Energetický audit

Vložil Pavel, 7. Listopad 2008 - 1:54 ::

Podle § 9 zákona č. 406/2000 Sb. je povinnost pro fyzické a právnické osoby zpracovat energetický audit, pokud mají určitou roční spotřebu energie a pokud mají k budově vlastnické nebo jiné užívací právo.

Jeden fanatický příznivec energetických auditů ho požaduje po výboru, ale já se domnívám, že SVJ nemá k budově vlastnické nebo jiné užívací právo a proto nemá povinnost nechat zpracovat energetický audit. Máte někdo jiný názor?

P.S. Jemu podobní fanatici si však prolobovali zákonem 177/2006 Sb. povinnost pro SVJ nechat si zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy mj. při větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1 000 m2, které ovlivňují jejich energetickou náročnost. Účinnost novely je od 1.1.2009.

Hezký den!

Pavel

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Šárka (bez ověření), 7. Listopad 2008 - 12:30

    Pokud nemáte v úmyslu v nejbližší domě dům rekonstruovat, tak vám EA asi k ničemu nebude (i když jsem slyšela, že má časem údajně být povinnou přílohou při převodu nemovitostí). My jsme si EA a průkaz energ. náročnosti nechali zpracovat, abychom mohli požádat o dotaci PANEL, a později se nám velice hodil při jednání s dodavatelem tepla o snížení „sjednaného příkonu“ (jinými slovy, snížení stále složky ceny) po zateplení domu. Dodavatel se tomu všemožně bránil, ale nakonec jsme uspěli. Pokud vás zajímá cena, tak my jsme za EA zaplatili cca 30.000,– (106 byt. jednotek), takže se nám náklady na jeho pořízení vrátily po méně než 2 měsících. Po zateplení se vám totiž sníží spotřeba tepla vyjádřená v GJ, ovšem za předpokladu, že dodavatele donutíte ke změně nastavení teplotní křivky (obvykle z 90/70 na 70/50) a že uživatele bytů přesvědčíte, aby si zapnuli radiátory (a nespoléhali na to, že jim byty vytopí jako dříve jen stoupačky). A dalším krokem je sjednání nižšího rezervovaného příkonu, což u větších panelových domů je značná částka (u nás cca čtvrt milionu ročně). Také přeji hezký den, Šárka

    Vložil Pavel, 7. Listopad 2008 - 16:12

    Paní Šárko,

    děkuji za odpověď. Váš energetický audit jsem četl, když ho máte na www. :-))

    Četl jsem i jiné EA na VVU ETA a všechny říkají prakticky to samé. Okna, portály, plášť, střecha (tu máme dobrou), termostatické ventily a vyregulování otopné soustavy.

    Průkaz energetické náročnosti budovy je povinný i pro SVJ od 1.1.2009 díky § 6a/2 zákona 406/2000 Sb.

    Ale nechce se mi dělat něco, co nemusím. Navíc EA lze jen velmi částečně využít pro PENB.

    PANEL bych chtěl, ale nejsou tam peníze.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Kolar (bez ověření), 7. Listopad 2008 - 11:36

    Reaguji na váš námět „Energetický audit“(EA) a připojuji pro snadnější orientaci výtah ze zákona č.406/2000 Sb.

    (3) Povinnost podrobit energetické hospodářství a budovu, k nimž má
    vlastnické nebo jiné užívací právo, energetickému auditu se vztahuje na

    1. každou fyzickou nebo právnickou osobu, která žádá o státní dotaci v

      rámci Programu, pokud instalovaný výkon energetického zdroje přesahuje

      200 kW,

    2. fyzické nebo právnické osoby, s výjimkou příspěvkových organizací, s

      celkovou roční spotřebou energie vyšší, než je prováděcím právním

      předpisem stanovená hodnota.

    1. Energetický audit se neprovádí u stávajících budov, jejichž měrná

      spotřeba tepla při vytápění odpovídá požadavkům stanoveným podle

      prováděcího právního předpisu, a u budov obsahujících vnitřní

      technologické zdroje tepla v rozsahu stanoveném prováděcím právním

      předpisem.

    Pokud je ve smyslu pojmu „vlastnické právo“ zákonodárci míněno i „spoluvlastnické právo“, což asi ano, pak se domnívám, i když se mi to v případě „EA“ nemusí líbit, či hodit jako Vám a dalším, že zákon platí i pro“ vlastnické – spoluvlastnické“ vztahy v SVJ.

    Závěr k dotazu : dle mého názoru je plnění povinnosti „EA ano či ne „ dáno ve vašem případě stanovenými podmínkami a parametry v odst 3a). Je možné, že „povinnost EA“ bude v budoucnu rozšířena nad rámec povinností dle §3a).

