dotace

Vložil mrk, 6. Únor 2017 - 20:11 ::

Dobrý den. Naše SVJ si chce vzít úvěr na revitalizaci. To je běžná věc. Při minulé schůzi společenství nám firma, která bude dělat projekt přislíbila i zpracování žádosti o dotaci. Neslibuje, že dotaci stoprocentně dostaneme, ale vycházím ze skutečnosti, že ano. A k tomu směřuje můj dotaz. Ne všichni majitelé bytů (výrazná menšina) se na úvěru nechtějí podílet a jsou ochotni svůj podíl na financích za realizaci zaplatit hotově. Dnes jsem se u správce dozvěděl o existenci dvou druhů dotací. Jedna dotace je na úvěr, další na dílo. Pokud by přislíbená dotace byla na úvěr, ta by se tato dotace rozdělila na majitele bytů, kteří přispívají určitou částku ze které SVJ splácí úvěr. S touto částkou by si ti, co si nevzali úvěr mohli děla co chtějí (např. splacení části úvěru). Pokud by však přislíbená dotace byla na dílo, měla by být rozdělena mezi všechny majitele bytů podle spoluvlastnických podílů a proplacena jim. Jak zabránit aby majitelé bytů, kteří si úvěr nevzali na nějaké příští schůzi neodhlasovali, že celá dotace bude použita na mimořádnou splátku, bez ohledu na skutečnost, že jiní majitelé zaplatili hotově. A tím je vlastně okradli. Máte s tím někdo zkušenost?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Únor 2017 - 17:57

    a musí být rozdělena podle podílů. Ti co mají úvěr ji nedostanou a bude poskytnuta bance a ti co platili hotově budou mít o svúj díl částku sníženu. Dotace na úrok se vztahuje k úvěru. Celá se poskytne bance a tím se sníží úrokové zatížení. Ti co si úvěr nebrali s tím nemají nic společného.

    Vložil Korky0202, 7. Únor 2017 - 12:21

    přislíbila i zpracování žádosti o dotaci – uvědomte si, že to zaplatíte to, že oni něco zpracují.

    Neslibuje, že dotaci stoprocentně dostaneme… – nebudou to tedy zbytečně vyhozené peníze za neúspěch, nebylo by lepší odměnu za zpracování žádosti navázat na přidělení dotace?

    Ne všichni majitelé bytů (výrazná menšina) se na úvěru nechtějí podílet a jsou ochotni svůj podíl na financích za realizaci zaplatit hotově. – na úvěru se musí podílet všichni, pokud máte usnesení a Výbor podepíše smlouvu. Nelze některé vlastníky vyjmout z povinnosti či závazku, kterým se zaváže SVJ, i když poskytnou protiplnění.

    Jedna dotace je na úvěr, další na dílo. Pokud by přislíbená dotace byla na úvěr, ta by se tato dotace rozdělila na majitele bytů, kteří přispívají určitou částku ze které SVJ splácí úvěr. S touto částkou by si ti, co si nevzali úvěr mohli děla co chtějí (např. splacení části úvěru). – myslím si, že to takto s dotačními penězi nakládat nejde. Tam, kde musí skončit peníze u dotace při úvěrové dotace je banka, nikoliv jednotliví vlastníci.

    Takže tomu nezabráníte. Uvědomte si, kterou cestou krytí zdrojů investic chcete jít. Nelze jít cestou toho, že půlka chce vše platit ze svého a nepodílet se na úvěru a naopak.

    Vložil mrk, 7. Únor 2017 - 13:17

    Nelze jít cestou toho, že půlka chce vše platit ze svého a nepodílet se na úvěru a naopak.

    Nemáte pravdu. Znám mnoho SVJ v okolí, kde někteří vlastníci splatili poměrnou část revitalizace hotově. Chcete mi snad tvrdit, že mi hlasování na shromáždění může nařídit, abych se podílel na úvěru SVJ pokud mám hotové peníze?

    Vložil Korky0202, 7. Únor 2017 - 13:21

    Usnesení shromáždění je závazné pro všechny členy SVJ. To znamená, i když „poskytnete plnění“, zaplatíte poměrně svojí část, nezbavujete se svého závazku plnit, jestliže SVJ se dostane například do platební neschopnosti. Váš závazek stále trvá.

    Je nutné si uvědomit, že tyto závazky Vám nevznikají z vlastní vůle, ale z držby majetku, kde jste jako spoluvlastník daného majetku. Tudíž se jedná o závazek, který se vztahuje k bytové jednotce, nikoliv k Vám jako osobě a vašim penězům.

    A ano, pokud usnesení bude znít, že SVJ si vezme úvěr, tak pro celé SVJ, jejímž jste členem, i když máte peníze hotově.

