Elektřina, jeden dům dva vchody, dva vchody

Vložil Janus (bez ověření), 21. Duben 2015 - 19:35 ::

Může mi někdo nastínit, jak je řešena v bytovém domě – SVJ – elektřina, když jsou dva vchody? Výbor nechal odejmout elektroměr společné elektřiny v jednom vchodu, jsou napojeni na čerpadlo rozvodu teplé vody. Jak účetní následně vše rozpočítává je záhada, to nám nikdo nedokáže vysvětlit, ale vlastně mi platíme nějakým poměrem elektřinu vedlejšímu vchodu. Odmontování si výbor nechal schválit s tříměsíčním zpožděním. Může mi někdo naznačit, jak dál postupovat? Předem děkuji za názory..

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JaVa, 20. Březen 2020 - 10:21

    Vše o společných částech domu a způsobu hrazení jejich provozu(spotřeby el. energie) bývá v PV. V „normálních“ SVJ se spotřeba rozúčtuje všem vlastníkům jednotek, dle velikosti jejich spoluvlastnického podílu na společných částech domu.Samozřejmě, pokud v PV není určen jiný způsob rozúčtování.To musíte vědět Vy.

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil Krupp, 20. Březen 2020 - 11:48

    Proč odpovídáte na dotaz z roku 2015? Myslíte, že tazatel odpověď teď potřebuje? Jirka

    Vložil Laky (bez ověření), 20. Březen 2020 - 9:57
    1. Je nejaky predpis na to, ze se musi oba elmery secist a pak rozpocitat na oba domy, zahrnut v jednom SVJ?

    Anebo je mozny spravedlivejsi postup, tedy rozpocitani kazdeho elektromeru mezi jejich uzivatele = obyvatele toho ktereho vchodu?

    V jednom vchodu je vyrazne vyssi spotreba a naklady na elektrinu (dvojnasobne). Na vytahy i na sviceni spol. prostor. Pricemz je tam daleko mene osob, nejspise vice plytvaji. Takze tato metoda by byla vice motivujici k usporam.

    1. jak se prakticky resi skutecnost, kdy vytahy jsou v 1 patre vypnute, blokovane, presto prvni patro hradi naklady na elektrinu vytahu vsem? Lze to nejakym spravedlivym postupem resit? Nebo se to v praxi neresi, nejde resit? Jen dotaz. Jde asi o 120 Kc na spolecnou elektrinu mesicne.
    2. jake pouzivate jistice na odberne misto Spol. prostor? Svetla a 1 vytah Pro 3 osoby. Mame tam 3×50A a prijde mi to Docela moc na 1 vytah, ale nevim, kolik potrebuje typicky vytah. Mozna by tento jistic utahl oba vchody, ale zase naklady na predelani.
    Vložil Justitianus, 20. Březen 2020 - 12:03

    Laky, neexistuje žádný celostátně platný právní předpis, který by určoval jak rozúčtovat náměry dvou fakturačních elektroměrů, přes které odebírá energii jedno SVJ.

    Doporučuji nedumat o plýtvání v některém vchodě, když vůbec netušíte co a jak je zapojeno do okruhů obou elektroměrů. Může tam být cirkulační čerpadlo teplé vody pro celý dům, nebo elektřina pro domovní výměníkovou stanici, cirkulační čerpadlo vytápění, … To by vysvětlovalo zvýšený odběr v jednom vchodu.

    Jestliže vstup do výtahu je v 1. patře blokován, neměly by se na vlastníky těch bytů rozpočítávat žádné provozní náklady na výtahy. Pokud i přesto poslušně platí jako ovce, dobře jim tak. Každý nechť si střeží svá práva.