    Nezbývá, pokud máme „ctít zákony“ , bohužel i ty které jsou v rozporu se „zdravým selským“ rozumem, (kterým na ně nahlíží mnohý „právní laik“ mezi něž se také řadím), než hledat v nich i takový možný slovní výklad, který by příslušný § zpochybnil možností jiného výkladu a u soudního sporu to prokázat. Většinou se však najde znalec §, který „laický výklad, někdy spíše zbožné přání laika“ vyvrátí literou zákona. Možná o tom víte své, pokud jste autorem zdejších odpovědí v otázkách daňových (nic ve zlém), uváděných pod stejným jménem a pozdravem „Hezký den“ a v tom případě si myslím i dobrý znalec práva. Takové příspěvky oceňuji, i když se mi to (i mnoha dalším) v některých případech nemusí líbit. To je to jediné co se s tím dá dělat, pokud se nepokusíme proti některým pitomostem v některých zákonech např. o zdanění odměny a placení zdravot. pojištění z „odměny-almužny“ člena výboru, v rozporu se selským rozumem, možná i „ústavou“, něco dělat. O takovou snahu se zdá „tady“ bohužel není zájem. Je snazší opakovat a vyjadřovat se kolem dokola k tomu co zde bylo mnohokrát „omleto“.

    Info na závěr k novému ZoVB : na posledním konzultačním dni MMR bylo, na základě návrhu, přislíbeno, že na www.mmr.cz bude nahrazena již překonaná verze návrhu nového ZoVB z února t.r., která tam stále visí, aktuálnější, i když ne ještě tou zcela poslední, která půjde ještě do LRV. Sledujte to.

    Kolář

    Vložil Kolar (bez ověření), 7. Listopad 2008 - 12:17

    Ještě doplňuji ke svému příspěvku Energetický audit – pro zamyšlení pro lepší češtináře a čtenáře zákonů než jsem já, úpravu textu uvedeného odst.3, z hlediska jeho srozumitelnosti a správnosti používání češtiny :

    1. Povinnost podrobit energetické hospodářství a budovu, k nimž má

      vlastnické nebo jiné užívací právo,(pozn. má kdo ?) energetickému auditu se vztahuje na

    1. fyzické nebo právnické osobu, …
    2. fyzické nebo právnické osoby, …

    po změně ve větě:

    (3) Povinnost podrobit energetické hospodářství a budovu, s vlastnickým či jiným užívacím právem k nim, energetickému auditu se vztahuje na

    1. fyzické nebo právnické osobu, …
    2. fyzické nebo právnické osoby, …

    Stojí za to číst zákony a přemýšlet nad jejich srozumitelností a případným využitím napadnutelnosti ? Co myslíte vy ?

    Kolář

    Vložil PetrF (bez ověření), 7. Listopad 2008 - 9:20

    To, že „společenství nemá k budově vlastnické ani užívací právo“ plyne přímo ze ZoVB (a ještě zřetelněji pak z návrhu nového ZoVB). O tom snad nemůže být pochyb.

    Vložil Pavel, 7. Listopad 2008 - 16:20

    Mám stejný názor, ale ten můj fanatik stále mele svou a tak si to raději ověřuji. České právo je velmi spletité a nerad bych se před shromážděním blamoval, pokud je někde nějaký judikát k EA. Díky.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil PetrF (bez ověření), 7. Listopad 2008 - 16:39

    Háček může být v tom, že společenství, ač není vlastníkem domu, plní řadu povinností, které jinak přísluší vlastníkovi domu (v domě bez společenství). Takže dovodit se dá asi leccos, a to i v případě EA.

    Vložil Pavel, 8. Listopad 2008 - 22:55

    Pokud by se chtělo něco dovozovat, musí se to dovozovat pomocí obecných výkladových pravidel.

    Zákon 406/2000 Sb. na mnoha místech odlišuje vlastníka budovy a SVJ (např. § 6a/1, § 6a/2, § 6a/9, § 6a/10), z čehož usuzuji, že autorovi zákona je jasné, že SVJ není vlastník budovy.

    Přesto povinnost zpracovávat EA ukládá pouze tomu, kdo má „vlastnické nebo jiné užívací právo“, a to, jak se shodneme, SVJ nemá.

    Z toho pro mne vyplývá, že SVJ nemá povinnost EA zpracovávat, pokud nežádá o dotaci z Programu podle § 5. O dotaci žádat nebudeme, protože Program nemá peníze.

    Také mne potěšil § 14/7, podle kterého se povinnost zpracovávat EA nevztahuje na budovy, u kterých bylo vydáno stavební povolení do 2001.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".