    A ano máte pravdu, je spousta SVJ, kde vlastníci zaplatili poměrnou část. Nicméně to nebudou SVJ, kde SVJ figuruje jako účastník nějaké úvěrové smlouvy. S tím jsem se zatím za dobu své praxe nesetkal. Pokud to takto bylo, tak účastníky úvěrového vztahu byly kromě bank/spořitelen jednotliví vlastníci.

    Vložil mrk, 7. Únor 2017 - 16:23

    Ještě poznámka k vašemu tvrzení. Pokud by mi shromáždění nařídilo svým rozhodnutí, že se mám podílet na úvěru, který si vezme SVJ a nesmím zaplatit svůj podíl podle spoluvlastnických podílů hotově, tak bych dal SVJ k soudu z důvodu, že mi způsobilo škodu velkého rozsahu tj. úroky z úvěru, které si vzalo SVJ a které bych musel zaplatit formou příspěvku na účet SVJ.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Únor 2017 - 17:54

    Pokud se v SVJ vyskytují takoví hluopáci buďte nad věcí. Ve věci úvěru hlasuji proti a dám si do zápisu zapsat, že chci platit hotově a hlavně, žr nehodlám ručit za dluhy společenství takto vzniklé. Kopii zápisu si vymůžu a jsem v klidu. Pokud by skutečně někdo byt prodal a nezaplatil svůj dluh a SVJ jej hodlalo rozpočítat na ostatní tak neplatím. Ať se soudí oni. Díky zápisu, kde máte uvedeno, že jste hlasoval proti s námitkou to prohrají.

    Vložil Korky0202, 7. Únor 2017 - 18:21

    nehodlám ručit za dluhy společenství takto vzniklé – zápisem do zápisu o shromáždění se nemůžete vzdát svého ručitelského závazku, který Vám vznikl ZE ZÁKONA.

    Námitka o tom, že jste proti se dává pouze při jednání výboru SVJ při hlasování, nikoliv na shromáždění!!!

    Neuvádějte ostatní čtenáře v omyl!!!

    Vložil mrk, 7. Únor 2017 - 16:23

    Ještě poznámka k vašemu tvrzení. Pokud by mi shromáždění nařídilo svým rozhodnutí, že se mám podílet na úvěru, který si vezme SVJ a nesmím zaplatit svůj podíl podle spoluvlastnických podílů hotově, tak bych dal SVJ k soudu z důvodu, že mi způsobilo škodu velkého rozsahu tj. úroky z úvěru, které si vzalo SVJ a které bych musel zaplatit formou příspěvku na účet SVJ.

    Vložil Korky0202, 7. Únor 2017 - 18:18

    Pokud by mi shromáždění nařídilo svým rozhodnutí, že se mám podílet na úvěru… – Shromáždění se usnáší, usnesení směřující pouze k některým vlastníkům, může být v pouze v případech, kdy mají nějakou část ve výlučném užívání. Jinak je usnesení vždy platné pro všechny členy SVJ.

    nesmím zaplatit svůj podíl podle spoluvlastnických podílů hotově, tak bych dal SVJ k soudu z důvodu, že mi způsobilo škodu velkého rozsahu tj. úroky z úvěru – Vám žádná škoda nevznikla, protože se jedná o rozhodnutí, které je vázáno Vaším dobrovolným členstvím a spoluvlastnickým podílem na společné věci. Tím, že většina vlastníků rozhodne o něčem s čím Vy nesouhlasíte, je údělem SVJ. Daně taky nemůžete zaplatit předem!

    Pokud by byla pravda to, co tvrdíte, tak byste mohl SVJ žalovat i kvůli tomu, že Vy chcete vyplatit úroky, které SVJ za rok nasbírá na běžném účtu a Shromáždění usnesením a schválením hospodaření rozhodlo, že se to vyplácet nebude a bude se to převádět na účet DZ.

    Vložil tep (bez ověření), 7. Únor 2017 - 14:58

    SVJ si musí vzít úvěr zmenšený o platby, které dostalo hotově. Každý vlastník je svobodný člověk a nikdo ho nemůže nutit, jakým způsobem bude hradit své závazky vůči SVJ. I když jsem zaplatil hotově, za úvěr SVJ ručím nadále v poměru svého vlastnického podílu. Toť vše! SVJ není všemohoucí! To by už zasahovalo do osobních svobod rozhodovat se sám a to je proti listině lidských práv! Do úvěrového vztahu s bankou vstupuje SVJ zastoupené členy výboru. Pokud si vezmou zbytečně velký úvěr, nepostupují s péčí řádného hospodáře a škodu musí nahradit! Když se jedná na shromáždění vlastníků o úvěru, musí každý vlastník dostat možnost vyjádřit se, zda nechce splatit svůj podíl anebo i jeho část hned hotově! Jinak si SVJ počíná jako náhončí bank, které mají zájem půjčit co největší balík peněz! Nedat člověku možnost se samostatně rozhodovat odporuje dobrým mravům!

