Doručování písemností v SVJ

Vložil Ann (bez ověření), 20. Březen 2011 - 17:28 ::

Dobrý den, řešíme nyní ve stanovách doručování pozvánek na shromáždění. Jaké s tím máte zkušenosti, jak to máte ošetřeno ve stanovách a víte někdo, jak je to dle zákona (tedy nenapadnutelně)? SVJ odpovídá za doručení pozvánky nejdéle 15 dní(tento termín máme ve stanovách) před konáním shromáždění. Tedy dělá se to především vyvěšením na domovní vývěsce (ale to není splněna povinnost doručení všem, když někdo např. v domě nebydlí…), taky jí může osobně předat vlastníkovi oproti podpisu,… a co pošta? Nutno posílat zásilku do vlastních rukou, či „jen“ doporučeně? Co SJM? Musíme posílat každému manž. zvlášť? Který den lze považovat dle zákona za doručení zásilky, i když si jí nevyzvednou na poště? Díky za rady. Ann

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ann (bez ověření), 20. Březen 2011 - 21:53

    Děkuji všem za komentáře, v dosavadním BD jsme „pouze“ vyvěšovali a házeli do schránek… nikdo neměl problém. Některým (mimo bydlícím) se posílala SMS nebo mail… v pohodě. Nyní, při připomínkovém řízení se ozval jeden vlastník, který trvá na zvláštním bodu ve stanovách s názvem „Doručování“ a s uvedením, kdy je splněna povinnost doručení. Čili potencionální žalobce je… Ale je fakt, že v BytZ o povinných údajích do stanov píše v bodu c)-orgány společenství, jejich práva a povinnosti a způsob jejich svolávání. Což by znamenalo prostě ošetřit způsob svolávání – např. zveřejněním pozvánky na domovní vývěsce + vhozením do schránky (jenže právě, jak dokážete to vhození)? No, a jsme zase na začátku… možná by tam šlo napsat „zveřejněním pozvánky na vývěsce“ + vhození do schránek (bez záruky doručení) + individuelní doručení po písemné dohodě s vlastníkem (odeslání dopor. dopisu, odeslání mailu, odeslání SMS). Co vy na tento nápad?
    Díky. Ann

    Vložil anon (bez ověření), 20. Březen 2011 - 18:00

    Cituji „Který den lze považovat dle zákona za doručení zásilky, i když si jí nevyzvednou na poště?“

    SVJ není soud aby mohlo podle zákona využít fikce doručení (obálka se zeleným pruhem).

    Už ze slova DORUČENÍ vyplývá že je potřeba zásilku DORUČIT, tedy v extrému byste museli mít od každého majitele podpis ať už osobně nebo na doručence z pošty. Ale jak říkám toto je extrém, který snad nikdo nepoužívá.

    Vzal bych to z opačného konce – myslete hlavou. Kde není žalobce není soudce. Dokud se někdo proti způsobu doručování nebouří neřešte to – dejte to na nástěnku a do schránek a hotovo. Když se budete snažit o přesnou definici doručení dopadnete jak jsem psal výše.

    Předseda

    Vložil lake, 20. Březen 2011 - 20:04

    O doručování jsem před časem napsal podrobně zde: http://www.portalsvj.cz/…e/dorucovani#…

    Názor, že za „doručení“ lze považovat pouze případ, kdy dotyčná osoba dostane písemnost do ruky, nemá oporu v platném právu ani v judikatuře. Ve veřejnoprávní sféře lze doručovat například veřejnou vyhláškou či vyvěšením na úřední desce.

    Myslím, že k pojmu „doručení“ v soukromoprávní sféře jsem se vyjádřil dostatečně v odkazu výše. Koho to zajímá, nechť si nastuduje.

    lake

    Vložil anon (bez ověření), 20. Březen 2011 - 20:05

    Nevím co z toho co jsem napsal je nesmysl. Často uvádíte minulé rozsudky. Ty bohužel v ČR zdaleka nejsou jistotou rozsudku budoucího.

    Tedy pokud ve stanovách bude napsáno, že je potřeba písemnost DORUČIT kdykoliv má kdokoliv možnost podat proti nedokonalému doručení žalobu. Já napsal jen tom že téměř 100% jistot opravdového doručení je podpis příjemce. Cokoliv méně LZE napadnout a na to jsem upozornil. Např. ono vhození do schránky je značně sporné i když většinou používané. Chtěl bych vidět to dokazování u soudu, až bude předseda tvrdit že „vhodil“ a majitel tvrdit že „nenašel“. Co vaše paragrafy poradí pak?

    Dále jsem uvedl naprosto reálnou radu z praxe – pokud se nikdo proti způsobu doručení nebouří tak to neřešit.