    Justitianus

    Vložil SarSk, 23. Duben 2015 - 19:54

    Pane Janusi, podělím se s vámi se situací v našem domě. Náš bytový dům má také 2 vchody (2 čísla popisná). SVJ máme jedno. Fakturační měřidla máme pro každý vchod zvlášť a to pro elektřinu společných prostorů a pro studenou vodu. Rozúčtování těchto nákladů pak probíhá na vlastníky pro každý vchod. Ostatní náklady máme společné pro dům. Také máme elektřinu bojlerové stanice, kde jsou čerpadla pro ohřev teplé vody a vytápění, protože se jedná o náklad pro celý dům, má bojlerová stanice samostatný fakturační elektroměr a na tomto nákladu se podílí vlastníci celého domu. Pokud bychom odmontovali elektroměr a elektřinu společných prostorů v jednom vchodě napojili na elektroměr bojlerové stanice, pak bychom museli rozúčtovávat náklad elektřiny společných prostorů jako součet spotřeby všech elektroměrů v domě, protože elektřina bojlerové stanice se spotřebovává pro celý dům, pak by nebylo možné oddělit náklad jednotlivého vchodu. Nemůžete přece rozdělovat náklady nespravedlivě, že jedni se podílí jen na tom, co skutečně spotřebují v daném vchodě a druzí pak hradí to, co spotřebovávají sami+co spotřebovává i druhý vchod (elektřina oběhového čerpadla). Nejednalo by se v takovém případě o bezdůvodné obohacení vlastníků v jednom vchodě? Musíte znát způsob rozúčtování nákladů ve vašem domě!

    Vložil P_V (bez ověření), 23. Duben 2015 - 21:17

    Vchod nic nespotřebovává, protože není právním subjektem, kterému by ty náklady vznikaly. SVJ spotřebovává. Tudíž výchozí stav je, že se rozdělují celkové náklady za SVJ. Samozřejmě, nic SVJ nebrání, si na shromáždění odsouhlasit jinou metodu.

    Janus zatím nedoložil nic, ani zda nějakou metodu mají definovanou, ani náhled na vyúčtování ze kterého by se něco dalo usoudit.

    Vložil P_V (bez ověření), 22. Duben 2015 - 1:05

    V SVJ se rozúčtovávají celkové náklady, bez ohledu kolik vchodů to SVJ má. Takže by klidně stačil jeden hlavní elektroměr pro celý dům (a ještě ušetříte na fixních nákladech). Dílčí náklady by se rozúčtovaly jen tehdy, pokud by v Prohlášení vlastníka byly např. výtah nebo osvětlení zapsány jako společné pouze pro vlastníky bytů v konkrétním vchodě. Což předpokládám že nemáte.

    Vložil Janus (bez ověření), 22. Duben 2015 - 15:41

    Tak jsem se ještě jednou snažil ujasnit si situaci, a zde je výsledek:

    • jeden vchod má elektroměry jak na společené prostory tak výtah
    • druhý vchod elektroměry na výše pospané nemá, je napojený na elektroměr oběhového čerpadla celého domu.

    Jde za takového stavu spravedlivě vyúčtovat elektřinu? Odhadem?

    Vložil lake, 22. Duben 2015 - 15:47

    Pane Janusi, pletete si význam slov v českém jazyce. Vchod – to je nejspíše pár betonových schodů, škrabák, stříška, zábradlí. Vchod není osoba. Je to kus betonu a kus železa. Kus betonu nemůže nic vlastnit, ani nic nikomu platit.

    Až porozumíte co se ve skutečnosti ve Vašem SVJ děje a jaké jsou právní vztahy koho vůči komu, ozvěte se znovu a položte srozumitelný dotaz.

    lake

    Vložil Janus (bez ověření), 22. Duben 2015 - 16:30

    Tak já to zkusím SVJ založilo 52 vlastníků.

    • 26 vlastníků má nainstalovaný elektroměr pro společné prostory
    • 26 vlastníků elektroměr ze společných prostor nechalo odmontovat prostřednictvím člena výboru,

    a napojili se na elektroměr oběhového čepadla, které rozvádí teplou vodu všem 52 vlastníkům. Já si myslím, že díky tomu nelze spravedlivě elektřinu vyúčtovat.

    Vložil § (bez ověření), 23. Duben 2015 - 14:31

    Pane Janusi, elektroměr je obvykle ve vlastnictví ČEZu, jak jej mohl člen výboru odmontovat. To nedává logiku. Nebo to byl elektroměr podružný? Samozřejmě, pokud je oběhové čerpadlo, výtah a elektřina napojená na jeden elektroměr, tak logicky nejde udělat spravedlivé vyúčtování ani elektřiny ani ostatních služeb, např. nákladů na výtahy. Stojí ještě někdo kromě vás o spravedlivé vyúčtování? Máte mít pro vyúčtování služeb schválená pravidla. Máte je? Jak vám tedy rozúčtuji náklady na společnou elektřinu? Máte tam s prominutím nepořádek. Chtěl jste vědět, zda lze elektřinu spravedlivě vyúčtovat. Samozřejmě, s takovým pořádkem nelze.