    Vložil Korky0202, 7. Únor 2017 - 18:11

    SVJ si musí vzít úvěr zmenšený o platby, které dostalo hotově. – SVJ si vezme takový úvěr, který bude nižší než je v Usnesení, protože nikdy nevíte, zda vyčerpáte celou částku.

    Každý vlastník je svobodný člověk… – pletete si vlastnictví a spoluvlastnictví, a zde se bavíme o spoluvlastnictví a zde se musíte podvolit většině.

    nikdo ho nemůže nutit, jakým způsobem bude hradit své závazky vůči SVJ. – Usnesení SVJ ve forma smlouvy a týká se i těch, kteří s ním nesouhlasí. Daně si taky nemůžete zaplatit jen tak, že máte prachy, protože na Vás připadá asi taková a maková částka a pak v obchodě tvrdit, že DPH platit nebudete, protože jste ji zaplatil předem.

    To by už zasahovalo do osobních svobod … nezasahuje do Vašich osobních svobod, určuje, jakým způsobem se budete podílet na svých právech či povinnostech vůči svému alikvotnímu podílu na SPOLEČNÉM MAJETKU. Nikdo Vám nemůže nutit v SVJ, zda když budete provádět přestavbu jádra, zda použijete své peníze, které leží na účtu, či si vezmete úvěr, tam je to o vaší OSOBNÍ svobodě, protože se jedná o čistě Váš majetek.

    Do úvěrového vztahu s bankou vstupuje SVJ zastoupené členy výboru. Pokud si vezmou zbytečně velký úvěr, nepostupují s péčí řádného hospodáře a škodu musí nahradit! – Členové výboru se musí řídit usnesením. O tom, jaká výše to bude se rozhoduje usnesením vlastníků a členové výboru v tomto případě pouze zastupují SVJ navenek a nemohou „vyrobit“ škodu, pokud jsou k tomuto právníků úkonu zmocněni na základě usnesení. Nikdy se přesně neví, jak ten úvěr bude vysoký!

    Když se jedná na shromáždění vlastníků o úvěru, musí každý vlastník dostat možnost vyjádřit se, zda nechce splatit svůj podíl anebo i jeho část hned hotově… Když se jedná o úvěru, tak se jedná o jeho výši, ručení, výběru ústavu a pověření členům výboru, zda mají uzavřít smlouvu. Opětovně Vás upozorňuji, že skutečná výše úvěru a proinvestovaná částka je známa až po ukončení investiční akce!

    Já Vás to nechám klidně zaplatit, za půl roku se budete chtít odstěhovat. Budete chtít po SVJ alikvotní část zpět, protože SVJ bude platit úvěr ještě třeba 10 let? Či si snad myslíte, že ty peníze, které jste do toho jednorázově „vrazil“ vydupete na budoucím vlastníkovi? Tím, že uhradíte svůj alikvotní část podílu na úvěru předem, nezvedáte cenu svého nemovitosti, protože když to budete prodávat třeba za cenu odhadní, tak nikoho nezajímá, že jste před půl rokem nacpal SVJ třeba 300 tis. Kč.

    Jinak si SVJ počíná jako náhončí bank, které mají zájem půjčit co největší balík peněz! – SVJ si nijak nepočíná, o tom, zda SVJ si bude nuceno vzít úvěr rozhoduji pouze a jen vlastníci na shromáždění formou usnesení!

    Nedat člověku možnost se samostatně rozhodovat odporuje dobrým mravům! – Vy se přeci nemůžete samostatně rozhodnout, když něco spoluvlastníte, rozhodnout ve společné věci bez účasti či hlasování ostatních spoluvlastníků je proti dobrým mravům. U spoluvlastnictví má prospěch skupiny přednost před právy individuálními.

    Vložil mrk, 7. Únor 2017 - 22:18

    Pane Korky0202 nechte už těch bludů. Přečtěte si, prosím, pozorně část článku JÁ SPLÁCET ÚVĚR NECHCI, odstavec 2, kde je uvedeno:

    „Má vlastník právo, nechtít se na společném úvěru podílet? Odpověď je stručná: Ano. V případě, že se vlastník nechce na úvěru SVJ podílet, vloží své vlastní finanční prostředky (v alikvotní výši investičních nákladů, připadajících na jejich byt), přímo na účet SVJ.“

    Hned v dalším článku je uvedeno:

