Financování zahrady

Vložil Anonymous, 3. Březen 2008 - 10:34 ::

Dobrý den – tento týden budeme mít členskou schůzi, která má rozhodnout o rozdělení nákladů na koupi zahrady (naskytla se nám možnost dokoupit přilehlou zahradu k našemu domu, kterou již po léta využíváme). Jaký je ověřený či řekněmě spravedlivý postup – je nás 24 SVJ s různými podíly (dle m2 – od 22 m2 až po 120 m2). Malé byty nechtějí platit více, ale zahradu chtějí používat jak jsou zvyklí, takže preferují dle m2, naopak velké byty chtějí – pokud budou všichni zahradu stále využívat jako dosud, rozdělení ma 24 stejných dílů nebo když dle m2, pak zahradu rozparcelovat. Oba přístupy jsou logické, vždyť jde o najetek a peníze, a proto se ptám – jaká je s tím již zkušenost a praxe??? A lze třeba, když se nyní bude financovat dle m2, ponechat zahradu všem s tím, že když by vznikly spory ji teprve později eventuelně rozparcelovat? Děkuji. Jana

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 3. Březen 2008 - 11:10

    Odpovídám, taky Jana. Máme stejný problém a vyřešili jsme ho následovně. Je nás 6 majitelů BJ. Zahradu dělíme na 1/6, tedy stejným, ideálním dílem. Žádné parcelování! Taky máme různé podíly. Zdůvodnění je jednoduché. Dnes užívá zahradu více jeden byt (mají děti), zítra bude užívat zahradu jiný byt. Někdo se stará a seká, jiný jen užívá. Nějaká spravedlnost a počítání hodin jsou k ničemu. To by pověřený vlastník jen kontroloval a počítal hodiny, zásluhy a vůbec by musel být pámbu. Jestli nedojde k nějaké dohodě, tak prostě to vyřešte hlasováním. Pravdou je, že velké byty vás zřejmě přehlasují. Ale v žádném případě nedopusťte rozparcelování. Jediná věc mě děsí a to, že podle nového zákona o vlastnictví bytů může dojít ke zpětnému vynucení k vzájemnému vyrovnání podílů dle m2. To je ale budoucnost...­.........na řešení času dost. Jana.

    Vložil Anonymous, 3. Březen 2008 - 11:50

    Doporučuji řešit podle návrhu nového ZoVB, ten zatím neplatí, ale je možné se podle něho řídit v této věci dohodou zúčastněných. Dělení na stejné díly vede k neřešitelným problémům, v případě zájmu vysvětlím podrobněji. Ze stejného důvodu je celý dům a tím i jeho společné prostory vlastněny spoluvlastnickými podíly, nikoliv rovným dílem na jednotku.

    Emanuel

    Vložil Anonymous, 3. Březen 2008 - 13:27

    Díky za odpověď – mám stehný dotaz jako Jana – jaké to jsou neřešitelné důvody? Jinak já osobně se více kloním k názoru Jany – rozdělit na stejné díly. Víte, sama vlastním ten veliký byt 120 m2, jsme v produktivním věku, dítě máme 12leté, nikdo z nás zahradu nevyužívá. Více než polovina SVJ jsou důchodci, kteří tam mají zahrádky a celé dny tam vysedávají – v pořádku, taky zestárnem, ale nerada bych, až zaplatím dle m2 poslouchala, že nesekám trávu a podobně. Taky to nechci parcelovat, protože to pak ta zahrada ztratí smysl a budou z toho nedej bože klece od 30 do 140 m2. A ještě jak jsem se původně ptala – jde to rozparcelovat až někdy časem? Díky Jana

    Vložil Anonymous, 3. Březen 2008 - 11:56

    Prosím, upřesněte ty „neřešitelné problémy“. Nerada bych se do nich v budoucnu dostala. Nebo jen strašíte? Jana.

    Vložil Anonymous, 3. Březen 2008 - 14:11

    Nestraším. Dokud u Vás platí jedna jednotka jeden vlastník, asi se celkem mnoho neděje. Jakmile ovšem bude jeden vlastník vlastnit více jednotek nebo naopak jednu jednotku bude vlastnit více vlastníků, problémy vyvstanou ve své plnosti. Návrh nového ZoVB navíc předpokládá, že změny týkající se pouze některých jednotek budou schvalovat pouze dotčení vlastníci (rozdělení jednotky na více jednotek, sloučení jednotek, přesun místností mezi jednotkami).

    Přesně proto návrh nového ZoVB zakotvuje, že související pozemek podléhá stejnému režimu jako společné prostory domu.

    Emanuel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".