Doúčtování jednotek-dopočet

Vložil Láďa, 29. Červenec 2011 - 7:01 ::

Dobrý den. Rozúčtování topných nákladů nám pro 28 BJ provádí firma zabývající se rozúčtováním. Topná tělesa jsou opatřena IRTN. Není nám zcela jasné (a ani firma nám nepodala srozumitelné vysvětlení), jakým způsobem se provádí dopočet jednotek u jednotlivých BJ, které se pohybují v rozmezí pro optimální stanovené hodnoty, které jsou v našem domě nastaveny na –25% (16 st.C) až +40% (27 st.C) a zda je vůbec správné dopočítávat jednotky pro ty, kteří se v tomto nastaveném rozsahu pohybují?

  1. Pro BJ, které nedosahují průměrné spotřeby dopočítá jednotky tak, aby dosáhly přípustné minimální hodnoty rozsahu tj. –25%. To znamená, že jednotky připočte a další úprava dopočtem jednotek se již neprovádí.(Tito parazitují na těch, kteří dodržují nastavený rozsah, tím že šetří a nechají se vytápět prostupem tepla z okolních bytů.)
  2. Pro BJ, které přesahují průměrnou spotřebu dopočítá jednotky tak, aby opět dosáhly přípustné maximální hodnoty tj. +40%. To znamená, že jednotky odečte a další úprava dopočtem jednotek se již neprovádí. (Tito plýtvají teplem a mají neúměrnou spotřebu.)
  3. U BJ, které se pohybují spotřebou v rozsahu –25% až +40% ( a dle mého názoru tito spotřebitelé zajišťují optimální tepelnou stabilitu domu) tak těmto připočítává jednotky v množství nám nepochopitelným způsobem vypočítaným a na náš dotaz ve firmě, jsme ani tam nedostali srozumitelné vysvětlení.

Je daný postup dopočtu jednotek (korekční jednotky, neměřené teplo

  • jak to ve vyúčtování nazývají) správný? Jakým způsobem, v případě
správného dopočtu se mohou bránit ty BJ, které mají optimální spotřebu a ostatní toho nezneužívali ?

Co lze udělat pro to, aby rozdíly mezi A,B a C byly spravedlivě dorovnány (dopočteny)?

Děkuji předem za rady a odpověď, které jistě poslouží všem ostatním.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil dům hrůzy (bez ověření), 30. Červenec 2011 - 19:09

    Pokud člen společenství vlastníků,nemá uzavřenou smlouvu se společenstvím,není povinnen hradit spotřební složku za teplo! Viz. občanský zákoník.Hlava IV,§40 odst.1 a §53 odst.9

    § 40 (1) Nebyl-li právní úkon učiněn ve formě, kterou vyžaduje zákon nebo dohoda účastníků, je neplatný. (2) Písemně uzavřená dohoda může být změněna nebo zrušena pouze písemně. (3) Písemný právní úkon je platný, je-li podepsán jednající osobou; činí-li právní úkon více osob, nemusí být jejich podpisy na téže listině, ledaže právní předpis stanoví jinak. Podpis může být nahrazen mechanickými prostředky v případech, kdy je to obvyklé. Je-li právní úkon učiněn elektronickými prostředky, může být podepsán elektronicky podle zvláštních předpisů. (4) Písemná forma je zachována, je-li právní úkon učiněn telegraficky, dálnopisem nebo elektronickými prostředky, jež umožňují zachycení obsahu právního úkonu a určení osoby, která právní úkon učinila. (5) K písemným právním úkonům těch, kteří nemohou číst a psát, je třeba úředního zápisu.Úřední zápis se nevyžaduje, má-li ten, kdo nemůže číst nebo psát, schopnost seznámit se s obsahem právního úkonu s pomocí přístrojů nebo speciálních pomůcek nebo prostřednictvím jiné osoby, kterou si zvolí, a je schopný vlastnoručně listinu podepsat.