    Na shromáždění vlastníků, které schvaluje provedení investiční akce a čerpání úvěru od banky, bude do zápisu usnesení tohoto shromáždění uveden bod, kde budou přesně specifikováni vlastníci, kteří uhradí svůj podíl na investici z vlastních zdrojů přímo na účet SVJ a na splácení úvěru se nebudou podílet. V zápise je nutné přesně specifikovat číslo jednotky, vlastníka, výši jeho podílu na investici a termín, do kterého je povinen peněžní prostředky v dané výši složit na účet SVJ. Takto složené prostředky pak budou použity jako vlastní zdroje SVJ při financování investice resp. požadavek na úvěr bude o tuto částku nižší.

    viz. https://www.okolobytu.cz/…u-vaseho-svj

    Vložil Korky0202, 8. Únor 2017 - 5:48

    Vážený pane,

    jedná se o článek, který psal úvěrový specialista, který je placen od toho, aby SVJ uvrtal do úvěru. Dokonce nabádá k tomu, aby SVJ mělo vlastní zdroje, což je v dnešní době věc, která úvěr prodražuje.

    Autor článku pouze doporučuje nějaký postup, ale neuvádí, že se ti, co „podstrčí“ vlastní zdroje SVJ, pro které se to stane „vlastním“ zdrojem, zbaví povinností se na úvěru podílet.

    Uvědomte si, že SVJ podstrčíte svou část na investici, navíc nevíte, kolik to bude přesně stát, protože částka může být nakonec (ve většině případů, se kterými jsem se setkal) nižší, než byla částka projektovaná v rozpočtu na investici. Všichni přestanou platit, myslíte si, že ta banka bude brát ohled na to, že vy jste dal peníze ze svého? Váš ručitelský závazek trvá.

    Bral bych ten článek jako užitečný, pokud by jej psal nějaký právník z odboru vymáhání banky, ale úvěrový specialista, nebo-li obchodník s úvěry?! To se nezlobte, to není relevantní informace.

    Vložil tep (bez ověření), 7. Únor 2017 - 20:19

    V kterém zákonu dostalo SVJ pravomoc určovat, že já jako spoluvlastník nesmím hradit svůj závazek vůči SVJ hotově? SVJ mi musí říci, jak velký závazek na mne připadne a já jsem povinen SVJ odpovědět, jak a kdy svůj závazek uhradím, případně zda podepíšu s SVJ smlouvu, že svůj závazek budu splácet a v jakých měsíčních splátkách. Navíc – na každou investiční akci existuje projekt a výběrové řízení, takže konečná částka je dopředu známa. Pokud se vyskytnout vícepráce, je čas částku dovybírat. Každá větší akce se neplatí najednou, ale ve smlouvě s dodavatelem musí být napsáno, kdy se co bude hradit. Když neschopný výbor navrhne zmatečné usnesení, vlastník, který s ním nesouhlasí, má právo se bránit – jinak by nešlo o nevolnictví, ale přímo o otrokářství. Zmatečné usnesení má formu smlouvy, ale smlouvy neplatné! Osobně jsem už zažil 3 velké investiční akce, vše záleží na domluvě. Domluva je možná, pokud nemá výbor SVJ nesmyslné požadavky! Pokud SVJ rozhodne, že na shromáždění se smí smrkat jen do papírových kapesníků, zakoupených výborem, tak je usnesení platné? Podle Vás já se nesmím samostatně rozhodovat, když něco spoluvlastním? Nemohu odmítnout svou spoluúčast na financování schválené akce, s tím souhlasím, ale už mi někdo nesmí nařizovat, že svůj podíl musím uhradit v kovových desetikorunách a že nesmím použít bankovky! Kde to jsme, milý Korky?

    Vložil Korky0202, 8. Únor 2017 - 5:39

    V kterém zákonu dostalo SVJ pravomoc určovat, že já jako spoluvlastník nesmím hradit svůj závazek vůči SVJ hotově – pohybujeme se v občanskoprávní rovině, nikoliv v trestní. Určujícím kritériem není zákon, ale usnesení, jehož smluvní stranou jste, protože jste si jako formu vlastnictví bytového domu při koupi zvolil spoluvlastnictví!

    SVJ mi musí říci, jak velký závazek na mne připadne a já jsem povinen SVJ odpovědět, jak a kdy svůj závazek uhradím, případně zda podepíšu s SVJ smlouvu, že svůj závazek budu splácet a v jakých měsíčních splátkách. – Máte usnesení o tom, že se budete jako ČLEN SPOLEČENSTVÍ podílet na úvěru, to je smlouva, která Vás zavazuje a závazek není Váš, je SPOLEČNÝ. Vyžadujete smlouvu na něco, kde již smluvní stranou jste.

    Navíc – na každou investiční akci existuje projekt a výběrové řízení, takže konečná částka je dopředu známa. – existuje projekt, je i výběrové řízení. Konečná částka známá není, protože dodavatel může ušetřit při konečné realizaci, či se během realizace může stát, že se objeví technické překážky, které bez dalších peněz, nebudete schopni vyřešit.

