financování opravy balkonů

Vložil Vachunová (bez ověření), 29. Červen 2018 - 8:35 ::

Dobrý den, prosím o radu. Jsme společenství vlastníků v domě s 8 byty. Příští měsíc proběhne oprava balkonů a teras. 2 byty balkon nemají, 2 mají 1 balkon, 2 mají 2 balkony, 1 byt má balkon a terasu a 1 byt má terasu. V Prohlášení vlastníka jsou všechny balkony a terasy součástí jednotlivých bytů. Na shromáždění v květnu nám bylo oznámeno, že předsedkyně výboru našla firmu, oprava letos proběhne a bude financována z FO a byl nám předložen rozpočet. Nehlasovali jsme. Protože bude oprava velmi nákladná a balkon nemáme, hledala jsem po shromáždění informace k této problematice na portálu. Zde jsem našla, že od r. 2014 § 1180 OZ stanoví, že pokud balkón nemají všechny byty, na financování oprav takovéto nebo obdobné části domu se podílejí jen ti vlastníci, k jejichž bytu ta část patří. Napsala jsem email, kde toto oznamuji předsedkyni výboru, která všechny opravy a záležitosti domu vyřizuje. Odpovědí byl zápis ze Shromáždění, kde píše, že jsme na letošním i loňském shromáždění schválili opravu i financování z FO. Ani na jednom z těchto shromáždění neproběhlo žádné hlasování, nebyli jsme informováni o změně v zákoně a dopředu jsme nebyli informováni o ceně ani detailech rekonstrukce. Pravda je, že bez těchto informací jsme považovali protest za zbytečný, protože bychom byli stejně přehlasováni . Část z FO, připadající na 1 byt bez balkonu je cca 40 000 Kč. Je možné nějak toto rozhodnutí zvrátit, pokud ano, jak máme postupovat? Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil xyz (bez ověření), 30. Červen 2018 - 23:17

  Pokud máte v Prohlášení vlastníka balkóny uvedeny jako součást bytu a sama balkón nevlastníte, tak se Vás to vůbec netýká. Finance ze záloh na správu domu (podle Vás FO, přičemž se nejedná o FO, ale o zálohy na správu domu) mohou být použity výhradně na financování společných části domu, v opačném případě by se jednalo o zpronevěru.

  Vložil a (bez ověření), 29. Červen 2018 - 10:45

  To, co jste našla o opravě balkonu je pravda. Opravu balkonu, i když je to společná část domu, hradí ten vlastník, který balkon užívá. Je to podle nějakého nařízení vlády nebo dokonce zákona. Lze to najít na portálu, ale určitě vám to tady někdo napíše. Já to neznám, balkony nemáme. Pak to ukažte vaší předkyni a řekněte jí, že pokud to tak neudělá, tak že se obrátíte na soud. Děvenka si vymýšlí. Samozřejmě, že ty balkony budete financovat z toha vašeho fondu oprav,z čeho jiného, ale vlastníci, kteří balkon užívají tam nejdříve složí peníze, které budou nákladem na opravu balkonu, který užívají.

  Vložil Ludmila, 29. Červen 2018 - 14:40

  Myslíte, že je v pořádku financovat z „FO“ balkony, které nejsou podle „Prohlášení“ společnou částí domu? Už se tady o tom mnoho napsalo. SVJ není banka!

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".