    Chod SVJ bohužel zvlášť při kvalitě našich zákonů opravdu nejde jen hrubě „narazit“ na platné zákony nebo dokonce jakési „výklady“.

    Mimochodem Vámi uváděný § 45 odst. 1 ObčZ dle mého laického pohledu o doručení nehovoří ale možná se dívám nějak špatně..

    Předseda

    Vložil lake, 17. Květen 2011 - 5:44

    Anon napsal: „Už ze slova DORUČENÍ vyplývá že je potřeba zásilku DORUČIT, tedy v extrému byste museli mít od každého majitele podpis ať už osobně nebo na doručence z pošty. “

    Anon se mýlí. Judikatura je zcela konstantní ve výkladu pojmu „doručení“. Za doručení je v soukromoprávní sféře považován každý případ, kdy písemnost se ocitne ve sféře vlivu příjemce, bez ohledu zda si ji převzal, bez ohledu zda se s jejím obsahem seznámil či ne. Velmi podrobně jsem o tom pojednal v příspěvku http://www.portalsvj.cz/…e/dorucovani#… .

    • Sem patří i případ, kdy písemnost je uložena na poště a adresát si ji nevyzvedne v určené lhůtě. Není tedy pravdou, že byste museli mít od každého majitele podpis, jak tvrdí anon.
    • Doručením je předání do vlastních rukou, pokud možno se svědkem (se svědky).
    • Doručením bezpochyby je, jestliže pozvánka je vložena do schránky náležející k bytu, která je označena jménem a příjmením vlastníka. Lze prokázat velmi jednoduše např. svědectvím více členů výboru, kteří společně vkládali pozvánky do schránek. Můžete si pro jistotu vkládání natočit na mobil.

    Jednotlivec tvrdící v takovém případě, že pozvánku do schránky nedostal, se ocitne v důkazní nouzi. V případném sporu soud rovněž přihlédne k tomu, zda ostatním vlastníkům v domě nečinilo potíž dostavit se na shromáždění na základě takto doručené pozvánky.

    Nesmíte ovšem udělat nějakou školáckou chybu, což je např. vložení písemnosti do schránky označené jménem nájemce, nebo předání pozvánky jiné osobě přítomné v bytě namísto adresátovi. V takových případech je téměř jisto, že přechod zásilky do sféry vlivu adresáta neprokážete.

    lake

    Vložil Pavel, 20. Březen 2011 - 17:59

    Ann,

    z obecného tématu „Doručování písemností v SVJ“ se omezím pouze na pozvánku na shromáždění.

    Vadné vzorové stanovy, které bohužel jsou platné pro všechny SVJ od okamžiku vzniku SVJ do doby než jsou přijaty konkrétní stanovy SVJ, obsahují formulaci, že pozvánka musí být „doručena“. To je u velkých SVJ prakticky neproveditelné a tak většina prvních shromáždění je neplatně svolána, viz např. Pražák, 2. vydání, str. 180–181. Naštěstí se to málo ví a tak to není řešeno soudem.

    Možné řešení pozvánek na shromáždění ve stanovách:

    „Písemná pozvánka musí být vyvěšena nejméně 30 dní přede dnem konání shromáždění na vývěskách ve všech vchodech společenství. V případě předání kontaktní emailové adresy bude vlastníkovi jednotky tato pozvánka zaslána elektronickou poštou. Tento způsob však je jen doplňkovým a v případě nedoručení elektronickou poštou je bráno, že povinnost oznámení byla splněna vyvěšením písemné pozvánky. V pozvánce se uvede zejména datum, hodina, místo konání a program jednání shromáždění. Dále se v pozvánce uvede, kde se mohou členové společenství seznámit s podklady k nejdůležitějším bodům jednání, pokud nejsou tyto podklady k pozvánce připojeny.“

    Dále se může nad rámec stanov pozvánka vložit do schránek a vylepit na vchodové dveře. Jen ignorant pak může tvrdit, že nebyl včas informován o shromáždění. U nás navíc na shromáždění říkáme rok dopředu, kdy se s odchylkou 2 týdnů bude shromáždění konat příští rok.

    Protože u nás řada vlastníků žije v zahraničí, tak ušetříme posíláním pouhých emailů. :-))

    Výše uvedený postup není v rozporu se ZoVB.

    Vyvěšením na vývěskách se vyhnete problémům se SJM a nedoručené poště.

    Pokud si necháte ve stanovách „doručování“, tak máte zaděláno na problém.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Káča (bez ověření), 17. Květen 2011 - 8:42

    „Dále se může … pozvánka … vylepit na vchodové dveře.“

    Na vchodové dveře do domu, nebo na vchodové dveře do bytu?