    Pokud se vyskytnout vícepráce, je čas částku dovybírat. – Zjistíte, že je potřeba něco zasanovat, například, že někde zatéká do bytového domu, jako SVJ, pokud použijete vlastní zdroje, musíte nejdříve utopit je, pak nastupuje úvěr. Takže budete několik měsíců vybírat částky, a pak začnete řešit to, že Vám do bytového domu již několik měsíců teče. Jenže to už, pane, zjistíte, že mezitím vznikly další škody. Výborná péče řádného hospodáře!

    //Každá větší akce se neplatí najednou, ale ve smlouvě s dodavatelem musí být napsáno, kdy se co bude hradit. // – a též je ve smlouvě o úvěru s bankou napsáno, že nejdříve se použijí vlastní zdroje a teprve poté je možné čerpání. Platební podmínky ve smlouvě s dodavatelem nehrají při rozhodování o krytí investice významnou roli, řekl bych, že je to věci nicotného charakteru. Nesetkal jsem se za roky své praxe, že bych viděl smlouvu, kde by tyto podmínky nebyly rozumně specifikovány.

    Když neschopný výbor navrhne zmatečné usnesení, vlastník, který s ním nesouhlasí, má právo se bránit – jinak by nešlo o nevolnictví, ale přímo o otrokářství. – myslím, že byste měl otevřít slovník a nastudovat si, co znamenají slova nevolnictví a otrokářství. Znovu opakuji míra vašich práv a povinnosti se odvíjí od toho, jako formu vlastnictví zvolíte, když něco kupujete! Když uzavřete manželství a dohodnete se, že provedete rekonstrukci. Vy můžete chtít na tu rekonstrukci našetřit, manželka to chce hned. Půjde a uzavře třeba úvěr u stavební spořitelny. Vzhledem k tomu, že máte SJM, tak tím, že úvěr podepsala ona, jste do uvedeného závazku vstoupil též, protože jste součástí SJM. Nemůžete, když přijde manželka domů s tím úvěrem po manželce chtít, aby s Vámi uzavřela smlouvu o tom, že Vy jí dáte půlku hotově a že se tím zbavíte svého ručitelského závazku před bankou v případě, že by ona přestala platit, či zemřela!

    Zmatečné usnesení má formu smlouvy, ale smlouvy neplatné! – neplatnost musíte prokázat u soudu, musíte dokázat, že se jedná o významný zásah do vašich vlastnických práv atp.

    SVJ rozhodne, že na shromáždění se smí smrkat jen do papírových kapesníků, zakoupených výborem, tak je usnesení platné? – Vážený pane, nepustím se do demagogických poznámek jako VY, koupě kapesníků není rozhodování o společné věci!

    Podle Vás já se nesmím samostatně rozhodovat, když něco spoluvlastním – nemůžete se rozhodovat samostatně, představte si, že se sám rozhodnete postavit kotelnu a dodávat v domě teplo do svého bytu, protože přeci nebudete platit ty nekřesťanské peníze za centrální dodávku tepla.

    Nemohu odmítnout svou spoluúčast na financování schválené akce – nemůžete, protože jste účastníkem smlouvy, kterým je usnesení, protože máte svůj ručitelský závazek, protože ten trvá, i kdybyste SVJ složil celou jistinu úvěru!

    už mi někdo nesmí nařizovat, že svůj podíl musím uhradit v kovových desetikorunách a že nesmím použít bankovky – To vám může též usnesení nařídit, stejně tak jak může v SVJ existovat usnesení, že veškeré platby budou prováděny pouze bezhotovostně, že SVJ nebude mít pokladnu s hotovostí, že nebude využívat služeb České pošty zvané SIPO. A můžete se stavět na hlavu, jak chcete, že máte SIPO, prostě ty peníze do SVJ, pokud SVJ nebude mít smlouvu s Českou poštou, nedostanete!!!

    Vážený pane tepe, jsme v SVJ, kde se pravidla řídí zákonnými úpravami, stanovami a usneseními shromáždění atp.

    Míra našich práv a povinnosti se odvíjí od formy vlastnictví. Samostatně se rozhodovat a určovat, můžete ve své bublině, která se nazývá bytovou jednotkou a i tam jste určitým způsobem omezen v některých činnostech, protože tyto činnosti už mohou zasahovat do společných prostor, či do práv ostatních vlastníků bytových jednotek.