    (9) Pokytuje-li dodavatel plnění spotřebiteli bez objednávky, není spotřebitel povinen dodavateli jeho plnění vrátit ani jej o tom vyrozumět.

    Vložil lolek (bez ověření), 31. Červenec 2011 - 3:44

    cit.: „…nehovoří o tom jak se má provést vyůčtování za teplo!Viz.znění vyhlášky…“

    „dome hrůzy“ laskavě se sám ponořte do obsahu uvedených §§ – neb jim vůbec nerozumíte. A citovat §§ je ZCELA zbytečné pokud k nim nedáte svůj chytrolínský výklad (§§ si každý umí najít a přečíst pokud ví jaké)

     lolek

    Vložil Jaro (bez ověření), 30. Červenec 2011 - 22:44

    Vážený „dome hrůzy“, pokud rozumím vašemu výkladu, nemusí člen společenství hradit nejen spotřební složku (kterou uvádíte), ale i všechny náklady na teplo. Nevím, kde by měli vlastníci podepsanou smlouvu s SVJ o dodávce tepla. Zajímavý postoj. Předám právníkům na vyjádření. Stejně toto platí i o dodávkách vody. Jaro

    Vložil Láďa, 31. Červenec 2011 - 10:11

    Jaro,děkuji za odpověď. Proč dům hrůzy, když nejste s ničím obeznámen !! Možná jste odeslal odpověď někomu jinému, než jste chtěl a nebo jste (jak píšete) neporozuměl našim dotazům, ale nikoliv jak uvádíte, údajnému výkladu. Zřejmě jste si přečetl pouze část našich dotazů a proto ta odpověď !

    Nicméně si myslíme, že právě právníci by měli být nápomocni a vyjadřovat se ke zde uváděným dotazům. Ledasco by se zjednodušilo a vysvětlilo a bylo by patrné, že se k dotazům uváděným na tomto portálu vyjadřují osoby opravdu znalé této problematiky. Každý samozřejmě nezná všechno a proto se snaží na tomto portálu dostat odpověď na kladené otázky. Pěkný den.

    Vložil lake, 29. Červenec 2011 - 8:34

    Ptáte se „Je daný postup dopočtu jednotek správný? “

    Nelze odpovědět, protože jste ten postup nijak nepopsal. Srozumitelný a jednoznačný postup (návod) Vám musí být společenstvím předložen k nahlédnutí, případně jsou povinni jej Vám dát v kopii.

    Teprve až toto splní, můžete se začít ptát, zda tento konkrétní postup je správný či nikoliv. Jestliže postup nesdělují, je věc jednoduchá: v tom případě je vyúčtování nepřezkoumatelné a tudíž neplatné. Vy nejste povinen hradit doplatek do doby, než Vám bude umožněno zkontrolovat rozúčtování částek. Podejte reklamaci z důvodu nepřezkoumatelnosti vyúčtování.

    Už nyní je jisto, že je nesprávně uplatňována spodní hranice korekcí –25%. Vyhláška 372/2001 Sb., která je celostátně platným předpisem, stanoví minimum na –40% bez možnosti úpravy této hranice.

    lake

    Vložil Petr Patočka, 29. Červenec 2011 - 10:11

    No ona ta vyhláška nestanoví, že minimální úhrada má být na hranici -40%. Ona jen říká, že minimální úhrada nesmí být menší než těchto -40%.
    Pro jistotu:

    (3) Spotřební složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele úměrně výši náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie danou jejich polohou.

    (4) Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u konečných spotřebitelů s měřením či indikací v zúčtovací jednotce hodnotu 40 % oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období. Pokud dojde k překročení přípustných rozdílů, provede vlastník úpravu výpočtové metody uvedené v odstavci 3.

    O tom jestli vůbec způsob vytápění bytu může být provozován tak, že je po celou topnou sezonu dosahováno teplot 12°C až 28°C je diskutabilní. Podle nás jsou tyto hranice daleko od možných dosahovaných teplot. A opět se dostáváme ke správnosti a oprávněnosti náměru u některých typů indikátorů. Jakmile jsou totiž blbé náměry, nelze jakoukoli matematickou úpravou získat náměry použitelné pro provedení rozpočtu.