    Vložil Ann (bez ověření), 20. Březen 2011 - 22:07

    Díky, to se mi zdá rozumné, vlastně do stanov vůbec schránky nezmiňovat… Ann

    Vložil Pavel, 20. Březen 2011 - 22:48

    Ann,

    samozřejmě, jak dáte do stanov, že pozvánky se budou házet do schránek, tak jste v důkazní nouzi, nebo to budete muset házet do schránek komisionelně a psát o tom nějaký protokol. Kverulant by Vám to klidně zapřel.

    Proto navrhuji do stanov dát pouze vyvěšení na vývěsku a až budete tento bod projednávat, tak klidně slibte, že budete do schránek i vhazovat a na vstupní dveře vylepovat. Ale protože by se to špatně prokazovalo, tak to nechcete dát do stanov. Výbor, alespoň u nás, má snahu, aby mu přišli vlastníci.

    Zejména pro mimo dům bydlící vlastníky se nám osvědčilo posílání emailem, ale zase ne jako povinnost, protože může být spor o to, zda email došel.

    Bod stanov bych nenazval „doručování“ ale „svolání shromáždění“.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Franta K. (bez ověření), 20. Březen 2011 - 23:40

    Přezdívka Pavel obvykle radí docela dobře, tentokrát je poněkud vedle:

    Kam jinam chcete dávat pozvánky, když ne do schránek (pokud vlastník nesdělí jinou doručovací adresu)?

    Franta K.

    Vložil Pavel, 21. Březen 2011 - 0:00

    Pane Franto K.,

    asi jste přehlédl můj příspěvek „Pozvánka na shromáždění Vložil Pavel, 20. Březen 2011 – 17:59“

    Pouze tvrdím, že pokud si dáte do stanov, že pozvánky se budou doručovat do schránek, tak se může najít chytrák, který bude tvrdit, že ve schránce nic neměl. Problém potom bude mít výbor.

    Proto jsem navrhl, aby bylo ve stanovách vyvěšování pozvánky na vývěskách.

    Že nad rámec stanov dá výbor do schránek pozvánku (včetně návrhu plné moci, pokud vlastník nechce/nemůže přijít) je věc jiná, která nerozhoduje o řádnosti svolání shromáždění.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Bc. Vymětal (bez ověření), 20. Březen 2011 - 18:46

    „na shromáždění říkáme rok dopředu, kdy se s odchylkou 2 týdnů bude shromáždění konat příští rok.“

    Doporučuje se.

    „Písemná pozvánka musí být vyvěšena nejméně 30 dní přede dnem konání shromáždění na vývěskách ve všech vchodech společenství.“

    Nedoporučuje se (z důvody ochrany osobních údajů). Už se zde řešilo.

    Bc. Vymětal

    Vložil Pavel, 20. Březen 2011 - 18:59

    Pane Bc. Vymětale,

    u nás na pozvánku žádné osobní údaje nedáváme a tak obavy z porušení zákona na ochranu osobních údajů není na místě.

    Vzpomínám si, že asi před 2 roky zde někdo uvedl teoretickou (patrně vymyšlenou) možnost, že jako cca 30 bod shromáždění bude žaloba proti XY, r.č......

    To u nás z několika důvodů nehrozí.

    Vyvěšení pozvánky chápu jako nejlepší možnost, jak oznámit sousedům, že bude shromáždění.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Bc. Vymětal (bez ověření), 21. Březen 2011 - 15:00

    „Vyvěšení pozvánky chápu jako nejlepší možnost, jak oznámit sousedům, že bude shromáždění.“

    A to je přesně ten problém. Shromáždění se neoznamuje sousedům, ale vlastníkům jednotek. Měl jsem za to, že je to jasné.

    Bc. Vymětal

    Vložil Pavel, 21. Březen 2011 - 16:30

    Pane Bc. Vymětale,

    možná nám vysvětlíte, v čem „je přesně ten problém“. Já ho tam nevidím.

    Oni ti sousedi s námi žijí v domě.

    Jsou to jednak družstevníci, kteří se postupně stávají členy SVJ po převodu bytů.

    Dále jsou to nájemníci vlastníků a podnájemníci družstevníků.

    Provádíme rozsáhlou revitalizaci domu za cca 35 mil. Kč. K tomu potřebujeme součinnost všech osob v domě bydlících.

    A bez ohledu na probíhající revitalizaci výbor udržuje s obyvateli kontakt, protože v případě nějakého problému (prasklá voda, prasklé topení, umožnění přístupu vlastníkovi do jeho bytu přes sousedovu lodžii v případě ztráty klíčů a drahých bezpečnostních dveří etc.) je dobré vědět, kdo je soused bez ohledu na sousedovo postavení k SVJ.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".