    Vložil Janus (bez ověření), 23. Duben 2015 - 18:03

    ale za to já nemohu, a ten bordel se snažím vyřešit. Pro vyúčtování kromě výše zmíněného jsem v dokladech nenašel.

    Chci vyzvat výbor, aby zajistil opětovnou nainstalování elektroměru.

    Vložil P_V (bez ověření), 23. Duben 2015 - 18:48

    Podle jakého klíče máte ve vyúčtování, které jste pravděpodobně nedávno dostal, rozúčtované náklady na výtah, osvětlení a další elektřinu? Buď to v tom vyúčtování není, pak ho reklamujte. Nebo to tam je uvedeno, tak to sem napište. Nebo aspoň to vyúčtování vyfoťte, vymažte nacionále a dejte ho sem. Pak teprv řešte elektroměr.

    Už jsem Vám sem několikrát napsal, že pokud se vše rozúčtovává stejným klíčem, tak není nutné naprosto přesně dělit jednotlivé spotřeby, jelikož tím nikomu nevzniká újma.

    Vložil lake, 22. Duben 2015 - 17:01

    Nikoliv. Soudím, že to špatně počítáte.

    • 52 vlastníků má nainstalováno 52 bytových elektroměrů od dodavatele elektrické energie.
    • SVJ má nainstalovaný jeden domovní elektroměr od dodavatele elektrické energie.
    • To je vše.

    Neexistuje Vašich 26 vlastníků, kteří by měli nainstalovaný nějaký další elektroměr.
    Neexistuje žádných 26 vlastníků, kteří by nechali něco odmontovat. Určitě ne fakturační elektroměr. Pokud snad šlo pouze o společný podružný elektroměr uvnitř domu, pak platí, že o společných částech domu rozhodují všichni vlastníci jednotek většinou.

    Pokud Vám jde o spravedlivé rozúčtování společné elektřiny pro dům, pak ovšem to je úplně jiný dotaz. Radím, abyste se nezabýval namontováním či odmontováním jakýchsi elektroměrů. Raději zveřejněte schválená pravidla rozúčtování nákladů. Půjde nejspíše o náklady na službu dodávka teplé vody, službu provoz výtahu a službu osvětlení společných prostor domu.

    lake

    Vložil Janus (bez ověření), 22. Duben 2015 - 17:15

    Odmontován byl fakturační elektroměr společných prostor a výtahu, které užívá 26 vlastníků.

    Vložil lake, 22. Duben 2015 - 19:30

    Píšete, že odmontován byl fakturační elektroměr. Takže je to tak, jak jsem napsal prve: Neexistuje žádných 26 vlastníků, kteří by nechali něco odmontovat.

    Elektroměr tedy odmontoval jeho vlastník (dodavatel elektrické energie) a to nejspíše na žádost odběratele energie (právnická osoba SVJ). Zřejmě se veškerá spotřeba ve společných částech domu nyní měří přes jediný fakturační elektroměr.

    Pravidla rozúčtování nákladů neuvádíte. Nevím co vlastně chcete řešit a proč to chcete řešit.

    lake

    Vložil Janus (bez ověření), 23. Duben 2015 - 13:04

    Lake, Vašich odpovědí zde na portálu si vážím, ale tentokrát nevím, kam míříte.

    Já jsem dotaz napsal lidsky, lopaticky.

    Není mi jasné, jak lze provést spravedlivé rozúčtování, když

    • v jedné polovině domu je na jeden elektroměr připojeno oběhové čerpadlo – prý výměniková stanice – a elektřina společných prostor a výtah
    • v druhé polovině domu mají fakturační elektroměry na výtah i osvětlení společných prostor.
    Vložil lake, 23. Duben 2015 - 13:59

    Pane Janusi, vy nespolupracujete. Takže znovu, ale už naposled:
    Pravidla rozúčtování nákladů neuvádíte.
    Nevím co vlastně chcete řešit a proč to chcete řešit.

    lake

    Vložil Janus (bez ověření), 23. Duben 2015 - 14:07

    Čerpám z prohlášení vlastníka: Vyúčtování by se mělo řídit vyhláškou MPMR ČR č. 372/2001 Sb.