    Obávám se, že právní výklad by mohl být (a také je tak prezentován třeba Artavem), že pokud to nevyjde, tak s tím prostě něco spáchám a jakmile jsem v rozsahu je to legislativně správně (fyzikálně sice už nikoli, ale to přeci nikoho nezajímá).

    Petr Patočka
    VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Láďa, 29. Červenec 2011 - 9:18

    Děkuji za odpověď. V mém dotazu jsem doufám vycházel z platné vyhlášky 372/2001 Sb.,$4 odst.1, kde ZS činí 40 – 50% a zbytek nákladů tvoří SS.

    Z tohoto vychází i rozúčtování a k tomuto se vztahoval i můj dotaz.Firma nám rozúčtovává 40% na ZS a 60% na SS. Jsem laik a proto se nezlobte, že se ještě jednou hloupě zeptám.

    1. ZS 40% nákladů je rozdělena dle započitatelné podlahové plochy BJ ?
    2. SS 60% nákladů je rozdělena dle odečtených jednotek z IRTN s ohledem na výkon otopového tělesa, koeficientu polohy jednotlivých místností v BJ,případně dalšími koeficienty.

    Je bod 1) a bod 2) mnou správně pochopen? Pokud ne, tak mne to vysvětlete a upřesněte.

    SS se potom dále rozděluje podle odsouhlasené tepelné rovnováhy tj. v našem případě v rozmezí 16 až 27st.C resp. –25% až +40% a jak jsem se ptal v mém 1.dotazu?

    Znovu upozorňuji, že jsem laik a chci se dobrat toho, zda se rozúčtování provádí správně, ještě před tím, než nám bude rozúčtování doručeno, přičemž vycházím z minulých rozúčtování.

    Nemůžete mi poslat nějaký vzorový výpočet, z čeho bych já, ale jistě nejen já pochopil postup výpočtu a zároveň pomohl vysvětlit platnou vyhlášku?

    Předem děkuji za odpověď.

    Vložil lake, 29. Červenec 2011 - 19:03

    Pane Láďo,

    Body 1) a 2) jste popsal správně. Dál to nějak pletete. Váš úvodní dotaz se ani v nejmenším nevztahoval na dělení nákladů na základní a spotřební složku. To je první krok při rozúčtování a provádí se dříve, než se náklady začnou rozdělovat na byty.

    Ptal jste se pouze na dodatečné korekce celkových nákladů vztažených na 1 m2 podlahové plochy. Tyto korekce se provádějí až úplně nakonec, po (prvním) rozúčtování, a to pouze tehdy, jestliže při něm odchylky některé jednotky od průměru přesáhly 40%.

    Najdete to ve vyhlášce 372/2001 Sb..

    lake

    Vložil Láďa, 30. Červenec 2011 - 9:49

    lake, děkuji za odpověď. Je pravda, že jsem tuto základní informaci v mém 1.dotazu nějak neuvedl.Ta je ale firmou provádějící rozúčtování samozřejmě správná. (Omlovám se za opomenutí.) Korekce –25% až +40% vztahující se k průměru, jsou samozřejmě firmou prováděny až v konečné fázi, tak jak to je běžné. Jen mi stále chybí způsob rozpočítání dopočtu jednotek pro jednotlivé BJ.

