí na tom, zda má dům tři, čtyři, pět bytových jednotek, nebo třebas padesát bytových jednotek.

    Přečtěte si prohlášení vlastníka budovy. V něm najdete pravidla pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou, údržbou a opravami společných částí domu, pravidla pro správu společných částí domu, označení osoby pověřené správou domu.

    Bez znalosti obsahu prohlášení vlastníka nevíte o Vašich právech a povinnostech vůbec nic.

    lake

    Vložil Kolemdoucí (bez ověření), 31. Červenec 2014 - 13:40

    To prohlášení vlastníka budovy najdu prosím kde? Řeším něco podobného … koupili jsme byt, 4 bytové jednotky, fond oprav také a SVJ jen „naoko“.

    Vložil lake, 31. Červenec 2014 - 13:45

    Prohlášení vlastníka budovy je vloženo ve sbírce listin na katastrálním úřadu. Nahlížení do prohlášení se realizuje kopírováním, úřad účtuje asi 20 Kč za stránku.

    lake

    Vložil Kolemdoucí (bez ověření), 1. Srpen 2014 - 13:10

    Takže prohlášení vlastníka budovy je, že budovu vlastní majitelé těch 4 bytových jednotek. SVJ neexistuje, jen „naoko“. Rozúčtování plynu a el. energie provádí důvěrník, na jehož účet se zasílají peníze – zálohy včetně fond oprav – vlastníci. Chápu-li dobře, žádný fond oprav neexistuje, tzn. nemusím jej platit (si ty peníze můžu dávat na svůj vlastní účet a v případě potřeby použít, budou-li žádat tolik a tolik např. střechu). Nebo se pletu?

    Vložil Petr, 13. Srpen 2014 - 15:27

    SVJ může být dle NOZ založeno myslím i v domě s méně než 5 bytů.

    Prohlášení vlastníka je, když je vyhotoveno. Najděte si zde diskusi, nebo informace na internetu.

    Správa bez vzniku společenství vlastníků § 1191 – „Nevzniklo-li společenství vlastníků, použijí se …“

    Prohlášení „§ 1166 (1) Při rozdělení práva k nemovité věci … (2) .. Nevznikne-li v souvislosti s rozdělením společenství, …“

    Když opravujete společnou střechu, uděláte to stejně tak, jako když se jedná o objekt bez rozdělení na byty, tedy když jde o tzv. ideální podíl. Najdete si firmu nebo nakoupíte materiál a objednáte meloucháře. Na materiál a meloucháře se složíte podle velikosti svého podílu.

    Neposílejte peníze na cizí účet.

    Vložil lake, 1. Srpen 2014 - 17:57

    Potvrzuji, že žádný „fond oprav“ neexistuje. Žádný zákon ani jiný celostátně platný právní předpis se o „fondu oprav“ nezmiňuje. Nejste povinen nic platit na takový neurčitý a tajemný účel.

    Něco jiného jsou zálohy na správu domu a pozemku. Ty jste povinen hradit, pokud si to vlastníci jednotek odhlasovali (většinou přítomných hlasů na shromáždění). Ovšem tyto zálohy se nikdy neplatí „naslepo“. Jsou určeny pouze na náklady, které bude nutné v budoucnu vynaložit. Musí tedy být předem známo na co se tyto zálohy vybírají a kdy se použijí.

    Placení záloh „pro jistotu“, „na havárie“, nebo obecně bez jasného a jednoznačného důvodu je tedy vyloučeno.

    lake

    Vložil TV (bez ověření), 13. Srpen 2014 - 12:57

    O fondu oprav toho tady už bylo napsáno hodně. Lake říká, že neexistuje a má pravdu. Co tedy dělat, když nechci platit každý rok různé částky dle aktuální nutnosti, ale raději chci platit „někam“ stálé platby, které pokryjí běžný roční provozní náklady i velké (očekávané či neočekávané) výdaje?

    My používáme (našich stanovách zakotvené) platby na „dlouhodobé zálohy na správu domu a pozemku“ (v účetní osnově účet 649 80 – zúčtování dlouhodobých záloh). tomuto účtu se nesprávně říká Fond Oprav. Aby byl splněn Lakův požadavek, že se nesmí platit naslepo, nechali jsme schválit Shromážděním „plán oprav na dalších 25 let“, kam jsme dali opravy střechy, výtahů atd. Pak jsme částku rozpočítali na měsíc (a m2, podle kterého do záloh přispíváme). Když výběr převyšuje reálné výdaje, sníží Shromáždění sazbu/m2 a naopak. Tím jsme splnili všechny podmínky pro vybírání takovýchto plateb a nikdo ze spoluvlastníků nikdy nic nenamítal. V účetních čtvrtletních sjetinách vidíme, kolik na dlouhodobých zálohách účetně máme (fyzicky na účtě je to méně o nesplacené pohledávky za neplatičema). Diskuze se vedou na Shromáždění o sazbě na m2, ale to je jeho právo. Pokud částku podstřelí, tak jen za pár let budou muset všichni jednorázově sáhnout do peněženky a rozdíl dolepit. Na závěr dodám, že plán investic je trochu „přifouknutý“ tak, aby pokryl i neplánované výdaje :o))

    tv

    Vložil Pavel, 13. Srpen 2014 - 13:42

    TV,

    prosím, pište něco do předmětu, děkuji.