    Vložil tep (bez ověření), 8. Únor 2017 - 8:50

    Nedomluvíme se. Proti vadnému usnesení se mohu odvolat. Vadné usnesení není smlouva! Atributem smlouvy je, že v ní existují dvě rovnoprávné strany. To nelze říci o „smlouvě“, kdy jedna strana nutí druhou stranu platit úroky a poplatky za vedení úvěrového účtu. V SVJ, kde nepanuje nevolnictví, výbor předloží shromáždění rozvahu, ve které uvede, do kdy kolik Kč potřebuje na realizaci akce, kolik je na akci schopen dát z dlouhodobých záloh, kolik Kč je třeba dodat a kolik to činí na jednotlivé vlastníky dle spoluvlastnických podílů. Jednotliví vlastníci bytů musí dostat prostor, aby se vyjádřili, zda svůj závazek uhradí hotově v určeném termínu, případně částečně v určité výši. Teprve zbývající nepokrytá částka bude předmětem pro jednání výboru s bankou o úvěru. Pokud výbor takto nejedná, nepočíná si s péčí řádného hospodáře a nutí vlastníky bytů platit úroky a poplatky za vedení účtu! To je nehorázná drzost! V sousedním domě mají jednoho movitého vlastníka bytu, který nabídl SVJ, že půjčí SVJ bezúročně scházející částku a tak se i stalo. Náš dům se tímto příkladem nechal inspirovat, takže když se dělala vestavba výtahu do domu, dohodli jsme se, kolik kdo složí hotově nad svůj podíl s tím, že ti, co nemají dost hotovosti, to budou splácet. Podle finančních možností jsme dohodli i výši splátek a i to, že případný přeplatek z ročního vyúčtování služeb dlužníka půjde na úhradu dluhu. Celá akce proběhla bez zadlužení SVJ ku spokojenosti všech zúčastněných. V domě máme zejména důchodce a je nutné financovat akce rozvážně, aby se některý z vlastníků nedostal do dluhové pasti. Beztak by se to nakonec vymstilo ostatním vlastníkům, ze by museli jeho výpadky ve splácení dluhu uhradit s nejasným výsledkem, zda se jim ta peníze vrátí a v jaké výši.

    Vložil JaVa, 8. Únor 2017 - 9:41

    a lidová tvořivost některých statutárů je až za hranicÍ ZSR!JaVa

    Vložil Korky0202, 8. Únor 2017 - 9:00

    Proti vadnému usnesení se mohu odvolat. Vadné usnesení není smlouva! Atributem smlouvy je, že v ní existují dvě rovnoprávné strany. To nelze říci o „smlouvě“, kdy jedna strana nutí druhou stranu platit úroky a poplatky za vedení úvěrového účtu. – žádná strana Vás nenutí, vy jste jako vlastník na té hromadě, která „úkoluje“ SVJ k tomu, aby si vzalo úvěr. Je to stejné jako s úklidem v domě, též se musíte podvolit většině, když odhlasuje, že bude uklízet firma a náklady s tím společné se rozpočítají dle počtu bytových jednotek.

    V dalších řádcích jste již úplně upustil od řešení úvěru mezi bankou a SVJ, které zastupuje své členy.

    To, co jste uvedl jsou věci, které zůstaly uvnitř SVJ, nevstupoval do toho třetí subjekt.

    Vložil tep (bez ověření), 8. Únor 2017 - 9:29

    Výbor SVJ před zahájením akce zjistí, zda na danou akci je možné získat dotace. Jeden z domů v naší ulici tak získal loni na vestavbu výtahu obrovskou dotaci. Dále před jednáním s bankami musí získat informaci od jednotlivých vlastníků, kvůli kterým SVJ půjde do úvěru, kolik Kč jsou schopni měsíčně splácet. Na základě nejslabšího článku řetězu půjde výbor jednat s bankami nejen o výši úvěru, ale i délce úvěrové smlouvy a vybere nejvhodnější banku. U nás se na shromáždění dohodlo, že příspěvky vlastníků budou v součtu o něco vyšší než je měsíční splátka bance. Úvěr nám končí v říjnu 2022, ale už 14 měsíců před jeho koncem by měli mít všichni vlastníci uhrazený zbytek svého dluhu vůči SVJ. Vytváříme si tak rezervu pro případ, že by některý vlastník přestal splácet. Zatím všichni platí, ale čert nikdy nespí. Za dluh SVJ ručí i ti, co zaplatili hotově, tak je to citlivá věc. Nadělat dluhy dokáže kdokoliv, ale minimalizovat případné ztráty dokáže jen ten, kdo vyhodnotí všechna známá rizika a počíná si s péčí řádného hospodáře.