    Předem uvádím, že pro náš dům firma skutečně používá rozpětí pro provedení korekcí a to v rozsahu –25% až +40%. (Korekce, které se vztahují na výkon top.tělesa a polohy místností jsou před dopočítáním samozřejmě již zohledněny.) Z tohoto rozpětí firma provádějící rozúčtování vychází a v současné době jsou s ohledem na toto rozpětí prováděny korekce u jednotlivých BJ a to tak,že BJ:

    1. (spotřeby nad 140% průměru) které přesahují průměrnou spotřebu o 100% i více %, tak se úprava provede tak, že se korekční jednotky odečtou a to tak, aby výsledná hodnota byla +40% od průměru (tj. max 140%), což je nejvyšší přípustná horní hranice rozpětí vycházející z vyhlášky (nic víc se již dál nedopočítává)

    B)(spotřeby pod 75% průměru) u BJ které nedosahují nejnižší přípustné hranice rozpětí tj.-25% od průměru, tak se úprava provede tak, že se korekční jednotky přičtou a to tak, aby výsledná hodnota byla maximálně právě těch –25% od průměru (což odpovídá 75% průměru), což je právě ta spodní hranice rozpětí (nic víc se již dál nedopočítává)

    1. (spotřeby které se pohybují v tom stanoveném rozpětí tj. –25% až +40%) tak těmto zůstává to jakou mají vlastně jejich skutečnou spotřebu (po předchozí úpravě s ohledem na výkon top.tělesa a polohy místností) poněvadž právě jen oni se vejdou do uvedeného rozpětí a dále (podotýkám, že právě jen těmto uvedeným pod bodem C) se jim provede úprava korekčními jednotkami a to tak, že se jim další jednotky přičítají !! a to ještě takovým způsobem, že se těmto BJ přidá různé % přepočítaných korekčních jednotek, které však nevychází ani z m2 a ani ze spotřebovaných jednotek. Zřejmě jen tak, jak se to hodí pro konečný výpočet.

    pane ? lake, ještě jednou děkuji za odpověď.

    Všeobecný dotaz.
    Na tento portál SVJ jsem se obrátil z důvodu, že se zde jako laik dopátrám vysvětlení správnosti postupu rozúčtování (což se mi, u firmy která nám rozúčtování provádí, nedaří) a následně to bude možné srozumitelně vysvětlit i všem ostatním odběratelům tepla a týká se to i účastníkům tohoto portálu. Prozatím to ale vypadá tak, že i nadále bude nejjednodušší použít obehrané zaklínadlo ve formě odkazu k nahlédnutí do vyhlášky 372/2001 Sb.! ? Kdo na tomto portálu SVJ odpovídá na dotazy, spoluvlastníci a vlastníci BJ, lidé z výboru domů, lidé z firem provádějící rozúčtování, nebo přímo specialisté – odborníci? Neexistuje nějaký volně šiřitelný program na rozúčtování s ohledem na odkazovanou vyhlášku?

    Vložil lake, 30. Červenec 2011 - 10:16

    Pane Láďo,
    ve své první odpovědi jsem Vám přece napsal jasně: zjistěte si postup který používá Váš rozúčtovatel. Teprve pak se o něm můžeme začít bavit.

    Pokud se snad domníváte, že existuje jediný "správný" postup rozúčtování, mýlíte se. Odkázal jsem vás na vyhlášku 372/2001 Sb., která o závěrečných korekcích mlčí (říká pouze, že se mají uplatnit). Každý rozúčtovatel volí postup a druh korekčních koeficientů a ukazatelů podle své úvahy a podle toho, co odsouhlasil zákazník (SVJ).

    Svůj postup ovšem musí rozúčtovatel být schopen obhájit a písemně doložit.

    Bohužel skutečnost je taková, že někteří rozúčtovatelé se spoléhají na paní Aničku z vedlejší kanceláře, která v tabulce Excel přepisuje hodnoty tak dlouho, až vyjde něco, co nepřesahuje odchylky +−40% a zároveň celkový součet je roven fakturované částce. Nikdo ovšem netuší, jak to Anička dělá. Ostatně ona taky ne.

    A vy po nich najednou chcete, aby ten postup dali na papír ...

    lake

    Vložil Láďa, 30. Červenec 2011 - 10:18

    Uváděl jsem v mém dotazu, že nám rozúčtovatel nechce sdělit postup dopočítávání jednotek. Přesto ještě jednou Vám děkuji za rady. Přece jenom jsem se na tomto portálu dobral od lolka jasné odpovědi na mé otázky.

    Pěkný den.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".