Dotaz na SVJ, která schvalují rozpočty: vystavujete každý rok nový předpis? (případová studie přechodu od SBD)

Vložil TN. (bez ověření), 7. Květen 2017 - 11:54 ::

Začal jsem dělat rozpočty, letos jsme schvalovali třetí, plus na konci roku dělám vyúčtování. Předtím se rozpočty ani vyúčtování nedělalo a lidé byli zvyklí platit „svůj nájem“ buď SIPEM nebo trvalým příkazem. Předpis záloh zůstával celá léta stejný a SBD vystavilo nový prakticky jen když si zvedlo svůj poplatek za správu, pokud se navýšila „platba do fondu oprav z XX Kč na YY Kč“ nebo při změně počtu osob a změně výše záloh, požádal-li vlastník.

Před třemi lety jsme začali schvalovat rozpočty a výši záloh nastavujeme podle odhadnutých výdajů + rozpočtová rezerva. V prosinci obdrží vlastníci nový předpis na následující kalendářní rok.

Jenže jsem zjistil, že velkou část vlastníků to vlastně obtěžuje. Těm, co platí SIPEM, nastavíme změnu částky na SIPU a vše jede, ale ti, co platí trvalým příkazem, musí provést změnu trvalého příkazu, což je u některých kámen úrazu. Na poslední schůzi mi několik lidí vynadalo, že jim pořád „měním nájem“. Část lidí nový předpis ignoruje a platí podle starého (to jsou právě ti, co mají nastavený trvalý příkaz). Musíme je neformálně telefonicky či e-mailem upozorňovat, což výboru navyšuje práci. Bylo mi třeba vyčteno, že posíláme nové předpisy před Vánoci… A také jsem zjistil, že si tímto vlastně buduji opozici, protože v jednom z SVJ to vypadá, že se vrátí k SBD, ostatní členové výboru chtějí rezignovat, protože si neuvědomili, kolik práce je s výborováním spojeno.

Považuji za otázku cti zabránit návratu SVJ, kde jsem ve výboru, zpět k SBD. Ten jeden dům asi neudržím, ale ve dvou, kde výboruji, jsou rozumní lidé, nicméně mají vlastně stejné výtky.

Proto přemýšlím, jak zachovat tvorbu rozpočtu a vyúčtování, ale nevystavovat každoročně nové předpisy záloh.

Uvedu příklad:

První rozpočet jsem sestavil na základě studia účetnictví předaném od SBD za 3 roky, kdy jsem zjistil, že výdaje jsou vlastně pořád stejné (plusminus), některé jsou mandatorní či kvazimandatorní. Zjistil jsem výdaje ve výši 4 mil. Kč (vč. rozpočtové rezervy) a z toho vypočetl zálohu na každého vlastníka dle velikosti jeho podílu na SČ a vydělením 12 (záloha např. 2000 Kč). Po roce se provedlo vyúčtování a vznikl přeplatek. O něm jsme hlasovali, co s ním, zda se vlastníkům vrátí, nebo se započte proti novým zálohám z dalšího roku, nebo se celý použije na krytí plánovanované výměny výtahů. V daném případě se schválilo, že se použije na zafinancování výtahů. Pokud by ale shromáždění schválilo, že se přeplatky každému započtou proti budoucím zálohám, musely by se vlastně budoucí zálohy dočasně na několik měsíců snížit a během roku by tedy došlo k vystavení předpisů 2×. Současně jsme na schůzi mírně navýšili zálohu na výtahy, podstatnou část peněz jsme už měli našetřenu, ale scházelo ještě 0,5 mil. Kč. V prosinci se tedy vystavil nový předpis s vyšší zálohou, kdy jsem 0,5 mil. Kč opět rozdělil na vlastníky podle velikosti SČ a vydělil 12 (což činilo např. 200 Kč a nová záloha tedy byla např. 2200 Kč). Výtahy se vyměnily, současně jsme zavedli úspory změnou dodavatelů a jiná úsporná opatření, takže poklesly i běžné výdaje, vlastníkům vznikly přeplatky a příští prosinec jsme vystavili nové předpisy záloh s nižší částkou (např. 1800 Kč).

Částky jsou samozřejmě různé, podle velikosti bytu, tady uvádím pro zjednodušení fiktivní částky.

Čili během tří let došlo ke změnám předpisů a pokaždé se změnila výše záloh. A toto se ukazuje, že mnohým vlastníkům vadí.

Začal jsem tedy přemýšlet, že bych systém nastavil tak, aby ke změnám výše záloh nedocházelo a platila se podle odhadů z předchozích let „trvalá záloha“ vzniklá vlastně zprůměrováním plus rezerva. Např. 2000 Kč a takto nastavená záloha by se už neměnila bez ohledu na plánované výdaje. Vesměs by vlastníkům vznikaly přeplatky, protože v nejbližších letech žádnou velkou investiční akci neplánujeme. V jednom domě bude třeba udělat generální opravu střechy, ale to až tak za 5 let.

Tím pádem budu moct nadále dělat rozpočet, vyúčtování, ale předpis záloh se nový vystavovat nebude, zůstane každému vlastníkovi „trvalá“ stejná výše zálohy a po roce se mu vrátí přeplatky.

Zajímaly by mě zkušenosti členů výborů zejména z větších domů o 100 až 500 bytech. Jak se u vás vlastníci tváří, když na ně kladete takto zvýšené nároky.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tep (bez ověření), 7. Květen 2017 - 13:20

    První shromáždění vlastníků letos bude u nás po pěti měsících roku a schvalovat rozpočet na zbylých 7 měsíců, když neděláme žádnou větší opravu, je formalismus. V návrhu stanov máme, že za rozpočet se považuje skutečnost minulého roku. Naopak v návrhu stanov je povinnost udělat samostatný rozpočet na každou větší investiční akci včetně návrhu, jak akci financovat. Neměníme dlouhodobé příspěvky na opravy a na splácení úvěru na revitalizaci domu. Výši záloh na služby též neměníme – každý vlastník si může navrhnout změnu sám a za loňský rok 7/8 vlastníků má za služby přeplatky, takže dávám zapravdu autorovi příspěvku, že zatěžovat vlastníky zbytečnými změnami plateb je nesmysl. Takže změna bude, až to bude opravdu nutné.

    Vložil TN. (bez ověření), 8. Květen 2017 - 10:33

    Schvalování rozpočtu a celkové výše příspěvků ukládá zákon, resp. NV366, tudíž je třeba se s těmito povinnostmi nějak poprat, ale současně „neobtěžovat“ vlastníky. Mně vlastně nejvíc překvapuje, že se najde někdo, komu vadí transparentnost :(

    Vložil tep (bez ověření), 8. Květen 2017 - 13:30

    Do usnesení ze shromáždění vlastníků ke schválení roční závěrky dáme větu: Rozpočtem SVJ pro rok 2017 je skutečnost roku 2016.

    Vložil -> (bez ověření), 10. Květen 2017 - 9:00

    „Rozpočtem SVJ pro rok 2017 je skutečnost roku 2016.“

    Spíš: Rozpočtem SVJ pro rok 2017 je skutečnost roku 2015.

    Vložil Anonymous3651 (bez ověření), 9. Květen 2017 - 22:29

    do rocni UZ date jako zcela vagni skutecnost..?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".