    Vložil Pub (bez ověření), 23. Duben 2015 - 15:04

    Janusi, kde se v tý vyhlášce 372/2001 píše cokoliv o elektroměrech?
    Nikde bych řekl.

    Zkuste „čerpat“ z těch pravidel pro rozúčtování. Jenže ty pravidla nenajdete v zákonech ale v dokumentech SVJ. Takže u účetní, u předsedy.. nebo u nějakého znalejšího souseda.

    A pokud ne, nemáte ještě smolíka.

    V takovym přypadě se eletryka v celym domě rozúčtuje podle podílů.
    A pokud ne, pak je to chybně, áááá reklamujte.

    Vložil Janus (bez ověření), 22. Duben 2015 - 17:40

    Re: Pokud vám jde o spravedlivé rozúčtování společné elektřiny pro dům

    ano, o to mi jde.

    Vložil P_V (bez ověření), 22. Duben 2015 - 22:41

    Pokud jedno SVJ zahrnuje dva vchody, není nic jako „naše spotřeba“ a „jejich spotřeba“. Je jen společná spotřeba za celé SVJ, která se nejdřív sečte za všechny elektroměry a pak zase rozúčtovává. Toto by neplatilo jen, kdyby výtah nebo osvětlení bylo v Prohlášení vlastníka zapsáno jako společné pouze pro byty v jednom vchodě. Máte to tak? Divil bych se kdyby ano.

    Lake Vás vyzýval k nahlédnutí do schválených pravidel pro rozúčtování. Z nich by se teprv dalo soudit, zda se u Vás rozúčtovává správně.

    Zda se dá rozúčtovat spravedlivě: Ano, dá. Pokud žádná pravidla pro rozúčtování nemáte, řídíte se zákonem 67/2013. Ten pro elektřinu na osvětlení a na výtah stanoví, že se rozúčtuje podle počtu osob v bytech. Není třeba tedy rozlišovat co šlo na výtah a co na světlo, protože klíč je stejný.

    Vložil Janus (bez ověření), 23. Duben 2015 - 11:19

    Problém je ale jinde než popisujete. V jednom vchodu je elektřina společných prostor a výtah napojeny na fakturační elektroměr oběhového čerpadla pro celý dům. Druhý vchod má na společné prostory i výtah fakturační elektroměry.

    Vložil P_V (bez ověření), 23. Duben 2015 - 15:04

    A kde je problém? Spotřeba elektriky se sečte za všechny elektroměry psané na SVJ a pak teprv rozdělí. Máte snad nějaké pravidlo, že elektřina na pohon čerpadla se musí rozúčtovat jinak, než elektřina na výtah a osvětlení? Na to jaké pravidla máte, se Vás tu celou dobu ptáme.

    Navíc je spotřeba čerpadla odhadnutelná, protože je za rok ± konstantní a závisí na jeho příkonu. Dá se tedy i snadno odhadnout podíl čerpadla na celkové spotřebě, to pro případ, že to Vaše pravidla chtějí rozdělovat jednotlivé spotřeby odlišně.

    Vložil tazatel jaryn, 21. Duben 2015 - 21:11

    Celkem zajímavý dotaz…

    1. co je to 2 vchody??? jsou to dvě svj nebo jedno svj co má dva vchody?
    2. jak účtujete je záhada jenom pro neinformované debilky, informovaní debilci se podívají do stanov, jestli víš co to je?
    3. pokud si nechal výbor schválit něco tak je to souhlas vlastníků a pokud nejsou vlastníci debilci tak přece vědí co svým souhlasem a projevem vlastnické vůle konají.....
    Vložil Janus (bez ověření), 21. Duben 2015 - 21:08

    Ono to zní jako nesmysl, ale výše popasané se dnes prozradilo na schůzi, a zdůvodnění člena výboru, který je podepsán na protokolu odmontování bylo ještě absurdnější. Pravil, že u nich ve vchodu mají starší výtah, má oproti vedlejšímu daleko větší spotřebu elektřiny než ve vedlejším vchodu. Já taky nevěřil vlastním uším, a vlastně máte pravdu, je to naprosto oabsurdní situace, ale řešit by se měla, nemyslíte?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".