Družstvo versus SVJ

Vložil Anonymous, 16. Říjen 2008 - 10:46 ::

Dobrý den,

v našem domě je 96 bytových jednotek, z nichž cca polovina je převedena do osobního vlastnictví a ostatní jsou stále majetkem družstva. Budeme zakládat SVJ, ale vlastníci jsou i nadále členy družstva. Jakým způsobem poté vedle sebe funguje družstvo a SVJ? Tzn. jaká má který subjekt rozhodovací práva, jaké jsou podíly na zisku např. z pronájmu nebyt. prostor apod., jakým způsobem se rozhoduje o opravách atd. Obávám se, že družstvo, vzhledem k počtu nepřevedených jednotek bude ještě nějakou dobu fungovat. Dle některých názorů z této situace vyplývá, že družstvo má stále větší šance na cokoli než SVJ, což mi nepřipadá až tak úplně v pořádku. Velice děkuji za odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vizi (bez ověření), 17. Říjen 2008 - 7:16

    Vzhledem k tomu, že v našem SVJ je obdobná situace (družstvu patří cca 1/5 jednotek), pokusím se odpovědět, doufám že zdejší forum bude schovívavé k nováčkovi (jak zde, tak ve funkci statutára) a doplní mne či opraví nepřesnosti.

    U vás (stejně jako u nás) to jsou asi tři různé skupiny

    • vlastníci, nečlenové družstva (po převodu do osobního vlastnictví ukončili členství v BD)
    • vlastníci, členové družstva (členy zůstali, ale jejich členství nemá s vašim domem nic společného, protože byt byl převeden)
    • družstevníci, kteří mají nájemní smlouvu na byt ve vašem domě (takové to oblíbené „mám družstevní byt“)

    Ve vztahu k SVJ není rozdíl mezi první a druhou skupinou, naopak ta třetí nemá s SVJ nic společného. Majitelem bytů je stále družstvo a to je členem SVJ, veškeré platby a další záležitosti kolem správy je třeba řešit z družstvem, to platí za všechny své „nájemníky“ v domě a je jen jeho věcí jak jim to následně přeúčtuje. Stejně tak hromáždění SVJ se zůčastní zástupce družstva disponující počtem hlasů podle podílu všech družstevních bytů. V domě by i nadále měla fungovat družstevní samospráva zbylých družstevníků.

    V praxi je ale pochopitelně nutné řešit věci spíše s těmi co v domě reálně bydlí, čili je vhodné si dohodnout s družstvem pravidla fungování a rozhodování o dění v domě. U nás to bylo tak, že ustavujícího shromáždění se zůčastnil zástupce družstva a vlastníci, zbylí družstevníci ani o ničem nevěděli. Následně po ustavení SVJ si družstvo svolalo schůzi samosprávy družstevníků v domě a zde je informovalo o změnách. SVJ si potom dohodlo s družstvem fungování, kdy družstvo „zmocnilo“ družstevní samosprávu ve věci zastupování na shromáždění SVJ.

    Neboli samospráva si odhlasuje jak bude družstvo hlasovat na shromáždění za celý podíl družstva, z tohoto důvodu je velice vhodné uspořádat obě dvě shromáždění současně. Při hlasování tedy nejprve hlasují družstevníci (pro schválení stačí nadpoloviční většina přítomných), následně pak při hlasování shromáždění SVJ hlasuje zástupce samosprávy v souladu s tímto rozhodnutím.

    Vložil ivo6 (bez ověření), 17. Říjen 2008 - 7:10

    SVJ u vas vznikne ze zakona 72/1994, pokud druzstvu bude patrit mene nez 1/4 jednotek. To jestli jsou vlastnici cleny druzstva nehraje pro zalozeni SVJ ani pro rozhodovani roli. Rozhoduje se dle vlastnickych podilu. ivo6

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".