    Vložil janica, 7. Únor 2017 - 11:06

    Nenapsal jste o jakou dotaci jde, název. Pravděpodobně první je ve formě úvěru, tj. Panel a Nová zelená úsporám, kterým se financují stavební práce. Jestliže vlastníci zaplatí hotově svou splátku, nebudou mít v měsíčním předpise položku – splátka úvěru, jako ostatní. SVJ splácí ale dohodnutou měsíční splátku státu v rámci dotačního programu. Oproti bance je tam výrazně snížený úrok. Druhá dotace je v rámci programu IROP, která je určena na zateplení domu (energetické úspory). Ministerstvo schválí žádost o dotaci SVJ (máte PD, stavební povolení,rozpočet), bude přidělena částka a můžete začít se stavebními pracemi. Musíte ale všechny faktury za provedené práce zaplatit ze svých zdrojů, popř. si vzít úvěr u banky nebo stavební spořitelny. Po ukončení prací a doložení faktur, vč. kolaudačního rozhodnutí a předání stavby, je SVJ vyplacena dotace, která není účelová. Shromáždění může pak rozhodnout, co s ní. SVJ může peníze použít na další úpravy v domě, na zasklení lodžií nebo balkonů, opravy stoupaček, výtahy, taky použít na mimořádnou splátku úvěru nebo mohou být vyplaceny peníze v určité částce vlastníkům. V případě úvěrových dotací nedostanete peníze na účet, v případě IROP ano.

    Vložil mrk, 7. Únor 2017 - 12:29

    O jakou dotaci se jedná nám sděleno nebylo. Jen firma, která bude dělat projekt přislíbila i zpracování žádosti o dotaci. Jedná se o zateplení a výměna starého výtahu za nový. Píšete: „Shromáždění může pak rozhodnout, co s ní. SVJ může peníze použít na další úpravy v domě, na zasklení lodžií nebo balkonů, opravy stoupaček, výtahy, taky použít na mimořádnou splátku úvěru nebo mohou být vyplaceny peníze v určité částce vlastníkům.“ Stejnou informaci jsem včera dostal i od správce, jen mi bylo doporučeno zakotvit formou zápisu ze schůze jak bude s případnou dotací naloženo ještě před schválením úvěru.

    Vložil janica, 7. Únor 2017 - 21:20

    Doporučila bych Vám, abyste se podíval na stránky ministerstva pro místní rozvoj, tam jsou uvedené podmínky pro získání dotace IROP, která je na zateplení. Týká se to všech obcí mimo hlavní město Praha. Podívejte se na internetu i na další dotace, co to obnáší pro SVJ. Je ale divné, že vás firma neinformovala o jakou dotaci jde. Dotace Panel a Nová zelená úsporám jsou úvěrové dotace, kdy se platí faktury. Pouze IROP je dotace, kterou dostanete vyplacenu až ji vyúčtujete. Z naší zkušenosti, kdy nám zpracovávala jedna firma žádost o dotaci IROP. V únoru 2016 podali žádost a vyřízenou jsme ji měli v květnu. Pak začalo VŘ na dodavatele stavby a v červenci jsme začali zateplení. Předána stavba byla v listopadu, zaplaceny všechny faktury dodavateli stavby. Do vánoc byla podána žádost o vyúčtování, vyhodnocení trvá 3 měsíce. Chybí nám ještě regulace otopné soustavy, kterou musí provést odborná firma a dodá protokol, to je v další etapě vyúčtování. O tom, jak použijeme dotaci rozhodovalo shromáždění až, když jsme měli písemný doklad, že jsme ji získali. Vy byste měli vědět, jaký rozpočet na stavební úpravy bude a od toho se bude odvíjet řešení financování.

    Vložil častý pozorovatel (bez ověření), 7. Únor 2017 - 11:22

    Janico, vlastníci nesplácí úvět, páč si žádný nevzali. Úvěr splácí svj,ne vlastníci. Úvěr si přece bere svj. Vlastníci splácí svůj dluh svj. Pletete si dojmy a pojmy.

    Vložil častý pozorovatel (bez ověření), 7. Únor 2017 - 11:37

    Mínusovači, co splácíte úvěr, který si vzalo svj, vám to přeji. Tak vám třeba.

    Vložil Stanovy (bez ověření), 7. Únor 2017 - 12:08

    Častý pozorovateli, naše SVJ si vzalo úvěr, z něho se opravilo to, co mi patří a já jako člen SVJ úvěr splácím prostřednictvím SVJ. Nepovažuji to za něco nenormálního. A jsem rád, že mi to přejete, já si to také přeji.

    Vložil častý pozorovatel (bez ověření), 7. Únor 2017 - 12:15

    Ne, nesplácíte úvěr svj, splácíte svj svůj dluh.

    Vložil Stanovy (bez ověření), 7. Únor 2017 - 12:21

    Z mého účtu odchází peníze na splátku úvěru SVJ. Jak je nazveme je irelevantní, je to částka v korunách. Prakticky splácím úvěr SVJ. Ale když chcete slovíčkařit, prosím.

    Vložil častý pozorovatel (bez ověření), 7. Únor 2017 - 12:36

    To je vaše hloupost, to není slovíčkaření.