    Fond oprav jako účetní kategorie existovala, existuje a pokud se budou platit nezálohové příspěvky, tak se jeho výskyt rozšíří. Viz ČÚS 413.

    Něco jiného je, že někteří nepřesně tvrdí, že mají platit do fondu oprav. To je samozřejmě nesmysl s daňovými konsekvencemi.

    Platí se příspěvky nebo zálohy na příspěvky.

    Pokud se platí zálohy na příspěvky, tak je možnost tvorby fondu ve skupině 91 minimální. SVJ účtuje o zálohách na účtu záloh nikoliv na „fondu oprav“.

    Pokud by ale členové SVJ platili příspěvky, tak je velmi pravděpodobné, že by vznikl výsledek hospodaření ve skupině 93 a ten by se převedl do fondu ze zisku ve skupině 91 s názvem např. fond oprav.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil katka pribylova, 30. Červenec 2014 - 19:26

    Děkuji moc toto jsem potebovala vedet :-)

    Vložil katka pribylova, 30. Červenec 2014 - 16:45

    Byty každý vlastní +zahrada+garaž má každý společně jen využíváme parkoviště před barákem a prádelna je společný prostor ale ta je prázdná ta se nevyužíva dlouhá léta na nic.. Chci se právě zeptat jestly je to právnicky napadatelné když nebudeme fond oprav platit páč vůbec se nám nelibí jak paní co to ma nastarosti jak stim nakláda, pak se chci zeptat jestly máme pravo hlasovat o nového správce když jsme tu nový v tom baráku .. Pak tu právě mámae souseda který nás napadal slovně kvůly tomu že nechceme novou střechu že by jsme raději chtěli vrata aby nám naše málé ratolesti neutekli bydlíme hnedky blízko u silnice a u vody a nejsme právě sami kdo by to chtěl udělat jsme tu dvě rodiny proti dvoum

    Vložil lake, 30. Červenec 2014 - 17:03

    Neodpověděla jste jednoznačně na můj dotaz, ale budu předpokládat, že jde o dům se čtyřmi jednotkami, ve kterém nevzniklo SVJ.

    Ohledně „fondu oprav“ je to velice jednoduché: žádný fond oprav neexistuje a Vy nejste povinna nic takového nikomu platit.

    O opravách domu se vždy hlasuje. Nutný je souhlas tříčtvrtinové většiny vlastníků jednotek, počítáno podle spoluvlastnických podílů (nikoliv podle prostého počtu hlasujících). Takže hlasováním rozhodnete, zda se nejdříve opraví střecha, nebo se opraví vrata.

    Pokud nebude schváleno, soused může nadávat jak chce, ale nic s tím nenadělá. (Leda že by se obrátil na soud.) Poměr sil dva vlastníci proti dvěma je nejspíš takový, že žádná z obou skupin nic sama neprosadí. Měli byste se dohodnout na plánu budoucích oprav.

    lake

    Vložil lake, 30. Červenec 2014 - 8:21

    Napřed je nutné zjistit a napsat sem, jaký je právní stav:

    • zda jste všichni podílovi spoluvlastníci budovy a zahrady, nebo
    • zda jste vlastníky jednotek v domě, rozděleném na jednotky a společné části.

    Ve druhém případě nejste spoluvlastníkem budovy a parcely, nýbrž jste vlastníkem bytové jednotky a spoluvlastníkem společných částí domu (podle zákona č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů). To je zásadní rozdíl z hlediska hospodaření se společným majetkem.

    Teprve až budeme toto vědět, můžete dostat nějakou použitelnou odpověď.

    lake

    Vložil MartinII, 30. Červenec 2014 - 21:15

    „tady si každý opravuje to svoje za své náklady“ "Paní co to jakože má nastarosti fond oprav tady za ty dlouhá léta nic neudělala? A teď chce dělat novou střechu a chce si ještě na to vzít půjčku že ve fondu není dost peněz!

    Za své náklady si opravujete to svoje, ale čí je střecha nebo fasáda ?

    Jak má na starosti fond oprav, když neexistuje ? Posíláte (skládáte) asi peníze na její účet. Pochybuji že máte účet společný. Paní potřebuje další peníze asi na dovolenou, tak tvrdí, že jste jí jich dali málo. Víte, kolik jich tam účetně je ? Dostáváte vyúčtování ? A je otázka, zda tam jsou a kdo má k nim přístup.

    Vložil katka pribylova, 31. Červenec 2014 - 10:52

    To máte pravdu dekuji moc za pomoc

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".