    Vložil Stanovy (bez ověření), 7. Únor 2017 - 12:52

    Já mám zhodnocený majetek. Zhodnocení zaplatil někdo jiný. Nyní to zhodnocení splácím. Kde v tom vidíte mou hloupost? Já to považuji za obvyklý a čestný postup. Vy by jste si nechal zhodnotit svůj majetek někým jiným a pak by jste mu nezaplatil? Tak by jste ho ojebal, jak říká náš premiér.

    Vložil častý pozorovatel (bez ověření), 7. Únor 2017 - 12:58

    Vy by jste si nechal zhodnotit svůj majetek někým jiným a pak by jste mu nezaplatil? – píšete. No vidíte, ani nechápete co píše. Splácíte svůj dluh tomu, kdo zhodnotil váš majetek, tedy svj. Nesplácíte úvěr svj.

    Vložil tep (bez ověření), 7. Únor 2017 - 8:30

    Dotaci od státu dostane SVJ, nikoliv vlastníci, takže nesmí být rozdělena mezi vlastníky, ale musí být použita na účel, na který ji dostanete. Pokud byste z ní cokoliv vyplatili vlastníkům, šlo by o zpronevěru. Případný úvěr si bude brát SVJ a pokud někteří vlastníci zaplatí svůj podíl hotově, tak až bude mít SVJ splacený úvěr, musí se udělat celkové vyúčtování akce: Od nákladů na akci se odečte přijatá dotace a vypočtou se skutečné podíly jednotlivých vlastníků na akci a těm, co platili hotově, se vrátí eventuální přeplatek jejich podílů. Uvědomte si, že i ti, co platí hotově, ze zákona ručí za splácení úvěru SVJ, takže kdyby některý z těch, kteří budou mít předepsaný příspěvek na splácení dluhu SVJ přestal platit, tak všichni ostatní vlastníci musejí zafinancovat splácení úvěru SVJ. My jsme dostali dotaci na úhradu části úroků a co půl roku dva měsíce před nárokem na dotaci musíme žádat banku, aby nám vystavila potvrzení, že SVJ úvěr řádně splácí. Potvrzení musíme doručit do ČMRZB a ta nám pak dotaci vyplatí na účet SVJ. Pokud by SVJ přestalo úvěr řádně splácet, splátky dotace by SVJ přestalo dostávat.

    Vložil mrk, 7. Únor 2017 - 12:49

    Napsal jste: „… až bude mít SVJ splacený úvěr, musí se udělat celkové vyúčtování akce: Od nákladů na akci se odečte přijatá dotace a vypočtou se skutečné podíly jednotlivých vlastníků na akci a těm, co platili hotově, se vrátí eventuální přeplatek jejich podílů.“

    Vaše rada je nepraktická. Víte, nikdo z nás tady není věčně. Při délce úvěru na 15 (20) let bude možná velmi problematické vrátit eventuální přeplatky těm co platili hotově. neboť budou již na pravdě boží. Komu tedy eventuální přeplatky SVJ vyplatí? Dědicům?

    Zbytek vaší odpovědi mě nezajímá. Na vámi poskytnuté informace jsem se neptal, ty znám.

    Vložil tep (bez ověření), 8. Únor 2017 - 14:18

    Nejde o to, kdo vyúčtování dostane, ale jde o princip spravedlnosti – padni komu padni. Úvěr se musí vyhodnotit: Případného dědice vyúčtování potěší, pokud dostane vratku a naopak ho rozesmutní, když bude muset doplácet. Obojí je možné. Pokud jeden nebo i více vlastníků přestane příspěvky platit, a když bude jejich dluh nedobytný, tak to platí poslední vlastníci bez ohledu na to, kdy a jak byt získali. Podle platné právní úpravy nedobytné dluhy platí alikvotně k vlastnickému podílu i vlastníci bytů, kteří platili hotově, tedy i jejich případní dědici. Proto před koupí bytu je nutné se informovat, jak je na tom SVJ s úvěry a jejich splácením.

    Vložil mrk, 7. Únor 2017 - 12:49

    Napsal jste: „… až bude mít SVJ splacený úvěr, musí se udělat celkové vyúčtování akce: Od nákladů na akci se odečte přijatá dotace a vypočtou se skutečné podíly jednotlivých vlastníků na akci a těm, co platili hotově, se vrátí eventuální přeplatek jejich podílů.“

    Vaše rada je nepraktická. Víte, nikdo z nás tady není věčně. Při délce úvěru na 15 (20) let bude možná velmi problematické vrátit eventuální přeplatky těm co platili hotově. neboť budou již na pravdě boží. Komu tedy eventuální přeplatky SVJ vyplatí? Dědicům?

    Zbytek vaší odpovědi mě nezajímá. Na vámi poskytnuté informace jsem se neptal, ty znám.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".